NehirNilin Tarifleri :)

Açma

Malzemeler;
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 4 çay kaşığı tuz
  • 1 paket yaş maya
  • 1 su bardağı ılık su
  • 1 su bardağı süt
  • aldığı kadar un
içine sürmek için;
  • yumuşamış tereyağ
üzerine sürmek için;
  • iki yumurta sarısı
  • susam
Yapılışı;

Yaş maya, süt ve su ile eritilip 10 dakika dinlendirilir. Kalan malzemeler de ilave edilip yumuşak bir hamur elde edilir. Ilık bir yerde ağzı kapalı olarak 1 saat dinlendirilir. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparılıp ince bir şekilde açılır. Her bir hamurun içine 1 çay kaşığı tereyağ sürülüp yuvarlanır ve kıvrılarak yuvarlak şekil verilir. Tepsiye aralıklarla dizilir. Tepside 15 dakika daha mayalanmaya bırakılır. Yumurta sarısının içine bir fiske pudra şekeri, 1 tatlı kaşığı su ilave edilip açmaların üzerine sürülür. Susam serpilir ve 200 derecelik önceden ısıtılmış fırında kızarana kadar pişirilir. Afiyet olsun.

acma-tarifi-ayse-hanimdan-8.jpg

Elmalı Fındıklı Enfes Pasta

Hamur için;
  • 250 gr un (2 su bardağı + 1 yemek kaşığı un, benim su bardağıma göre)
  • 75 gr şeker (yarım su bardağı )
  • 1 tatlı kaşığı dolusu kabartma tozu
  • 1 paket vanilya
  • 1 yumurta
  • 125 gr tereyağı
Arası için;
  • 100 gr şeker (yarım su bardağından az fazla)
  • 5 adet orta boy elma (rendelenmiş)
  • yarım limonun suyu
  • 1 tatlı kaşığı tarçın
Fındıklı karışım için;
  • 75 gr şeker (yarım su bardağı)
  • 200 gr ince çekilmiş fındık (2, 5 su bardağı)
  • 125 gr tereyağı
  • 1 yemek kaşığı krema
  • 1 vanilya
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu
Yapılışı;
İlk önce hamur malzemeleri güzelce yoğrulur. 2/3 yani üçte ikisi fırın kağıdı serilmiş 26 cm’lik kelepçeli kalıba kenarları kaldırılmadan, düz bir şekilde yayılır. Çatalla birkaç yerinden delinerek önceden ısıtılmış 200 derece fırında 10 dk pişirilir. Hafif pişen hamur fırından alınır ve fırının sıcaklığı 180 dereceye düşürülür. Kalan hamur donması için buzdolabının buzluk kısmına koyulur.

Soyularak rendelenmiş elmaların üzerine yarım limon suyu sıkılarak karıştırılır. Tarçın ve şeker de eklenip iyice harmanlanır. Elmaların suyu sıkılarak hafif pişen hamurun üzerine düzgün bir şekilde yayılır. Üzeri düzeltilir.

Ayrı bir kapta önce oda sıcaklığındaki tereyağı ve şeker mikserle çırpılır. Üzerine limon suyu, vanilya, krema da eklenerek çırpmaya devam edilir. En son çekilmiş fındığı da katılarak biraz daha çırpılır ve elmaların üzerine düzgünce hafif bastırılarak yayılır. 180 dereceye düşürülen fırına pasta tekrar konulur ve 25 dk kadar daha pişirilir. 25 dk sonra tekrar çıkartılıp (bu esnada fırın kapatılmaz) donmuş hamur pastanın üzerine rendelenir. Tekrar fırına verilip üzerindeki rendelenen hamur kızarana kadar daha pişirilir. Pişen pasta fırından çıkarılır, soğuyunca üzerine pudra şekeri serpilerek dilim dilim servis edilir.

elmali-findikli-enfes-pasta-fotografi-2.jpg
elmali-findikli-enfes-pasta-fotografi-3.jpg
elmali-findikli-enfes-pasta-fotografi-500x333.jpg

Yumuşacık Karnıyarık Poğaça

Hamur malzemeleri;
  • 1 adet yumurta
  • Yarım paket 125 gr tereyağı veya margarin
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 3,5 su bardağı un
  • 1 paket kabartma tozu
İç malzemesi;
  • 200 gr beyaz peynir
  • 2 adet yeşil biber veya çarliston (küçük doğranmış)
  • 1 adet domates (çekirdekleri çıkartılmış ve küçük doğranmış
Üzeri için;
  • 1 yumurta sarısı
Yapılışı;
Yumurta, tereyağı, sıvı yağ ve yumurtayı yoğurma kabına alıp, üzerine un, kabartma tozu ve tuzu da ilave ederek ele yapışmayan yumuşak bir hamur hazırlıyoruz. Hazırladığımız hamurdan, yumurtadan biraz büyük olacak şekilde koparıp yuvarlıyoruz. Avucumuzun içinde hafif bastırıp 1 tatlı kaşığı iç malzemesinden koyarak, hamuru iki kenarından sıkıca kapatıyoruz. Tam ortasını hafif açık bırakıyoruz. Poğaçalarımızı fırın tepsimize dizip, kenarlarına yumurta sarısı sürüyoruz. Tam ortalarına da çörek otu serpip, önceden ısıtılmış 200 derece fırında 20-25 dakika, üzerleri kızarıncaya kadar pişiriyoruz.

yumusacik-karniyarik-pogaca-fotografi-1.jpg
yumusacik-karniyarik-pogaca-fotografi-2.jpg
yumusacik-karniyarik-pogaca-fotografi-3.jpg
yumusacik-karniyarik-pogaca-fotografi-4-500x333.jpg
yumusacik-karniyarik-pogaca-fotografi-6.jpg

merhaba canm nasılsın
annemler ilk defa eviime gelcek pazar günü neler yapsam bana fikir verirmisin yemekte yapmak istiyom ardından tatlı tarzı bişeyler

merhaba canm nasılsın
annemler ilk defa eviime gelcek pazar günü neler yapsam bana fikir verirmisin yemekte yapmak istiyom ardından tatlı tarzı bişeyler
Canım şimdi ben bir sürü liste verebilirim ama sen etli bir menümü yoksa tavuklu menümü düşünüyorsun gerçi bugün pazar menünü oluşturmuşsundur büyük ihtimal biraz geç kaldım sanırım:oops:
Bu tarifler sizin tarif defterinizden mi? Yani hepsi denenmis tutan tarifler mi?

Hepsi alıntı tarifler ama birebir denenmiştir canım birazı benden birazı ailem ve tandııklardan benim deneyeceklerim var tabi ki ama yorum almadan kesinlikle eklemem sayfama :cool:

NEHİRCİM ANNEME YARIN MİSAFİR GELCEK NELER YAPSAM KARARSIZ KALDIM HELE Kİ SALATA KONUSUNDA DEĞİŞİK TARİF İSTİYORUM

Kedi Dili Pasta Tarifi

20 adet kedi dili bisküvi
hazır çikolata sosu
Muhallebisi için;

yarım litre süt
5 yemek kaşığı şeker
3 yemek kaşığı un
2 yemek kaşığı margarinı
1 paket vanilya

Kedi dili bisküvilerin yarısını ıslatarak(kahveli su ile) birbirinden uzak olacak şekilde tepsiye koyun. Hazırladığınız muhallebi ılıyınca tepsiye dizdiğiniz kedi dili bisküvilerin üzerine biraz sürün ve üzerine 2. kedi dili bisküvileri koyarak yeniden muhallebi sürün. En üstüne ise hazır çikolata sosundan dökün. Dövülmüş antep fıstığı veya hindistan cevizi ile pastanızı süsleyebilirsiniz.2 kedi dili bisküviden bir kişilik pasta elde etmiş olacaksınız.
Muhallebisi için süt şeker ve unu bir tencerede çırpın ve daha sonra kaynayana kadar karıştırarak pişirin. Kaynadıktan sonra margarini ve vanilyayı ekleyerek karıştırın ve ocağı kapatın.

Eki Görüntüle 642830

nehircim bunu akşamdan yapsam olur mu çikolata sosunu döküp akşamdan hazır etsem

NEHİRCİM ANNEME YARIN MİSAFİR GELCEK NELER YAPSAM KARARSIZ KALDIM HELE Kİ SALATA KONUSUNDA DEĞİŞİK TARİF İSTİYORUM

nehircim bunu akşamdan yapsam olur mu çikolata sosunu döküp akşamdan hazır etsem

Kuzum hafta sonları bakamıyorum nete fazla o yüzden sana da geç kaldım sanırım ayarladınız mı menüyü belirttiğin tarifi akşamdan yapabilirsin dolapta bekletirsen daha bir kendini bulacaktır :KK68:Misafir için düşünüyorsan biraz basit ama güzel daha farklı ağır bir tarifte yapılabilir canım:KK70:

Kuzum hafta sonları bakamıyorum nete fazla o yüzden sana da geç kaldım sanırım ayarladınız mı menüyü belirttiğin tarifi akşamdan yapabilirsin dolapta bekletirsen daha bir kendini bulacaktır :KK68:Misafir için düşünüyorsan biraz basit ama güzel daha farklı ağır bir tarifte yapılabilir canım:KK70:

yaptım canım

sodalı kek
kedi dilli pasta benim borcamım büyük geldi :KK43: ben aralarına az koymuşum sanırım muhallebiyi bayağı arttı bende üzerine bolca döktü :)
3 2 1 poğçası yaptım hazırladım anneme bir tek salata yapmak kaldı .

yaptım canım

sodalı kek
kedi dilli pasta benim borcamım büyük geldi :KK43: ben aralarına az koymuşum sanırım muhallebiyi bayağı arttı bende üzerine bolca döktü :)
3 2 1 poğçası yaptım hazırladım anneme bir tek salata yapmak kaldı .

Bitirmişsin bile sen menüyü maşallah ellerine sağlık canım sabah sabah poğaçalar canlandı da gözümde:kk77: en iyi ben çayımı yudumlayayım:KK53:

Bitirmişsin bile sen menüyü maşallah ellerine sağlık canım sabah sabah poğaçalar canlandı da gözümde:kk77: en iyi ben çayımı yudumlayayım:KK53:

sağol canım teşekkür ederim çok merak ediyorum pastanın tadı nasıl acaba :)

oo poğça çok güzel oluyor ya bencede biz çayımızı yudumlayalım :)

Fellah köftesi
Malzemeler:
•1 su bardağı kısırlık bulgur,
•1/2 su bardağı irmik,
•1,5 su bardağı su,
•1 yumurta,
•1/2 su bardağı un,
•1 tatlı kaşığı salça,
•Tuz, karabiber, kimyon, yenibahar.
Sosu için;
•3 adet domates,
•4 diş sarımsak,
•1 fincan sıvıyağ
•1 yemek kaşığı salça,
•Kuru nane, pul biber,

•Üzerine sarımsaklı yoğurt,(ben üzerine kızgın yağda hazırladıgım naneli sosumuda ekliyorum)
Hazırlanışı:

1.Bulguru, irmiği ve suyu bir tencereye alıp çok kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin,
2.Bu karışım soğuyunca içine un, yumurta, salça ve baharatlarını katıp yoğurun,
3.Hamurdan küçük parçalar kopararak yuvarlayın ve parmağınızla ortasına bastırarak şekillendirin,
4.Bolca suyu bir tencerede kaynatın,
5.Köftelerinizi içine atıp köfteler suyun üstünde yüzmeye başlayana kadar haşlayın ve bir kevgir yardımıyla süzerek sudan çıkarın,
6.Sos için sıvıyağını bir tencereye alıp kızdırın içine ezilmiş sarımsakları ekleyip kavurun,
7.Salçayı ekleyip kokusu çıkana kadar kavurun,
8.Rendelediğiniz domatesleri de ekleyip pişene kadar kaynatın,
9.Tuz, nane ve pul biberini ekleyip ateşten alın,
10.Sosu köftelerin üzerine gezdirip karıştırın,
11.Sarımsaklı yoğurtla servis yapın

Eki Görüntüle 652438

Bayıldığım bir lezzet herkesin damak zevki farklı olabilir ama muhakkak tadılmalı bence :KK56: :KK16:
nehir fallah köftesini denedim.ama yumurta koymadım.dağılacağından korktum haşlarken şükür dağılmadılar.ama hafif sert gibi oldu minik köfteler yumurta koymadığımdanmı oldu acaba.hani yerken ben genelde bu tabiri kullanırım lokum gibi değildi

nehir fallah köftesini denedim.ama yumurta koymadım.dağılacağından korktum haşlarken şükür dağılmadılar.ama hafif sert gibi oldu minik köfteler yumurta koymadığımdanmı oldu acaba.hani yerken ben genelde bu tabiri kullanırım lokum gibi değildi

Yumurta yumuşak olmasını sağlar mı tam emin değilim ama ununu çok koymuş olabilirsin dağılmasın diye o yapmış olabilir canım fellah köftesi gerçekten çok da yumuşak olmuyor :)

Yumurta yumuşak olmasını sağlar mı tam emin değilim ama ununu çok koymuş olabilirsin dağılmasın diye o yapmış olabilir canım fellah köftesi gerçekten çok da yumuşak olmuyor :)
hım tmm ozamn un fazla olmuş olabilir.çokta yumuşak bişey değilse normalin biraz daha sertidir muhtemelen benim yaptığım.tşk ederim:KK15:

X