NehirNilin Tarifleri :)

Ağlayan pasta tarifinizi denedim gayet güzel oldu esimde beğendi. . Tsk ederim.
Afiyet olsun ellerinize sağlık beğenmenize çok sevindim nefis bir tat gerçekten:KK16:
Birde tarihteki cay bardagi normal küçük cay bardagimi yoksa şu ajda bardaklardan mi ?

Benim kullandığım ajda bardağına yakın ölçülr evet o çok ufak çay bardaklarından değil ama heybeli bardağı gibi çok büyükte değil ortası işte:KK9:

Afiyet olsun ellerinize sağlık beğenmenize çok sevindim nefis bir tat gerçekten:KK16:

Benim kullandığım ajda bardağına yakın ölçülr evet o çok ufak çay bardaklarından değil ama heybeli bardağı gibi çok büyükte değil ortası işte:KK9:

Tsk ederim onuda denicem en kisa zmnda bildiririm Sizede.

KOLAY TEPSİ MANTISI

Malzemeler (4 kişilik)
4 adet yufka (benim yufkalarım kalındı)
150 gr. kıyma
1 orta boy soğan
1 tutam maydanoz
1 çay kaşığı karabiber
Tuz

Sosu için:
1 tatlı kaşığı dolusu salça
3 yemek kaşığı zeytinyağı
2 su bardağı su (Yufkalar çok inceyse 1.5 bardak su yeter)
1 tatlı kaşığı kuru nane

Üzeri için: 1 kase sarımsaklı yoğurt. Ayrıca 1 yemek kaşığı tereyağı ve biraz pulbiber

Yapılışı;
Küçük doğranmış soğan ve maydanozu kıymaya ekleyin. Karabiber ve tuzu da ilave edip yoğurarak mantı içini hazırlayın.
Yufkalardan birini serin. Kenarlarını içe doğru 4 parmak kadar katlayın. Yufkanın katlanmamış olan kenarlarından birine iç malzemesinden yayın. Sıkıca rulo şeklinde sarın.
Ruloyu 2 cm. kalınlığında kesip tabanı yağlanmış küçük borcama dizin. (Kesilen kısımlar yukarı gelecek)
Üzerlerine fırçayla zeytinyağı sürüp 200 derecelik fırına sürün.
Mantılar kızarırken diğer tarafta sosu hazırlayın. Bunun için yağı ve salçayı tencereye alıp salçayı kavurun. Üzerine 2 su bardağı su ekleyip kaynamaya bırakın.
Nar gibi kızaran mantıların üzerine kaynar sosu dökün ve mantıyı tekrar fırına sürün.
15 dakika kadar fırında yeniden pişen mantıyı çıkarıp hafif ılımaya bırakın.
Üzerine sarımsaklı yoğurt ve kızarmış tereyağını gezdirip servis edin.

$13924333570_a19abc6a35_z.jpg
$14087811926_6b69871203_z.jpg
$14107885642_b56b0a79ce_z.jpg

TRİLEÇE TARİFİ

Malzemeler;
4 adet yumurta
1.5 çay bardağı şeker
1 su bardağı un
1 paket vanilya
2 çay kaşığı kabartma tozu

Sos malzemeleri;
3 su bardağı süt
1 su bardağı süt reçeli veya 1 su bardağı şeker
200 ml. süt kreması (heavy cream)

Süslemek için: Hindistan cevizi ve karamel

Yapılışı;
Yumurtaların sarılarını ve aklarını ayırın. Aklarını bir fiske tuzla köpürene kadar çırpın.
Şekeri 2 seferde ekleyip çırpın. Yumurta sarılarını teker teker ekleyip karıştırın.
Son olarak un, kabartma tozu ve vanilyayı ekleyip karıştırın.
Yağlanıp unlanmış bir tepsiye hamuru döküp 180 derecelik fırında üzeri kızarana kadar pişirin.
Fırından aldığınız pandispanyayı ters çevirin. Hafif ılınınca büyük boy çatalla her yerini delin. (Alt ve üst delinecek)
Diğer tarafta 3 su bardağı sıcak süte, süt reçelini ekleyip karıştırın. Eğer pütürler varsa blenderdan çekin.
Kremayıda ekleyip karıştırın. Pandispanyayı ters çevrili haldeyken, pişirdiğiniz tepsiye koyun.
Sosu her yerine gezdirin. Sosu çekene kadar bekleyin. (Sosu, kek ters çevriliyken dökülecek, yoksa çok zor çekiyor)(Kes soğuk sos sıcak olacak)
Hindistan cevizi ve karamelle süsleyip dilimleyerek servis edin.

NOT: Tatlının üzerine krem şanti veya normal kremayla süsleyebilirsiniz.

$14097004036_25f777dd65_z.jpg $14140239663_ef08750bb0_b.jpg

Kaşarlı Sucuklu Kadayıf Böreği

Malzemeler;
300 gr. Tel kadayıf
1.5 su bardağı süt
1 çay bardağından bir parmak eksik zeytin yağı
1 yumurta
1 çay kaşığı tuz

Arası için: Sucuk ve kaşar

Yapılışı;
Kadayıfı bir kaba alıp üzerine yağı dökün. Elinizle kopartarak kadayıfları küçük parçalara ayırın.
Kadayıfların yarısını tavaya alıp, kenarlarını hafif yükselterek yayın.
Üzerine dilimlenmiş kaşar ve ufalanmış sucukları dizin.
Kalan kadayıfıda sucuk ve kaşarların üzerine yerleştirip elinizle sıkıca bastırın.
Bir kavanoza yumurta, süt ve tuzu koyup kapağını kapatın ve iyice çalkalayın. Kadayıfın üzerine gezdirin.
Ocağın büyük gözüne tavayı alıp, ocağın altını kısın. Alt kısım kızarınca bir servis tabağı yardımıyla böreği ters çevirin.
İki tarafta kızaran böreği tavadan alıp dilimleyerek servis edin.

$14109387596_5f5d45c951_z.jpg
$14129235031_af3def162f_z.jpg
$13945935128_7bdd44b27e_z.jpg

Şişleme pasta

Malzemeler;
Kek İçin;
3 yumurta
1 su bardağı şeker (10 yemek kaşığı)
1 çay bardağı zeytinyağı
1 çay bardağı süt
1 tatlı kaşığı portakal kabuğu rendesi
1 tatlı kaşığı kabartma tozu
1 silme çay kaşığı karbonat
1,5 su bardağı un

Sosu için;
1 su bardağı su
Yarım su bardağı süt
3 yemek kaşığı kakao
5 yemek kaşığı şeker

Üzeri için: 1 poşet krem şanti
1 su bardağı süt

Süslemek için: Damla çikolata veya hindistan cevizi

Yapılışı;
Yumurta ve şekeri çırpın. Yağ, süt, portakal kabuğu, karbonat ve kabartma tozunu, son olarak unu ekleyip karıştırın.
Yağlanmış tepsiye döküp, soğuk fırına sürün. Fırını 190 dereceye ayarlayın. Kızaran keke kürdan testi yapıp çıkarın.
Kek ılınınca, kalın şişle (ben 6.5 numara örgü şişi kullandım) kekin her yerini şişleyin ama delikler birbirine değmesin.
Sos için su, süt, kakao ve şekeri bir tencereye alıp kaynayana kadar karıştırın.
Kaynayınca 5 dakika bekletin. Daha sonra kekin her yerine gezdirin.
Kremşantiyi sütle çırpıp kekin üzerine sürün. Veya evde yaptığınız kremayı da sürebilirsiniz.
Son olarak üzerini dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.

$14160584973_318df29e9e_z.jpg
$14137185851_62b7f9be90_z.jpg
$14137185131_0fd6af12e4_b.jpg

ZEYTİNLİ, PEYNİRLİ KAHVALTI KEKİ

Malzemeler;
3 adet yumurta
1 su bardağı koyu kıvamlı ayran
Bir su bardağının üçte ikisi oranında zeytinyağı
3 su bardağı un
1 paket kabartma tozu
1 çay kaşığı karbonat
1 su bardağı dilimlenmiş zeytin
100 gr beyaz peynir
1 adet kapya biber
Bir tutam maydanoz, bir tutam dereotu
2 çay kaşığı tuz

Yapılışı;
Yumurta, ayran ve zeytinyağını karıştırma kabına alıp çırpın.
Rendelenmiş peynir, doğranmış zeytin, ince doğranmış dereotu ve maydanoz, küp küp doğranmış kırmızı biberi ekleyip karıştırın.
Son olarak, un, kabartma tozu ve karbonatı ekleyip karıştırın. Koyu kıvamlı bir kek hamuru olacak.
Hamuru yağlanmış tepsiye veya kek kalıbına dökün. Ben baton kek kalıbı kullandım. Üzerine çörekotu serpin. 190 derecedeki soğuk fırına sürün.
Kek kabarmaya başlayınca ısıyı önce 170 dereceye, kek kızarmaya başlayınca da 150 dereceye düşürün.
Üzeri nar gibi kızaran keke kürdan testi yapıp fırından alın.
En az 20 dakika dinlenen kekimiz servise hazırdır.

$14193527722_6097917df8_z.jpg $14216206043_85c927481b_z.jpg
$14195999004_7d99a263fc_z.jpg $14195998044_6f0816c79d_z.jpg
$14192776471_95ce388cee_z.jpg

Son düzenleme:
offff bunlar ne böyleee kızımız ne hamaratmışşş ellerine sağlıkk ağızımı sulandırdınnn :84::122::131:

Oooo yeni tarifler gelmişss...
Kahvaltı kekini bende yaparim ama kapya biber koymamistim bide böyle denicem. Elinize sağlık. .

offff bunlar ne böyleee kızımız ne hamaratmışşş ellerine sağlıkk ağızımı sulandırdınnn :84::122::131:
Oyy oyy beğenmene sevindim kuzum denersen yorumunu beklerim :KK19:
Oooo yeni tarifler gelmişss...
Kahvaltı kekini bende yaparim ama kapya biber koymamistim bide böyle denicem. Elinize sağlık. .

Denersen yorumunu beklerim canım kahvaltılara çok yakışıyor bu kekler misafirler için özellikle güzel sunumları da :KK56::KK76:

Cepli Sandviç

Malzemeler;
1 Su bardağı süt
1 çay bardağı su
1 çay bardağı zeytinyağı
2 tatlı kaşığı toz şeker
2 tatlı kaşığı tuz
4, 5 su bardağı un
1 paket instant maya

Aralarına sürmek için;
1 çay bardağı sıvı yağ

Üzeri için;
yumurta sarısı
Ilık sıvı malzemeleri karıştır ve mayayı eritin. Tüm malzemeleri ekleyerek hamuru yoğurun. 1 saat mayalandırın. Hamur iki katına ulaşınca, limon kadar bezelere ayırın. Merdane ile pasta tabağı büyüklüğünde açın. Ve sıvı yağ ile yağlayın. Bunu yarım ay olacak şekilde ikiye katlayın. Üzerini yağlayıp tekrar ikiye katlıyoruz.
Üçgen hamurun açık kenarını sıkıca bastırın. Ek yeri alta gelecek şekilde tepsiye yerleştirin. Yumurta sarısı sürün ve susam serpin. Tepside de 20 dk. kadar bekletin ve 200 derece fırında kızarıncaya kadar pişirin.
Ilıyınca celari bir bıçak yardımı ile açın. Soğuduğunda ceplerin içerisinde istediğiniz malzemeyi koyabilirsiniz.

$cepli-sandvic-fotografi-500x333.jpg $cepli-sandvic-fotografi-5.jpg

Milföy Çanağında Gül

Malzemeler;
Dilediğiniz kadar şerit kesilmiş milföy hamuru
ince doğranmış salam
yumurta sarısı

Yapılışı;
Milföyler çözdürülerek merdane ile biraz inceltilir ve şeritler halinde kesilir. Ortadan ay şeklinde kesilen salamlar yuvarlak kısımlar dışa gelecek şekilde dizilir ve rulo sarılır. Hamurun dış yüzeyine yumurta sarısı sürülür ve fırında kızarıncaya kadar pişirilir.

$milfoy-canaginda-gul-1-500x333.jpg $milfoy-canaginda-gul-2.jpg

Irmikli yogurt tatlisi begenildi.. denenmiş olarak notumu aldim. Tşkler. ..

Eklentiler

• $1401212076056.jpg
    $1401212076056.jpg
    65,8 KB · Görüntüleme: 46
X