NehirNilin Tarifleri :)

Kayısılı Ay Kurabiyeleri

20 Adet

Malzemeler;
•100 gr kuru kayısı (sıcak suda yumuşayıncaya kadar bekletilmiş)
•500 g (4 su bardağı) un
•200 ml (1 kutu) krema
•70 gr (1/2 su bardağı) pudra şekeri
•125 gr (1/2 paket) margarin (oda sıcaklığında yumuşatılmış)

Not: ben hamur toparlanmakta zorlanınca 1,5 paket krema kullandım, bu durumda şekeri de bir miktar arttırabilirsiniz.

Hazırlanışı;
1.Fırınınızı 175 C ye getirip ısıtın.
2.Kayısılarınızı süzdürüp küçük küpler halinde doğrayın.
3.Un, margarin, krema ve pudra şekerini beraberce yoğurarak yumuşak ve pürüzsüz bir hamur hazırlayın. Hamuru 20 eşit parçaya bölün.
4.Herbir parçayı elinizle yuvarlayıp bastırarak yassılaştırın ve avuç içi büyüklüğünde açın. Ortalarına kayısıyı paylaştırıp rulo biçiminde sarın. İki ucunu bastırarak kapatın.
5.Tezgahta ileri geri yuvarlayarak biraz uzatın. İki ucunu ortaya doğru bükerek ay şeklini verin. Yağlanmış fırın tepsisine sıralayın. Sıcak fırında üzeri hafifçe pembeleşinceye kadar pişirin. Fırında alıp soğuduktan sonra pudra şekeri serperek servis yapın.

Not: Bu kurabiyeyi kuru kayısı yerine hoşaflık ekşi yaprak kayısı, farklı kuru meyveler veya damla çikolata kullanarak da hazırlayabilirsiniz.

$76953_167013799997857_132875916744979_377389_5679891_n.jpg

Kahvaltı Poğaçası

Malzemeler;
•750gr un
•2,5 su bardağı (500ml) süt, ılık
•2 yemek kaşığı oda sıcaklığında tereyağı, küçük doğranmış
•1,5 çay bardağı sıvıyağ
•1 tatlı kaşığı tuz
•1 yemek kaşığı toz şeker
•1 paket (2 tatlı kaşığı) instant maya veya 1 paketten biraz az yaş maya
•içi: 200gr beyaz peynir + maydanoz

Hazırlanması;
1.Önce kuru malzemeyi karıştırın. Ekmek makinesinde yapacaksanız sütü ve yağı koyup üzerini tamamen kaplayacak şekilde kuru malzemeyi serpin.
2.Hamur programını seçin, kulak memesi yumuşaklığında bir hamur olup olmadığını kontrol edip biraz süt veya un ilavesiyle kıvamı tutturup mayalanmasını bekleyin. (veya elde yoğurup 1 saat ılık ortamda dinlendirebilirsiniz)
3.Cevizden biraz büyük parçalar koparıp elinizde yuvarlayın. Bir miktar açıp içine 1 tatlı kaşığı peynirli harçtan koyun. Hiç bastırmadan katlayın. Elinizi dik tutup poğaçanın tam ortasına bastırın. Böylece ağzı açılsın. Tüm hamur bitince üzerlerine yumurta sarısı sürüp çörek otu serpin ve 10 dakika tepside mayalandırın. 200C fırında üzeri kızarana kadar pişirin.

$kahvaltc4b1-poc49fac3a7asc4b1.jpg

Kahvaltı Poğaçası

Malzemeler;
•750gr un
•2,5 su bardağı (500ml) süt, ılık
•2 yemek kaşığı oda sıcaklığında tereyağı, küçük doğranmış
•1,5 çay bardağı sıvıyağ
•1 tatlı kaşığı tuz
•1 yemek kaşığı toz şeker
•1 paket (2 tatlı kaşığı) instant maya veya 1 paketten biraz az yaş maya
•içi: 200gr beyaz peynir + maydanoz

Hazırlanması;
1.Önce kuru malzemeyi karıştırın. Ekmek makinesinde yapacaksanız sütü ve yağı koyup üzerini tamamen kaplayacak şekilde kuru malzemeyi serpin.
2.Hamur programını seçin, kulak memesi yumuşaklığında bir hamur olup olmadığını kontrol edip biraz süt veya un ilavesiyle kıvamı tutturup mayalanmasını bekleyin. (veya elde yoğurup 1 saat ılık ortamda dinlendirebilirsiniz)
3.Cevizden biraz büyük parçalar koparıp elinizde yuvarlayın. Bir miktar açıp içine 1 tatlı kaşığı peynirli harçtan koyun. Hiç bastırmadan katlayın. Elinizi dik tutup poğaçanın tam ortasına bastırın. Böylece ağzı açılsın. Tüm hamur bitince üzerlerine yumurta sarısı sürüp çörek otu serpin ve 10 dakika tepside mayalandırın. 200C fırında üzeri kızarana kadar pişirin.

Eki Görüntüle 746567

ben ne zaman peynirli poğaça yapsam peynir içinden akıyo, okadar da yuvarlıyorum. bütün tepsi peynir oluyo:KK43: siz şimdi ağızları açık kalsın demişsiniz. akmıyo mu peynir,, nasıl oluyo?

Nehir bunu biz de yapıyoruz.Çok kolay ve lezzetli bir pasta.Yedikçe yiyesi geliyor insanın.:KK56:

Çok lezzetli dimi kuzum pratikte :KK56::KK16:

ben ne zaman peynirli poğaça yapsam peynir içinden akıyo, okadar da yuvarlıyorum. bütün tepsi peynir oluyo:KK43: siz şimdi ağızları açık kalsın demişsiniz. akmıyo mu peynir,, nasıl oluyo?

Fazla akmıyor canım fırın kağıdı kullan aksada az akar yapışmazda bu şekilde aşırı bir akma olmuyor sulumu oluyorki içi acaba bu tarif çok lezzetli istersen birde böyle dene canım:KK16:

Kolay Sarıyer Böreği

Malzemeler;
•4 adet yufka
•1,5 su bardağı süt
•1 çay bardağından biraz az sıvıyağ
•1 yumurta
•Yarım çay bardağı zeytinyağı
•500gr kıyma
•1 avuç kuş üzümü
•1 avuç dolmalık fıstık
•4 adet kuru soğan
•1 çay bardağı doğranmış maydanoz
•1 tatlı kaşığı k.biber, pul biber
•Tuz

Hazırlanması;
1.Kuş üzümlerini yıkayıp, ılık suda bekletin. Yarım çay bardağı zeytinyağı, doğranmış soğanlar ve dolmalık fıstığı soğanlar ölene kadar kavurun.
2.Kıymayı ekleyin, bıraktığı suyu çekene kadar kavurun. Çekince kalan malzemeyi ekleyip karıştırın.
3.Bir yufkayı tezgâhın üstüne serin. Süt, yağ, yumurta karışımından üzerine fırçayla her tarafını ıslatacak şekilde sürün.
4.Yufkayı yarım daire olacak şekilde katlayın. Geniş tarafına iç harcın dörtte birini uzunlamasına yayın. Sıkıştırarak sarın. Yağlanmış tepsiye s şekli vererek koyun. Diğer yufkalara da aynı işlemi uygulayın. Üzerine çırpılmış yumurta ve bir çay kaşığı yağ karışımı sürüp 180C fırında kızarana kadar pişirin. Sıcak servis yapın.

$kolaysariyerporegi.jpg

Son düzenleme:
Kıymalı su böreği

Malzemeler;
•6 yumurta,
•tuz,
•aldığı kadar un,
•250 gr kıyma,
•1 baş kuru soğan,
•8-10 dal maydanoz,
•1 tatlı kaşığı karabiber,
•tuz, 1
•50 gr tereyağı

Yapılışı;
1.6 yumurtayı hamur yoğurma kabına koyup tuzu ekleyin ve çırpma teliyle biraz çırpıp aldığı kadar un ilavesiyle mantı hamuru gibi sertçe bir hamur elde edin.
2.Üzerini nemli bir bezle kapatıp yarım saat dinlendirin. Kıymayı 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı ile beraber tavaya alıp bıraktığı suyu çekene kadar kavurun. 1 baş kuru soğanı çok ince doğrayıp ilave edin. 5 dakika kadar bu şekilde kavurun. Altını kapatıp tuzunu, maydanozunu ve karabiberini ekleyip soğumaya bırakın. Tereyağını eritin. Hamuru 7-8 bezeye ayırın.
3.İlk açtığınız bezeyi yağlanmış tepsiye serin. Üzerine fırçayla tereyağı sürün. Bir bezeyi ayırıp diğer yufkaları açın. Açtığınız yufkaları aralarına bez sermek suretiyle üst üste dizin ve tüm yufkaları açana kadar nemlerini çekmelerini sağlayın. Bir tencereye soğuk su koyup kaynamaya bırakın. Derin bir kâseye de soğuk su koyup bekletin.
4.Kaynamış olan suya bir tatlı kaşığı tuz atın ve açtığınız yufkaların her birini dörde bölüp tek tek her parçayı bir ucundan kaynar suya daldırmak suretiyle (yaprak gibi) haşlayın, haşladığınız parçayı soğuk suya atın. Soğuk suya koyduğunuz yufkaları bir süzgecin içine alın. Bütün yufkaları bu şekilde haşladıktan sonra sıra sıra aralarına yağ sürmek suretiyle tepsiye dizin.
5.Tam ortaya gelince içini koyun. Geri kalan yufkaları da aynı şekilde dizin. En son kalan bezeyi de incecik açıp tepsinin üzerine serin. Onun üzerini de tereyağıyla yağlayın. (Dilerseniz bir gece buzdolabında bekletip ertesi gün pişirebilirsiniz.)
6.Aynı gün servis yapılacaksa üzerine yumurta sürmeden, önceden ısınmış 180 C fırında üzeri kızarana kadar pişirin.

$kiymali-su-bc3b6regi.jpg

Son düzenleme:
Elmalı puf kurabiye

Malzemeler;
•12 yaprak milföy hamuru,
•2 elma,
•2 yemek kaşığı toz şeker,
•1 tatlı kaşığı tarçın,
•1 çay bardağı dövülmüş ceviz

Yapılışı;
1.Elmaları rendeleyip diğer malzemeleri karıştırarak elmalı içi hazırlayın.
2.Milföy hamurlarını üçgen kesin.
3.Üçgenlerin uçlarına bir tatlı kaşığı elmalı içten koyup uçları açık kalacak şekilde sigara böreği gibi sarın. 180 C fırında pembeleşene kadar pişirin.
4.Soğuduktan sonra pudra şekeri serpin.

$elmali-puf-kurabiye.jpg $elmali puf.jpg

Lebeniye Çorbası

Malzemeler;
Köfte için;
•250gr kıyma
•1 kuru soğan, rendelenmiş
•tuz
•karabiber

Köfteleri kızartmak için;
•2 yemek kaşığı ayçiçek yağı

Çorba için;
•1 su bardağı haşlanmış, iyice pişmiş ve kabukları soyulmuş nohut
•yarım su bardağı pirinç
•yarım kg yoğurt
•1 yumurta
•1 yemek kaşığı un, silme

Üzeri için;
•2 yemek kaşığı tereyağı
•1 yemek kaşığı sıvıyağ veya zeytinyağı
•1 tatlı kaşığı nane

Hazırlanması;
1.Köfte harcı için verilen malzemeleri karıştırıp nohut büyüklüğünde köfteler yapın. Hepsini bir tepsiye dizip buzdolabında dinlendirin.
2.Yarım kg yoğurt, yarım su bardağı pirinç, 1 yumurta ve 1 yemek kaşığı un ile aynı yayla çorbası gibi bir çorba pişirin. Çorba kaynamaya başlayınca nohutları ilave edin ve pirinçler iyice yumuşayana kadar pişirin.
3.Çorba pişerken teflon tavaya 2 yemek kaşığı ayçiçek yağını koyun. Yağ kızınca köftelerin hepsini tavaya alın. Tavayı sallayarak köfteleri kızartın.
4.Çorba pişip köfteler de kızarınca servisten yarım saat öncesine kadar her ikisini ayrı ayrı bekletin. Yarım saat öncesinde çorbayı ısıtın, köfteleri çorbaya ilave edin. Tuzunu ayarlayın.
5.Tereyağını ve sıvıyağını tavada kızdırın. Naneyi ekleyin. Karışımı çorbaya ilave edip servis yapın.

$1.jpg

Terbiyeli Sebze Çorbası

Malzemeler;
•2 yemek kaşığı tereyağı
•2 orta boy soğan
•2 yemek kaşığı un
•1 yemek kaşığı domates salçası
•1 yemek kaşığı biber salçası
•2 patates
•2 kabak
•2 havuç
•1 çay bardağı bezelye
•1-1,5lt kaynamış su
•tuz
•1 bardak süt
•2 yumurtanın sarısı

Hazırlanması;
1.Soğanı ve sebzeleri soyun, yıkayıp doğrayın.
2.Tereyağını eritin. Soğanı yağda pembeleştirin. Pembeleşince salçaları ekleyip 1-2 kez karıştırın. Sebzeleri ilave edin, 3-4 dakika sonra unu ekleyin. Un ile bir süre kavurduktan sonra suyu ve tuzu ekleyin.
3.Hafif ateşte sebzeler yumuşayana kadar pişirin. Pişince çorbayı blendırdan geçirin.
4.Sütü ve yumurta sarılarını bir kapta çırpın. Çorbadan bir kepçe alıp devamlı karıştırarak süte ilave edin. Bu karışımı yavaş yavaş -karıştırmaya devam ederek- çorbaya ekleyin. Eğer çorbanın kıvamı yoğunsa azar azar kaynamış su ekleyin.

$sebze.jpg

Patates ve Mısır Çorbası

Malzemeler;
•1 yemek kaşığı zeytinyağı veya sıvıyağ
•30gr margarin (ben tereyağı kullandım)
•1 pırasanın beyaz kısımları, doğranmış
•1 kuru soğan, yemeklik doğranmış
•2 yemek kaşığı un
•1lt (4 sb) tavuk suyu
•5-8 taze patates, soyulup küp küp doğranmış
•200gr konserve mısır
•2 yumurtanın sarısı
•1 sb yoğurt (ben ayran kullandım)
•maydanoz

Hazırlanması;
1.Yağları bir tencerede eritin. Pastırma kullanıyorsanız tencereye ekleyip 1-2 kez karıştırın. Ateşi azaltıp pırasa ve soğanı ekleyin. 5 dakika kavurup unu ilave edin. Unu 1-2 dakika kavurup tavuk suyunu ekleyin.
2.Tavuk suyu kaynayınca patatesleri ilave edin. Patatesler yumuşayınca mısırları ekleyin.
3.Yumurta sarılarını yoğurt ile karıştırın. Çorbanın suyundan biraz alıp yoğurda ekleyin. (Böylece yoğurt ılınsın, aksi taktirde çorbanız kesilir.) Yoğurdu azar azar çorbaya ilave edin.
4.Eğer çorbanız çok koyu ise biraz kaynamış su ekleyerek karıştırın. Tuzunu ve karabiberini ekleyin. Tabaklara paylaştırıp üzerine maydanoz serperek servis yapın.

$detail_2682009121752132325.jpg

Domates Çorbası

Malzemeler;
•2 yemek kaşığı sıvıyağ
•2 yemek kaşığı un
•1 yemek kaşığı salça
•5 adet rendelenmiş domates
•5 su bardağı su
•2 yemek kaşığı süt
•tuz

Hazırlanması;
1.2 yemek kaşığı sıvıyağ ile 2 yemek kaşığı unu biraz kavurun.
2.1 yemek kaşığı salça ile 5 adet rendelenmiş domates ekleyin. Topaklanırsa bu aşamada el blendırı ile karıştırın.
3.Daha sonra 5 su bardağı su ekleyin.Koyulaşana kadar karıştırarak pişirin.
4.Servis yaparken tencereye sütü ve tuzu ilave edin.
5.İsteğe göre üzerine kaşar rendesi serpin.

$DOMATE~1.jpg

Tavuk suyu çorba

Malzemeler;
•1 adet tavuk göğsü
•1 adet tavuk but
•2 baş kuru soğan
•2 yemek kaşığı un
•1-2 diş sarımsak
•2 yemek kaşığı tereyağı
•tuz
•karabiber,bir avuç tel şehriye

Hazırlanması;
1.tavuk butu derisinden ayırıp göğüs ve 2 baş kuru soğan ile birlikte haşlayın. haşlanmış etleri suyun içinden alıp minik minik doğrayın.
2.2 yemek kaşığı unu 2 yemek kaşığı tereyağı ile ayrı bir çorba tenceresine alın. unun kokusu gidene kadar (yaklaşık 3-4 dakika) kavurun.
3.tavuğu haşladığınız et suyuna bir miktar kaynamış su ilave edin. bu suyu unun üzerine azar azar ekleyin.
4.sarımsakları dövün ve doğranmış tavuklarla birlikte tencereye ilave edin. çorbanın suyun kontrol ederek tuzunu ayarlayın. (kontrol etmenizin nedeni tavuk suyunun tuzlu olması). 10 dakika pişirin.Kapatmadan 5 dakika önce bir avuç tel şehriye ekleyin. bu arada tencerenin ağzını açık tutmaya özen gösterin.
5.en son servis yaparken üzerine çekilmiş karabiber serpin. not:çorbanın tadı işkembe çorbasına yakın oluyor. 8 kişilik

$imagesCAWVULRK.jpg

Tavuklu Muska Böreği

Malzemeler;
•1 tavuk göğsü + 1 tavuk but
•1kg yufka
•1 pırasa
•1 küçük kavanoz mantar
•2 domates
•2-3 diş sarımsak
•100gr kaşar
•tuz
•karabiber
•sıvıyağ

Hazırlanması;
1.Tavukları çok küçük doğrayıp sarımsakla kavurun.
2.Pırasayı ve mantarı da doğrayıp tavaya ilave edin, kavrulsun. Domatesleri doğrayıp ekleyerek kavurun. Tuz ve karabiber serpin, kaşarı ekleyip soğutun.
3.Yufkaları kalın şeritler halinde kesin. Uçlarına malzemeden koyup muska şeklinde sarın, sıvıyağda kızartarak servis yapın.

$images.jpg

Nehir çorba eklemişsin.:KK16:Ben bir çorbakoliğim.Çorba olmazsa kavga çıkaracak kadar.:KK17:Domates ve tavuk suyuna da bayılırım.Domates çorbasını aynı seninki gibi yaparız.Ben bir keresinde nane ve tel şehriye de eklemiştim.Değişik olmuştu.Mısır çorbası akşam vardı evde.Ama biz patates katmayız içine.Bizimki bu şekilde olur.Yoğurtlayıp yeriz.

x8aWw.jpg

Son düzenleme:
Soya Soslu Tavuk

Malzemeler;
•1kg kuşbaşı tavuk
•3 yemek kaşığı sirke
•3 yemek kaşığı soya sosu
•1 paket kabartma tozu
•3 yemek kaşığı mısır nişastası
•pul biber
•kekik
•tuz

Hazırlanması;
1.Tüm malzemeyi harmanlayarak tavukla karıştırın. Karışımı en az 3 saat bekletin.
2.Yarım çay bardağı sıvı yağı teflon tavaya alın. Tavuğu tavaya koyup arada karıştırarak 15 dakika pişirin.

$1.jpg

Nehir çorba eklemişsin.:KK16:Ben bir çorbakoliğim.Çorba olmazsa kavga çıkaracak kadar.:KK17:Domates ve tavuk suyuna da bayılırım.Domates çorbasını aynı seninki gibi yaparız.Ben bir keresinde nane ve tel şehriye de eklemiştim.Değişik olmuştu.Mısır çorbası akşam vardı evde.Ama biz patates katmayız içine.Bizimki bu şekilde olur.Yoğurtlayıp yeriz.

x8aWw.jpg

Birkaç çorba dışında pek çorbayla aram olmadıgı için eklemeyide gözden kaçırmışım canım farkettim tercih ettigim çorbalarımızdan eklediklerim mercimegim var birde onuda bulucam bakalım eklerim yoğurt çorbamı başta eklemiştim o vazgeçilmezim zaten:KK16:Ellerinize sağlık çok iştah açıçı lezzetli duruyor yoğurtlamı dedin daha bir güzel olduguna eminim canımcım:KK56:

Birkaç çorba dışında pek çorbayla aram olmadıgı için eklemeyide gözden kaçırmışım canım farkettim tercih ettigim çorbalarımızdan eklediklerim mercimegim var birde onuda bulucam bakalım eklerim yoğurt çorbamı başta eklemiştim o vazgeçilmezim zaten:KK16:Ellerinize sağlık çok iştah açıçı lezzetli duruyor yoğurtlamı dedin daha bir güzel olduguna eminim canımcım:KK56:
Mercimeği de çok severim.Bizim mısır çorbası sulu olmaz.Katı pişmiş beyaz mısır düşün fasülyeli.Onu yoğurtlarız.Yoğurtsuz pek yenmez.Resmi sana göstermek için buldum.Resim alıntı canım.

Galeta unlu patatesli poğaça

Malzemeler;
•1 paket tereyağı /margarin, oda sıcaklığında
•2 yumurta, 1 tanesinin akını ayırın
•2 yemek kaşığı yoğurt
•yarım çay bardağı sıvıyağ
•1 çay kaşığı kabartma tozu
•1 çay kaşığı karbonat
•aldığı kadar un,tuz

iç malzemesi;
•5-6 patates
•1tatlı kaşığı karabiber
•1 tatlı kaşığı tuz
•6-7 dal maydanoz
•arzuya göre beyaz peynir

üzerine;
•3 yemek kaşığı galeta unu
•yumurta akı

Hazırlanması;
1.Patatesleri haşlayıp soyun. Hepsini ezdikten sonra diğer iç malzemelerle karıştırın.
2.Hamur malzemelerini yoğurup kulap memesi yumuşaklığında bir hamur elde edin.
3.Hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar alıp avcunuzda düzeltin, içine 1 tatlı kaşığı patatesli içten koyup yuvarlak şekil verin.
4.Kapattığın tarafı alta gelecek şekilde tutun, önce üzerine fırçayla yumurta akı sürün, galeta ununa batırın ve yağlanmamış tepsiye dizin.
5.180C'de üzeri pembeleşene kadar pişirin. (üzeri kızarmıyor ancak pembeleşip kuruyunca piştiğini anlıyorsunuz.)

$galeta-unlu-pogaca.jpg

Mercimeği de çok severim.Bizim mısır çorbası sulu olmaz.Katı pişmiş beyaz mısır düşün fasülyeli.Onu yoğurtlarız.Yoğurtsuz pek yenmez.Resmi sana göstermek için buldum.Resim alıntı canım.

Anladım canım bizimde buna benzer bir tarifimiz var anannem yapar daha yoğun aynı şekilde mısır bazen ekler ama bugdayla yapıyordu o daha çok hatırladım şimdi üzerine bol açılmış yoğurtla servis yapardı aklıma getirdin şimdi :KK16:

X