NehirNilin Tarifleri :)

Fileyfle Mıtkuka

MALZEME
1 su bardağı kuru domates
1 su bardağı kuru kırmızı biber
1 ad orta boy kırmızı soğan
Yarım demet maydanoz
1 yemek kaşığı kuru fesleğen
1 yemek kaşığı kimyon
1,5 tatlı kaşığı sumak
1 dilim limon
Zeytinyağı
Tuz

YAPILIŞI;
Kuru domates ve biberle 30dk suda bekletilir. Suyu süzüldükten sonra, kesme tahtasında keskin bir bıçakla birlikte kıyılır. Derin bir kaseye alınır. Soğanlara ufak ufak doğranır. Maydanozlarda ince kıyılarak biber ve domateslere ilave edilir. Kimyon, fesleğen, sumak tuz ve zeytinyağı ilave edilerek . İyice karıştırılarak servis yapılır.

Peynirli mantar dolgulu tartolet

MALZEME
Tabanı için ;
2 ad orta boy (200 gr) haşlanmış patates
125 gr tereyağı
200 gr un (1-2 su bardağı)
Tuz

Peynirli Mantar Dolgusu için ;
300 gr mantar
200 gr labne peyniri
1 adet küçük boy soğan
Tuz, Karabiber
Zeytinyağı

YAPILIŞI ;
Tartöletleri için;
Patateslerin kabukları soyulur kolay ezilmesi için birkaç parçay ayrılarak buharda haslanır.( Ben Tefal Clipso düdüklüde 10dk haşladım) Haşlanan patatesler ezilerek püre haline getirilir. İçine oda sıcaklığında beklettiğimiz tereyağı ve tuz eklenir. Un azar azar elenerek eklenir ve diğer yandan yoğrulur. Elde edilen hamur 30 dakika buzdolabında dinlendirilir. Daha sonra oklava yardımı ile 3-4 mm kalınlığında açılır. Bir çay bardağı yardımıyla hamurdan yuvarlaklar kesilir ve kesilen hamur yuvarlakları mini muffin kalıplarının içerisine hafif bastırarak yerleştirilir. Yağlı kağıttan mini toplar oluşturarak her birinin içerisine bir tane konur. (Hamurun ortasının kabarmaması için). Hazırlanan tartöletler önceden 200 C’ye ısıtılmış fırında 10 dakika pişirilir. 10 dakika sonra içlerindeki kağıt topları çıkartılıp 5 dakika daha pişirilir.
Not 1: 12 li ufak tartölet kalıpları ile yapıldığında 48 adet minik tartölet çıkmaktadır. Dolayısıyla pişrime işleminin 3 kere tekrarlanması gerekir.

Peynirli Mantar dolgusu için;
Soğan ve mantarlar mümün olduğunca küçük doğramır. Bir tavaya çok az zeytinyağı koyup soğanları pembeleşene kadar iyice kavrulur. Daha sonra mantarlar eklenir ve suyunu salıp çekene kadar pişirilir. Tuz ve karabiber ilave edilip soğumaya bırakılır Mantarlar tamamen soğuduktan sonra labne peynir eklenerek karıştırılır.
Tartöletlerimizin içlerine hazırladığımız peynirli mantar dolgusundan birer tatlı kaşığı koyarak ve dilerseniz pul biberle dilerseniz dereotu ile servis yapılır
Not 2 : Tartöletler dolgu ile doldurulduktan 2-3 saat içerisinde servis edilmelidir. Ya da dilerseniz her ikisini de bir gece önceden hazırlayıp ayrı ayrı saklayabilir ve servis den bir kaç dakika önce birleştirebilirsiniz.

Sütlü pasta

MALZEME;
Yarım litre süt (500gr)
3 yemek kaşığı un ( 80 gr)
2 yemek kaşığı şeker (60 gr)
2 tane yumurta
1 çay kaşığı silme tuz
1 çay kaşığı silme vanilya
Biraz tarçın

YAPILIŞI;
Derin bir tencereye sütün yarısı ve şeker koyularak kaynama noktasına kadar ısıtılır. Ayrı bir kapta, yumurta, vanilya, tuz ve kalan süt pürüzsüz olana kadar çırpılır. Kaynama noktasına gelmiş sütün yarısı bu yumurtalı karışıma yavaş yavaş dökülür ve bir yandan da karıştırılır. Bu karışım ayrı bir tavaya konur ve ocağın altı yakılır . Kısık ateşte, kalan süt de bu karışıma eklenir ve karıştırılarak 1-2 dk pişirilir.
20 cm’lik bir kaba karışım bu kaba dökülür. 180’C fırında 30 dk pişirilir. Yerken üzerine tarçın veya pudra şekeri serpilir.

Ay çöreği

MALZEME;
Hamur için ;
125 gram tereyağ veya margarin
Yarım su bardağı süt
4 tepeleme yemek kaşığı pudra şekeri
3,5 su bardağı un
1 paket kuru maya
1 adet yumurta
1 tutam tuz

İçi için;
24 cam kalıpla yapılmış kakaolu kekin yarısı
1 çay bardağı iri kıyılmış ceviz
1 yemek kaşığı pudra şekeri
1 yemek kaşığı kakao
Yarım su bardağı süt
1 tepeleme tatlı kaşığı tarçın
1 avuç kuru üzüm

Üzeri için;
1 yumurta sarısı

YAPILIŞI;
İç malzemenin yapılışı: Öncelikle kek blendırdan geçirilerek un haline getirilir. Üzerine iri çekilmiş ceviz, pudra şekeri, kakao, tarçınve üzüm konularak karıştırılır. En son süt ilave edilerek çok yapışık olmayana fakat ele alıp sıkıldığında şekil alabilen bir kıvamda iç malzeme hazırlanır.

Hamur için: Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı ve pudra şekeri derin bir kapra karıştırılır. Un hariç diğer malzemeler ilava edilir ve harmanlanır. En son un kademeler halinde elenerek eklenir ve kulak memesi kıvamında bir hamur elde edililir. 30dk üzeri kapatılarak dinlendirilir.

Daha sonra hamur 2 eşit parçaya ayrılır her parça büyük servis tabağı boyunda açılır ve önce artı sonra çarpı şeklinde kesilerek eşit parçalara bölünür. İç malzemeden 1,5 yemek kaşığı dolu dolu ortalarına konur ve sigara böreği gibi sarılarak ay şekli verilir. Tüm hamur bitene kadar bu işlem tekrarlanır. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye aralıklarla yerleştirilir. Üzerine yumurta sarısı sürülür ve varsa file fındık yoksa file badem badem serpilerek 180 C’de üzerleri kızarana kadar pişirilir. Dinlendirildikten sonra servis yapılır.

Üç malzemeli çörek

Hamur malzemeleri:
3 su bardağı un
1 çay bardağı ılık süt
1 pkt yuva kuru maya
2 yemek kaşığı toz şeker
1 tatlı kaşığı tuz
1ad yumurta akı

1. harç malzemeleri:
1ad kırmızı biber
1 diş sarımsak
1tatlı kaşığı salça

2. harç :
2 yemek kaşığı zeytin ezmesi
1 yemek kaşığı kekik

3. harç:
1 kase rende peynir
5-6 dal doğranmış maydanoz

Yapılışı;
Derin bir kaba unu konularak ortası havuz şeklinde açılır.Ortasına, şeker, tuz, yumurtanın akı, Yuva maya ve 1 çay bardağı ılık süt konularak 5 dk yoğrulur. Üzerine nemli bir bez serilerek 30dk dinlendirilir.

1. harç için :
Kırmızı biber közlenir ve kabukları soyulduktan sonra sarımsak ve salça ile birlikte blenderdan geçirilerek pür haline getirilir.

2. harç için :
Zeytin ezmesi ve kekik bir kasede karıştırılır.

3. harç için peynir rendelenerek maydanozla karıştırılır.

Dinlenen hamurumuz 3 eşit parçaya ayrılır.
Her hamur servis tabağı kadar açılır. Ortasına bir fırça yardımı ile biraz yağ sürülür. Ve her bir hamurun içine hazırladığımız içlerden konularak rulo yapılır.
Bu rulolar yağlı bir kağıdın üzerine alınarak saç örgüsü şeklinde iç iç geçecek şekilde örülür. Üzerine yumurta sarısı ve çörek otu serpildikten sonra ılık bir yerde 20 dk mayalanması beklenir. Daha sonra 180derecede üzeri kızarana kadar pişirilir.

Nil akşam denedim tarifi.Çok kolay gibi görünüyordu ama yordu beni.Çikolataya batırma kısmı zordu.Çikolata ya cıvık oldu ya da dondu.Ben biraz sabırsızlandım bekleyemedim dolapta muzların kurumasını ondan heralde.Neyse hallettim ama sonunda.Ben iki paket çikolata kullandım çünkü yetmedi.Gayet güzel oldu çok beğendim.Teşekkür ederim bu güzel tarif için.

Nehircim buda benim yaptığım poğaça hergün bir tarifini muhakkak deniycem çok leziz oldu yalnız dereotunu az koymuşum biraz birde annemde yaptım fırın birden karartıp kuruttu ama yınede cok guzeldi eline sağlık :):)

vavvvv harika görunuo haftasonu bende denemek istiorummm kacıncı sayfadaydı bu tariff:):)

Canım bunlar süper olmuş begenmene çok sevindim agzımın suyu aktı resmen muz ve çikolata diyince bende dünya duruyor ellerine sağlık nefis görünüyorlar denemenede çok sevindim afiyet bal şeker olsun tatlım

Ellerine sağlık canım nefis görünüyor o müthiş kokusu bütün evi sarıyor dimi çok güzel görünüyorlar begenmene çok çok sevindim denemen güvenmen çok önemli benim için ne kadar mutlu oldum Afiyet bal şeker olsun

7. sayfadıyım ve bayıldımmm tarifleree diyetteyim bu arada en çok ta merak ettiğim kilonuzz bu kadar güzel seyler yapanlar zayıf olamaz gbib geliyorrr :44::44::44:

ayy hemde nasıl koktu misss...2. yapışımda dahada guzel olucak emınım cunku dereotu az ve fırın kotuydu dedıgım gıbı :)
hergun bır tarıfını denıycem ama hamur işi ve tatlılarda çünkü hıc yapmadıgım için bilmiorum mısafır gelınce elım ayagım dolanıo vala .
yemek tarıflerımle ıdare edıorum en son onları denıycem yaptıkcada resımlerını paylasırım burda senınle..sekıllerı inş senınkı kadar güzel olur. yarın ayçöreğini yapmayı dusunuorum bayıldım goruntusune:)

Son düzenleme:
7. sayfadıyım ve bayıldımmm tarifleree diyetteyim bu arada en çok ta merak ettiğim kilonuzz bu kadar güzel seyler yapanlar zayıf olamaz gbib geliyorrr :44::44::44:

Çok teşekkür ederim canım begenmene çok sevindim hepsini ben yapmadım anneminde çok çok emegi var senelerin birikimi bunlar tatlım annemin kızı olarak bende yapıyorum birşeyler artık 52 kiloyumArtık fazla yemiyorum ev halkına yediriyorum anniş alıyor birazcık kilo iki zayıf kardeşim var onlar almıyor fazla fazla yediriyorum onlara Dün yoğurt tatlımı yaptım akşam koca bir dilim götürdüm vicdan azabı çekiyorum şuanben gelene kadar bitirin onu didiydim misafir gelcek onlar bitirir herhalde aklıma geldi bak

Canım yaptıkça daha güzel oluyor inan insanın elide alışıyor hamur işlerine tatlılara sende benim gibiymişsin benimde yemeklerle aram iyiydi tatlılarda hamur işlerinde bocalıyordum elim alışık degildi sonra yapa yapa bir baktım yemeklerden daha zevkli ve daha lezzetli şeyler çıkıyor ortaya çünkü seçenek çeşittte fazla sıkılmadan yapabiliyorsun ay çöreğinide evde kalmış keklerini kullanabilirsin yada yaptıgın sade bir kekini ben sade kullanmamıştım o bile güzel oldu eminim seninde güzel olucaktır bekliyorum sabırsızlıkla yorumunu canım

sanmıyorum oyle oldugnu ayrıca bu sekılde daha guzel bence cok absarılı olmus canım emeklerıne saglık ugrasmıssın hem denenmıs tarıf verıyorsun hem resımlı hem de hangısı ahgı sayfada belırtmıssın çok başarılı :)

ay çöregı yapmak ıcın kekde yapıcam canım kakaolu degılde sade kek yapsam dahamı guzel olur kı?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…