Neden Türk kadınları eziliyor, ezilmeye mahkum ediliyor?

sadece sunu soylicem bu olaylarin sadece turkiyede oldugunu saniyosaniz cook ama cok yanliyiosunuz.hic tv izlemiyosunuz herelade amerikan polislerinin nasilda kadinlari dovdugunu hic gormediniz heralde ama bunlarin 1i 2si yansiyo medyaya geris yok.polisin dovme hatta o nu gec oldurme yetkisi bile varr.

siz saniyoosunuzki baska ulkelerde farkli hayir degil .

Öldürme yetkisi mi var polisin :-) nereden uyduruyorsunuz bunları ya kahve sohbetlerinizde mi...
Türkiyedekilerin ne kadarı yansıyor :-) bak kaçyıl sonragömülmüş kafatasları çıkıyor toprakta..hiç yansıdı mı daha önce??

-Kadın anne olmak için dünyaya gelmiştir. Hatta anne olmak için bile değil, illa doğurmak için. Doğurmak sanki büyük marifet.

Forumda da yok mu sanki bu tip kadınlardan. Senelerce tedavi görmüş yine de çocuğu olmamış. Evlat edinmeye gene de yanaşmıyor. İlla kendi doğuracak. Çünkü doğurmak çok önemli, annelikten bile önemli ya. Kadınlar doğursun, okula gidene kadar çocuğuna evde otursun, ekmek elden su gölden yaşasın istiyorlar. Ben 6 aylıktan itibaren biraz babaannede biraz kreşte biraz anaokulunda büyüdüm. Ne sevgi eksikliğim oldu ne bir şeyim. Bir kere çalışan kadın çocuğuna daha çok sevgi gösterir. Bütün gün göremediği için akşamki yaramazlıklara tatlı dille engel olur. Evde oturan kadının da sabrı tükenir, bir tane çakar çocuğa. Ama doğurdu ya, anne o, yapaaar.

Hepsini çok yer kaplamasın diye alıntı yapmadım özünde çok doğru yaklaşımlar katılıyorum.

Ancakkk bende bu tip kadınlardan biriyim sayısız tüpten sonra anne oldum. Olamasamda olana kadar tıp bana dur diyene kadar devam ederdim. Bu öyle bir ateşki herşeyden çok içinizi kavurur, o yangından ölecek sanırsınız kendinizi. Sayısız negatif aldım ama aklımın ucundan dahi geçmedi evlat edinmek çünkü o bambaşka bir özveri gerektiriyor. Kendi çocuğuma kızarım ama evlat edindiğim sabiye kızarsam günlerce kendimi affetmem. Bu öyle klavye başında bir cümle yazmak kadar kolay birşey değil doğuramadın evlat edin. Evlat edinenlere bambaşka saygı duyarım müthiş zor bir karar. Doğurmak marifet olmasa da çok yüce birşey. Tabi ki her kadın kendi çocuğunu kucağına almak ister ve bunu için mücadele eder. Bu asla yadırganamaz, eleştirilemez.

Ben Türkiyedeki büyük şirketlerden birinden iyi pozisyondan istifa ettim, sırf bunca uğraş sonunda kucağıma gelen bebeğe bakmak için. Çalışan daha sabırlı, çalışmayan sabırsız genellemesine ise hiç katılmıyorum.

Belirtmek isterim ki alıntı cümlenizi sayısız kere okudum ancak ne şekil düşünürsem düşüneyim asla konuyla bağdaştıramadım, bunu da söylemeden geçmeyeyim.

Son düzenleme:
Avrupada kadinlarin hali perisan arkadaslar ne ana var ne baba ne de deger veren bir es yada erkek arkadas .kadinlar bir mal olarak goruluyor sokaklar sahipsiz zavalli kadinlarla dolu. erkekler hic deger vermiyor kadina kullanip attigi bi mendil misali. Ama bence Turk aile sistemimiz kesinlikle boyle degil sahip cikiliyor en azindan ewliliklerimiz uzun suruyor diger milletlere bakarak. kadina siddet, icki, kumar ve parasizlik sorunlarida olmasa bizden daha mutlu bi millet olamazdi...avrupa bu konuda kesinlikle ornek alinmamali kulturumuz korunmali..

Canım ben de sana katılamıycam ne yazıkki,avrupa hukukunu çok bilmiyorum hatta hukukla hiç bi ilgim yok diyebilirim,hukukçu da değilim zaten.Ama hangi avrupa ülkesinde cinayet davalarında 'töre indirimi' diye bir şey var.Hiç zannetmiyorum olduğunu.

Öncelikle yorumlarınız icin teşekkür ederim, iyi veya kotu. Birçoğunuz benden büyük, daha tecrübelisiniz ve yorumlarınız benim icin cok değerli.

İkincisi benim babam da baskın bir kişilik, annem üniversite mezunu yüksek lisansını yapmış halı vakti yerinde is güç sahibi bir kadın. Yine de babamin karşısında cok zayıf. O dışarıdaki güçlü kadın evde yok sanki. Babam annemi dinlemez annem de buna ses çıkarmaz. Ben 19 yaşındayım, ve son iki senedir babam beni dinliyor. Evde bir sorun olunca annem ve babam arasında falan ben olaya el koyuyorum artık. Annem diyor ki babam kendi annesinden sonra ilk defa birini dinliyormuş bu kadar.

Benim de birkaç erkek arkadasım oldu, hiçbirinde de kendimi ezdirmedim. Biri dedi ki giydiğin şort cok kısa, ki bence değil, ben bugüne kadar boyle giydim, benim kendi babam bir sey demediyse kimse de diyemez. Yok ben seni sevdiğim icin kıskanıyorum diyor, yalan yahu, tamam sever kıskanır da seven kisi sevdiğini üzer mı? Bir tanesi çıktı yok sen niye futbolla ilgileniyorsun, maclara gidiyorsun. Ben bugüne kadar böyleydim bundan sonra kimse icin değişemem, beni boyle kabul etsin. Sen dışarıda eglenince iyi ben çıkınca mı kotu?

Bekara karı boşamak kolay demis bir arkadas, benim isim gücüm ekonomik özgürlüğüm kendime güvenim varsa kendi ayaklarım üzerinde durabiliyorsam sırf hastalıklı bir ask uğruna kendimi ezdirmem. Bunun ne evli ne de bekar olmakla alakası var. Bu isin temeli insan olmak.

Bir arkadas demis ki bu özellik sırf Turk kadınlarına has değil. Bunu gozlemleyecek kadar yurtdisinda yasadigima inaniyorum, omrumun yarisi oralarda gecti. Maalesef Türk kadınları ve diğer Müslüman kadınlar da giriyor bu tanımın icine. Ne islamiyette var kadını ezmek, ne de Hz Muhammed öyle bir sey söylemiş. Dini sömürmeye hevesliler yüzünden bütün Müslüman ülkelerde kadınlar eziliyor. Bizim şansımıza Atatürk gibi biri çıktı ve bizi insan yerine koydu, eğer O olmasaydı ramazanda ülkemize gelip adam gibi muamele gören kara çarşaflı Arap bacılardan farkımız kalmazdı. Bosna Hersek ve Arnavutluk daha cok Avrupa kültürü icinde yetiştiği icin bu oran onlarda az. Ne olursa olsun Avrupa amerika bu konuda bizden daha ileri. Dogru veya yanlış, ben öyle düşünüyorum.. Bizde kadınlar yüzde doksan eziliyorsa Avrupa'da Amerika'da yüzde ondur. Bu, (cogunluk icin konuşuyorum) Hıristiyanlik kadına daha cok önem veriyor değil, dinden cok sonuçta insan hakları, demokrasi kültürü ile ilgili. Herkes eşittir kardesim, demokrasinin temeli budur. Dının kontrolunu fiziksel olarak kendini üstün gören cinse birakinca adam asıyor da kesiyor da sömürüyor da.

Kadınları ezmeyi dine bağlayan yobazlar bize de göstersin nerede yazıyor bunlar, biz de öğrenelim... Sonuçta dinde kitapta kadınları ezin diye bir sey yazmadığı icin okuyan eğitilen kadın uyanıyor, kandirildigini anlıyor. Bakın su an Pakistan'ın disisleri Bakanı bir kadın.

Son olarak, su konuda sonuna kadar katılıyorum ne yapıyorsak kendimiz kendimize yapıyoruz.

larus, genç yaşına rağmen farkındalığın beni sevindirdi.Ayrıca kendini çok güzel ifade ediyorsun,bravo.:nazar:En Büyük TÜRKİYE

aynen ..konu sahibesi iki lafın başı konuyu dine siyasete getirmesin lütfen yoksa herkesin söyleyecek iki çift lafı olur konu da kapanır bir güzel..

sürekli dini ve siyasi yönüne değinip konuyu farklı durumlara çevirmeye çalışmayın ,zira daha size cevap veren çıkmamış ama ben çıkacağım sanırım ..
Kimsenin inancını yargılamak size düşmez hanımefendi..Nasıl çıplak gezen bir insana saygı gösteriyorsanız çarşaflı olana da göstermek zorundasınız-zira o zaman bahsettiğiniz Atatürk kafasına sahip olabilirsiniz...Batıya çok özentiniz olduğu bütün yazılarınızdan belli oluyor ancak batıda kadın çok dah fazla sömürülüyor ama ülkemizdeki gibi a şikar değil ondan güllük gülistanlık sanıyoruz batıyı.Batıda aslında insanlık namına hiçbişey yok ..Kadını da emin olun burdakilerden daha fazla eziyorlar ,ama batıda burdaki gibi gün ışığında değil ,dört duvar arasında yaşanıyor ,aile arasındaki sorunlar bizdeki gibi cazgırlıkla çözülmüyor ,çünkü onların zaten aile kavramı yok ,işlerine gelmezse çekip gidiyorlar hiçbirşeyi umursamıyorlar,bu doğru mu şimdi ? en ufak bişey de kapıyı çekip çıkıyorlar ,çocukları da orda burda büyüyor ,bize de nedense bu normal geliyor ,evliliği kaldıramayacak olan evlenmesin ama evleniyorsa da boyun eğmek değil tabiki ama evlilik denge işidir ,kadın da erkek de dengeyi kurmalı ,yeri gelir fedakarlık yapmalı ,yeri gelince susmalı ,bu sadece kadına özgü erkeğe özgü birşey değil ,bu birlikte yaşamanın kuralıdır zaten ,biz annemizle babamızla yaşarken en ufak şeyde kapıyı çekip çıkıyormuyuz da evlenince aynısını yapalım ,annemize babamıza nasıl anlayış gösteriyorsak eşler de birbirine gösterecekki evlilik yürüsün ,ha büyük ailevi olaylar istisna tabiki..
Olayı müslüman ülkelere kara çarşafa vs getirdiğiniz zaman işin boyutu değişir ,bir ailede kadının ezilip ezilmediği giydiği kıyafetle alakalı değildir ,hakeza en çok şiddet gören kadın oranı eğitimli kesimde çok daha fazla ,yani çarşaflısı da yiyor dayak ,mini eteklisi de ,bunun bir genellemesi yok olamaz da ...
Dinin kontroluünü islam vermemiş erkeğe ..İslamda kadın ve erkeğin yaratılış özelliklerinden gelen sorumluluk farkları vardır ,bu anlamda kadın ve erkek farklıdır ama hak bazında islamda asla eşitsizlik yok ,günahı işleyen kadın da olsa erkek de olsa eşittir ..
cümlelerinizin yarısı islam ve dinden bahsediyor ,bu konularda konuşmak yasak ,kaldıki bu konularda konuşmak için ii bir bilgiye ihtiyaç var ,bilmeden konuşmamak lazım ..Çünkü insan bilmediğinin cahilidir.
Bir kadının ekonomik özgürlük kazanması şart oldu artık çünkü hayat şartları böyle..Ancak bu ekonomik özgürlüğü erkeğe karşı kullanıp ,her kafamız attığında evi terketmek olarak algılar ,çocuklarımıza da mutlaka ekonomik özgürlüğü eline al kimseye ezdirme kendini diye öğüt verirsek çok büyük hata etmiş oluruz..O ekonomik özgürlük karşımızdakine karşı bir koz değil ,başımıza büyük bir felaket geldiğinde kendi başımızın çaresine bakıp kendi hayatımızı yeniden düzenlemek için olmalıdır..
Anck günümüzde bir sürü bilinçsiz insan çocuklarına bunu öyle bir öğretiyorki ,eğitimli işi gücü olan genç kızlarımız evlenince bu altyapıdan ötürü hemen iki zorlanmada kapıyı çekip çıkıyor evden ..Bu mudur şimdi kadının özgrlüğü.Bu ancak kadının kendi kendini hiç sebep yokken mutsuz etmesinden başka bir şey değildir..
Kadın kendini ezdirmemeli lafı da yanlış bir tabir olmuş ,bence bunun da kadını erkeği yok ,bu insan meselesi ..
Erkek de kadın da kendini ezdirmemeli ..
kENDİNİ EZDİRMEk istemeyen evlenmesin ozaman ..Evlilik bir yarış değil bir paylaşımdır...Sürekli aman kendimi ezdirmeyeyim diye paranoyak olursa bi insan ne sevgi ne mutluluk kalır..Evlilik bir denge işi ,bir sağduyu işidir.Ben evleneyim nasılsa ekonomik özgürlüğüm var ,kocama kendimi ezdirmem ,en ufak bişeyde de eyvallahım olmaz işine gelirse bana uyar işine gelmezse bana uymaz boşanırım gibi sakat bir düşünceyle evlenilirse zaten hiçbir anlamı olmaz..
Ama etrafımda bu düşünceye sahip çok genç kız var maalesef ..Ve evliliklerin çoğu da bu birbirinin egosuyla yarışma ,kendini ezdirmeme paranoyası yüzünden heba olup gidiyor..
Aklı başında bir insan ya da kadın zaten ne kendini ezdirir ,ne eşini ezer...

Hepsini çok yer kaplamasın diye alıntı yapmadım özünde çok doğru yaklaşımlar katılıyorum.

Ancakkk bende bu tip kadınlardan biriyim sayısız tüpten sonra anne oldum. Olamasamda olana kadar tıp bana dur diyene kadar devam ederdim. Bu öyle bir ateşki herşeyden çok içinizi kavurur, o yangından ölecek sanırsınız kendinizi. Sayısız negatif aldım ama aklımın ucundan dahi geçmedi evlat edinmek çünkü o bambaşka bir özveri gerektiriyor. Kendi çocuğuma kızarım ama evlat edindiğim sabiye kızarsam günlerce kendimi affetmem. Bu öyle klavye başında bir cümle yazmak kadar kolay birşey değil doğuramadın evlat edin. Evlat edinenlere bambaşka saygı duyarım müthiş zor bir karar. Doğurmak marifet olmasa da çok yüce birşey. Tabi ki her kadın kendi çocuğunu kucağına almak ister ve bunu için mücadele eder. Bu asla yadırganamaz, eleştirilemez.

Ben Türkiyedeki büyük şirketlerden birinden iyi pozisyondan istifa ettim, sırf bunca uğraş sonunda kucağıma gelen bebeğe bakmak için. Çalışan daha sabırlı, çalışmayan sabırsız genellemesine ise hiç katılmıyorum.

Belirtmek isterim ki alıntı cümlenizi sayısız kere okudum ancak ne şekil düşünürsem düşüneyim asla konuyla bağdaştıramadım, bunu da söylemeden geçmeyeyim.

:KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9: ikinizde o kadar güzel anlatmışınızki başka söze gerek yok:KK9::KK9::KK9::KK9:En Büyük KK

:-) hakimler kafalarına göre değil, kanınlara göre karar veri..eşini döven bir kocaya ceza vermeyen kanunlardan oluşan bir TCK mız var...ne yazık ki Türkiyede kadınlar her zaman ezilecek..ben kendimi ezdirmedim, boşandım ama etrafımda ayakları üstünde duramadığı için ezilen çokkadın var..

hukuk sisteminin değişmesi derken ben de TCK'nın düzenlenmesinden bahsettim zaten..
kendinize sahip çıkmanızdan ötürü de tebrik ederim sizi.

konu sahibesinin konuyu dine dayandırdığı açık ama dine ya da inanana hakaret ettiği doğru değildir. sadece bazı kimselerin din kisvesi altında toplumu cahilleştirdiği,kadına zulum ettiği konusuna değinmesidir.en azından ben öyle anladım.

Canım ben de sana katılamıycam ne yazıkki,avrupa hukukunu çok bilmiyorum hatta hukukla hiç bi ilgim yok diyebilirim,hukukçu da değilim zaten.Ama hangi avrupa ülkesinde cinayet davalarında 'töre indirimi' diye bir şey var.Hiç zannetmiyorum olduğunu.
]

Ben tore yi turk gelenekleriyle bagdastirmadigim icin bilemeyecegim bu arada dogulu da deilim yani fikrim yok. Avrupada namus kavrami olmadigi icinde tore bisey yok gerek te yok aslinda kimsenin umrunda deil kimin kiminle yatip kalktigi. benim soylemeye calistigim tamamen Turk aile sistemiyle ilgiliydi tore doguda yasayan etnigin sorunu Turklerde yok boyle bisey... gelelim abde ki kadinlarin zavalliliklarina .Soylediklerimin arkasindayim burada 16 yasinda ne kadar genc kiz varsa hamiledir tabiki gayrimesru iliski den dedigim gibi serbest oldugu icin tore yok. ailevi bi yapi yok uyusturucu alkol diz boyu ve hepsi huzursuz ve mutsuz. burda kadina deger 0.....Basinin dediklerine inanmayin madalyonun arka yuzunde hersey gizli....

Hiç avrupa amerika görmesek inanacağız yazdıklarına :-) Bizde tecavüz edilip hamile bırakılan kızları doğuda öldürürlerken orada devlet yardım ediyor..Avukat olduğum için konuları yakından biliyorum..Size somut örnek olarak İngiltereden otostop ile barış gezisi için gelinlik giyerek yola çıkan bir kadını hatırlatayım..Avrupayı gayet medeni bir şekilde geçip, Türkiyeye girince İzmit yolunda tecavüze uğrayıp öldürüldü...

o kadin Italyadan gelmis olmasin sakin :) neyse dedigim gibi tore tamamen Turk aile sisteminin disinda.. TC :NAMUS +TORE = OLUMLER . AB:NAMUS DERDI YOK+ TOREYE GEREK YOK= TOREDEN OLUM %0.
yazdiklarimi iyi yada 2 kere okursaniz sevinirim
saygilarimla En Büyük TÜRKİYE

konu sahibesinin konuyu dine dayandırdığı açık ama dine ya da inanana hakaret ettiği doğru değildir. sadece bazı kimselerin din kisvesi altında toplumu cahilleştirdiği,kadına zulum ettiği konusuna değinmesidir.en azından ben öyle anladım.

size katılıyorum,bazı kimseler dini alet ederek,kendi istediği gibi yorumlayarak yanlış davranışlar geliştirebiliyor.oysaki bizim dinimiz çok yüce,çok güzel bir din.onu anlayıp,ona göre yaşanırsa zaten bu sorunların hiçbiri ortada kalmaz.ayrıca avrupa ya da amerikada kadına daha fazla özgürlük verildiği doğru olabilir ama oradaki yozlaşmanın bizim ülkemizden kat be kat fazla olduğunu,oralarda kadına verilen değerin de gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum.orası da başka bir tartışma konusu bence.ama bu konu dini bir boyut kazanırsa kapanır neyazık ki..

o kadin Italyadan gelmis olmasin sakin :) neyse dedigim gibi tore tamamen Turk aile sisteminin disinda.. TC :NAMUS +TORE = OLUMLER . AB:NAMUS DERDI YOK+ TOREYE GEREK YOK= TOREDEN OLUM %0.
yazdiklarimi iyi yada 2 kere okursaniz sevinirim
saygilarimla En Büyük TÜRKİYE

Canım yazdıklarını iyi okudum.Yalnız senin de benim yazdığımda atladığın bir şey var.Töre daha çok doğuda var,Türklerde normalde böyle bir şey yok diyorsun.Doğru.Ama töre indirimi türk ceza kanunlarında var.Ve böyle bir şeyin kanunlarımız içinde olması bence dehşet verici.Amerikada namus kavramı olmadığından bahsetmişsin.Amerikada yaşamadığım için bilmiyorum.Sen öyle diyorsan doğru olabilir.Sonuçta batıya benzemek olmamalı bizim amacımız.Ama bazı konularda bizden çok ilerideler bunu kabul etmek lazım.Yoksa işte onlar da da böyle böyle olumsuzluklar var aslında biz daha iyiyiz demek başımızı kuma gömmek olur.
Batının kötü olduğu yerlere değil iyi olduğu yerlere bakmalıyız.Kendimizdeki olumsuzlukları düzeltmek adına.Tabii ki bizim kültürümüz çok zengin,çok değerli.Kendimizi asla batının karşısında ezik hissetmeyiz,hissetmemeliyiz.Ama eğer kötü giden bişeyler varsa bunları da düzeltmek zorundayız.Amacımız batıya benzemek değil,batının iyi ,ileri olduğu konularda onlar nasıl yapmışlar acaba diye bakmak olmalı.

]

Ben tore yi turk gelenekleriyle bagdastirmadigim icin bilemeyecegim bu arada dogulu da deilim yani fikrim yok. Avrupada namus kavrami olmadigi icinde tore bisey yok gerek te yok aslinda kimsenin umrunda deil kimin kiminle yatip kalktigi. benim soylemeye calistigim tamamen Turk aile sistemiyle ilgiliydi tore doguda yasayan etnigin sorunu Turklerde yok boyle bisey... gelelim abde ki kadinlarin zavalliliklarina .Soylediklerimin arkasindayim burada 16 yasinda ne kadar genc kiz varsa hamiledir tabiki gayrimesru iliski den dedigim gibi serbest oldugu icin tore yok. ailevi bi yapi yok uyusturucu alkol diz boyu ve hepsi huzursuz ve mutsuz. burda kadina deger 0.....Basinin dediklerine inanmayin madalyonun arka yuzunde hersey gizli....

Canım yazdıklarını iyi okudum.Yalnız senin de benim yazdığımda atladığın bir şey var.Töre daha çok doğuda var,Türklerde normalde böyle bir şey yok diyorsun.Doğru.Ama töre indirimi türk ceza kanunlarında var.Ve böyle bir şeyin kanunlarımız içinde olması bence dehşet verici.Amerikada namus kavramı olmadığından bahsetmişsin.Amerikada yaşamadığım için bilmiyorum.Sen öyle diyorsan doğru olabilir.Sonuçta batıya benzemek olmamalı bizim amacımız.Ama bazı konularda bizden çok ilerideler bunu kabul etmek lazım.Yoksa işte onlar da da böyle böyle olumsuzluklar var aslında biz daha iyiyiz demek başımızı kuma gömmek olur.
Batının kötü olduğu yerlere değil iyi olduğu yerlere bakmalıyız.Kendimizdeki olumsuzlukları düzeltmek adına.Tabii ki bizim kültürümüz çok zengin,çok değerli.Kendimizi asla batının karşısında ezik hissetmeyiz,hissetmemeliyiz.Ama eğer kötü giden bişeyler varsa bunları da düzeltmek zorundayız.Amacımız batıya benzemek değil,batının iyi ,ileri olduğu konularda onlar nasıl yapmışlar acaba diye bakmak olmalı.

Güzel yorumlarınız icin cok teşekkür ederim. Benim dini kötülediğim ve olayı siyasete çekmek istediğimi söyleyen birkaç türkce bilmeyen arkadas çıkmış onları benim yazdıklarımı tekrar okumaya davet ediyorum. Öfke dolu bir cevap yazmıştım ama onların yaptıgı saygısızlığı yapmayacağım.
Arkadaslar ben icinde yaşadığım toplumun dinine saygı göstermeyi ogrendim, burada ıslam hakkında bildiklerimden yola çıkarak elimden geldiğince savundum cunku bu şiddeti uygulayanlar hep dine şeriata bağlıyor. Ben de dinde boyle bir sey olmadigini söyledim ama art niyetli bazı insanlar hemen ısı dine siyasete bağlamış, zaten onların niyeti hrant dink icin düzenlenen adalet yuruyusunde olay çıkartıp millete molotof atan teröristlerle aynı, ortalığı karıştırmak. Kimsenin inancına lafım yok herkesin kendisiyle allah arasında. Bu konulara da girmek istemiyorum yasak zaten. Bazı arkadaslar bilgi eksikliğim olduğunu söylemiş, doğrudur, zaten ben burada kimseye din dersi vermeye çalışmıyorum. Lütfen yazdıklarım dogru algılansın.
Sac kapatma, kara çarşaf falan yazmisim birkaç kere eğer buysa sorun zaten burada da izlenimlerimi aktardım. Bu konuda bana saldiran arkadaslar dusunmeli, belki de onlar bana yanlış izlenim vermislerdir ben de öyle dusunmusumdur, olamaz mı? Benim bunları onaylamamam sizin inancınıza karıştığım anlamına gelmez.
Onun dısında kimseye söyleyecek bir şeyim yok. Yalnız en azından cevap verirken Atatürk'e laf atmayın. Gercekten onun bize verdigi hakları sağladığı eşitliği kullanabilseydik Bugun bu halde olmazdık.
Hepinize saygılar

Son düzenleme:
eline yüreğine sağlık.yıllar önce bir yazı okumuştum o aklıma geldi.bu kadınların çektiği baskılar konusunda.psikolog hasta hikayesinde paylaşmıştı.kızın biri evleniyor.kocası yakışıklı karakteri kusursuz ahlakı iyi temiz bir genç.kızıda deli gibi seviyor ve bunu ona hissettiriyor.ama kız çocuğu çok sevmesine rağmen boşanmak istiyor.mutsuz.bu yüzden psikolğa gitmeye karar veriyor.kendisinde bi sorun olduğunun farkında.doktor dinliyor evet genç dört dörtlük peki problem nerede diye düşünüyor.kızdan babasını ve kardeşleerini anlatmasını istiyor.babası içki içip annesini döven,aynı mahallede oturan kız kardeşene gitmesine bile izin vermyen,yasaklar koyan gecenin bir vakti anormal işler çıkarıp buna ve annesine eziyet eden biriymiş.abisi ve erkek kardeşide babalarının kopyaları imiş.psikolog kızın o aile yapısına alışık olduğunun ve güzel olan eşinden uzaklaşmasının sebebini bunda görüyor ve tedaviyi o yönde yapıyor.kız sonnradan eşi ile mutlu olmuş.ve yazıda psikolog aynen şunu demişti.kızın annesi kocasından çok dertli ve çekmiş.adam kötünün kötüsü.ama iki erkek çocuğunuda o kadın yetiştirmiş.babasından ve kocasından gördüğü gibi.şimdi biz niçin eziliyoruz diyoruz ya bence bu devran böyle geldi böyle gider.

Avrupada kadinlarin hali perisan arkadaslar ne ana var ne baba ne de deger veren bir es yada erkek arkadas .kadinlar bir mal olarak goruluyor sokaklar sahipsiz zavalli kadinlarla dolu. erkekler hic deger vermiyor kadina kullanip attigi bi mendil misali. Ama bence Turk aile sistemimiz kesinlikle boyle degil sahip cikiliyor en azindan ewliliklerimiz uzun suruyor diger milletlere bakarak. kadina siddet, icki, kumar ve parasizlik sorunlarida olmasa bizden daha mutlu bi millet olamazdi...avrupa bu konuda kesinlikle ornek alinmamali kulturumuz korunmali..

Size katilmiyorum. Evliliklerin uzun sürmesinin nedeni kadınların kocamdir sever de döver de, ben bilmem beyim bilir, aman cocuğum var onun icin katlanayım gibi anlamsiz dusuncelerdir.

Bazılarını anlamıyorum. Hadi biz abartıyoruz Türkiye o kadar kotu değil peki neden konu insan hakları, kadın hakları olunca hep Kenya Tanzanya gibi ülkelerden sonra geliyoruz, neden hep adini bile duymadığımız ülkelerle birlikte anılıyoruz? Herkes mı yanlış biliyor, istatistikler bunlar, yalan dolan değil ki.
Kendimizi geliştirmenin bir yolu da baskalarının üstünlüğünü kabul edip onlar gibi olmak icin çalışmak. Burada ama onlar da söyle boyle biz bu yonden daha iyiyiz diyerek bir adım bile ilerleyemeyiz.

Size katilmiyorum. Evliliklerin uzun sürmesinin nedeni kadınların kocamdir sever de döver de, ben bilmem beyim bilir, aman cocuğum var onun icin katlanayım gibi anlamsiz dusuncelerdir.

o zaman herkes bosansin arkadaslar !!! gercekci olalim kim bosanmayi goze alirki eger erkege muhtacsaniz. bu arada bu dedikleriniz bence ekonomik ozgurlugu olmayan kadinlar icin gecerlidir. calisan kadin erkege muhtac olmadigi icin cekmez bunlari !!!! sonuc yine egitim ve ekonomiye geliyor yani ...

o zaman herkes bosansin arkadaslar !!! gercekci olalim kim bosanmayi goze alirki eger erkege muhtacsaniz. bu arada bu dedikleriniz bence ekonomik ozgurlugu olmayan kadinlar icin gecerlidir. calisan kadin erkege muhtac olmadigi icin cekmez bunlari !!!! sonuc yine egitim ve ekonomiye geliyor yani ...

Evet, sonuçta is bizde bitiyor biz cocuklarımızı iyi yetiştirirsek, egitim almalarını sağlarsak, açık fikirli, hür iradeli yeni nesiller ekonomik özgürlüklerine sahip olacakları icin asla kotu muamele karşısında boyun eğmezler.

konu sahibinin demek istediği de bu işte.. sahip çıkılmak... ben bi mal ya da eşya mıyım ki bana sahip çıkılsın?? ben bir bireyim, kendi kendime yetebilen, duyguları, düşünceleri, hayalleri, istekleri vs. olan bir bireyim ve kimsenin beni sahiplenmesine gerek yok.
sahiplenmek... bana çok aşağılayıcı geliyor.
sevgi, şefkat gibi temel duygulardan değil sahiplenilmekten bahsediyorum.

konu sahibinin demek istediği de bu işte.. sahip çıkılmak... ben bi mal ya da eşya mıyım ki bana sahip çıkılsın?? ben bir bireyim, kendi kendime yetebilen, duyguları, düşünceleri, hayalleri, istekleri vs. olan bir bireyim ve kimsenin beni sahiplenmesine gerek yok.
sahiplenmek... bana çok aşağılayıcı geliyor.
sevgi, şefkat gibi temel duygulardan değil sahiplenilmekten bahsediyorum.

sahiplenmekten de bahsettigim yani ayrilik olsa bile cocuk varsa eger kontak kesilmiyor bizde ve maddi manevi destek cikiliyor. yani birinden bosandiysan eger cocugunda varsa ona sahip cikmak zorundasin sirtini donup gitmek bizde yok !! maddi manevi esinede cocugunada bakma bilinci var. naparsan yap denmiyor...

X