Neden Türk kadınları eziliyor, ezilmeye mahkum ediliyor?

Yalnız konuyu dine ,siyasete getirmeyelim çünki hem alakası yok hemde yasak..Üzerinde ne kadar baskı olursa olsun kişi kendini geliştirmeyi bilmelli.

İste ben de onu diyorum. Olayın dinle alakası yok. Her din diyor kadın erkek eşit. O zaman bizim ne eksiğimiz var?

Böyle bir konu açıldığı için mutlu oldum, teşekkürler konu sahibi arkadaşım.

Açıkçası kadın olarak ne yaparsak kendimize yaptığımızı düşünüyorum. Ortada bazı görevler var ve kadınlar bu görevleri kendilerine iş edinmiş durumdalar. Gerçek birey gibi davranmak yerine kocalarını tamamlayan kadınlar olmayı seçiyorlar.

-Kadın çok okumaz. Lise bitirmek yeterlidir. Çünkü çok okursa kendi ayaklarının üzerinde durur. Kocasının eline bakmaz.

Oku işte ya, adam gibi eline işini al. Kocanın verdiği harçlıkla geçinme. Yarın bir gün kötü bir olay olabilir. Aldatılabilirsin, anlaşamadığın için ayrılmak zorunda kalabilirsin, kocan ölebilir. Sineye çekmemek için okuman lazım senin. İmkanın yoksa git dışarıdan bitir. Ama muhtaç olma işte kimseye.

-Kadın anne olmak için dünyaya gelmiştir. Hatta anne olmak için bile değil, illa doğurmak için. Doğurmak sanki büyük marifet.

Forumda da yok mu sanki bu tip kadınlardan. Senelerce tedavi görmüş yine de çocuğu olmamış. Evlat edinmeye gene de yanaşmıyor. İlla kendi doğuracak. Çünkü doğurmak çok önemli, annelikten bile önemli ya. Kadınlar doğursun, okula gidene kadar çocuğuna evde otursun, ekmek elden su gölden yaşasın istiyorlar. Ben 6 aylıktan itibaren biraz babaannede biraz kreşte biraz anaokulunda büyüdüm. Ne sevgi eksikliğim oldu ne bir şeyim. Bir kere çalışan kadın çocuğuna daha çok sevgi gösterir. Bütün gün göremediği için akşamki yaramazlıklara tatlı dille engel olur. Evde oturan kadının da sabrı tükenir, bir tane çakar çocuğa. Ama doğurdu ya, anne o, yapaaar.

-Kadın kocasına hizmet etmek zorundadır. Kahvaltı hazırlar, yemek yapar, temizlik yapar. Kocası bi' tarafını kıpırdatmaz.

Kadının ev işleri ağırdır. Bu kadar ağır olmasının sebebi de her şeye koşturmasıdır. Çünkü adam hizmet bekler. Kim o adam ya? Kocan değil mi? Hayatı paylaşıp da iki bulaşığı bir yemeği mi paylaşamıyorsunuz siz? Evlenmeden söyle sevgiline, yapmayacaksan evlenmem de, seviyorsa yapar zaten, sevmiyorsa da seninle sırf işim görülsün, çocuğum olsun, ona bakılsın diye hizmetçi niyetine alıyor anlamak neden zor?

Kadın aldatılınca yuvasını düşünüp affeder. Kocası aldatırken yuvasını, çoluğunu çocuğu düşünmez. Biz kadınlar anca sineye çekeriz.

Kadın aldatılınca kapıyı çarpıp çıkmıyorsa kocasını sevdiğinden falan değildir. Eğer öyleyse de o kadın aldatılmayı hak eder. Ben olsam bende aldatırım öylesini. Bi' de yuvasını düşünen versiyonlar var. Ya kocan ne seni, ne çocuğunu, ne yuvasını düşünmeden aldatmış seni. Daha ne peşinden koşuyorsun adamın? İşin gücün varsa boşan ayrı ev kur bak çocuğuna, yoksa da git ailenin yanına ama bir süreliğine. İş bul, para biriktir. Sonsuza kadar onlarla yaşamamalısın. Yine de yaşayacaksan sen gerçekten illa adam tamamlayan bireysin, gerçek birey değilsin. Gerekirse git çaycılık, temizlikçilik yap ama kur artık hayatını. Çalışan nasıl çalışıyor, senin incilerin mi dökülür?

Kısaca şu ki; kadınlar ekonomik özgürlükleri olmadığı için gerçek bir birey olmak yerine birilerinin himayesi altında yaşamayı tercih ediyorlar. Yaşadıkları dönemde kendilerini ezdirmekten adeta zevk alıyorlar çünkü ekmek elden su gölden. İki ezilirim ama rahat yaşarım aklı. Kadınlar cidden ne yaparsa kendilerine yapıyor. Taciz/tecavüz bilmem ne olayları hariç tabii ki.

hem konuyu açan arkadaşa hem de bu güzel yorumu yapan arkadaşıma sonsuz teşekkürler..iki harika yorum bence.ekonomik bağımsızlığım var,bugüne kadar hep kendi ayaklarım üstünde durmayı başardım ve kendime güvenim sonsuz..evet eşimle bazen her evde olduğu gibi sorunlar yaşıyoruz,tartıştığımızda oluyor hereks gibi ama o çok iyi biliyor ki en ufak bir saygısızlığında(illa aldatmak,dayak,küfür vb..şeylerde değil) gereken cevabı veririm.kendimi ezdirmem..benimde 2-3 yıl çocuğum olmadı,tedavi gördükten sonra kavuştum yavrularıma ama hiçbir zaman onları büyütebilmek için işimi bırakmayı düşünmedim.kaç yıl ünv.tede dirsek çürüttüm,bunu eve kapanıp çocuk büyütmek için yapmadım elbette.bakıcımız var,annem var ve çocuklarım bu şekilde daha mutlu.hem anne sevgisini sonuna kadar alıyorlar hem de maddi açıdan çok çok rahat büyüyorlar.en azından bağımlı çocuklar olarak yetişmiyorlar.diyeceğim o ki ekonomik özgürlük olsun olmasın bir kadın da olması gereken en önemli şey ÖZGÜVEN!

Bu genellemenin Türk kadınlarıyla ne alakası var??.Tamam bazı bölgelerde bu dediğiniz şeyler yaşanıyor olabilir ama oralara takılı kalmamak lazım.
Bu maddeleri sayarak siz bilinçaltına yerleştiriyosunuz sürekli.Artık çağ değişti geride kalmayın uyanın bence.
Bugün çıkın bir Kızılaya Taksime hani derde baskı nerde kadını ezme??
Artık kadınlar kendilerini o kadar geliştiriyor ki,o yüzden bu anlattığınız dünya bana çok yabancı geliyor.Mütevazi bi semtte olmama rağmen çevremde ezilen bir kadın görmüyorum.
Kadınlar Ezdirmesin kendini,dik dursun madem öyle.Ezilmeyi göze alan bir insan zaten ezilir.Önce bu zihniyerleri değiştirmek lazım.
Özgürleşme adı altında daha fazla yozlaşmamak lazım.Hele bu konulara dini alet etmek çok yalnış.:KK19:

Bu genellemenin Türk kadınlarıyla ne alakası var??.Tamam bazı bölgelerde bu dediğiniz şeyler yaşanıyor olabilir ama oralara takılı kalmamak lazım.
Bu maddeleri sayarak siz bilinçaltına yerleştiriyosunuz sürekli.Artık çağ değişti geride kalmayın uyanın bence.
Bugün çıkın bir Kızılaya Taksime hani derde baskı nerde kadını ezme??
Artık kadınlar kendilerini o kadar geliştiriyor ki,o yüzden bu anlattığınız dünya bana çok yabancı geliyor.Mütevazi bi semtte olmama rağmen çevremde ezilen bir kadın görmüyorum.
Kadınlar Ezdirmesin kendini,dik dursun madem öyle.Ezilmeyi göze alan bir insan zaten ezilir.Önce bu zihniyerleri değiştirmek lazım.
Özgürleşme adı altında daha fazla yozlaşmamak lazım.Hele bu konulara dini alet etmek çok yalnış.:KK19:

İzmirde bile karakolda kadını dövüyorlar. Siz nerede yasıyorsunuz?

kimisi ekonomik durumu olmadığından kimisi erkek egemen toplumda yetiştiğinden bırakamıyor katlanıyor. ama dünyada da boyledir. kadınların duygusal yapısı var bağlılık duyguları çok kuvvetli. ezilen erkek yok mudur o da var. ama kadinların sayısı çok daha fazla. toplumumuz aileyi karı koca olmayı hoş görüyo. kadınlar da ona göre yetiştiriliyo. başımdan eksik olmasın deyip dayan yiyen çok bu yüzden. eğitimli eğitimsiz de farketmiyo. güçlü olmaya bağlı bence. tüm topluma diğer insanlara rağmen kendi ayaklarında duran güçlü olan kadınlar da var. ama hep bi yanları eksik bence. işte bununla yüzleşmemek için erkeğe tutunan her şeye katlananlar oluyo.

Aaa tabi kesin öyledir.O kadında avukattan mahkemeden bir haber yaşıyodur.
O karakolda güvenlik kamerası da yoktur dimi.Doğru çok haklısınız...

Bu kadar dünyadan bihaber yasamayın. Olayı anlatayım internetten araştırın, izmirde bir kadın karakolda dövuluyor yaralanıyor ve güvenlik kamerası bunları çekiyor. Dava açılıyor ve dövülen kadın döven hayvanlardan daha cok ceza alıyor, tahrik etmiş diye.

Ayrıca dalga gecmişsiniz ama değil mahkeme bu ulkede gördüğü şiddeti, uğradığı tecavüzü şikayet bile etmekten korkan kadınlar var. Cevre baskısı mahalle baskısı... Yalan değil bunlar gercek. Eskiden siddet uğrayan kadın şikayet etmezse es ceza alamıyordu artık kasten yaralamada mağdurun şikayeti aranmıyor. Değil dava basit bir şikayet bile ne kadar zor

Son düzenleme:
Haber izlemediginiz ne kadar belli, bu kadar dünyadan bihaber yasamayın. Olayı anlatayım internetten araştırın, izmirde bir kadın karakolda dövuluyor yaralanıyor ve güvenlik kamerası bunları çekiyor. Dava açılıyor ve dövülen kadın döven hayvanlardan daha cok ceza alıyor, tahrik etmiş diye.

Ayrıca dalga gecmişsiniz ama değil mahkeme bu ulkede gördüğü şiddeti, uğradığı tecavüzü şikayet bile etmekten korkan kadınlar var. Cevre baskısı mahalle baskısı... Yalan değil bunlar gercek. Size komik gelebilir ama öyle. Eskiden siddet uğrayan kadın şikayet etmezse es ceza alamıyordu artık kasten yaralamada mağdurun şikayeti aranmıyor. Bilginize

Neyse ben tartışmaya gelmedim.Daha önce dolmuşta dövülmştü sözde biri o olaydan bahsediyosunuz sandım.
Ayrıca Benim karşı olduğum şey 'Türkiye' genellemesi.Sanki bütün ülkeleri gezmiş görmüş gibi Türkiye böyle işte diyosunuz.Bunlar heryerde yaşanıyor.
Bu ülkede öyle kadınlar varki kocasına şiddet uyguluyor bununlada kalmayıp uvzunu kesiyor.Kadınlarda o kadar masum değil:KK34:

Son düzenleme:
Neyse ben tartışmaya gelmedim.Daha önce dolmuşta dövülmştü sözde biri o olaydan bahsediyosunuz sandım.
Ayrıca Benim karşı olduğum şey 'Türkiye' genellemesi.Sanki bütün ülkeleri gezmiş görmüş gibi Türkiye böyle işte diyosunuz.Bunlar heryerde yaşanıyor.
Bu ülkede öyle kadınlar varki kocasına şiddet uyguluyor bununlada kalmayıp uvzunu kesiyor.Kadınlarda o kadar masum değil:KK34:

Evet ben zaten şiddetin her türlusune karşıyım, sırf ben değil hepimiz öyle değil miyiz? Hayvan miyiz biz bağırarak ve siddet ile anlaşalım?
Ayrıca söylediğim seyin arkasındayim, yalan da değil, bir sürü ülke gezdim gördüm ikamet ettim oralarda kadınlar ne kadar bağımsız ve özgüvene sahipse bizde de o kadar eziliyor, kendini ezdiriyor. Duşunun Arap ülkelerinde kadınlar insan yerine bile konulmuyor.

Heryerde yaşanıyordur mutlaka ama bizi bizim yaşadığımız yerle ilgilenmek zorundayız.Bunu normal karşılayamayız,burada amaç bilinçlenmek,biraz daha gözümüzün açılmasını,kendimize gelmemizi sağlamak.Fikir alış verişi yapabilmek.Heryerde yaşanıyor sadece Türkiye'de değil deyip kaderimize boyun mu eğelim..

Lütfen tartışma ortamı yaratmadan,siyasi ve dini içeriğe girmeden paylaşım yapalım.

Bu benim bahsettigim olay yeni bir iki ay falan olmadı bile

Heryerde yaşanıyordur mutlaka ama bizi bizim yaşadığımız yerle ilgilenmek zorundayız.Bunu normal karşılayamayız,burada amaç bilinçlenmek,biraz daha gözümüzün açılmasını,kendimize gelmemizi sağlamak.Fikir alış verişi yapabilmek.Heryerde yaşanıyor sadece Türkiye'de değil deyip kaderimize boyun mu eğelim..

Lütfen tartışma ortamı yaratmadan,siyasi ve dini içeriğe girmeden paylaşım yapalım.

Boyun mu eğelim dediniz?? Cevap vermek istiyorum tabiki eğmeyelim... Sadece bu genelleme hoşuma gitmiyor 'fikrimi dile getirdim'.
Teşekkürler...

Evet ben zaten şiddetin her türlusune karşıyım, sırf ben değil hepimiz öyle değil miyiz? Hayvan miyiz biz bağırarak ve siddet ile anlaşalım?
Ayrıca söylediğim seyin arkasındayim, yalan da değil, bir sürü ülke gezdim gördüm ikamet ettim oralarda kadınlar ne kadar bağımsız ve özgüvene sahipse bizde de o kadar eziliyor, kendini ezdiriyor. Duşunun Arap ülkelerinde kadınlar insan yerine bile konulmuyor.

Peki sizce kadınlar neden kendini ezdiriyor?.Bu konuda hemfikiriz ! Gezdiğiniz gördüğünüz yerlerdeki kadınlar nasıl özgürse,bu ülkedeki kadınlar da bunu hakediyor bence.
Hemde sonunda kadar.

Peki sizce kadınlar neden kendini ezdiriyor?.Bu konuda hemfikiriz ! Gezdiğiniz gördüğünüz yerlerdeki kadınlar nasıl özgürse,bu ülkedeki kadınlar da bunu hakediyor bence.
Hemde sonunda kadar.

Evet kendimizi ezdirdigimiz icin de hak ediyoruz sonra da sizlıyoruz ağlıyoruz. Ben de diyorum ki kendimizi ezdirmezsek kimse de bizi ezemez

Evet kendimizi ezdirdigimiz icin de hak ediyoruz sonra da sizlıyoruz ağlıyoruz. Ben de diyorum ki kendimizi ezdirmezsek kimse de bizi ezemez

hayat 3.5 la 4 arasındadır ya 3.5 atarsın ya 4 4lük yaşarsın...olay bu aslında, arkadaş bu ömürde ezildim ama diğerinde ezilmicem diye bi durum yok ne yaşıcaksak bu dünyada, ben eşeğim diyene semer vuran çok olur, bu forumda neler okudum, döven, aldatan, içen adamdan boşanmış hala soruyo iyimi yaptım diye hey Allahım

konu sahibesi,yazdığın metni okuduğumda herkes saldıracak kesin demiştim ki yanılmışım. çok mutluyum yanıldığım için. seni anlayan kadınların olduğunu da görmek çok güzel çünkü ben kadının kendi kendini ezdirdiği kanaatindeyim. seni tebrik ediyorum .bilinçli olarak verdiğin cevaplar da boş biri olmadığını etrafa at gözlüğü ile bakmadığını gösteriyor..
ne yazık ki yasalar kadının yanında değil. bir öğretmen arkadaşım eşinden dayak yediği için karakola başvurduğunda,kocan değil mi ne olacak ki dediklerini söylemişti.ne kadar üzülmüştük.çocuk yaşta 17 kişinin tecavüzüne uğrayan kızcağızın olayında faillere kzın psikolojisi bozulmadığı gerekçesiyle yüksek bir ceza indirimi verengene bizim ülkemizin hakimiydi.
benim de farklı ülkeler,farklı kültürler tanıma olanağım oldu.Türkiyeye gelmekten korkan bir kitle var bu ülkenin dışında.tecavüz oranlarının en yüksek olduğu ülkelerden biri burası. üstelik bunlar bilinenler,buz dağının arkası var bir de.susan,susturulan kadınlar...

kim ne derse desin korku ile,tehdit ile bastırılan bir ülke burası.birilerinin tek derdi herşeyi toz pembe göstermek..halbu ki sosyolojik anlamda o kadar çok sorunumuz var ki..

ama tüm bunlar karşısında yasalar bile benim yanımda değil,ailem bile sahip çıkmıyor deyip susmak,katlanmak çözüm değil.olabildiğince yüksek çıkmalı sesimiz. herkes kendi evinin önünü süpürse bile çok yol katedilir bence...

Son düzenleme:
konu sahibesi,yazdığın metni okuduğumda herkes saldıracak kesin demiştim ki yanılmışım. çok mutluyum yanıldığım için. seni anlayan kadınların olduğunu da görmek çok güzel çünkü ben kadının kendi kendini ezdirdiği kanaatindeyim. seni tebrik ediyorum .bilinçli olarak verdiğin cevaplar da boş biri olmadığını etrafa at gözlüğü ile bakmadığını gösteriyor..
ne yazık ki yasalar kadının yanında değil. bir öğretmen arkadaşım eşinden dayak yediği için karakola başvurduğunda,kocan değil mi ne olacak ki dediklerini söylemişti.ne kadar üzülmüştük.çocuk yaşta 17 kişinin tecavüzüne uğrayan kızcağızın olayında faillere kzın psikolojisi bozulmadığı gerekçesiyle yüksek bir ceza indirimi verengene bizim ülkemizin hakimiydi.
benim de farklı ülkeler,farklı kültürler tanıma olanağım oldu.Türkiyeye gelmekten korkan bir kitle var bu ülkenin dışında.tecavüz oranlarının en yüksek olduğu ülkelerden biri burası. üstelik bunlar bilinenler,buz dağının arkası var bir de.susan,susturulan kadınlar...

kim ne derse desin korku ile,tehdit ile bastırılan bir ülke burası.birilerinin tek derdi herşeyi toz pembe göstermek..halbu ki sosyolojik anlamda o kadar çok sorunumuz var ki..

ama tüm bunlar karşısında yasalar bile benim yanımda değil,ailem bile sahip çıkmıyor deyip susmak,katlanmak çözüm değil.olabildiğince yüksek çıkmalı sesimiz. herkes kendi evinin önünü süpürse bile çok yol katedilir bence...

"İngiliz yargıç, gece yarısı parktan geçen kızı korkutan adama 7 yıl 7
gün hapis verince, şaşıran gazeteciler sormuşlar:
'Adam kıza elini bile süremedi... Kaçan kızın çığlıklarına yetişenler de:
"Adamı yakaladılar. Bu 7 yıl, 7 gün çok değil mi?'
Yargıcın yanıtı hukuk tarihine geçecek düzeydedir:
- "Kızı korkutmanın karşılığı 7 gündür. 7 yıl, İngiliz kızlarının
gece yarısı parkta dolaşma özgürlüklerine saldırmanın cezasıdır..."

erkek zihniyeti biçok ülkede aynı olabilir ama o ülkelerde HUKUK var, bir kadın adamın evine kendi rızasıyla gelmiş, hatta soyunup yatağa girmiş ama son anda vazgeçtim demişse buna rağmen adam kadına saldırıyosa bunun adı tecavüzdür o sistemlerde, bizdeki gibi yok etek boyu neydi yok rujunun rengi nasıldı diye sorulmaz, rıza yoksa o işin adı tecavüzdür ama adamın anasını ağlatırlar

X