Mutfağımda Bugün Ne Pişti ? Resimli / Tarifli

Merhaba kızlar,
Dolmalık biberi buzluğa koyan var mı aranızda?Ya da nasıl konulması gerektiğini bilen?Çiğ,pişmiş...Bana yardımcı olursanız sevinirim.

Annem içini temizleyip,hafif haşlayıp öyle koyuyor.

Son düzenleme:
gözde cnm senin için irmik helvasının püf noktalarını bulmaya calıstım oku bakalım hata yapmısmısın :)

Tatlının en önemlisi püf noktası; kısık ateş ile kavurmak. İrmiğin güzel kabarabilmesi için, birden kavrulmaması çok önemli. Bu nedenle irmiği kavururkenki ateş, çay demler gibi çok ama çok kısık olmalı. Şerbeti ekledikten sonraki ateş ise, normal yani pilav pişirdiğimiz kısık ateş olabilir.
İrmikli tatlıların diğer tatlılardan farkı şerbetinin de sıcak eklenmesi. Hamurlu tatlılardaki gibi, biri sıcak biri soğuk olmayacak. İrmiğin kabarabilmesi için bu önemli.
İrmiğin, rengi kahverengi olmuşmu anlamak için, şerbetin üzerine minik bir tutam atın. Beyaz ile birlikte yarattığı kontrastan, daha ne kadar kavurmanız gerek, anlayabilirsiniz.

Canım ya hiç olmamştı helvam
çöpe gitti çok üzüldüm
hamur gibiydi
Çok guzel görünüyordu aslında eklicem resmini
neden olmadı anlamadım
Helva helvadır yani bütün tarifler aynı ben beceremedim sanırım :KK43:

aaaa çok üzüldüm gözde ya..:KK43:

bir tarife geri dönül yapayım ben neden olduğunu konuşalım .yaazık malzemene :KK43:

benim tatlım bir harikaydı herkes bayıldı :)çk teşekkür ederim gözde.

keşke senden de böyle bir duyum alabilseydim :KK43:

Üzüldüm canım kötü olduğuna.Ama bak bunun rengi çok açık kalmış.Kahverengiye dönecek biraz rengi.Olsun tecrübe edindin:)

Evet galiba az kavurdum dogru rengi acık oldu
Biseyi beceremeyince bidaha yapasımda gelmiyor ya :)

gözde cnm senin için irmik helvasının püf noktalarını bulmaya calıstım oku bakalım hata yapmısmısın :)

Tatlının en önemlisi püf noktası; kısık ateş ile kavurmak. İrmiğin güzel kabarabilmesi için, birden kavrulmaması çok önemli. Bu nedenle irmiği kavururkenki ateş, çay demler gibi çok ama çok kısık olmalı. Şerbeti ekledikten sonraki ateş ise, normal yani pilav pişirdiğimiz kısık ateş olabilir.
İrmikli tatlıların diğer tatlılardan farkı şerbetinin de sıcak eklenmesi. Hamurlu tatlılardaki gibi, biri sıcak biri soğuk olmayacak. İrmiğin kabarabilmesi için bu önemli.
İrmiğin, rengi kahverengi olmuşmu anlamak için, şerbetin üzerine minik bir tutam atın. Beyaz ile birlikte yarattığı kontrastan, daha ne kadar kavurmanız gerek, anlayabilirsiniz.
Canım az kavurmuşum ben heralde ya
çunku iyi kabarabilmesi icin kahverengiye dönmeli diyor ya benim bildgn yapıştı
o haric diger hepsini yapmıştım

aaaa çok üzüldüm gözde ya..:KK43:

bir tarife geri dönül yapayım ben neden olduğunu konuşalım .yaazık
malzemene :KK43:

benim tatlım bir harikaydı herkes bayıldı :)çk teşekkür ederim gözde.

keşke senden de böyle bir duyum alabilseydim :KK43:

Canım afiyet olsun
olsun saglık olsun ben kavuramamşm :):)

Ben de öyle insanın hevesi kaçıyor.Ama ikinci bir şansı hak ediyor bu tatlı.Bak bu tarifi hep yapmak istemişimdir bir türlü kısmet olmadı.Bunu dene istersen.

http://www.kadinlarkulubu.com/tatlilar/309914-tane-tane-irmik-helvasi-resimli.html

baktım canım buda yaptığım tarifle aynı gibi yarı süt yarı suyla yapılmış sadece
bütün tarifler aynı zaten tarifte sorun yokta ben yapamadım işte
içinde dolmalık fıstık olsaydı onun rengi dönene kadar kavurur anlardım en azından kavrulup kavrulmadığını ama malesef anlayamamışım
döktüm cossss diye şerbeti:KK52:
neyse uzuuuuuun bir süre sonra belki tekrar denerim:KK1::KK1::KK1:

Bugun yemek yok mu millet :)
Bizde dunden kalan yesil mercimek çorbası
bifte
pilav
ayran
salata var
herkese afiyet olsun :)

Var canım olmaz mı ?

Meşhur çorbamızdan sonra bir kuşbaşılı pide yapmışım söylemesi ayıp :KK56::KK56:

Çok güzel oldu ama çok yedim yaa , 3 büyük pide çıktı , çıktığı gibi bitti.

Resim derseniz mide ultrasonumu çekmem gerek , sıcak sıcak yedik , resim çekmek aklıma bile gelmedi .:KK1:

Var canım olmaz mı ?

Meşhur çorbamızdan sonra bir kuşbaşılı pide yapmışım söylemesi ayıp :KK56::KK56:

Çok güzel oldu ama çok yedim yaa , 3 büyük pide çıktı , çıktığı gibi bitti.

Resim derseniz mide ultrasonumu çekmem gerek , sıcak sıcak yedik , resim çekmek aklıma bile gelmedi .:KK1:

Afiyet olsun ablacım :)
Merak ddttim bak :):)
Bidahakine koyarsın artık :)

$img_1115.jpg

Kızlar bu resim alıntı kendim çekmeyi unuttum ama çok hafif bi tatlı tarifini yaziyim dedim...

Malzemeler:
125 gr tereyağı
9 yemek kaşığı şeker
1 su bardağı un
1 litre süt
1 paket vanilya
1 bardak Hindistan cevizi
2 Muz

Yapılışı:

Tereyağını eritiyoruz daha sonra unu ekleyip sıvılaşana kadar çırpıcıyla kavuruyoruz topaklaşmaması için çırpıcı daha kolayıma geliyo:KK1:
Daha sonra sütü ve şekeri ekleyip muhallebi kıvamına gelinceye kadar karıştırıyoruz.Daha sonra kıvama gelince 1 paket vanilyayı ekliyoruz,karıştırıp kapatıyoruz.
Borcamın tabanına hindistan cevizi döküyoruz bolca,muhallebiyi döküp soğumaya bırakıyoruz.
SOğuduktan sonra borcamdaki muhallebiyi 3 yada 4 eşit parçaya bölün spatula yardımı ile 2 yada 3 ince dilim muz koyup rulo yapın.
Diğer parçaları da aynı şekilde ...sonuç mükemmel..şu an belki karşık gelmiştir ama cidden çok kolay ve serin serin iyi gidiyo ...

Son düzenleme:
selam arkadaşlar.
Bu akşam dünkü ekşili köfte vardı. yanına spagetti yaptım, turşu salata yedik. Bu ara biraz hasta gibiyim günü idare ettik bu şekilde:KK31:

Günaydınlar.

Dün gece sahurda sizin krep bizim cılta dediğimiz bu lezzetli şey vardı.Krepten farkı kızgın yağa kaşıkla dökülüp pişiriliyor.Yağlı gibi görünse de kıtır kıtırdı.Şimdiki unların içine kepek karıştırıyorlar fazla yağ çekmiyor:)

Ccdjf.jpg

Evet galiba az kavurdum dogru rengi acık oldu
Biseyi beceremeyince bidaha yapasımda gelmiyor ya :)

Canım az kavurmuşum ben heralde ya
çunku iyi kabarabilmesi icin kahverengiye dönmeli diyor ya benim bildgn yapıştı
o haric diger hepsini yapmıştım

Canım afiyet olsun
olsun saglık olsun ben kavuramamşm :):)

ben de dun yaptım irmik helvası.....

cnm bıraz sabırlı olmak lazım kısık ateste bayagı kavuruyorsun...
hatta foro koyayım benım kı öle pek suslu değil...çok yorgundum çikolata sosu falan yapamadım.hatta evde fındık falan da yoktu ben cevızle yaptım yanı evdekı malzemelerı degerlendırdım::KK37:
süt de köy sütüydü.çok guzel oldu tadı.....
süslemesını de kardeşim yaptı:KK16:
$2013-07-19 21.31.52.jpg

Eklentiler

• $2013-07-19 21.32.01.jpg
    $2013-07-19 21.32.01.jpg
    41,9 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:
ben de dun yaptım irmik helvası.....

cnm bıraz sabırlı olmak lazım kısık ateste bayagı kavuruyorsun...
hatta foro koyayım benım kı öle pek suslu değil...çok yorgundum çikolata sosu falan yapamadım.hatta evde fındık falan da yoktu ben cevızle yaptım yanı evdekı malzemelerı degerlendırdım::KK37:
süt de köy sütüydü.çok guzel oldu tadı.....
süslemesını de kardeşim yaptı:KK16:
Eki Görüntüle 760275

Nefis görünüyo elinize sağlık =) Geçenlerde bizede memleketten köy sütüyle yapılmış un helvası gelmişti cidden çok güzel bi tat veriyo köy sütü ...

X