Mutfağımda Bugün Ne Pişti ? Resimli / Tarifli

Sağol nevrestecim :KK16:

Sofra kurulacak nasıl olsa , o ara fırsat bulup fotoğraflarsan paylaşım olsun diye mutlaka katılırım arkadaşım .

Keyifli oluyor çok .

Yahu kankam kusura bakma , magazin denilince aklım hep dedikoduya gidiyor , içim fesat benim :KK9:

Duyurularınız gayet güzel canım , benim dediğim gibi olsa kıyamete beş kala olur orası zaten :KK34:
Haklısın canım bunun farkına varınca sahiden eğlenceli oluyor:KK19:Yarışmak için değilde eğlenmek için katılmak lazım:KK56:Ben bile hevesleniyorum:KK9:Bakalım yine söz vermeyeyimde:18:Bu sefer ki yarım saatte olacak gibi değil:KK30:

Yüksük çorbası
Sarımsaklı köfte
Ayran
Kerebiç tatlısı.

Dün o kadar bu tatlıyı konuşunca yapmamak olmazdı:)Sizin Kıbrıs benim de tarifini buradan aldığım Tarçınlı Ceviz Rüyası tatlısı.

fhmOP.jpg

4isHw.jpg

bugün kardeşim geliyor nasipse...
kuru fasülye çok sever...etli kuru fasülye, domatesli biberli bulgur pilavı, dünden azcık fellah köftem kaldı, cacık, semizotu salatası ve karpuz inşallah...ama çorbaya karar veremedim...yayla çorbasını dün yemiştik...mercimeği de pek sevmiyorum :KK43:
şehriye çorbaları da basit mi kaçar acaba??
napsam kızlar akıl istiyorummmmm...

Son düzenleme:
kuru fasülye çok sever...etli kuru fasülye, domatesli biberli bulgur pilavı, dünden azcık fellah köftem kaldı, cacık, semizotu salatası ve karpuz inşallah...ama çorbaya karar veremedim...yayla çorbasını dün yemiştik...mercimeği de pek sevmiyorum :KK43:
Bu iki çorba da çok güzel oluyor.Zor gibi görünse de hiç uğraştırıcı değil ikisi de.Ama ekşili çorbayı yaparken bir iki kaşık yoğurt değil de bir kase yoğurt kullanıyorum.

http://www.kadinlarkulubu.com/corbalar/313943-eksili-terbiyeli-kofte-resimli.html
http://www.kadinlarkulubu.com/corbalar/238809-iskembe-corbasi-tadinda-tavuk-corbasi.html

Son düzenleme:
ben mayalıyı göz kararı yaptım :)

o yüzden yazmamıştim..ama yazayım yaptığım ölçülerle istersen

ezogelin yap:KK1:
ben bugün ezogelin yapıcam:21:

ilk sayfaya eklensin istersen yaz arkadaşım
mayalının olduğu sayfaya eklersen daha iyi olur
aus ablada ekler ilk sayfaya

tamam canım bu arada canım krep yaptım dün sahura ama

bohcalamadım :)

sahura kadar oturduk zaten 2 de kalktm çıprtım,pişirdim

cok güzel oldu

daha önce yaptıgımızda 4 tane çıkmıstı bu baya güzel oldu

bohçalamadık ama valla peynir ve nutellayla götürdük eline sağlık tarif için..

Selamlar arkadaşlar

Bugünkü menümü yazayım , resimleri akşam eklerim .

• Tarhana Çorbası :KK8:
  • Kıymalı Yeşil Domatesli Bamya
  • Peynir Soslu Makarna
  • Salata

İftardan sonra çay ve Hurmalı Karamel Pasta

Bamya şuan pişiyor , çorba ve makarna 1 saat kala...Pastam hazır dolapta soğumakta.
Aslında Ramazanda pek yaş pasta yapmam ama oğlum istedi , akan sular durdu tabii
:KK16:

Son düzenleme:
Tarhananın yanına hafif sıyırmış smiley koydum ama bilmeyenler için hatırlatayım , Ramazanda eşim 30 gün tarhana çorbası ister .

Eeee haliyle bende hafiften bir sıyırma başlıyor bu çorbaya karşı , çok severim o ayrı .

Gazelcim çorbanı pişirmediysen eğer , senin yemeklerinin yanına beyaz çorba gider bugün en çok .Fellah köften var o yüzden taneli çorba gitmez.

Tavuklu un çorbası yap mesela , sahte düğün çorbası gibi oluyor.

Ya da dometes çorbası yap ,kaşarlı ve krotonlu :KK9:Bayılırsın sen bu tabirlere:KK9:

ezogelin yap:KK1:
ben bugün ezogelin yapıcam:21:

gözdecim ben hazır çorba hiç almam...zararlı diye hiç evime sokmadım..zaten eşimde oğlumda sevmez tadını...
evde yapılan ezo gelini de bilmiyorum hiç yapmadım...
tarhana çorbamız hep olduğundan ezo gelin hiç bilmeyiz..:)

Tarhananın yanına hafif sıyırmış smiley koydum ama bilmeyenler için hatırlatayım , Ramazanda eşim 30 gün tarhana çorbası ister .

Eeee haliyle bende hafiften bir sıyırma başlıyor bu çorbaya karşı , çok severim o ayrı .

Gazelcim çorbanı pişirmediysen eğer , senin yemeklerinin yanına beyaz çorba gider bugün en çok .Fellah köften var o yüzden taneli çorba gitmez.

Tavuklu un çorbası yap mesela , sahte düğün çorbası gibi oluyor.

Ya da dometes çorbası yap ,kaşarlı ve krotonlu :KK9:Bayılırsın sen bu tabirlere:KK9:

yok be ahretim hiç bayılmam hatta nefret ederim böyle sosyetik yemek isimlerinden...:KK19::KK19: kroton neymiş bak hiç duymadım onu :) cahil kaldım vallahi :)
valla düşün düşün bi hal oldum...domates çorbası benimde aklıma geldi...bakalım son dakka neye karar verecem :)
mutfağa uzanayım yavaş yavaş fasülye anca pişer...
bu arada bamyaya bayılırım hemde nasıl bayılırım...konyanın en meşhur yemeğidir bamya...ayyy valla ağzımın suyu aktı..bir kase yolla bana kız valla şişecek biyerim :KK60:

Son düzenleme:
tamam canım bu arada canım krep yaptım dün sahura ama

bohcalamadım :)

sahura kadar oturduk zaten 2 de kalktm çıprtım,pişirdim

cok güzel oldu

daha önce yaptıgımızda 4 tane çıkmıstı bu baya güzel oldu

bohçalamadık ama valla peynir ve nutellayla götürdük eline sağlık tarif için..

afiyet olsun canım:KK54:

gözdecim ben hazır çorba hiç almam...zararlı diye hiç evime sokmadım..zaten eşimde oğlumda sevmez tadını...

bende kendim yapıyorum canım halis mulis gözdenin ezogelini:KK52::KK52::KK52:

Son düzenleme:

Ezogelin Çorbası

Malzemeler:
1 çay bardağı bulgur
yarım çay pardağı pirinç
1 su bardağı kırmızı mercimek
1 adet soğan
tereyağı
1 dolu yemek kaşığı salça
et bulyon
nane
pul biber

mercimek,pirinç ve bulgur yıkanır suları süzülür
tencerede yağ eritilir
salça kavrulur
üzerine mercimek , pirinç, bulgur eklenir
1 adet soğan 4e bölünür ve içine atılır
et bulyon, tuz, nane, pul biberde eklenir
suyu konulur pişmeye bırakılır
ara ara karıştırılır dibe çöküp yanmasın diye
piştikten sonra blendırdan geçirilir
bol limonla misssss:KK56::KK56::KK56:
isteyen üzerine çok az tereyağıyla nane kızdırıp serviste dökebilir:KK56:

ben pirinç koymuyorum
mercimek ve bulgurla pişiriyorum
birde 2 su bardağı mercimeğe 1 su bardağı bulgurla yapıyorum çok yapıyorum hem çok sevdiğimizden hemde 2 akşam gitsin diye:KK56:
şimdi yapmaya gidiyorum akşam resim eklerim

yok be ahretim hiç bayılmam hatta nefret ederim böyle sosyetik yemek isimlerinden...:KK19::KK19: kroton neymiş bak hiç duymadım onu :) cahil kaldım vallahi :)
valla düşün düşün bi hal oldum...domates çorbası benimde aklıma geldi...bakalım son dakka neye karar verecem :)
mutfağa uzanayım yavaş yavaş fasülye anca pişer...
bu arada bamyaya bayılırım hemde nasıl bayılırım...konyanın en meşhur yemeğidir bamya...ayyy valla ağzımın suyu aktı..bir kase yolla bana kız valla şişecek biyerim :KK60:

Yüksük çorbası yap canım hem degişik hem de çok güzel oluyor.

[h=3]Yüksük Çorbası Tarifi[/h]

Akdeniz yöresine ait olan yüksük çorbası, hamurunun yüksük ile kesilmesi nedeni ile bu adı almıştır.
Lezzetli ve besleyici olan yüksük çorbası ramazan akşamlarında sofralarınızda misafirlerinize ikram edeceğiniz muhteşem çorbalardan biridir.
Ramazan ayının bereketinin bir yıl mutfaklarınızdan çıkmaması dileğiyle…
Kolay gelsin hanımlar…

MALZEMELER
Yarım çay bardağı nohut
50 gr kıyma
1 yumurta
1 su bardağı un
1 yemek kaşığı ayçiçeği yağı
45 gr tereyağı
2 yemek kaşığı domates salçası
3 yemek kaşığı limon suyu
3/4 çay bardağı su
Tuz
Karabiber
Nane
yuksuk-corbasi.jpg

HAZIRLANIŞI
Nohutları bir gün önceden suda bekletin. Nohutlar yumuşayıncaya kadar suda haşlayın.
Una tuz ilave edip harmanlayın. Unun ortasını açarak yumurta ve suyu ilave edip katı bir hamur yoğurun. Gerekirse un veya su ilavesi yapın. Üzerine nemli bir bez örterek 5 dakika dinlendirin. Ayırdığınız unu tezgaha serpip hamuru ince açın. Dikiş yüksüğü şeklinde kesip dinlendirin.
Kıymaya tuz ve karabiber ilave edip yoğurun. Fındık büyüklüğünde köfteler hazırlayıp ayçiçeği yağında kızartın. Nohuda salçayı ekleyip biraz daha su ilave ederek pişirin. Hamurları kaynayan karışıma ilave edip 10 dakika pişirin.
Son olarak köfteleri ekleyin. 5 dakika daha pişirin.
Tereyağını tavada eritip, naneyi ilave edin. Limon suyu ile birlikte çorbanın üzerine gezdirip, kaynayınca ocaktan alın. Sıcak servis yapın.

Kaynak.Yüksük Çorbası Tarifi oktay usta kolay pratik resimli yapılışı nasıl yapılır

aus ablam bazı eksikler vardı onları yazdımda ekleyeyim eklersin sende sana zahmet:KK54:

yeşil mercimek çorbası, sütlaç, hazır kekle profiterollü doğumgünü pastası sayfa 33
patatesli gül börekler,mercimek çorbası,pirinç pilavı,tavuk şinitzel sayfa 54
zeytinyağlı taze fasülye, havuçlu tarçnlı kek sayfa 57

taze fasulyeyle havuçlu keki 54 diye yazmışsın 57 olcak onlar:KK16:

X