müjde dişimiz çıktı

Masallah darisi bizlerin basina yahu, benim kiz bi mizmiz bi mizmiz yedi bitirdi beni hele geceleri bitirdi beni, damaklari kasiniyor, parmaklari elleri her zaman agzinda iki damaklarin arasina aliyor benim gogus ucunu SIKISTIRIYORsenağlama acitiyor resmen koparcak sanki cekip duruyor, sonra bana bakip siritiyor:dilcikar:
poposu az kirmizi bazen olsa bile atesi var ama hasta azcik abisi sagolsun
iste boyle gecinip gidiyoruz
tebrikler canim size, siz hedik yapiyormusunuz canim disleri cikti diye ?hihoyyytkaydirigubbakcemile3

hedik ne kız?diş bulguru diyorsan yok ya zaten ben gördüm dişini.sizede geçmiş olsun canım

Evet hedik derler anadoluda diş hediği diş bulguruda deniyorr..sen gördüysen sen kızına hediye alacaksın..ilk dişi gören bebeğe hediye alırr..diş bulguruda gördüğün için değil gelenektir yaparlarr...birde meslek için bişeyler koyar bebek hangisini seçerse o meslekten olacak diye sölenirr..sölenir sadece:)))

amaniiiiiin hayirlisi olsun yawrusumaaaa
darisi basimiza
bu arada fistiga bende oy vermek istiyorum nerden yapiliyosa ozelden mesj atsana arzucum

ne sitesi cnm banada yollayın bende vereyim oy ela hanıma:))

ela bebek için ben de katkıda bulunmak isterim, bana da yazarsan memnun olurum :)

tebrik ederim ..ela hanimin incileri cikmis...darisi basimiza.....banada yollar misin canim adresi..

canım gözünüz aydın.. darısı kazasız belasız bizlerin de başına inşallah. ellerini ağzına çok götürüyor ama kaşındığı için mi yoksa hoşuna gittiği için mi bilmiyorum. Bazen ağzında hem emzik hem de eli oluyor. Kusturup duruyor kendini zilli..

TEBRİK EDERİM CANIM.
DARISI BİZİM KIZA ÇIKARSA GÖRÜRÜM DEĞİL Mİ? :roflol:

NEREDEYSE GÖĞSÜMÜN UCUNU KOPARACAK HIRSINDAN, AMA TIK YOK DAHA :)

allah hayırlı etsın canım ben de her gun parmagımla yokluyorum.ılk ben gormek ıstıyorum ıncımızı.darısı bızlerın basına.ıkı alttan ıkı ustten dıslerıyle cok tatlı oluyor bu bebekler....

canım hayırlı olsun dişleriniz...
darısı başımıza inşallah.bizde bu aralar çok huysuzuz,sürekli ağlıyoruz,memeyi geçtim doğru düzgün mama bile yemiyoruz.dişimiz çıkar inşallah en yakın zamanda...
bu arada nerden oy vercez banada söyleyin ayol...

sagolun canlarım ya çok hoşuma gitti ben tek tek sitenin adını yazarım sayenizde boncugum birinci olur belki:)))

hayırlı olsun ilk inciniz canım, bakalım bizler nasıl çıkartcas kolay olur inşallah

okuduğum bilgiyi sizinle paylaşmak istedim. işimize yarayabilir.

4 aylık bebeğimin ağzından sürekli salya akıyor ve ellerini ağzına götürüyor. Diş mi çıkarıyor?

Bebek diş çıkarıyor olabilir ancak salyalanma ve nesneleri ağzına götürmesi her zaman diş çıkarma belirtisi olmayabilir. Bu dönem bebeğin yutabildiğinden daha fazla tükürük üretmeye başladığı bir dönemdir ve bu durum da fazla tükürüğün dışarı akmasına neden olabilir. Ayrıca bu dönem bebeğin dünyayı ağzıyla tadarak keşfettiği bir dönemdir, dolayısıyla ağzına götürmesi keşif amaçlı olabilir. Ancak aynı zamanda huzursuzluk varsa, memeyi emme yerine daha çok ısırma eğilimindeyse diş çıkarıyor olabilir. Salyalanma, ısırma ve huzursuzluğa ilave olarak yaygın görülen bir diğer diş çıkarma belirtisi de iştah kaybıdır. Diş etlerindeki hassasiyet yemek yeme sırasında bebeğe rahatsızlık verebilir ve ayrıca bu durum bebeğin uykusunu da etkileyebilir.

Bebeğimin hafif ateş ve ishali var, dişten kaynaklanıyor olabilir mi?Diş çıkarmak ateş yapmaz. Ateşe viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar neden olur. Ancak diş çıkarken dişetinde oluşan yarık bölgenin bakteriye maruz kalarak iltihaplanması veya süren dişin üzerinde “sürme kisti” adı verilen kistlerin oluşması ateşe neden olabilir. Öte yandan, bebeğin bu dönemde her şeyi ağzına götürmesi ve emeklemeye başlamasının ateşe neden olabilecek bakteri ve virüslere daha fazla maruz kalmasına yol açtığını da unutmamalısınız.

İshal ve diş çıkarma arasında da bir bağlantı bilimsel olarak ortaya koyulmamıştır. Yutulan fazla tükürüğün dışkıda yumuşamaya yol açabileceğini düşünenler olmakla birlikte, uzmanların hemen hemen tamamı çocuğun günde ikiden fazla sulu kaka yapması, aşırı derecede huzursuzluk yaşaması ve ateşinin 38 dereceyi geçmesi durumunda mutlaka doktora başvurulması konusunda hemfikir...

Bebeğim ellerini sürekli kulağına götürüyor, diş çıkarmak kulak ağrısına yol açar mı?

Kulak zarı ve dişler ortak sinir merkezini paylaştığından diş çıkaran bir çocuk bunu kulak ağrısı gibi hissedebilir. Özellikle azı dişleri çıkarken dişetindeki sızı, kulak ve yanaklara ortak sinirler aracılığıyla yayılabileceğinden, bebeğiniz kulak çekmek ya da yanak sürtmek gibi hareketler yapabilir. Ancak elini sürekli kulağına götüren bir bebekte kulak enfeksiyonu da söz konusu olabilir. Bu nedenle bebeğinizin rahatsızlığının kulak enfeksiyonundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için kulak enfeksiyonlarının diğer belirtilerini öğrenmeli ve gerekiyorsa doktorunuza başvurmalısınız.

Bebeğim pişikten kurtulamıyor, diş çıkması bitene kadar böyle mi olacak?
Anneler diş çıkarma döneminde pişik sorununun daha sık yaşandığını söyler. Gerçekten diş çıkarmakla pişik oluşumu arasında direkt bir bağlantı var mıdır? Bazı uzmanlar diş çıkarma döneminde diş etinin yarılmasını kolaylaştırmak üzere tükürüğün daha asitli bir hal aldığını ve bu asitli tükürüğün yutulması ile bebeğin idrar ve kakasının da daha asitli hale gelmesinin pişiğe yol açabileceğini düşünüyor. Buna karşın bazı uzmanlar da tükürük salgısının içeriğinin değişmediği, pişiğin viral ya da bakteriyel sindirim enfeksiyonlarından ya da asidik yapıya sahip karbonhidratlı gıda tüketiminin artmasından kaynaklanabileceğini düşünüyor. Dolayısıyla pişikler ve diş çıkarma arasında kesin bir bağlantıdan söz etmek güç olsa da bu dönemde bebeğinizin alt bakımına daha büyük bir özen göstermeniz, altını ılık suyla temizleyip güzelce kuruladıktan sonra pişik önleyici krem surmeyi ihmal etmemeniz ve bebeğin altını daha sık değiştirmeniz yerinde olacaktır.

Bebeğimi rahatlatmak için neler yapabilirim?
Diş çıkarmanın en zor yanı bebeğin zorlandığını izlemektir. Ancak her yeni dişle birlikte diş çıkarmanın daha da kolaylaşacağını unutmayın. Bebek için yeni bir deneyim olduğundan çoğunlukla ilk iki veya dört dişin çıkarılması sırasında daha fazla sıkıntı yaşanır.

Bebeğiniz diş çıkarırken aşırı salyalanma nedeniyle ağız çevresinin tahriş olmaması için dudaklarına ve dudak çevresine bir miktar vazelin sürmeniz yararlı olacaktır.

Buzdolabında dondurulabilen dişlikler de hem bebeğin çiğneme ihtiyacını karşılamak hem de ağrısını hafiletmek açısından son derece yararlıdır. Çiğneyebileceği ıslak, temiz bir bez dahi işinizi görebilir.

Uygun dozda bir ağrı kesici de verebilirsiniz. Etkisi altı ile sekiz saat sürdüğünden gece ibuprofen, midede hazmının daha kolay olması nedeniyle gündüz de asetaminofen içeren ağrı kesicileri tercih edebilirsiniz.

Diş etlerine uygulanan rahatlatıcı bir merhem kullanmayı düşünüyorsanız, gereğinden fazla kullanmamak için prospektüste belirtilen doz tavsiyelerine dikkat etmeniz gerekir.

saol canım sorularımıza gayet mantıklı cevaplar bulduk...bilmediklerimizd e öğrenmiş olduk teşekürler...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…