Modern toplum algılarına kurban gidicem

Ben 3 4 aylık evliyim ve çalışıyordum
Bayramdan önce işten çıktım bunun sebebi iş yeri değil tamamen çalışmak istemiyor oluşumdur
Zaten 17 yaşından beri nerdeyse pandemi dışı de aralıksız çalışıyorum
Bunu ilk eşime soyledim maddi olarak sorun yaşar miyiz ve bu durumu nasıl karşılıyorsun diye belki sadece kendi çalışmak tüm maddi yükü sirtlamak istemez diye
O da bana zaten ben yüksek bir maaş alıyorum (neredeyse 3 asgari ücrete denk geliyo) maddi olarak sorun olmaz sıkıldığında da istediğin zaman tekrar girer çalışırsın bu sana bağlı dedi
Bende o hafta işten çıktım şimdi evime ve eşime daha fazla vakit ayırıyorum kendime daha fazla vakit ayırıyorum hobilerime yıllardır yapmak isteyip yapamadığım şeylere (kitap yazmak gibi,takı yapmak gibi, örgü ve dikiş kursu)
Neyse sorun şu bunu kime desem koca parası yiyorsun yani diyor ya Allah aşkına ben zaten yıllarca çalıştım şimdi evime bakıyorum tertemiz yemeği dışardan değil evde yapıyorum eşim gerçekten de çok mutlu ki bende öyleyim bana kendi ablam bile koca parası yicem diye uğraşma çalış kendi ayaklarınin üstünde dur adamın parasini yeme gibi laflar etti bunları alaycı bir dil ile dediği için tavsiye grubuna sokamadim anlamıyorum ev hanımı olmak çok mu kötü ben çekirdek citleyip sabah programı izlemiyorum ki dikiş kursuna gidiyorum takı yapıyorum evime özen gosterio yeni tarifler deniyorum bunun neyi kötü herkes koca parası yiyorsun yani diyor da koca benim kocam sen mi yicen ben yicem tabi ki de kocamın parasını
Yap ne istiyorsan. Yorumlarda gördüm önce konfeksiyondan bahsedilmiş galiba, sonra aşçılıktan. İkisini sevmiyorsan işkence gibi gelmiştir. Para da vermezler doğru dürüst. Dene bakalım hobilerinden para kazanmak iyi gelir, hayalindeki işi yaparsın belki. Ben hayatım boyunca sevmediğim işler yaptım. Zorladım kendimi, hep idare ettim. Eminim harika bir histir sevdiğin işi yapabilmek.

Onu ben de bilmiyordum 😂 ayy duvarı niye siliyorsunuz, boyanmıyor mu? 😂
Her yıl duvar mı boyanır yav? Hem pis hem yorucu maliyetli bir şey. Bir kere silinebilir boya ile badana edip yılda bir iki kere silince çiçek gibi oluyor. Daha az yorucu daha az maliyetli. Her şeyi kaldırmaya da gerek yok o işlemi yaparken, eşyalara değme damlama riski de yok. Bi kere bi yere damladı mı mümkün yok çıkmıyor.

Her yıl duvar mı boyanır yav? Hem pis hem yorucu maliyetli bir şey. Bir kere silinebilir boya ile badana edip yılda bir iki kere silince çiçek gibi oluyor. Daha az yorucu daha az maliyetli. Her şeyi kaldırmaya da gerek yok o işlemi yaparken, eşyalara değme damlama riski de yok. Bi kere bi yere damladı mı mümkün yok çıkmıyor.
allahim bilgileniyorum oyle dumduz silcez mi .biz gocebe gibi iki yilda bir tasinioz da

Üretim dedikleri de ipe boncuk dizmek, hamurdan süs eşyası yapmak, ahşap boyamak falan. Gören de o dernekten bu vakfa, falan gidiyor topluma yararlı şeyler yapıyor da bir işe yarıyor sanacak. Bütün gün tv karşısında pinekleyip hastalıklı derecede ev temizlemek dışında bir şey yapma potansiyeli görsek hadi neyse.
Bunu hobi ya da az da olsa eline harçlık yapan insanlarin emeğini kucumseyerek saygısızlık yapan birisiniz.
Sizin amacınız çalışan ya da evde oturan kadını desteklemek değil bence.
Yukarida saydığınız size gore yararsiz işleri yapıp evini gecindiren bir cok insan var.
Gerci bunlar bir beceri ister siz de yoksa cok normal

allahim bilgileniyorum oyle dumduz silcez mi .biz gocebe gibi iki yilda bir tasinioz da
İki yılda bir taşınınca yeni badanalı eve giriyorsanız sıkıntı yok. Ben girdiğim evi o şekil teslim almadım. Girer girmez domestoslu suyu aldığım gibi merdivenle elime beyaz bezi alıp sildim yukarıdan aşağıya. Dümdüz siliniyor evet. Elinize eldiven giyin ama aşınmasın.

Uzun süre kalırsak kocama derim siler o artık 😂 Boya badana kapı pencere onda 😂

Ben koca parası yiyorum açıkcasi çatır çatır da yiyorum hiç çekinmiyorum .

Ondan sonra gidersiniz kendinize bir üst almaya otuz kere düşünürsünüz bir parça olmuş 700tl . Iki gün sonra çocuk gelir tek maaşla cocuk bakmak gecen gittik kızım iki yaşında alışveriş 6000 TL tuttu ve bunu sadece bu yaz giyecek boyu uzuyor. Çıplak bırakamam mecbur alıyoruz üstünü sürekli kirletiyor . Tek eşim calisiyoe ve ben kendime bir şey alırken otuz kere düşünüyorum . Bir aylık bez parası sadece 1000 TL . Kremi , şampuanı ve sürekli devam eden ihtiyaçları. Yani şu an çalışmaya başlamadıgim için kendimden kisiyorum eşim kendinden kısıyor . Çalışsa da çalışmasa da diye birşey şu devirde o kadar zor ki
adam ayda yüzbinlerce lira kazanmıyorsa çatır çatır yenmiyor belli ki şu an.

diğer yorumları okudum
arada bu kadar vizyon farkı varken laf anlatmak beyhude .
ben bekar, çalışan ve şimdilik evlilik düşünmeyen bir kadınım
herkes tercihlerinin sonucunu yaşar . şu konuya bile hala 40 sene öncesinde kalmış yorumlar geliyor
hala kadını birey olarak görmekten uzak yorumlar, kadının başında ya anası babası ya da kocası olacak! aksi bi durum yok bazılarına göre
ben onlarla muhatap bile olmam .

Fikrim o yönde olduğu ve öyle düşündüğüm için yazmışım, neyi neden öyle düşündüğümü açıklamak zorundamıyım?
Ama çok merak ediyorsanız söyleyeyim, insanlar kendi yapamadığı yada yapmaya cesaret edemedikleri şeyleri başkaları helede yakınları yapınca çekemezler, illa bir kulp bulup olayı negatife çekerler. Buda öyle birşey işte. Aslında çok basit ama…
Sizin durumunuz maddi anlamda nispeten rahat olduğu için 10 yıl ara verebildiniz diye düşünüyorum. Şu an en düşük sigorta 6400 TL civarında, herkes düzenli ödeyebilir mi?
Cesaret kadar maddiyat işi dediğiniz.

Peki evde dururken yapılacak üretimi kim finanse edecek ? 3-4 aydır evli olduğu ve cinsel tiksinti duyduğu, vajinismus sorunu yaşadığını ifade ettiği eşi mi ? Bu size uygulanabilir bir plan gibi mi geliyor ?
Planın nasıl uygulanacağı planı yapan kişiyi bağlar bana gelince ben bir plan yapıyorsam mutlaka uygularım.
Şimdi öncelikle şunu belirteyim ki ev hanımlarının yaptığı işi takdir ediyorum. Her gün evin temizliği ve düzeniyle uğraşmak, yemek yapmak, çocuk bakımıyla ilgilenmek kolay işler değil. Ciddi bir çaba gerektiriyor ve önemli işler. Ücretsiz veya görünmez emek olarak adlandırılan bu işler esasında dışarıdan temin edildiğinde ciddi bir bedel tutacak işler. Kadınlar bunu ücretsiz olarak bir ömür boyu yapıyorlar ve ne yazık ki çoğu zaman yapılanlar da takdir edilmiyor. Ancak bu durum verilen emeği göz ardı etmyi de haklı çıkarmaz elbette ki. Ha, bunları genellikle çalışan kadınlar dışarıdaki mesaisine ek olarak yapar ve ne yazık ki çalışma yaşamına ek olarak evlilik sorumlulukları kadınları erkeklere kıyasla çok daha fazla yıpratır.

Öncelikle bunları yazmak istedim. Çünkü yazdıklarımdan ev hanımlarının yaptığı işi küçümsediğimin anlaşılmasını istemem. Dediğim gibi kadınların yaptığı iş genel olarak ücretsiz veya görünmez emek olarak adlandırılır. Çünkü kapitalist sistemde bir karşılığı yoktur. Kadın aynı zamanda çalışma yaşamında yer almazsa ücreti olmaz, emeklilik sistemine dahil olmaz ve ne yazık ki bu durum kadını güçsüz kılar. Ev içinde gösterdiği emek değer görmediği için "koca parası yiyor" olur, kendine ait bir geliri olmadığı için eşinden para istemek zorunda kalır, "eve ekmek getiren kişi" olduğu için evlilik birliği içinde alınan kararlardan isteklerine kadar önem taşıyan kişi erkek olur ve eğer evlilik yolunda gitmezse hayatını devam ettirecek mali gücü olmadığı için evliliğe devam etmek zorunda kalır. Zaten "hergün işe gitmek yerine kadınlar eviyle ilgilensin, nazik-yumuşak doğasıyla hem evde hem işte yıpranmasın, çocuğuna tüm zamanını ayırabilsin, evinde huzurla yaşasın" nidalarıyla kadını çalışma yaşamından uzak tutmaya çalışanlar da kadını tam da böyle gerektiğinde çıkıp gidemeyecek ve evin reisi olan erkeğe karşı gelemeyecek konumda bir yerde tutmak isterler. Kadının olabildiğince doğurmasını destekleyen kürtaj ve korunma karşıtı düşünceler de aynı ideoloji ile hareket eder. Bu nedenle kendi hayatının kontrolüne sahip olmak isteyen kadınların çalışması gereklidir. Çalışma hayatına girebilmek ve emeğinin karşılığını alabilmek için kadınların yüzyıllar süren mücadelesi de bu nedenlerle ortaya çıkmıştır.

Konu özelindeyse kaonu sahibesi eşiyle konuşmuş. Eşinin bu konuda bir sorunu yok, geleceğe ilişkin endişeleri de yoksa "kendi kararı" deyip saygı duymak gerekir diye düşünüyorum. Bence her kadın çalışmalıdır ancak ilişkisi içinde kendini güvende hissedip ev hanımı olmayı tercih eden kadınların da yetişkin her insan gibi kararlarına saygı gösterilmelidir. Her kararın bir bedeli vardır ve hangi bedeli ödemek istediğine karar vermek de kişinin hakkıdır sonuç olarak.
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki ben iş aşığıyım, çalışmak ve aktif olmak benim yaşam biçimim. Üniversite yıllarımdan beri de hep çalıştım şuan ki mesleğimi koruyup devam ettirebildiğim sürece de her zaman çalışmak isterim. Ama korumanın ya da devam ettirebilmenin garantisi yok. Üniversiteden ilk mezun olduğum dönem iş bulamadığımda çok yoğun bir yerde aşçılık yaptığımda oldu ve çok zordu. Kendi yaptığımız yemeği yiyemezdik bazen ayak üstü yer günde 10 dk oturmadan aşçılık adı altında garsonluk ve temizlik yaptığımız olurdu. Sonrasında mezun olduğum bölüm ile ilgili iş bulamasaydım o işe devam etmek durumunda kalsaydım ne kadar sürdürebilirdim bilmiyorum. Çalışmak güzel ama her zaman güzel koşulları bulmak kolay olmuyor. O sebeple bunları yazanları görünce aklıma o günler geliyor ve bir iş aşığı olarak bile onları anlıyorum.

Bu tür konularda şu yorumları görmekten bıktım "Ben yemek temizlik yapıyorum çalıştığım halde sen neden yapmıyorsun?" Bu cümleye bakınca kadın sanki yalnız yaşayan bekar birisi sanırsın ama evli. Fakat kocasına kuramadığı cümleyi elin kadınına kurup hesap soruyor... Kocası her gün yemek temizlik yapmayanlar başka kadınlara hem çalışıp hem ev işi yap baskısı yapmasın; herkes önce kendi eşine söz geçirsin sonra millete laf atsın.

Ya birazda hayat görüşüyle ilgili sanırım bundan 2 sene önce falan kuzenim bekçi olan müstakbel kocası için dünyanın parasını kazanıyor diyordu 😂
Ya bize yetiyor ben öyle her gördüğüne imrenen biri deilim eşimde bı nevi öyle neden bu çok komikmis gibi bir algı oluşturdu anlamıyorum sen belki gezmek alışveriş yapmak istersin bende belki istemem yani bu tercih meselesi hayat görüşü diyerek alaycı bir tavirs ne gerek var

Ben 3 4 aylık evliyim ve çalışıyordum
Bayramdan önce işten çıktım bunun sebebi iş yeri değil tamamen çalışmak istemiyor oluşumdur
Zaten 17 yaşından beri nerdeyse pandemi dışı de aralıksız çalışıyorum
Bunu ilk eşime soyledim maddi olarak sorun yaşar miyiz ve bu durumu nasıl karşılıyorsun diye belki sadece kendi çalışmak tüm maddi yükü sirtlamak istemez diye
O da bana zaten ben yüksek bir maaş alıyorum (neredeyse 3 asgari ücrete denk geliyo) maddi olarak sorun olmaz sıkıldığında da istediğin zaman tekrar girer çalışırsın bu sana bağlı dedi
Bende o hafta işten çıktım şimdi evime ve eşime daha fazla vakit ayırıyorum kendime daha fazla vakit ayırıyorum hobilerime yıllardır yapmak isteyip yapamadığım şeylere (kitap yazmak gibi,takı yapmak gibi, örgü ve dikiş kursu)
Neyse sorun şu bunu kime desem koca parası yiyorsun yani diyor ya Allah aşkına ben zaten yıllarca çalıştım şimdi evime bakıyorum tertemiz yemeği dışardan değil evde yapıyorum eşim gerçekten de çok mutlu ki bende öyleyim bana kendi ablam bile koca parası yicem diye uğraşma çalış kendi ayaklarınin üstünde dur adamın parasini yeme gibi laflar etti bunları alaycı bir dil ile dediği için tavsiye grubuna sokamadim anlamıyorum ev hanımı olmak çok mu kötü ben çekirdek citleyip sabah programı izlemiyorum ki dikiş kursuna gidiyorum takı yapıyorum evime özen gosterio yeni tarifler deniyorum bunun neyi kötü herkes koca parası yiyorsun yani diyor da koca benim kocam sen mi yicen ben yicem tabi ki de kocamın parasını

En büyük sıkıntın sigorta konusu. Her ay sigortan ödenecek, belli bir yaşa geldiğinde iyi seviyeden emekli olacaksan sıkıntı yok. Bahsettiğin gibi iş yeri varsa, zaten senin sigortanın ve maaşının yatırılması gerekiyor. Gerekirse dışarıdan öde sigortanı.

Ya bize yetiyor ben öyle her gördüğüne imrenen biri deilim eşimde bı nevi öyle neden bu çok komikmis gibi bir algı oluşturdu anlamıyorum sen belki gezmek alışveriş yapmak istersin bende belki istemem yani bu tercih meselesi hayat görüşü diyerek alaycı bir tavirs ne gerek var
Birkaç ay veya biraz daha fazla dinlenmek istemenizi anlarım ama bence çok uzun süre çalışmaya ara vermeyin. Başka üyelerin de dediği gibi işten uzak kaldıkça geri dönme ihtimaliniz de azalıyor. Tabii mesleğinize de bağlı.

Günümüzde çalışmaya çok anlam yüklenir oldu. Evde durmak bazen daha çok üretmek demek. Çalışırken hep aynı döngü ile günün geçiyor bazen ama çalışmayınca her gün spontane geçiyor ve bu da bazen üretmek için daha yaratıcı olmak ya da daha çok vaktinin olması demek. Ayrıca memur değilseniz ya da kendi işiniz yoksa özel sektör şartları bir süre sonra zayıf bünyeye sahip insanları yorabiliyor bir süre dinlenmek istemeyi kimse yadırgayamaz, yadırgayana da aldırış etmeyin. İnsanlar her şeyi yargılarlar zaten.
İşte bunu anlamıyorlar sanki çalışmak insanı bı yetden alıp başka bir yere koyuyor nerden baksanız 10 seneye yakın aralıksız çalıştım pandemi ve bı sure ıssız kaldigimin dışında inanın özel sektör çok zor ailem okutmadi ve mecburen yapabilecehim işlerde calistim ama artık çok yoruldum eve koşar adım gitmekten bir saatte hszirlanip evden koşarak çıkmaktan rahat bir kahvaltı çay kahve icememekten ben sadece biraz yaşadığımı hissetmek istemiştim fakat yanlış anlaşıldım sanırım amacım birinin üzerinden geçinmek değildi sadece nefes almak istedim biraz olsun rahat bir uyku rahat bir kahvaltı aynısını eşim için de yapabileceğimi biliyorum bu süreçte o çalışıyorsa eve para getiriyorsa bende onun dinlenmesi ve rahat bir gün geçirmesi için gerekeni yaparım ama bana burada şunu demek istiyoruz adı altında yapılan zorbalığı asla affetmiyorum keşke benim bedenim de olsanız inanın anlarsiniz 6 yıldır 44 kilo üstüne çıkamadım kendimi fazlasıyla ihmal ettim ben sadece biraz kendimi ruhumu dinlendirmek istemiştim belki aranixda özel sektör olmayanlar vardır molası tatili ise giris çıkışı belli olanlsr için diyorum benim durumum sizin gibi değil özel sektör de son dakika 3 saat mesai yaptırırlar Adama gece ararlsr yarın sabah gel derler mola vs yoğunluğa göre düzenlenir bazen de olmaz biraz istdigim seylere vakit ayitmak istedim aklımda hep bir kitabımın olması dikiş öğrenmek vs vsrdi bunları yapmak istemem suç mu veyahut da diyorsunuz ki ise gitmek bunlara engel değil 10 saat ayaklarınızın üstünde hocbisey yapmadan durun bakalım engel mi empati yapabilirsiniz çalışmak güzel birşey insanı ozgurlestirir fakat beni tutsak ediyormuş gibi hissetmeye başladım

Peki evde dururken yapılacak üretimi kim finanse edecek ? 3-4 aydır evli olduğu ve cinsel tiksinti duyduğu, vajinismus sorunu yaşadığını ifade ettiği eşi mi ? Bu size uygulanabilir bir plan gibi mi geliyor ?
Seni yolarim elimden de kimse alamaz sanane benim hastaligimdan sorunumdan sana mı düştü sen nasıl bir insansın ya bunu nasıl silah olarak kullanırsın sizin gibi insanların olduğu bir yerde asla ama asla durmam basit bir insansin gerçekten ben bu sorunu oraya yszdim ve sen bunu biliyorsun diye hemen kullanman mi gerekyor keşke gerçek hayatta kim olduğunu bilsrm elimden kimse alamaz seni demek ki sen insanların sana dediği şeyleri ilerde onlara karşı kullanacsk kadar zavallısin

9 Haziran 2024 başka bir konudaki mesajınız

@Lavandergirl sizi kırmak istemem ancak çok yeni evlisiniz ve henüz aktif evlilik hayatınız da bulunmamaktaymış. Sorununuzu çözebildiniz mi; konuyla ilgili bir uzmanla görüştünüz mü ?

Yemek, çamaşır - bulaşık vb'de günümüzün şartlarında çok abartılıyor. Bekar evinde yaşayan, hayatını bekar olarak sürdüren milyonlarca insan var. Yemeklerini de yapıyorlar; çamaşır - bulaşıklarını da yıkıyorlar. Teknoloji sağ olsun; makineler de kolaylık sağlıyor.

Seni yolarim elimden de kimse alamaz sanane benim hastaligimdan sorunumdan sana mı düştü sen nasıl bir insansın ya bunu nasıl silah olarak kullanırsın sizin gibi insanların olduğu bir yerde asla ama asla durmam basit bir insansin gerçekten ben bu sorunu oraya yszdim ve sen bunu biliyorsun diye hemen kullanman mi gerekyor keşke gerçek hayatta kim olduğunu bilsrm elimden kimse alamaz seni demek ki sen insanların sana dediği şeyleri ilerde onlara karşı kullanacsk kadar zavallısin
Yaşadığınız durumu silah olarak kullanmıyorum. Sorununuzla ilgili bir uzmanla görüştünüz mü diye sormuştum size. Konunuzdaki "Eşindir, bakacak tabii vb" yorumları şu an çok hoşunuza gidebilir. Ancak bir de gerçekler var. Evlilikte cinsel yaşam eksikliği ile ilgili forumda açılmış çok konu var. Konu sahibi işinde gücünde olup, eşi cinsel birleşme sağlayamıyorsa, maddi yönden de eşine destekten çok köstekse; konuya yapılan yorumlar konu sahibinin çok geç olmadan boşanması yönünde oldu hep.

Bu nedenler dolayısıyla size konuyla ilgili bir uzmanla görüştünüz mü diye sormuştum.

Primler doldu ama yasi bekliyorum emeklilik için. Ister 3 senelik prim ister 22 yıllık prim olsun bir kadin çalışma hayatindan çıkmak istiyor ise kararına saygı duyulur nasil ki is hayatina devam edildiginde saygi duyuluyor ise. Konu prim ise eger calismayip istege bağlı prim de odenebilir ki , suan icin TBMM'nin gündeminde ev kadını olan kadınlar için isteğe bağlı sigorta primlerinde devlet desteği konuşuluyor.
Devlet "ev kadını olan kadınlar için isteğe bağlı sigorta primlerinde devlet desteği"ni nereden verecek peki ? Finans ve bankacılık sektöründe geçirdiğiniz 22 yılda kaynak olmadan destek verilemeyeceğini adınız gibi biliyor olmalısınız.

Çalışan nüfusun üzerinde zaten çok ciddi bir vergi yükü var. Kaynak yaratmak için daha ne kadar vergi yükleyecekler insanların üzerine ? Adına destek denince insanların hoşuna gidiyor da o desteğin kendi cebinden çıkacağını anlayınca kimse desteklemeyecektir.

X