Misafir ağırlamak benim için tam bir işkence

2 bebekli anneyim, sabit misafir menum var, ic harclarini, sekillerini degistirip degistirip aslinda ayni seyleri yapıyorum :KK70:herkes her seferinde ya bunun tarifini ver diyor.

Gectigimiz yilbasi planimiz bi anda sekteye ugradi biz misafirlige gidecektik, bir anda aksam 6'da ev sahibine donustuk. Inanin saat 8 gibi masamda 10 cesit meze, pogaca, borek, etli yemek, sebze yemegi ve corba vardi. Buzlugum sagolsun 🤣

Aylik buzluk alisverisi yapin, o alisverisi yaptığınız gun hazirlayip buzluga atin gitsin, benim stratejim bu.
Abla derin dondurucu aldım törenle açacağım inşallah konu açsan da paylaşsan buzluğa neler koyduğunu ne sevap işlersin…

Buyrun gelin ☺️ Haklısınız ama işte elimde değil bazen durdurmak istiyorum kendimi yapamıyorum yani ben bana yardım ayağına gelip dolapları silmeye çalışıp aaa hiç de toz yokmuş diyeni duydum . Kaşıklık çekmecesini açınca gözleri direkt orda düzenli mi değil mi bu da beni hep diken üstünde tutuyor 🙈 evet ikramları azaltmaya çalışacağım
Sizin bu durumu dikkate aldığınızı bildikleri için üzerinize geliyorlar muhtemelen. onlara bu şansı vermeyin derim şaka ile karışık yaptıkları ayıbı ifade etmeye çalışın. ikram konusunda bence genel bir azaltmaya geçti herkes onlar nasıl yapıyorlar mesela? ya da önce siz azaltmaya başlayın onlarda uygulayacaklardır zaten. hem yoruluyor insan hem de mide şişirmekten başka bir şey değil ikramlar.

Sizin bu durumu dikkate aldığınızı bildikleri için üzerinize geliyorlar muhtemelen. onlara bu şansı vermeyin derim şaka ile karışık yaptıkları ayıbı ifade etmeye çalışın. ikram konusunda bence genel bir azaltmaya geçti herkes onlar nasıl yapıyorlar mesela? ya da önce siz azaltmaya başlayın onlarda uygulayacaklardır zaten. hem yoruluyor insan hem de mide şişirmekten başka bir şey değil ikramlar.
Yani galiba . Bir de ben bu yüzden misafirin mutfağa gelmesini hiç istemiyorum. Her birinin farklı oluyor mesela yemeğe çağıran oluyo hani basit menüler ama yemeğe çağırdığı için çaya davet edemiyorum kendimi zorunda hissediyorum. Bazısı 5 çeşit yapıyor ona da yapmak zorunda hissediyorum o kadar çeşit . Bazısı da bi cips bi bisküvi getiriyor

Yani galiba . Bir de ben bu yüzden misafirin mutfağa gelmesini hiç istemiyorum. Her birinin farklı oluyor mesela yemeğe çağıran oluyo hani basit menüler ama yemeğe çağırdığı için çaya davet edemiyorum kendimi zorunda hissediyorum. Bazısı 5 çeşit yapıyor ona da yapmak zorunda hissediyorum o kadar çeşit . Bazısı da bi cips bi bisküvi getiriyor
Beş çeşit çok fazla geldi bana yani mide şişkinliğinden insan ne yediğini de anlamaz sanki. Kuzenimde geçen dolma, kek, kurabiye, börek yapmıştı mesela. kurabiyenin lezzetini ertesi gün fark etmiştim. İlk gün karnım şiştiği için ne yediğimi bilemedim. az ve öz yapın onun dışında samimiyetiniz, sohbetiniz iyi olsun yeter.

Ay gerçekten ablanız bennnn😂 dışarda ağırlayayım dışardan söyleyeyim misafir geldiğinde o kafadayım ama tabi hiç yapamadım bu dediklerimi 🙈 işte keşke sizin gibi yapabilsem ev sahibi benim ama gelen çok müdahale ediyor dediğiniz gibi yemek yiyip kalksak acele acele bulaşık işine girişmesem rahat edicem ama yok biliyorum ki çok laf söz olur
valla bilmiyorum kimse bana laf söz etmiyor. cok laf söz edeni de cagirmam heralde. ben genelde sadece sevdigim,bana iyi gelen, her halimi bilen insanlari agirlarim.
ne ayip ev sahibine karisilmasi

Beş çeşit çok fazla geldi bana yani mide şişkinliğinden insan ne yediğini de anlamaz sanki. Kuzenimde geçen dolma, kek, kurabiye, börek yapmıştı mesela. kurabiyenin lezzetini ertesi gün fark etmiştim. İlk gün karnım şiştiği için ne yediğimi bilemedim. az ve öz yapın onun dışında samimiyetiniz, sohbetiniz iyi olsun yeter.
Haklısınız azaltmaya çalışacağım artık

Çalışmıyorum şu an ama inanın çalışınca da yine aynıydım 🙈 Yani beğenisi kazanmaktan ziyade annem hep misafiri en iyi şekilde ağırlardı ondan bana geçti . Gelen en iyi şekilde karşılansın ikramlar eksik olmasın . O zamanlar ona çok abartıyorsun derdim şimdi ben böyleyim. Dediğinizi de ben de ara ara düşünüyorum acaba onaylanmaya mı ihtiyacım var diye ama cevabı ne tam evet ne de tam hayır
benim annem misafirleri guzelce agirlardi ama öncesinde bizim agzimiza ederdi "bu ne daginiklik, biktim sizden , (babam) nerede, ne uyusuk adamm!! lanet olsunn" sonra misafire guler yuzlu davranirdi. ama genel olarak mutfaktan cok cikmazdi.
heralde ondan gore gore ablam misafirden nefret etti, ben de hic ekstra hazirlik yapip kendimi yormadan "gelen gülen yuzume gelsin. yoksa hic gelmesin" modunda oldum.
gercekten anneler, cocukluk donemi karakteri sekillendiriyor

benim annem misafirleri guzelce agirlardi ama öncesinde bizim agzimiza ederdi "bu ne daginiklik, biktim sizden , (babam) nerede, ne uyusuk adamm!! lanet olsunn" sonra misafire guler yuzlu davranirdi. ama genel olarak mutfaktan cok cikmazdi.
heralde ondan gore gore ablam misafirden nefret etti, ben de hic ekstra hazirlik yapip kendimi yormadan "gelen gülen yuzume gelsin. yoksa hic gelmesin" modunda oldum.
gercekten anneler, cocukluk donemi karakteri sekillendiriyor
O kadar haklısınız ki . Annem de sofraya kuş sütü dahi konulsa başka bi şey istemek için beni sofradan kaldırırdı . Çayın yanına her şeyi getirsem bak şu da vardı git getir derdi bırakmazdı insan düzgün yemek yesin çay içsin. Şu an bu konuda o kadar tepkiliyim ki asla sofradan kalkmam o kadar sinir oluyorum

Merhaba Hanımlar.

Paylaşacağım şey dert değil ama beni stres eden bi durum olduğu için fikirlerinizi merak ediyorum.

Ben de fazlasıyla mükemmeliyetçilik var . Bi misafir geleceği zaman ben aşırı derece stres oluyorum bi gün önceden başıma ağrı giriyor gece geç saatlere kadar hazırlıkla uğraşıyorum ya da temizlikle sabah yorgun bi şekilde kalkıyorum . Acaba yetişecek mi ? Acaba hazır olacak mı ? Bu düşünceler beni çok yoruyor . Elim ayağıma dolanıyor. Gelen misafir çok samimi dostum da olsa böyle uzak bi akraba da olsa böyle .

İlla 4-5 çeşit olsun diye uğraşıyorum . Etrafta tek bi toz tanesi olmasın diye kendimi çok yoruyorum . Mutfak dolaplarında aman bi damla su izi kalmasın şurası tertemiz olsun. Yani misafir ağırlamak benim için tam bir eziyet haline geldi . Geceden 1-2 çeşit hazırlayıp dolaba atsam geç saatlere kalıyorum ve çok yoruluyorum . Çünkü sabah kalkıp diğer çeşitleri yapmam lazım . Temizlik yapmam lazım. Misafir gelene kadar mahvoluyorum hele de bir de yemekli misafir ise . Aman sıcak olsun soğumasın diye bazen son dakikaya bıraktıklarımı hiç yetiştiremiyorum zaten . Bi tepsi bile tezgahın üstünde kalmasın görünmesin diye diye stres yapıyorum.

Siz misafir ağırlarken nasıl bi yol izliyorsunuz ? Bana fikir verirseniz çok sevinirim.
Ben iki güne boluyorum muhakkak,mesela yemekli misafir mi alicam,dolmayi,tatlıyı ya yeşil fasulye ya nohut vs bunlari bir gün öncesinden yaparım,diğer güne en fazla bı salata tava pilav vs böyle çok zaman almayacak şeyler bırakırım,o gün de normal bı temizlik yaparım.Cocugum yokken ben de sizden beterdim gece uyku tutmazdi,şimdi inan ev daginikken bile bazen misafirle eve girip mutfağa geçiyorum,öyle arkadaşlar misafirleri evinizde agirlayin,daginikliginiza yemeginize bakmayacak insanları agirlayin,yoksa niye seni eleştirecek insanlara hizmet edesin ki,üstelik sevdiklerine hizmet çok zor da gelmez hem.

Sabit menum 2 pogaca (ikiside ayni hamur, ic malzemesinin birini tatli birini tuzlu yapıyorum atiyorum biri peynir maydanoz, digeri tahin ceviz gibi)

1 kek, bu keki bir gun mozaik yapiyorsam sonrakinde limonlu yaparım ya da havuclu, kremali vs

Her zaman buzlugumda tatli ve tuzlu olmak uzere 4 kurabiye hamurum olur. (Cikolatali, susamli, findikli gibi)
Buzluk boreklerim vardir, patatesli, kiymali, peynirli (patates ve kiymalilari ayda 1 yeniliyorum bozuluyorlar yoksa)

Yani sabit gun menum 2 tür pogaca, 1 kek, 2 tür kurabiye, 1 borek (bazen pogaca ve kurabiyeyi tek cesitte birakir yanina sadece makarna salatasi, kisir ya da mercimek koftesi yaparim)

Yilbasi soframi sayayim,

Mezelerim
Cerkez tavugu (haslama gogus, yogurt, baharat, ceviz)
Kisir (klasik kisir bi ozelligi yok, ama bazen pisirilmis olani yaparım)
Tarator (yogurt, suzme peynir, zeytinyagi, nane)
Havuc tarator (bunun adi baska olabilir, havucu rendele sarimsak ve zeytinyagiyla hafif rengi degisene dek kavur, sonra yogurtla ustune dekor amacli maydanoz)
Her zaman buzlugumda kizarmis patlican, kizarmis kabak gibi seylerim olur, bunlardan patlican ve kabak mezesi yaparım (yogurtlu tahinli burasi 2 cesit)
Humus (ki yine buzlugumda her zaman haslanmis nohutum olur)
Salata (sogus salata ve otlu salata)
Acili ezme (bunu hep taze yaparim, malzemeleri koy blendera bizztla gitsin)
Lutenitsa (bu yoresel mezemiz her zaman evimde olur)
Sogan piyazi (soganlari piyazlik dogranip, zeytinyagi sumak ve isotla ovuluyor)
Peynir tabağı (evde ne cesit peynir varsa, hepsinden ucgen seklinde kes, ustunden zeytinyagi gezdir, yanina kuru kayisi, kuru incir, ceviz, badem vs koy gitsin)
Firinda sarimsak (bu sahane birsey, antibiyotik niyetine lop lop yeyin gitsin, bir bas sarimsagin uzerine zeytinyagini sur, firinda yemekler piserken kenarina koyuverin gitsin)

Elim hizlidir, cok hizli sogan dograr, sarimsak ayiklarim, mutfak robotu, standli mikser ve blenderdan cok faydalanirim.

Yemekler
O gun evimde hazir yaptigim yogurt corbam vardi, onu cogalttim (evde 2 bebek varken corba her gun mutlaka piser bilirsiniz)
Soslu Pirzola tavuk (izgara da hemen pisiriveriyoruz, buzlugumda her zaman koftem olur bazen patlican kebabi ya da izmir kofte gibi yaparim)
Pilav
Kabak kerani vardi bir de (ki bu da inanilmaz basit bir yemek kabaklari kup kup dogra, salca sogan sarimsakla kavur, dereotu ekle, 1 kahve fincani pirinc ekle, ustunu gececek kadar suyla pirincleri pisene kadar pisiyor)

Atla deve degil yani, biraz el hizliligi istiyor hepsi bu.

Ha bu arada evimde mutlaka dovulmus findik, ceviz ve butun ceviz gibi yemisler, dogranmis dereotu, maydanoz gibi otlar hep olur, baharat dolabimi hep guncel tutarim, bakliyat dolabimi asla bos birakmam.

Ovunuyormusum gibi algilanmasin, ben de bu hale 1 gunde gelmedim, strese gire gire, yogrula yogrula geldim, bir de serde gocmenlik var, biz stokcu tiplerizdir, ben yine iyiyim, pogaca, kek hamurunu buzdolabina atanlar biliyorum, bu benim icime sinmiyor yapmiyorum.

Kislik hazirlik icin buzdolabina attigim sebzeler,

Yesil fasulye (kavurup atarim, taze fasulye yemeği ya da yumurtayla pisirince guzel oluyor)
Domates sosu (buzluga da atarim, kavanozlara doldurup tursu gibi de yaparim, bununla hem yemek hem menemen gibi seyler, hem de soslar yapiyorum)
Kizarmis patlican, kabak
Kizarmis biber, kavrulmus biber (her cesit)
Yaban mersini gibi meyveler (cilek gibi yumusak meyveleri saklamam ama seftali, armut, kayisi gibi meyveleri pisirir kavanozlarim)

Tursularim;
Arnavut biberi tursusu, aci biber tursusu ve karisik tursu kurarim her sene, patlican kozleyip kavanozlarca saklarim (bu sadece zeytinyagi ve sarimsakla yaptigim bisey, haziri da var)
Sarimsak tursusu (yine sadece zeytinyag ve sarimsak, bunu yapmasam da birsey kaybetmem ama tadini seviyoruz keratanin, birde bazen guzel sarimsak bulmak zulum olabiliyor)

Tarhana doker ve eriste keserim (mantiyla ugrasmam mantici teyzemiz var ondan aliyorum)

Kurutulmus meyveler (elma, armut, kayisi, incir(bu hazir), dolmalik biber, patlican, kabağı hep yazdan hazirlarim.

Ozetle her bos vakitte birseyler yaparsaniz, elinizin altinda her zaman 8-10 cesit pratik atistirmalik, yemeklik malzeme gibi seyler oluyor.

Sanirim 10 cesit meze deyince fava, tombik falan beklendi :) onlari yaptigim zamanlarimda var ama bu son dk menusuydu, yani evet @ulasimiz bir cogu buzluktan cikti, dograndi ya da dogranmadan tabaklandi, yine buzluktan cikanlar uzerlerine soslari atilip firinlandi.
Surda ugrastigim ve sifirdan yaptigim yemek pilav, kerani ve cerkez tavugu, kisir, havuc tarator, salataydi, bir de pogaca hamuru (ki 5 dk sadece)

havuclari robot rendeledi, salatalari ve kisirin sogani ve domatesini ben kestim, pilav zaten malzemeleri at pissin birsey, cerkez tavugunu duduklu halletti.
Maşallah elinize sağlık.
Çok hamaratsiniz birde iki bebe ile

Ya ne güzel ben de keşke bu konuda anneme çekmeseydim . Ki şu an annem benden daha rahat . Dediğiniz gibi ben de misafir geldiğinde tamamen pil bitmiş oluyor . Baş ağrısı bel ağrısı yorgunluk . Bi an önce gitseler de uzansam modunda oluyorum . Nasıl aşacağım bu konuyu bilmiyorum
Ben de , siz de kendimi gordum.
Benim annem oyle degildi. Cok rahat kadin.
Ev daginik olmus , yemek yokmus umrunda degil . Her gelicem diyeni kabul eder.
Ama ben sizin gibiyim. Hem de 14 yillik evliyim.
Misafiri cok severim. Ama haber verilince bir fena oluyorum. Aman ne yapacagim diye.
Evimi sizin gibi temizlerim. Yiyecekler her sey misafir geldiginde hazir olsun isterim.
Elimde degil uyku tutmaz beni de haberli birisi gelecekse.

Cozumum bir gun temizlik ve onceden yapilacak seyleri yapmak, ikinci gun yine toparlama ve kalan yiyecekleri yaparim. Yaparim yapmasina ama stres olmaktan kurtulamiyorum.

Bir de basit ama guzel menuler olustururum.
ben de son zamanlarda herkesle disarida gorusuyordum ama suan disarisi cok masraf oldu

Ah mümkün olsa keşke. Ben diyorum misafir geldiğinde her şey bitmiş olsun tertemiz olsun . İkramlar vs hazır . Kahve fincanlarına kadar diziyorum 😂 şu huyumu bi salabilsem
Ben de maalesef böyleyim,evim sürekli derli toplu temizdir ama biri gelecekse her ayrıntıya takılırım,sürekli bi koşturma hali ,insanlar asansörden inip kapıya gelene kadar elimde bezle beklerim,haliyle çok yorucu birşey ve misafir eziyet oluyo.Ben 16 yıldır evliyim ve kurtulamadım bu durumdan maalesef😞

Ben ilk ise basladigimda bir grubum vardi, 16 17 kisi idik
Evde gorusmeye basladik icimizde dugun yapanlar ev alanlar oldu. Icimizden biri cok iyi ev hanimi idi ve cok sakindi. Onunla cok tecrube kazandim birbirimize gide gele - ben kaliyordum da cok sey ogrendim
Tam tersi hic stres yapmam net ortak lezzetler secmeye calisirim disaridan destek alirim ana yemegi kendi kendine kisikta pisen et secerim mesela herkes bayilir ipucu sorar oysa sadece ocaga koyup mum alevi acmisimdir
Benim en buyuk artim esimin temizligi halletmesi, ztn ikisini yapacak olsam ikram kismini direk disaridan hallederim hic kimse icin kendimi hirpalamam artik
Misafir gelince de rahatim sadece yemekleri kaldirir sofrayi mutfaga atar gerisini birakirim
Benim kv dem de hizlidir ortada bir bos tencere gorursunuz birde Pisen yemegi 10 dk da hallediverir ondan da cok sey ogrendim

Şu yazılan yemekleri yapacak kadar kimseyi sevmiyorum 😂 o kadar yapasım olsa kendime yaparım ki kendime de öyle birkaç çeşit yapmam.

Bir kere daha anlatmıştım burda sanirim, ben eskiden amaan arkadaşımı görmeye gidiyorum ev temiz olmasa da olur diyordum ta ki yeni komşuma gidene kadar. Ayy yere basıyorum kıtır kıtır kurumuş ekmekler eziliyor, yerde kurumuş şekerli şeyler var sanırım ayagim yere yapışıyor falan 😂 o gün bu gündür ev de dağınık kusura bakma diyecek kimsenin evine gitmiyorum anksiyete oldu😂

Yalniz yorumlara baktım birkaç kişi menü vermiş temizliği önceden yap falan yazmış arkadaşlar hanımefendi nasıl misafir agirlarim diye sormamış bu huyum beni artık çok rahatsız ediyor bunu nasıl bitiririm kendime nasıl,engel olurum diye sormuş

Kendiniz için hiç yemek yapmıyor musunuz? Misafire göstereceğiniz özeni önce kendinize göstererek başlayın.
Bizim evde her zaman 4-5 çeşit yemek olur. Sizde de olsun,o zaman yorulmazsınız.
Anlaşılan mükemmel bir anne, mükemmel bir eş, mükemmel bir ev hanimisiniz.Bunu düşünmemizi ve birinin yorumlarında bunu vurgulamasıni o istemissiniz.O kişi ben oldum.

Geceden tatlılarımı yaparım, böregimi yada poğaçami pişirmeden hazır ederim. Ve asıl püf noktam masamı bile geceden hazır eder üzerini örterim. Sabah rahat rahat salatalarımı yapar fırında pişirilecekleri pisiririm. Küçük süpürge ile kıl tüy süpürüp WC yıkarım. Stres yapmaya gerek yok. Gelen yakınlarım arkadaşlarim zaten😎

X