Misafir ağırlamak benim için tam bir işkence

Mükemmeliyetçilik kaynaklı. Ben de aynıydım haftaya misafirim gelecekse bi hafta stres yapardım. Şimdi çocuktan sonra çözdüm olayı. Yanımızda pastane var ordan eşime trileçe ve ıslak kurabiye aldırıyorum, biraz da su böreği. Kendim de makarna salatası gibi bi salata ya da kısır yapıyorum, birer kase de kuruyemiş koyuyorum sehpalara, bitti.😄 benim o gün sadece şöyle bi yüzünden süpürüp toz almam bi de tuvalet yıkamam gerekiyor o da 2 saat sürüyor max.
Ay umarım ben de sizin gibi yapabilim . Çünkü gerçekten bu şekilde yıpranmış hissediyorum

Öyleydim ben de,zaman geçtikçe boş olduğunu anlıyorsunuz. Evime geleni aç göndermem ama 20 çeşit de hazırlamam. Gıda israfının adet olduğu , kaynakların bu kadar azaldığı dünyada kimsenin önüne 10 çeşit yemek konmaz. Tabi bu benim görüşüm. Ve mutfak dolabının üstünde bir su damlası da sizi pis yapmaz. Adı üstünde mutfak. Pis olmadıktan sonra ortalama bir temizlik benim için de misafir için de yeterlidir. Yani zihninizi eğitin önce, eklemleriniz, sağlığınız kıymetli. Böyle yapılan ağırlamalar sizin için de misafir için de zulüm oluyor.
Ben günlük de 2 çeşit yaparım en fazla. Ana yemek yeterlidir benim için, yanına salata çorba yoğurt zaten çeşittir. Aynı anda da koymam zaten. Misafir gelince buna iki üç çeşit eklerim. Memnun kalmayanı da evime çağırmam. Çeşit sayısıyla birbirine hava atılan, yarış içine girilen ortamlarda hiç olmadım ve sofrada atık yemeğe asla tahammülüm yok. Az, öz, lezzetli herşeyin tüketildiği sofralar en sevdiğimdir. Geriye banyo mutfak temizliği kalıyor, hijyen önemlidir ama dolap üstünde su damlası, ya da camların parlamaması pislik değildir.
Çok haklısınız gerçekten 🙏

2 bebekli anneyim, sabit misafir menum var, ic harclarini, sekillerini degistirip degistirip aslinda ayni seyleri yapıyorum :KK70:herkes her seferinde ya bunun tarifini ver diyor.

Gectigimiz yilbasi planimiz bi anda sekteye ugradi biz misafirlige gidecektik, bir anda aksam 6'da ev sahibine donustuk. Inanin saat 8 gibi masamda 10 cesit meze, pogaca, borek, etli yemek, sebze yemegi ve corba vardi. Buzlugum sagolsun 🤣

Aylik buzluk alisverisi yapin, o alisverisi yaptığınız gun hazirlayip buzluga atin gitsin, benim stratejim bu.
Sabit menünüzü ve yılbaşı sofrası menüsünü paylaşır mısınız? Fikir olsun😃

Misafir geleceği zaman ben ikramlıkları hazırlıyorum eşim temizlik yapıyor.
1-2 çeşit şeyi bir gün önceden yapıyorum, misafirin geleceği güne maks 2 çeşit şey bırakıyorum. Temizliğe de yine aynı gün başlanmıyor genellikle 1-2 gün önceden başlarız. Ama eşim de sizin gibi evhamlı ve çok titiz. Temizliği o yaptığı için de misafir işi bana kolay gelse de ona kolay gelmiyor çok kafaya takıyor aman bir yerde bir şey olmasın diye.
Rahat olun ya gelen misafir artniyetli değilse aaa bakiim toz kalmış mı diye bakmaz. Ona bakan insan da evime gelmesin zaten. Ben de gittiğim yerde hiç görmem bu tarz şeyleri. Maksat sohbet muhabbet, güzel vakit geçirmek. Yemekteyize katılmıyoruz sonuçta

Merhaba daha önce yazdım ama gelmedi galiba sitede sorun vardı , çok stress yapıyorsun bence ev temiz olsun toplu olsun özellikle banyo da havlu tuvalet kağıdı felan onlara çok dikkat ediyorum küçük el havlularını basketlerin içine yerleştiriyorum malum hastalık var büyük el havlusunu sadece eşimle kullanıyoruz biz diğer küçükleri pratik oluyor kullanıldığı gibi ben direk makinaya kirlilere atıyorum sık sık kontrol ediyorum ,

Sabah kahvaltıya çağırırsam misafirleri geceden kahvaltı takımlarımı çıkarıyorum tabak çanak çatal herşeyi ayarlıyorum tezgahın üstüne geceden poğaca türü felan yapıyorum kahvaltılık şeyleri hazırlıyorum sabahtan menemen vs.

Akşam gelirlerse en fazla 3 -4çeşit şey yapıyorum yanına da 1 tatlı örneğin

Yoğurtlu fasülyeli buğday corbası, yanına pilav ve fırın yemeği bide meze veya salata.

Sonradan çay kahvenin yanına da bi borcam revani yapıyorum Zaten kolay aynı kek hamuru gibi içine irmik atıyorsun şerbet hazırlıyorsun oldu bitti. Çerez desen zaten hazır paketlerde dök tabağa gitsin 😀

Temizlik konusunda ben zaten hergün bir iş yapıyorum sonra iş kalmıyor 2 günde bir yerleri ıslak siliyorum toz alıyorum önceden temizlik işi yapılırsa çok ta sorun olmuyor toplu kalması yeterli , bide yemek işte ..

Eşiniz bu konuda nasıl bilmiyorum bizim çocuk yok o yüzden ben rahat rahat yapabiliyorum bide eşim sağolsun oda seviyor mutfakta yemek yapmayı felan biz bazen bölüşüyoruz benim çok vaktim olmayınca işten dolayı temizlik kısmını bazen eşim üstleniyor çok titizdir şükür yardım ediyor bazen bende ister istemez stress oluyorum özellikle hafta içi işten sonra 🤦🏻‍♀️ tanıdık akraba yabanci değiller bişey gözden kaçsa bişey demezler herhalde ama yabancı olunca ben de extra dikkat ediyorum tabi.
çok teşekkür ederim ☺️ Ben de kendime birkaç basit menü yazacağım birileri gelince hep sabit o menüleri yapacağım fikirler çok iyi geldi .

Misafir geleceği zaman ben ikramlıkları hazırlıyorum eşim temizlik yapıyor.
1-2 çeşit şeyi bir gün önceden yapıyorum, misafirin geleceği güne maks 2 çeşit şey bırakıyorum. Temizliğe de yine aynı gün başlanmıyor genellikle 1-2 gün önceden başlarız. Ama eşim de sizin gibi evhamlı ve çok titiz. Temizliği o yaptığı için de misafir işi bana kolay gelse de ona kolay gelmiyor çok kafaya takıyor aman bir yerde bir şey olmasın diye.
Rahat olun ya gelen misafir artniyetli değilse aaa bakiim toz kalmış mı diye bakmaz. Ona bakan insan da evime gelmesin zaten. Ben de gittiğim yerde hiç görmem bu tarz şeyleri. Maksat sohbet muhabbet, güzel vakit geçirmek. Yemekteyize katılmıyoruz sonuçta
Çocukken bi komşumuz vardı hiç unutmuyorum beraber misafirliğe gitmiştik elinde yelek örüyordu . Şişi koltuğun üstüne koyup bilerek arkaya düşürdü . O koltuk çekilsin de arkası temiz mi kir mi görsün diye ben böyle şeylere şahit olduğum için aşırı takıntı yaptım 😂 Ya ne güzel yardım eden bi eşiniz var maşallah 🧿 İş bölümü olunca dediğiniz gibi insan çok da zorlanmıyor.

Ay siz böyle anlatınca benim de aklıma geldi annemle çok tartışırdık misafir geleceği zaman hakikaten sinir olurdum ama diyorum ya ben de onun gibi oldum şu an .
Aslında ben de çayda masada yemeyi tercih ediyorum ama kimse öyle yapmadığı için ben de yapmak istemedim . Ben her misafir geldiğinde en zor ve değişik menüleri seçiyorum 🙈

Misafir ağırlamayı severim ayrıca misafir olarak gelen insanın enerjisinin eve iyi gelmesi gerektiğine de inanırım o yüzden herkese çağırmam. Sizin de böyle yapmanızı tavsiye ederim. Ergenken sürekli misafir geliyordu gelen insanları da sevmiyordum damacanadaki suyu okumuşluğum var. nas felak ihlas çünkü onlar gidince o evde bir ağırlık olduğunu falan düşünüyordum.

Anneme kalsa benim söz günümde masada insanları ağırlayacaktı dedim 40 kişi nasıl ağırlamayı düşünüyorsun. yani dereceyi anlatmaya çalışıyorum. Mesela annem ilk zamanlarda misafiri masada ağırlamadım diye delirirdi ben de diyordum ki burası benim evim benim kurallarım geçerli. Kimin ne yaptığı önemli değil siz ortaya mı koymak istiyorsunuz ortaya koyun. Masaya geçildiği zaman onun temizlemesi o su bu su bir sürü şey var ben misafirim varken insanlarla muhabbet etmek istiyorum içeride temizlik yapmak değil.

Mesela bir akrabam var masaya hiçbir şey koymaz her şeyi dışarıda garsonlar hani servis eder ya onun gibi servis eder deliriyordum, ben seni görmeye geldim ne yapıyorsun.

Sizden birazcık daha tecrübeli biri olarak söylüyorum.Basic bir menünüz olsun bunu herkes beğenir dediğiniz şeyler olsun. ve menüleri hazırlarken şunu düşünün. bir tane hamurişi tarzı bir şey bir tane yogurtlu salata bir tane yoğurtsuz bir de zeytinyağlı. bunlar yeterli. Hem çay menüsüne gider hem de akşam yemeğine gider. sıcak olması için stres yapıyorum demişsiniz ya zeytinyağlı ve salataların sıcak servis edilmesine gerek yok, oradan da yırtmış olursunuz. Bir de çok kolay yaptığınız ve size çok kolay gelen bir tatlı olsun. Ben mesela cheesecake’i çok çok güzel yaparım, bu zamana kadar kadar beğenmeyen bir insan görmedim. Nefret eden bile bayıldı. Onun gibi kolay yapabileceğiniz ve yaptıkça zaten püf noktaları gelişiyor ya. Son olarak da yapamayacağını düşündüğünüz bir şey varsa dışarıdan alın. Ben böreği dışarıdan alıyorum mesela çünkü yapmayı beceremiyorum.

Bende sizin gibiyim malesef. İnanılmaz stres oluyorum misafir geldiğinde. Evin her yeri kusursuz olmalı yoksa rahat edemiyorum. İkramlar dört dörtlük olmalı. Bu benim bile bile isteğe sahip olduğum düşünceler değil. Çok yorucu oluyor bu yapıya sahip olmak. Hem ruhen hem bedenen yipratiyor.
Kesinlikle öyle insanın elinde değil her seferinde artık yapmicam desem de yine baş edemiyorum

Size misafir olmak istedim :KK70:
bence eve ve ikramlara değil de, beraber edeceğiniz sohbetlere, geçireceğiniz güzel zamana odaklanın. odak noktanızı değiştirin yani. unutmayın ki üç defa da toz alsanız, bir defa da alsanız evin görüntüsünde çokta değişiklik olmuyor. ve insanlar her zaman bunlara takılmıyor. ayrıca bu devirde dört çeşit hem maddi hem manevi olarak yorucu olur. Güzel bir ana güzel bir ara öğün ve hafif bir tatlı ile günü kapatabilirsiniz.

Çocukken bi komşumuz vardı hiç unutmuyorum beraber misafirliğe gitmiştik elinde yelek örüyordu . Şişi koltuğun üstüne koyup bilerek arkaya düşürdü . O koltuk çekilsin de arkası temiz mi kir mi görsün diye ben böyle şeylere şahit olduğum için aşırı takıntı yaptım 😂 Ya ne güzel yardım eden bi eşiniz var maşallah 🧿 İş bölümü olunca dediğiniz gibi insan çok da zorlanmıyor.
Çok afedersiniz ama oha, nasıl insanmış o 🙄 böyle bir örnek görünce durumunuz daha iyi anlaşılıyor. Ben de aşırı rahat değilimdir ama dediğim gibi ev temiz mi pis mi diye bakacak insanı evimde misafir etmek istemem zaten. Siz de bu komşunuz gibilerden uzak durun 🙄

Selam siz bensiniz 😏 bende böyle bir anneyle büyüdüm mükemmeliyetçiyim . İlk evlendiğim zaman haftada 3 gün ben davet etmesem de yapışık bizim eve gelen insanlar vardı yemin ederim ki 2 kere evlerine gittim ancak . Balkonda giydikleri terliklerle beyaz halılarımda gezenler , gece 03:00 e kadar benim evimde oturup ilk okula giden çocuğu koltuğuma çiş yapanlar mı neler neler ya nefret ettirdiler kendilerinden artık . Şimdi elimden gelse hiç misafir ağırlamam . Zorla yapıyorum resmen gerekirse
Ay siz baya sabırlıymışsınız ama ben cıngar çıkarırdım sanırım bu durumda 🙈

Çok afedersiniz ama oha, nasıl insanmış o 🙄 böyle bir örnek görünce durumunuz daha iyi anlaşılıyor. Ben de aşırı rahat değilimdir ama dediğim gibi ev temiz mi pis mi diye bakacak insanı evimde misafir etmek istemem zaten. Siz de bu komşunuz gibilerden uzak durun 🙄
İşte böyle örnekler göre göre pimpirikli oldum bi toz tanesi bile kalmasın diyorum evde . Ha bi de şey var misafirliğe gidince beyaz çorap giyme olayı. Evin temiz mi kirli mi olduğunu anlamak için 😒

Misafir ağırlamayı bıraktım. Dışarda görüşüyorum, bu saydığınız şeyleri yapıp misafirin karşısında o yorgunlukla güler yüzlü olamıyorum. 938383 çeşit pasta börek, temizlik vs çok yoruyor beni. Yapmasam burası Türkiye ayıplanirsin. En iyisi disarda görüşmek
Kesinlikle dışarda görüşmeyi daha çok istiyorum ama illa işte ev daha iyi olur evde oturalım diyorlar

ablam misin diye okudum ama o dort çeşit yemekle vs ugrasmaz. komple sevmez misafiri. bazen biz ailecek misafirlige gidince disaridan kebap söylerler 🤣 cocuk; "dogumgunume arkadaslarim gelsin" dedi diye misafir korkulu ruyasi oldugundan mekan tutan birisi.
o kadar sevmiyor ki kalabalik yapiyor diye yemek masasini gönderdiler evden:)))
o da aşiri mukemmeliyetcidir, strese girer gelen gidenden.
bense bayilirim misafir agirlamaya. hic de oyle cok ozenmem. yemek yaparim misal mutfagi savas alani gibi birakir salona gecerim. yemek biter sofra oooyle kalir tutup da hemen kaldirmam,bulasiga girismem. evime gelen samimiyette insan zaten beni bilen, seven insandır diye düşünürüm . hic kasmadigim icin cok rahatim.
hatta gecenlerde ablamlar gelmisti ev boya badanaya yardima. sisme matlari sisirdim bahcede yerde oturdular:) yemegimizi falan yerde yedik masa vs olmadigindan 😅 (gerci enistem halimize acimis olacak bir bahce mobilyasi aldi) . simdi yine bu masasiz halde (ayni zamanda koltuksuz) iki kiz arkadasim gelecek kucuk bir dogumgunu organizasyonuna. pastayi disaridan aliriz, makarna salatasi kahve falan yaparim bir de sonra misir haşlarim. oldu bitti yani 🤣 ben nasil ki gittigim eve ac karnimi doyurmaya gitmiyorsam bana gelen de guzel yüzüme, sohbetime gelsin. kusur arayacaksa hic gelmesin:)
bence siz de kasmayin o kadar. gelen misafir sizin tatli sohbetinize geliyor.
ayrica probleminiz yetistirememekse mezeleri zeytinyağlılari ve tatliyi geceden yapin. onlar zaten bekleyince daha lezzetli oluyor. sicak yemek icin firin yemegi hazirlayin erkenden yapin koyun dolaba. misafirlerin gelis saatine göre acarsiniz firini
Ay gerçekten ablanız bennnn😂 dışarda ağırlayayım dışardan söyleyeyim misafir geldiğinde o kafadayım ama tabi hiç yapamadım bu dediklerimi 🙈 işte keşke sizin gibi yapabilsem ev sahibi benim ama gelen çok müdahale ediyor dediğiniz gibi yemek yiyip kalksak acele acele bulaşık işine girişmesem rahat edicem ama yok biliyorum ki çok laf söz olur

Yardımcı olmak ve fikir vermek için lütfen yazsaniz menüyü ve hangi hazirliklari stok yapıyorsunuz.
Yılbaşı masanızda hangi yemekler mezeler vardi nasil okadar cabuk hazirladiniz

2 saat içinde bu menü buzluktan da olsa biraz abartı geldi. Mezelerde mi dondurucudandı?

Sabit menünüzü ve yılbaşı sofrası menüsünü paylaşır mısınız? Fikir olsun😃

Sabit menum 2 pogaca (ikiside ayni hamur, ic malzemesinin birini tatli birini tuzlu yapıyorum atiyorum biri peynir maydanoz, digeri tahin ceviz gibi)

1 kek, bu keki bir gun mozaik yapiyorsam sonrakinde limonlu yaparım ya da havuclu, kremali vs

Her zaman buzlugumda tatli ve tuzlu olmak uzere 4 kurabiye hamurum olur. (Cikolatali, susamli, findikli gibi)
Buzluk boreklerim vardir, patatesli, kiymali, peynirli (patates ve kiymalilari ayda 1 yeniliyorum bozuluyorlar yoksa)

Yani sabit gun menum 2 tür pogaca, 1 kek, 2 tür kurabiye, 1 borek (bazen pogaca ve kurabiyeyi tek cesitte birakir yanina sadece makarna salatasi, kisir ya da mercimek koftesi yaparim)

Yilbasi soframi sayayim,

Mezelerim
Cerkez tavugu (haslama gogus, yogurt, baharat, ceviz)
Kisir (klasik kisir bi ozelligi yok, ama bazen pisirilmis olani yaparım)
Tarator (yogurt, suzme peynir, zeytinyagi, nane)
Havuc tarator (bunun adi baska olabilir, havucu rendele sarimsak ve zeytinyagiyla hafif rengi degisene dek kavur, sonra yogurtla ustune dekor amacli maydanoz)
Her zaman buzlugumda kizarmis patlican, kizarmis kabak gibi seylerim olur, bunlardan patlican ve kabak mezesi yaparım (yogurtlu tahinli burasi 2 cesit)
Humus (ki yine buzlugumda her zaman haslanmis nohutum olur)
Salata (sogus salata ve otlu salata)
Acili ezme (bunu hep taze yaparim, malzemeleri koy blendera bizztla gitsin)
Lutenitsa (bu yoresel mezemiz her zaman evimde olur)
Sogan piyazi (soganlari piyazlik dogranip, zeytinyagi sumak ve isotla ovuluyor)
Peynir tabağı (evde ne cesit peynir varsa, hepsinden ucgen seklinde kes, ustunden zeytinyagi gezdir, yanina kuru kayisi, kuru incir, ceviz, badem vs koy gitsin)
Firinda sarimsak (bu sahane birsey, antibiyotik niyetine lop lop yeyin gitsin, bir bas sarimsagin uzerine zeytinyagini sur, firinda yemekler piserken kenarina koyuverin gitsin)

Elim hizlidir, cok hizli sogan dograr, sarimsak ayiklarim, mutfak robotu, standli mikser ve blenderdan cok faydalanirim.

Yemekler
O gun evimde hazir yaptigim yogurt corbam vardi, onu cogalttim (evde 2 bebek varken corba her gun mutlaka piser bilirsiniz)
Soslu Pirzola tavuk (izgara da hemen pisiriveriyoruz, buzlugumda her zaman koftem olur bazen patlican kebabi ya da izmir kofte gibi yaparim)
Pilav
Kabak kerani vardi bir de (ki bu da inanilmaz basit bir yemek kabaklari kup kup dogra, salca sogan sarimsakla kavur, dereotu ekle, 1 kahve fincani pirinc ekle, ustunu gececek kadar suyla pirincleri pisene kadar pisiyor)

Atla deve degil yani, biraz el hizliligi istiyor hepsi bu.

Ha bu arada evimde mutlaka dovulmus findik, ceviz ve butun ceviz gibi yemisler, dogranmis dereotu, maydanoz gibi otlar hep olur, baharat dolabimi hep guncel tutarim, bakliyat dolabimi asla bos birakmam.

Ovunuyormusum gibi algilanmasin, ben de bu hale 1 gunde gelmedim, strese gire gire, yogrula yogrula geldim, bir de serde gocmenlik var, biz stokcu tiplerizdir, ben yine iyiyim, pogaca, kek hamurunu buzdolabina atanlar biliyorum, bu benim icime sinmiyor yapmiyorum.

Kislik hazirlik icin buzdolabina attigim sebzeler,

Yesil fasulye (kavurup atarim, taze fasulye yemeği ya da yumurtayla pisirince guzel oluyor)
Domates sosu (buzluga da atarim, kavanozlara doldurup tursu gibi de yaparim, bununla hem yemek hem menemen gibi seyler, hem de soslar yapiyorum)
Kizarmis patlican, kabak
Kizarmis biber, kavrulmus biber (her cesit)
Yaban mersini gibi meyveler (cilek gibi yumusak meyveleri saklamam ama seftali, armut, kayisi gibi meyveleri pisirir kavanozlarim)

Tursularim;
Arnavut biberi tursusu, aci biber tursusu ve karisik tursu kurarim her sene, patlican kozleyip kavanozlarca saklarim (bu sadece zeytinyagi ve sarimsakla yaptigim bisey, haziri da var)
Sarimsak tursusu (yine sadece zeytinyag ve sarimsak, bunu yapmasam da birsey kaybetmem ama tadini seviyoruz keratanin, birde bazen guzel sarimsak bulmak zulum olabiliyor)

Tarhana doker ve eriste keserim (mantiyla ugrasmam mantici teyzemiz var ondan aliyorum)

Kurutulmus meyveler (elma, armut, kayisi, incir(bu hazir), dolmalik biber, patlican, kabağı hep yazdan hazirlarim.

Ozetle her bos vakitte birseyler yaparsaniz, elinizin altinda her zaman 8-10 cesit pratik atistirmalik, yemeklik malzeme gibi seyler oluyor.

Sanirim 10 cesit meze deyince fava, tombik falan beklendi :) onlari yaptigim zamanlarimda var ama bu son dk menusuydu, yani evet ulasimiz ulasimiz bir cogu buzluktan cikti, dograndi ya da dogranmadan tabaklandi, yine buzluktan cikanlar uzerlerine soslari atilip firinlandi.
Surda ugrastigim ve sifirdan yaptigim yemek pilav, kerani ve cerkez tavugu, kisir, havuc tarator, salataydi, bir de pogaca hamuru (ki 5 dk sadece)

havuclari robot rendeledi, salatalari ve kisirin sogani ve domatesini ben kestim, pilav zaten malzemeleri at pissin birsey, cerkez tavugunu duduklu halletti.

Size misafir olmak istedim :KK70:
bence eve ve ikramlara değil de, beraber edeceğiniz sohbetlere, geçireceğiniz güzel zamana odaklanın. odak noktanızı değiştirin yani. unutmayın ki üç defa da toz alsanız, bir defa da alsanız evin görüntüsünde çokta değişiklik olmuyor. ve insanlar her zaman bunlara takılmıyor. ayrıca bu devirde dört çeşit hem maddi hem manevi olarak yorucu olur. Güzel bir ana güzel bir ara öğün ve hafif bir tatlı ile günü kapatabilirsiniz.
Buyrun gelin ☺️ Haklısınız ama işte elimde değil bazen durdurmak istiyorum kendimi yapamıyorum yani ben bana yardım ayağına gelip dolapları silmeye çalışıp aaa hiç de toz yokmuş diyeni duydum . Kaşıklık çekmecesini açınca gözleri direkt orda düzenli mi değil mi bu da beni hep diken üstünde tutuyor 🙈 evet ikramları azaltmaya çalışacağım

Çalışmıyorum şu an ama inanın çalışınca da yine aynıydım 🙈 Yani beğenisi kazanmaktan ziyade annem hep misafiri en iyi şekilde ağırlardı ondan bana geçti . Gelen en iyi şekilde karşılansın ikramlar eksik olmasın . O zamanlar ona çok abartıyorsun derdim şimdi ben böyleyim. Dediğinizi de ben de ara ara düşünüyorum acaba onaylanmaya mı ihtiyacım var diye ama cevabı ne tam evet ne de tam hayır
Anlıyorum. En iyi siz bilirsiniz ama şöyle düşünün en iyi ikram olmasa ne olur ya da 1 ay boyunca hic misafir almazsanız ne olur? Örneğin pazar günü kızımın doğum gününü yapicam plastik tabak bardak, vs kullanılamaz 2 çeşit ikram bir de pasta oldu bitti insanlara aşırı hizmet etmeye gerek yok bence siz bir süre kimseyi çağırmayın eve
Çalışmıyorum şu an ama inanın çalışınca da yine aynıydım 🙈 Yani beğenisi kazanmaktan ziyade annem hep misafiri en iyi şekilde ağırlardı ondan bana geçti . Gelen en iyi şekilde karşılansın ikramlar eksik olmasın . O zamanlar ona çok abartıyorsun derdim şimdi ben böyleyim. Dediğinizi de ben de ara ara düşünüyorum acaba onaylanmaya mı ihtiyacım var diye ama cevabı ne tam evet ne de tam hayır

X