Mezhep farklılığı bir ilişkiyi bitirebilecek kadar güçlü mü???

benimde eşimle mezhebim farklı ama bunu hiçbir zaman sorun haline getirmedik hatta güzel bile oluyor
bence hiç düşünme böyle şeyleri

mezhep farklılığı kişilerin hayatını olumsuz ilişkileri etkilememeli...
Evlilik kararı tabiki ailelerin onayı ile olmalı fakat en büyük etken çiftler ...
Çift buna inanıp karar verdikten sonra ailelere sadece onlara destek olmak düşer...
Tabiki herkes doğru bildiğini bir diğerine öğretmelidir...
Bİr örnek vericem lütfen kimse alınmasın , kırılmasın ve tartışma olmasın sadece bir örnek...
Misal iki farklı mezhebin mensubu kişiler evlendi, eşlerden biri gusul almıyor ve dinimiz gereği bunu bilen bilmeyene öğretmelidir..
Dİnimiz doğru bildiğini bilmeyene öğret buyurmuştur, tabiki uygulayıp uygulamamak kişinin hür iradesine kalmış birşeydir..

bu gerçekten önemli bir sorun
senin içinyada bizim için olmayabilir ama aileler için büyük sorun benim de sevgilimle aramda mezhep farkı var ben de daha babama açılamadım ve vereceği tepkiden bende korkuyorum.
ama yeterince mücadele edersen bence kabullenemeyeceği bir durumda değil.
aynı olay kuzenimin başına geldi tam 10 sene uğraştılar çocuk ne yaptıysa kendini beğendiremedi sonra baktılar kızın vazgeçeceği yok verdiler mecburen. korktukları hiç bir durum gerçekleşmedi. hatta şuanda damat el üstünde tutuluyor :) biraz yüzsüzlük gibi oldu ama şimdi çok mutlular. sende eğer ki kararlıysan tek korkun bu olsun halledersin :))

cnm
aynı şey benim başımda var.ilk yıllar çok iidi birbirimize saygı sevgi uyum herşeyi gösteriyorduk.ama zaman geçtikçe mantık devreye giriyo.ben ailemin sözünü dinlemedim.şimdi çok pişmanım açıkçası.çok düşünmek gerek.ince düşünmek gerek.ben bu sorun yüzünden çocuk yapmak istemedim.o kadar önemli bi konu ki.yasakkelime biz ayrılık eşiğindeyiz.onun yaptığı bana ters,benim yaptığım ona ters geliyo.birbirimiz yadırgıyoruz.aşkın boyası geçtikçe gözümüzden gerçekleri görmeye başlıyoruz.özümüze dönüyoruz.ii düşün kardeşim.alevilik-sünnilikse mezhepler çok ii düşün anneni dinle derim.çünkü açıkçası çok farklılar.ben cezasını çektim.:çok üzgünüm:

Din farklılığı olsa neyse cnm
Ama mezhep farklılığı gibi bişey çok saçma sonuçta hepimiz müslüman değil miyiz :uhm:
Hepimiz aynı Allah'a inanmıyor muyuz.
Mesela nolur sen namazını farklı kılarsın o farklı kılar, yada senin abdetin bozulmazken onunki bozulmuş olur gibi yani bunlar kul ile Allah arasında olan şeyler değil mi zaten isteyen istediğini yapabilir. :1closedeyes:
Bence bu kadar önemli değil mezhep farklılığı,ama dini farklı olsa büyük konuşmak istemem ama ben yapamam sanırım ama bunu da aşklarıyla yenebilen ve herşeye rağmen evlenenler ve gül gibi geçinenler yok mu vardır tabiki
önemli olan sevginiz ve geleceğinizdir....kaydirigubbakcemile5

tabii aksi de olabilir degil mi? yani ciftlerden birinin dogru bildigi gusul abdesti almamak olabilir. bunu abdest alana ogretmeye calisabilir degil mi? kötükedihüso
Bunu çok kolay yolu var.. muallakta kalmaya gerek yok... İslam ilmihalinde herşey açık bir dille anlatılıyor..

canım daha geçen hafta benim bir arkadaşım
alevi bir çocukla evlendi,liseden beri görüşüyorlardı
8 yıllık birliktelikten sonra evlilikle sonuçlandı
üstelik arkadaşımın babasıda imamdı
imkansız gibi görüyorduk ilk zamanda şiddetle
karşılardı şimdi bir haftalık evliler...
düğünleride çok güzel oldu..darısı başına canım

Şahsi fikrim bu olayın hayatınızın her anına nüksedeceğidir. Zira şimdi öyle böyle aileler ikna oldu evlendiniz çocuğunuz olunca anneniz eşinizin mezhebinde olmasına ikna olacak mı? Ya eşinizin ailesi çocuğunuzun sizin mezhebinizi seçmesine izin verecek mi? Şahsen annemden evvel ben çocuğumun benim inandığım değerler üzerinde yetişmesini benim inandığım şeylere inanmasını isterim. Yani eşimde böyle isteyecektir bunuda bilirim. Hakkınız da hayırlısı olur inşaALLAH..

Bende meshep varkılığı olan bir evlilik yaptım eşimle aramızda zerre kadar sorun çıkmadı hep çok saygılı davrandık birbirimize kayınvalidemin zaman zaman densizlikleri oldu ama geçti hala çok mutlu bir evliliğim var önemli olan birbirinize olan sevgi ve saygınız gerisi boş.

hımm çok tanıdık geldi şuan bende aynı durumdayım sevgilim alevi ben sünni birbirimizi çok seviyoruz evlenmeyi düşünüyoruz o ilk başta sorun olmaz dedi ben benim ailemden çekiniodum ama çok ters bişe oldu benim ailem sorun etmedi onunki sorun etti ama şuan yinede abartılı bişe yok çok iyi anlaşıyoruz ve böle bişe bize engel olmaz... Seviyorsan cesur ve güçlü olmalısın her türlü sorun çıkabilir başaçıkmayı bilmelisin mezhep farkıda okadar büyük sorun sayılmaz bence din farkı değil hoş.. bence herşey çözülebilir...

mezhep olayına kadar daha bir yığın önemli şey var aslında aileler bunu düsünemiyor ...
sevdiğiniz kişinin size kıymet vermesi ve ailesi tarafından hoş tutulman bence daha önemli...
ailen buna titizlik göstermeli bence...

asolan insandır,insan olmanın akli ve vicdani güzelliğinni yaşamaktır...
kimileri için mezhep sorun olabiliyor kimileri içinde olmayabiliyor..
kim hangi renkte olursa olsun önemli olan anlaşabilmektedir
.

Aslında mezhep ayrılığı bir ilişkinin bitmesinde kesinlik olmamalı..... tabi ilişkinin sağlamlığına dayalı bir durum erkek arkadşın ve sen güçlüyseniz ve sevgi bağınız kuvetliyyse aşılmayacak engel olduğunu ben sanmıyorum tabi bu benim fikrim...
Ayrıca ailelerden çekinmeyin bu konuda çünkü aşırılık yoksa her iki tarafta da neden sorun çıksınki önemli olan sizin anlaşabilmeniz ve bir birinize ailelere saygı ve özen göstermeniza.s.

Sevdanizin arkasinda durun
Guçlu olun, sayginiza, sevginize guveniyorsaniz, hiç birsey olmaz
ha sorunlar olurmu ? olur bizlerde sorunlar yasadik mezhep farki olmadigi halde
onemli olan insanliktir...anlayistir...paylasmaktir...saygi ve sevgidir..
iliskinize guvenin

canım ben bu yoruma bir kulak ver derim...a.s.
gerçekten şuan aşkla hiçbir halini görmüyorsun
görsen bile görmezden geliyorsun ama belli bir zman
sonra yaşlılık dönemleri vs..insan özüne dönüyor
muhakkak farklılıklar olacaktır,hissedeceksin bunları

Çok zor durum..
Ama zor değil , zoru başarabilirsiniz ama etkileniyorum demeniz bile hala bir acabalar yaratır..
Açıkçası ben bu konularda ailemden çok daha katıyımdır
İsterimki kendi mezhebimden biriyle evleniyim
Çocuğumda ben nasıl bir inançla büyütüldülsem oda öyle büyütülsün
Geleneğim göreneğimiz aynı olsun..
Daha sonra kaynana ve diğer akrabalar laf sokma gibi durumu olmasın..

canım annemlen babam da böyle ama herkez imreniyor hala ilk gü-nki gibi askım hayatım öyle konusuyorlar. ayrı biryere gitmezler ben 21 yasındayım 21 yıllak evliler mezhep yü-zü-nden tek bir tartısmaları olmadı cunku hayata bakısları aynı yani bu olayın inancın imanın mezheple ne ilgisi var allah askı her mezhepte ayrımı vede kuranı kerim yüce kitabımıza göre hareket ediyoruz her mezhepte ayrı kıtap yok ben içindeym yanı biz görmedik insanların bunları bu görüsü- cıkarması lazım aklından yoksa cok bü-yük gü-nah allaha inanan insanları sen susun sen busun diye ayırmak. bu arada babannemler anneme ne muskalar yapmıs neler ama tutmadı ya gü-lü-yorm annem anlatır babamla hepsini caya atmıslar . anneler ve babalarımızın gü-dü-sü- ayrı paylasamama vede hep daha iyi olmasını istiyorlar benimkilerde bu yü-zden sallıyor aslında . allah hepimizin yardımcısı olsun hayırlısını yazsın daha ne sorunlar cıkıyor insanın karsısına basta bizi sacma nedenlerle ugrastırıyorlar annelik babalık böyle mi oluyor artık o duyguyu bilmdigim için sadece kızıp dü-sünü-yorm
anemler yardımcı olacagına engel teskil ediyor bilmiyorm

hepinize katılıyorum ama ailerleri düşünmek ilersini düşünmek adına bu soruyu sordum hepinizdende az cok yanıt aldım tesekkür ederim..önemli olan insan olması ama aileleride karsımıza alarak o kadar huzursuzluğun içinde huzur sağlayamayız..öteki yandan aileler istemezse bize ve bizim sevgimize saygı göstermiyo demektir..ki annemde böyle bir durum var..ama bi de tanıssınlar annem hal ve hareketlerini görsün erkek arkadasımın biraz daha zaman gecsin eger gercekten bende bana cok ters seyler görürsem yapamıyacagımı hissedersem ilerde mutsuz olmaktansa bazen ayrılık en güzeli olabiliyo

canım hakkınızda hayırlısı olsun.öyle bir konu açtın ki sen evlenirsin biz hala din mezhep girmeyelimde burda birbirimize))))

herşey gönlünce olsun

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…