Mezhep farklılığı bir ilişkiyi bitirebilecek kadar güçlü mü???

yine tekrar ediyorum. ayırım hiç yapmadım. benim için insan olsun yeter, müslüman , hristiyan, siyah ,beyaz, sarı, hiç farketmiyor......sevdiysem bu ayrımı yapmam. evlenirim. hristiyanla da evlenen arkadaşım oldu. ve çok mutluydu. ta ki eşini kaybedene kadar..

iki tarafında birbirine gösterdiği anlayışa bağlı bence anlaşıp anlaşamamak.

dini gereksiz gören insanlar modern ben de yobaz isem bu yobazlıktan gurur duyarım, demek ki doğru yerdeyim. saygılar.

din allahla kul arasındadır. herkes inancında özgürdür.kimseyi kimse yargılamayacak allah yargılayacak.

arkadaşın sorusu mezhep farklılığı bir ilişkiyi bitirebilcek güçtemiydi. benim inancım mezhep diye birşeyin olmadığı.bunu kendiniz aşarsanız zaten sorun kalmaz.öteki tarafta alevi sünni diye ayrılmıcaz sanırım ya da farklı mezhepten biriyle evlendin git hadi cehenneme denmicek heralde. konu çok garip yerlere gidiyor. kitlenmese iyidir...

Dini gereksiz gormek modernlik degildir ama farkli olduklari icin kisilerden uzaklasmak yada onlari asagilamak yobazliktir. Benimde esimle her turlu farklilik var esim yabanci ama bu konularda hic sorun yasamadik her evlilikte oldugu kadar yasadik.. alimler evliyalar filan karar veremez ne gunahtir ne degildir..Hersey karsilikli hosgoru ve saygiya bagli bence...

müslümanlıgı gercekten bilen insanlar zaren demez kızım seni aleviye vermem diye allah böylewlerin de gönlüne göre veriyor görüyorum bu nasıl allah inancıdır ki allahı bir gören insanları msen alevisin sen baska bişiysin diye ayırırt allah böyle görenlerden sakınsın ve böylelerine tavsiyem kutsal kıtabımızı okusun allah cümlemizi korusun insan ayıranlardan arkadaslar

insanlar birbirini sevdimi inanclarını da yerine getirdimi hiçbir sorun cıkacagını sanmıyorum ama gercekten inanclı olsun karsınızdaki ben süphe ederim allaha bir inanan insanları ayıranların inancından

bence iki insan temiz kalpli ve aynı inançtaysa zannetmiyorm problem yasıyacagını. hem baska neler oluyor hayatta dimi. bence kimse kimseyi ayırmasın insanlar bildiklerini bilmeyenlere anlatsın yapıcı olsa ailelerde keske yıkıcı olmaswa ama böyle gelmiş gidiyor böyle işte insanların kafalarını hangi yüzyıl olsa degiştiremezsin hakkımızda hayırlısı olsun hepimizin . bu sorunu yasayan arkadaslarda bence dert etmesin hayırlı olsun sevdigi baska sorunlar yasamasın insallah

bencede onemlı olan sevgı,saygı ve anlayıstır.
benım cevremdede ayrı mezheplerden evelnmıs ınsanlar var.
gayette ıyı anlasıyorlar.
yeterkı sewgı ve anlayıs olsun.
gerısı bos.kaydirigubbakcemile5kaydirigubbakcemile5

canım ben bu mezhep ayrılığına başından karşıyım çünkü hz.Ali hz.Muhammede ilk inanan dört müslümandan biri zaten,bu iki mezhebin doğuşu o günün şartlarında müslümanları bölmek için yapılmış oyundan başka bişey değil,tıpkı şimdi yapılan türk kürt ayrımı gibi..ben sünniyim ama eşim alevi benim ailemde başta çok karşı çıktı ki en başta eşi alevi olan abim istemedi söz kesildiğini duyunca bayıldı falan...,ben 4 abime ve anne babama karşı tavrımı koydum beni bir türlü vazgeçiremediler hatta abimin biri düğünüme bile gelmedi,onun ailesi bişey demedi dedilersede ben bilmedim,şimdi 7 yıllık evliyiz bir çocuğumuz var ve bu konuda hiç sorun yaşamadım ailem şimdi eşimi kendi çocukları gibi seviyorlar,herşey sevgide bitiyo ve anlayışta,kimse kimseyi kırmadan dini ve siyasi görüşlerini dile getirip hayatını çok uçlarda yaşamıyosa hiç sorun çıkmıyo eğer gerçekten seviyosan ve sevdiğin her türlü yanında duracaksa vazgeçme...

ilişkide en önemlisi sevgi saygı anlasmaktır
hiçbişi sevginin önüne gecemez sizin izin vermezseniz
Allah yardımcınız olsun

ben her zaman kı gıbı tekrarlayacagım ki, hersey en ınce ayrıntısına kadar düsünülmeli...

konu alevılık ,sünnilık olarak degılde kültür olarak bakılmalı...

bakın eşimle aynı dinden,aynı mezheptenız.. bırbırımıze hosgöruluyuzde.. ama aynı memleketten olmamamnın verdıgı külturel farklılıklar bazen sorun olabılıyor.. bunlar cok ince konular..

evet demeden önce mezhebıne degıl bır butun olarak ortaya cıkacak farklılıklara bakılmalı..dıyorum..baskada bısey demıyorum..

bencede atrım yapmak YOBAZLIKKKK ve heleki o şu mezhepten ben onu istemem , ewlenmem diye ayrımcı konuşmak en büyük günahh.aynı mezhepten olup anlaşamaynlar olduğu gibi farklı mezhepten yada farklı dinden olanlar anlaşabilirr.bir kere insanın SAYGILI,HOŞGÖRÜLÜ,ANLAYIŞLI olması gerekirr.insan olması gerekirr.bunlar yoksa zaten kim olursa olsun anlaşılmaz

eşim alevi ben değilim bu güne kadar da hiç sorun yaşamadık Allah'a bin şükür.önemli olan anlaşmak,saygılı olmak ..siz birbirinizi sevdikten sonra gerisi boş.umarım sorunlarınızı en kısa sürede çözümlersiniz.

Farklilik her zaman olucaktir Bazen bizi yetistiren anne babamizla bile farkli dusuncelere sahip olabiliyoruz nasil baska anne-babadan yetisen insanla ayni dusunebiliriz.. Isterseniz ayni sehirden ayni koyden olun farklilik mutlaka olucaktir.. Her insan farkli bir dusunce demektir.Onemli olan karsindakinin dusuncelerine saygi duymaktir.

Mezhep farkı olan ewli arkadaşlarım var.Çokta mutlular..
Çünkü onlar ailelerini bu ilişkilerine karıştırmadılar...
Birbirlerinin inançlarına saygı duyuyorlar ve hiç sorun yaşadıklarını duymadım...

Farklilik her zaman olucaktir Bazen bizi yetistiren anne babamizla bile farkli dusuncelere sahip olabiliyoruz nasil baska anne-babadan yetisen insanla ayni dusunebiliriz.. Isterseniz ayni sehirden ayni koyden olun farklilik mutlaka olucaktir.. Her insan farkli bir dusunce demektir.Onemli olan karsindakinin dusuncelerine saygi duymaktir.

ee bende bunu anlatmaya calıstım.. eger ılarıda anlasamama gıbı bır olayla karsılasınca asla bunu mezhebe baglamayın dedım...

ınce dusunun dedım..

X