Yöresel Tarif Mercimek Çorbası-Karnıyarık-Künefe-Sütaş Sponsorluğunda

Yöresel Yemekler
Merhaba afedersiniz ama makarna yarışması sonuçlandı mı acaba? Baktım bir türlü bulamadım.
Teşekkür ederim😊
Evet sonuçlandı:)
tontriko tontriko haluj 1. oldu:)

İyi günler kk nin güzel hatunlari :KK23:

Bugünkü menüm :
Karnıyarık
Mercimek çorbası
Künefe ...
  1. Eki Görüntüle 2265999
Sofraya kendim ekledigim söğüş, cacık ve pirinc pilavı :KK45:

Ben önce tatlı yi hazırladım en son sofrada onu pişirdim geçelim tatlımıza

Malzemeler :
100 gram kadayıf
3 dilim tuzsuz peynir
Biraz tereyağ ve pekmez

Şerbeti için :
1 çay bardağı şeker
1su bardağı su
Öncelikle kadayıfı doğrayıp biraz sıvıyağ ve terayag karışımı yapıp güzelce harmanladim
Bir kişilik künefe tepsisije biraz tereyağ ve pekmezi iyice sürdüm nar gibi kızarmış için

sonra künefe tepsisinin en alt kısmına serip sıkıştırdım

Peyniri araya yerleştirip

Eki Görüntüle 2265946

Üzerine diğer kalan yarısını kapatıp iyice sıkıştırdım diğer tepsi ile
Eki Görüntüle 2265948
Bir kişi yiyeceğim için ölçüler bu şekilde isterseniz kişi sayısı arttıkça miktarı aynı ölçüde arttirin

Ramazan olduğu için hafif olsun diye bir fay bardağı şeker kullandım bir su bardağı su ile şerbeti hazırladım
Eki Görüntüle 2265949 ...

Ve son hali Eki Görüntüle 2265966

Diğer bir tarifim Karnıyarık

malzemeler :
4 adet orta boy patlıcan
1 avuç kıyma
1 tane soğan
1 domates
2tane küçük biber

uzerine sos için :
1 yemek kaşığı salça
1.5 su bardağı su

Öncelikle pijama desenli patlicanlarimizi kizartiyoruz her tarafını :-) Eki Görüntüle 2265967

Onlar kızarınca içini hazırlıyoruz kiyma soğan ve biberi kavuriyoruz Eki Görüntüle 2265968

Onlar kavrulurken domatesi ekleyip pişiriyoruz domates sonrasında istediğiniz baharatkari ve tuzu atabilirsiniz :KK66:

Patlıcanların karnını biraz aralayop kıymalı harçtan koyuyoruz ben bu aşamayı çekemedim :KK43: son hali bu güveçte fırına sürdüm Eki Görüntüle 2265970 gevece koyunca üzerine bir yemek kaşığı salça ve suyu iyice karıştırıp döktüm Eki Görüntüle 2265972 yaklaşık 40 dakika kadar 180 derecede fırında pisti....

En pratik çorba ve ölçüleri tamdır kesinlikle deneyin lokanta usulü mercimek çorbası ...

Malzemeler :
1bardak kırmızı mercimek
6 bardak su
1tane orta boy soğan
1 yk domates salçası
1 yk un
1dilim limon
Biraz tuz karabiber
Zeytinyağı

Yapılışı :

Soğanı yemeklik doğrayıp zeytinyağında kavuruyoruz ..üzerine salçayı ekliyoruz salcada biraz kavrulunca bir kaşık unu da koyuyoruz

Sonra 6 bardak su Eki Görüntüle 2265977

Suyu ve mercimeği de ekliyoruz bir dilim limon atıyoruz içine

Bu şekilde düdüklü tencere de 5 dakika-10 dakika da hazir ..

Pişme sonrası limonu çıkartıp blender dan geçirin harika bir çorba :super:Eki Görüntüle 2265979

Ve geldik sunuma mercimek çorbası ,karnıyarık ve künefe artık hazır :KK33:Eki Görüntüle 2265981 Eki Görüntüle 2265995 Eki Görüntüle 2265996 Eki Görüntüle 2265997 Eki Görüntüle 2265998
Eki Görüntüle 2265980
Senin için yavrum Lilimam Lilimam :KK68:

X