Maddi sıkıntılar kaygılar...

Çocuğu için alışveriş yaparken ucuzunu al diyinceye kadar aklına bu alternatif gelmeyen akrabanız zaten çocuğu için alışverişlerde sağlık, kalite gibi kriterleri gözönünde bulundurmadan veya sırf marka üzerinden alışveriş yapiyordur. Benim öyle bir durumum hiç olmadı...

Saglikli ve kaliteli olmasini istiyor daha uygun fiyatli olanlarida inceliyor ama sonra ilk basta begendigini aliyor .

Ben neymişim ya

bunu ben hep diyorum
Balkanları ben gezdiğimde euro böyle değildi ama şu anda bu kurla bile ucuz, bizim tatil yerlerimiz aşırı pahalı. aşırı phalı olmayan yerlerde de ayrı bir pespaye ortam var.

ayrıca tatlılar bizde fabrikasyon her yerde aynı balkanlarda (italyayı filan saymıyorum bakın) pastanelerin bir tatlı büfesi var içinde 58 çeşit tatlı, ben burada doğru düzgün petifür bulamıyorum ya. petifür var mı deyince (öğrenci çocuklar çalışıyor tabi onlara da bir şey diyemiyorum da) aval aval bakıyorlar...oreolu pasta, malaga, supangle, tiramusu, trileçe (ki onu da balkanlardan aparrtık) bitti. çeşit yok resmen. patisserie resmen lüks oldu ülkede artık. her dönem 3-5 çeşit moda oluyor her yerde o var başka arasan yok. hatta en son san sebastian modası vardı son 2-3 senedir yeni bir moda da yok sanki, var mı?

minik bir yer var tatlılarını sevdiim onların da geçen seneki çeşitlerin yarısı şu anda yok. d.günü pastası da yok sadece tek kişilik pasta getirmişler. "abla satamıyoruz satmayınca da çöpe gidiyor ne yapalım" dediler....

Bekar mısınız? Bekarken bana da böyle olurdu.
20 bin evli çocuklu bir aile için birikim yapılabilecek bir tutar değil. Yapabilmen için ölümüne kısman gerekir zaten. Onu da yapmak istemiyoruz. İnsanca yaşamak istiyoruz. Kuruyemiş, meyve bunların lüks kategorisinde görülmemesini bekliyoruz. Çünkü ihtiyacımız var. Ete, süte, peynire, yumurtaya ihtiyacımız var. Öğün atlayıp aç kalarak birikim yapmak istemiyorum. Sudan mesela nasıl tasarruf edicem tuvalete gidip sifonu mu çekmeyeyim napim, insanlar evde su savaşı oynuyor sanki, aynen bu muamele..
Hem bunların tam olarak ne kadarını yaparsam 20 binden bir şeyler arttırılabilir ki? Yahu zaten araban varsa benzini var, vergileri, sigortası var. Bunları taksitlendirip ödesen zaten her ay belli bir miktar kredi kartı borcuna gidiyor. Artı Hemen hemen her aile az çok belli bir miktar kredi ödüyor. Şu anda markette en dandik peynir bile birkaç ay önce kaliteli diyeceğimiz markanın peynirine denk geldi. Çocuk için harcamalar zaten belli, neyinden kısılabilir ki.. daha mı az kitap okuyayım üç yaşındaki oğluma. kılık kıyafette zaten gucciden almıyoruz hani. Üç aşağı beş yukarı aynı yerden giyiniyor çocuklar. Haftasonu dışarı mı çıkmayalım? Hiç para harcamayayım bari pikniğe çaya gidelim desen e yine kumanya hazırlıyosun o da masraf.
Tv açmayarak elektirikten, çocuklu evde doğalgaz açmayarak doğalgazdan, suyu tam çözemedim sudan, yemeyip içmeyerek gıdadan, burnunu dışarı çıkarmadan “fuzuli” harcalamardan tasarruf edemediğim için, ben geçinmeyi bilmiyorum öyle mi. Peki..

Saglikli ve kaliteli olmasini istiyor daha uygun fiyatli olanlarida inceliyor ama sonra ilk basta begendigini aliyor .
Yani yine de bir başkasından hele ki çocuksuz birinden tavsiye alabiliyorsa gerçek ihtiyacta bir esneme payı vardır o akrabanizin ama benim hiç öyle bir lüksüm olmadı. Atıyorum BPA sız biberon veya kanserojen olmayan kırtasiye malzemelerinin veya giysilerin veya kaliteli gıdanin taban fiyatı bellidir , ben ne ucuz olsun diye daha sağlıksız ürünlere yöneldim ne de daha havalı olsun diye aynı sınıf ürünün daha pahalı marka muadillerine ihtiyaç duydum. Benim için taban hep belliydi....

Ben sudan ,elektrikten tasarruf edeyim dedim edemedim edilmiyor. Hade elektrikte bir klima var,edilebilecek .
Dogalgazda da üşümek . Kendim neyse de cocuklar için yakmak zorundayız. Dr a veriliyor sonra.
Çok bir şey değil ya . Temel ihtiyaçlar normal olsa yeter. Gerisi bizim tutum ve tasarruflarimizla olurdu.

Aynen bunlari sayarak geldi bana mesela cocguna bilgisayar alinacakti (oyun icin )ucuk fiyatlari olanlarla ayni isi goren daha uygun fiyatlisini bulduk ve benim zorlamamla aldik.Cocuklara akilli saat alinacakti ayni isi yapan daha uygun fiyatlisini aldik neden?cunku pahaliliktan ve harcamadan kacamiyoeuz bu bir gercek ,onun icin konu sahibine boyle durumlar varsa belki gozunuzden kacmis olabilir nasilsa her sey pahali diyerek secim yapmiyor olabilir diyerek deneyimlerimden ve gorduklerimden yola cikarak yazdim .Bekarim ama bir doktor masrafim var ki 2 cocukla yarisir, onun disinda evli akrabalarim, icinde yasadigim bir cevrem hatta dunya var baska bir dunyada yasamiyorum.Size sunulan peynirle bana sunulan peynir ayni fiyatlarda.Evin kuruyemisinden kisamaya gerek yok on yargili dusunmek yerine olabilir mi kismina odaklanirsaniz belki faydasi olur.

Benim bu konudaki derdim bağlantılı, son yıllarda para bitince ahlakın da dibe vurması, ticaret yapanların ben bunu kazıklarım şekilnde tuttğunu öpmesi, kazıklamaya çalışması. Sırf bu yüzden soğudum yani , Ankarada bir ay kaldım 3 kez kuaför değiştirdim. İlk gittiğim kuaför habire bir şeyler satmaya çalıştı almayınca surat yaptı. 2.yi görünce diğerinin değerini anladım, 2.de güzellik uzmanına bir şeyler yaptırdım kasada yağıştı nakit para ver, kartla çekince benden komisyon alınıyor diye. Ben de yok dedim, gerçekten yoktu ertesi gün uçağa binicem diye liraları yemiştim. Yok dedim laftan anlamadı kadın, manyak mıdır nedir cüzdanımı açıp göstermem mi gerekiyor yani ...Bu noktada müşterinin asla bir gerekçe verme zorunluluğu yok, POS cihazı bulunduruyorsan çekmek zorundasın kardeşim. Kart ve nakit farklıysa da kasaya bir yazı kooyarsın herkesin göreceği şekilde.
Neyse surat asa asa kabul ettiler bu seferde kart olduğu için %10 komisyon alıcaz dediler. Yine bu güzellik uzmanı k.şar abla dedi ki evet alıcaz Cherry dert etmez dedi Çok param varsa da var, param var diye söğüşlemek için yapıştılar adeta neyse ben de illallah ettim verdim. Bu seferlik veriyorum bir daha gelmem bye dedim çıktım. Gerçekten alışveriş etmeye korkar oldum, biri onu al bunu al diye yapışıyor, öbürü nakit para diye yapışıyor millet aklını yitirmiş Türkiye yaşanmaz oldu artık. hele ki araba ve ev alışverişlerinde müteahiti, emlakçısı, galericisi inanılmaz o..u çocuklukları yapıyor yüzüne baka baka kazıklama derdindeler. Kısacası berbat, küçük işletmeler ahlaka aykırı davranışlarıyla kendilerini bitiriyorlar. Ekonomi düzelse bile ahlak düzelmediği sürece bu toplumdan yine bir halt olmaz

bekar insanın harcaması başka evlinin başka 1 çocuklunun başka 2 3 çocuklunun başka.öylesine çocuk bakanın başka hakkıyla çocuk yetiştirenin bambaşka.bekar olsam aylık 20 000 le yaşar giderdim fazla şikayet etmeden.ama bir çocuğa aylık okul masrafı 7 bin dışarda yeme içme oyuncak eğlence giyimine de 1000 tl verirseniz ki veriliyor kolayca bir de eviniz kiraysa 20.000 le değil birikirmek ayın sonunu zor getirir kendinize hiç bir hobi vs ye para ayıramazsınız.

Pirayecim ben oğluma oyunlar hazırlıyordum evde, kendini bilmezler tarafından yadırgandım.. boşa masrafmış. Oysa çocukların motor becerilerine katkı sağlıyor bu tarz aktiviteler.
Oyun hamuru yapmıştım mesela, her şeyi ağzına attığı için kendim yapayım dedim. dışarda daha ucuz olduğu için burun büktüler. içine koyduğum bir bardak un yarım bardak tuzla aile ekonomisine katkıda bulunabileceğimi düşünememiştim. insanların düştüğü durum aslında bu kadar vahim.

Sağlık durumunuz için çok üzgünüm, acil şifalar diliyorum...Sizi kırmak istemiyorum ama acaba annenizin belki de mecburiyetten ev için yaptığı yıllarca süren harcamalarda sizin deyiminizle sikiyonetim -tasarruf anlayisinin , sağlık sorunlarınızda etkisi olmuş mudur diye düşünmeden de edemedim okurken. Alıntı yaptığınız üye de aslında size karşı önyargılı davranmamis aslında ve belli ki olabilir mi sorusu üzerine tıpkı benim gibi sizden daha çok düşünmüş-dusunmek zorunda kalmış ve deneyimli bir üye sadece sizin deneyimlemeden onyargilarinizla edindiginiz fikirlerinize cevap vermiş gibi geldi bana....

sormayın pandemi de 1.5 yıl 1 gün bile okula gidemeyen çocuğun psikolojisi bozulmasın diye aldığım legolara bile laf edenler oldu burada.kendileri de anne olacak.belki o zaman kendi çocukları da isteyince utanırlar ne diyim.

Evet benzer şeyler yazdım beni en çok üzen bunlar.. çünkü bunların ilacı yok..
Keşke ayrıntılı fatura isteseydin

Dondurmamın topu 0,80’di TR’de ben en son caddede 30 TL / Top aldım şaka gibi. Hadi ben caddede yedim pahalı diyelim e ama ucuzu da 15 TL yine ucuz değil ki Ah güzel ülkem.

Cocuktan sogutacaksiniz beni yazmayin boyle seyler cunku bekarim coluga cocuga karisabilirim sogumamam lazim.

Ozetle kim nasil istiyorsa oyle yapsin en bekar halimde konudan gideyim

Cocuktan sogutacaksiniz beni yazmayin boyle seyler cunku bekarim coluga cocuga karisabilirim sogumamam lazim.

Ozetle kim nasil istiyorsa oyle yapsin en bekar halimde konudan gideyim
yok gitmeyin.herkes haklı ekonomi konularında.size şifa diliyorum.sağlıktan önemli hiçbirşey yok iyi bilirim.

Ben kuaför, cilt bakımı, protez tırnak vs. işlemleri nakit yaparım hep ve bana da sürekli yapışıyorlar bunun parası var diye ama yok. (Ayrıca evet %10 komisyon da alıyorlar o da ayrı bir konu ) Onu da satalım, bunu da verelim, masaj makinesine sokalım diye salmıyorlar deli oluyorum. Çok iyi bir kuaför buldum, saçımı mükemmel açtı yeniden sarışın oldum sıfır yıpranmayla AMA adam beni kazıklıyor her gittiğimde farklı ücret veriyorum. Sorsam yüzgöz olucam, başka yere gitsem adam cidden iyi saç yapıyor kaldım sinir olduğumla. Velhasıl esnafımız ahlaksız (dürüst olanları tenzih ederek elbette)

Bu bahsettiğiniz seçimleri çoğu aile böyle yapıyor zaten. Bakmadan, karşılaştırmadan alanlar çok nadirdir, ki sizin verdiğiniz kişi buna örnek. Ve bence uç bir örnek.
Ben ise daha genel konuştum, durum bu. 20 bin çocuklu bir ailede değil birikim yapmak öyle güle oynaya ay sonunu getireyim diyebileceğiniz bir meblağ değil. Valla size sunulan peynirle bana sunulan peynir aynı mı bilemem ama aile evimde bana sunulan peynirin aynısı olmadığını söyleyebilirim. Sorumluluklar aynı değil. Ben olsam ile başlayan hiç bir cümlenin eğer aynı koşullar oluşmamışsa samimi olduğunu düşünmüyorum kimse kusura bakmasın.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…