Maddi sıkıntılar kaygılar...

Ben kuaför, cilt bakımı, protez tırnak vs. işlemleri nakit yaparım hep ve bana da sürekli yapışıyorlar bunun parası var diye ama yok. (Ayrıca evet %10 komisyon da alıyorlar o da ayrı bir konu 😒) Onu da satalım, bunu da verelim, masaj makinesine sokalım diye salmıyorlar deli oluyorum. Çok iyi bir kuaför buldum, saçımı mükemmel açtı yeniden sarışın oldum sıfır yıpranmayla AMA adam beni kazıklıyor her gittiğimde farklı ücret veriyorum. Sorsam yüzgöz olucam, başka yere gitsem adam cidden iyi saç yapıyor kaldım sinir olduğumla. Velhasıl esnafımız ahlaksız (dürüst olanları tenzih ederek elbette)

Yani gerçekten neden böyleyiz ya sinir oluyorum okudukça. Etik, ahlak diye bir kavram yok bitti ülkede.

Yani gerçekten neden böyleyiz ya sinir oluyorum okudukça. Etik, ahlak diye bir kavram yok bitti ülkede.
dip boyaya 150 dedi sonra bitkiselle yapayım daha iyi rengi olur dedi etti 200.tabi bitkisel kullandıysa günahı boynuna.geçen ay 150 tl ondan önceki ayda 100 tl idi dip boyası.kredi kartından ödemek isteyince mutlu olmadı 200 yerine 210 çekti.basit bir mahalle kuaförü bile böyle.

sormayın pandemi de 1.5 yıl 1 gün bile okula gidemeyen çocuğun psikolojisi bozulmasın diye aldığım legolara bile laf edenler oldu burada.kendileri de anne olacak.belki o zaman kendi çocukları da isteyince utanırlar ne diyim.
Evet o konu bende de var:) iyice göze batmasın diye legoya girmedim malum savruk aile oluyoruz sonra. Ne güzel ne faydalı bir oyuncak oysa. Niye lüks oluyor ki şimdi bu.

Ben kuaför, cilt bakımı, protez tırnak vs. işlemleri nakit yaparım hep ve bana da sürekli yapışıyorlar bunun parası var diye ama yok. (Ayrıca evet %10 komisyon da alıyorlar o da ayrı bir konu 😒) Onu da satalım, bunu da verelim, masaj makinesine sokalım diye salmıyorlar deli oluyorum. Çok iyi bir kuaför buldum, saçımı mükemmel açtı yeniden sarışın oldum sıfır yıpranmayla AMA adam beni kazıklıyor her gittiğimde farklı ücret veriyorum. Sorsam yüzgöz olucam, başka yere gitsem adam cidden iyi saç yapıyor kaldım sinir olduğumla. Velhasıl esnafımız ahlaksız (dürüst olanları tenzih ederek elbette)
Yok bence sizi kaziklamiyor, ülkede öyle bir enflasyon var ki hepimiz aynı şeyleri yaşıyoruz. Esnaf fiyat arttırmak zorunda, indirim yapmak için komisyondan kaçmak zorunda...Ben bunlara alıştım yıllardır. Hiç bir esnafta bir önceki fiyatı bulamıyorum , İndirim istediğim yere de nakitle gidiyorum direkt... Ülkede dolandırıcı sayısının ve ahlaksızlığın arttığı konusunda sonuna kadar katılıyorum ama şu anlattiklarinizin sizin gurbetçi olmanıza veya kaziklanmanizla ilgisi yok yani bunları hepimiz uzun süredir yaşıyoruz

Son düzenleme:
Çok sağolun....bu önerilerden faydalanan arkadaşlar da mutlaka olacaktır ama ben şimdiye kadar hiçbir duamın kabul olduğunu görmedigim için, o makamdan da beklentimi keseli çok oldu...yine de teşekkürler
Dua bir enerjidir, istemektir.. İsteyin her şeyin en güzelini isteyin. Kabuğunuzu kırın, çekinmeyin İsteyin, istemekten korkmayın. İnanın her şey yoluna girecek.

Güzel günler elbet gelecek. Yeter ki enerjiniz hep olumlu olsun.

Evet o konu bende de var:) iyice göze batmasın diye legoya girmedim malum savruk aile oluyoruz sonra. Ne güzel ne faydalı bir oyuncak oysa. Niye lüks oluyor ki şimdi bu.
kalem kalem hesaplıyorlar.sonra neden geçinemiyorsun geçinemeyecek ne var diyorlar.ama hesapladıkları kira ısınma aidat faturalar yiyecek benzin okul masrafı biraz giyim falan.eve badana lazım bozulan eşyalar olacak halı yıkama koltuk yıkama eksik tabak çanak nevresim yakınlara arkadaşlara düğün doğum günü hediyesi vs hesap etmiyorlar.daha ne hesapsız kalemler çıkıyor neler neler.bulaşık makinemin sepetleri paslandı 1200 e aldım yeminle birkaç ay önce.o da araştıra araştıra.20 bin artık orta gelir değil.

Ben o kdr yoklukla büyüdüm ki. Ama kocaman sepet legom vardı belki 10bin parça kaç kutu bilmiyorum
Bir kaç seneye kadar gayet ulaşılabilir bir oyuncakti..
Aralık ayında aldığım 10 parça hayvan seti 90btlden 400 e çıkmış. Plastik düz hayvan kovası var birtek..

kalem kalem hesaplıyorlar.sonra neden geçinemiyorsun geçinemeyecek ne var diyorlar.ama hesapladıkları kira ısınma aidat faturalar yiyecek benzin okul masrafı biraz giyim falan.eve badana lazım bozulan eşyalar olacak halı yıkama koltuk yıkama eksik tabak çanak nevresim yakınlara arkadaşlara düğün doğum günü hediyesi vs hesap etmiyorlar.daha ne hesapsız kalemler çıkıyor neler neler.bulaşık makinemin sepetleri paslandı 1200 e aldım yeminle birkaç ay önce.o da araştıra araştıra.20 bin artık orta gelir değil.
Çok doğru geçtiğimiz aylarda çatının tamiri yapıldı üçer taksit halinde ilettik. Daha geçenlerde kombimiz arıza yaptı iki bin ona verdik. Yani her çıkan ekstra olay zaten bizi içeri sokuyor ve onu ödüyoruz sonraki aylar. Böyle böyle birikiyor adı da borç oluyor.

Şikayet eden eskisinden fazla ama siyasilere cevap verileceğine hiç inanmıyorum. Aynı kişilerle yola devam edeceğiz, onların kararlarının sonuçlarını yine sırtımıza yükleyip altında ezilerek yaşayacağız.
Demeyin öyle 😄iyi düşünelim de iyi olsun bari bu sefer. Yoksa her türlü geçim derdini geçtim İran falan olmaktan korkuyorum ben.

Can arkadaşlar, lütfen kollektif bilince korku, kıtlık endişesi göndermeyelim. Şu an yapılacak en iyi şey umutlu olmak. Umutlu olmamız gerekiyor, Bir gün her şeyin sonlanacağını bilmemiz gerekiyor.

Bu kış biraz sert geçebilecek olsa da, aydınlık günler çok uzakta değil.

Şunu bilin ki; tıpkı bizler gibi dünyanın da bir tekamül süreci var ve şu an dönem sonundayız. Bu demektir ki, yeni bir sürece giriyoruz ve hepimiz çok büyük bir sınavdayız. Hiçbir şey eskisi gibi olmamakla beraber refaha çıkacağız. Artı olarak bu dönem dünyaya gelmeyi her şeyi bilerek biz seçtik ve tekamülümüze sonsuz katkısı oldu. Bizler bu dönemi seçtiğimiz için ne kadar cesur ruhlar olduğumuzu lütfen idrak edelim. İlahi güç bunları elbette görüyor ve belli bir noktadan sonra müdahale olacak zaten merak etmeyin.

Şu an bir tramplende en dipteyiz ama yukarıya doğru bir hamle olacak kimsenin bir endişesi olmasın.

Unutmayın ki, bizler sonsuz varlığız. Kendimizi bir düşünceye hapsetmeyelim. Kurban değil kurtarıcı rolüne odaklanalım. Şu anki döneme ayak uydurmak zorundayız. Kendi yaşam kalitemiz biraz aşağıya çekilebilir ama emin olun bu böyle gitmeyecek. Karıncanın bile rızkını veren kim?

Bol bol söyleyerek frekansımızı yükseltelim, dua ve olumlamalar bizi yükselişe götürür; Hayatın tümü bana neşeyle, kolaylıkla ve ihtişamla gelir. Ben bir mucizeyim. Mucize ötesiyim, kaf dağı ötesiyim
Yaşam koçu? 😂

Geçecek piraye piraye geçecek.
Sen içini ferah tut, bir gün güneş bizim ülkeye de doğacak.
Çocuklarımızın geleceği bizlerinkinden güzel olacak.
Umarım dostum...o kadar istiyorum ki doğru olsun, o kadar istiyorum ki birinin bana bunları söyleyip sarilmasini... o kadar istiyorum ki 5-6 yil sonra bu konuyu hortlatıp " baaaak demedim mi ben sanaaa , nasıl düzeldi herşey, salak Pirayeee" demeni.... ağlattın kız beni , hakkını helal et...

20 bin yoksulluk sınırı olarak açıklandı ama bence de kaç kişilik aile olduğuna göre de değişir bu durum. Orta gelir kavramı ortadan kalkıyor yavaştan. Fakir hepten fakirleşiyor zengin de daha çok zenginleşiyor (evi, katı, mal varlığı sayesinde) biz de arada eriyip gidiyoruz maalesef. Dedikleri gibi o güzel günler gelir inşallah.

Benim bu konudaki derdim bağlantılı, son yıllarda para bitince ahlakın da dibe vurması, ticaret yapanların ben bunu kazıklarım şekilnde tuttğunu öpmesi, kazıklamaya çalışması. Sırf bu yüzden soğudum yani , Ankarada bir ay kaldım 3 kez kuaför değiştirdim. İlk gittiğim kuaför habire bir şeyler satmaya çalıştı almayınca surat yaptı. 2.yi görünce diğerinin değerini anladım, 2.de güzellik uzmanına bir şeyler yaptırdım kasada yağıştı nakit para ver, kartla çekince benden komisyon alınıyor diye. Ben de yok dedim, gerçekten yoktu ertesi gün uçağa binicem diye liraları yemiştim. Yok dedim laftan anlamadı kadın, manyak mıdır nedir cüzdanımı açıp göstermem mi gerekiyor yani ...Bu noktada müşterinin asla bir gerekçe verme zorunluluğu yok, POS cihazı bulunduruyorsan çekmek zorundasın kardeşim. Kart ve nakit farklıysa da kasaya bir yazı kooyarsın herkesin göreceği şekilde.
Neyse surat asa asa kabul ettiler bu seferde kart olduğu için %10 komisyon alıcaz dediler. Yine bu güzellik uzmanı k.şar abla dedi ki evet alıcaz Cherry dert etmez dedi :KK51: Çok param varsa da var, param var diye söğüşlemek için yapıştılar adeta neyse ben de illallah ettim verdim. Bu seferlik veriyorum bir daha gelmem bye dedim çıktım. Gerçekten alışveriş etmeye korkar oldum, biri onu al bunu al diye yapışıyor, öbürü nakit para diye yapışıyor millet aklını yitirmiş Türkiye yaşanmaz oldu artık. hele ki araba ve ev alışverişlerinde müteahiti, emlakçısı, galericisi inanılmaz o..u çocuklukları yapıyor yüzüne baka baka kazıklama derdindeler. Kısacası berbat, küçük işletmeler ahlaka aykırı davranışlarıyla kendilerini bitiriyorlar. Ekonomi düzelse bile ahlak düzelmediği sürece bu toplumdan yine bir halt olmaz:KK51:
Ben bı ara fotoğrafçı dükkanında çalıştım 8li vesikalık 45TL idi (devletin koyduğu yasal sınır içindeki tavan fiyat). Gelen müşterilere gözümün önünde çarşıya gitmeyin orda en az 50-55 dedi. Söylediği yasal sınır bile değil çarşıda bir esnaf bunu nasıl yapabilir yalancı. Sonra ben üşenmedim aradım rastgele birkaç fotoğrafçıyı fiyat aldım 35tl idi fiyat :KK43:

Umarım dostum...o kadar istiyorum ki doğru olsun, o kadar istiyorum ki birinin bana bunları söyleyip sarilmasini... o kadar istiyorum ki 5-6 yil sonra bu konuyu hortlatıp " baaaak demedim mi ben sanaaa , nasıl düzeldi herşey, salak Pirayeee" demeni.... ağlattın kız beni , hakkını helal et...
Hepimiz aynı geminin yolcusuyuz.
5 sene önce nasıl bu günleri görüp bağırıyorduk buralarda kriz var gizli kriz, mahvolacağız diye, 2017 den beri, bak doğruymuşuz:)
Ve yine doğruyuz emin ol, 5 sene sonra da çok iyi olmayacağız ama huzurla, ağzımızın tadıyla en azından gelecek kaygılarımızdan sıyrılıp, hayattan zevk almaya geri döndüğümüz günlerde ‘ohh be dünya varmış’ deyip, hallerimize hatta ileri görüşlerimize gülüp, yeni kehanetlerde bulunacağız😂
Ülkemiİn gençleri geliyor pirayecim, gümbür gümbür kandırılamaz, akılları çelinemez şekilde ve global insanlar olarak yavaş yavaş iş hayatlarında yerlerini alıyorlar.
Onların bir gençliği olamadı, sırf o sebeple bile hayatlarını geri almak için canhıraş çalışacak, çabalayacaklar.
Hepimizi utandırıp, siz yapamadınız ama beğenmediğiniz z kuşağı olarak biz yaptık diyecekler☺️
Gel, kocaman sarılarım ve geçeceğine gönülden, her zerremizle inanalım…

Ben de aynı şekilde hissediyorum. Bu hissimi körükleyen inanmadığım olaylar da mevcut.

Tek asgari ücretle kira, kredi ödeyen, özel mama ve düzenli benzin alıp ayni zamanda yurtdışında tatil yapıp bir de birikim yapan bir komşum var.

Biz neyi eksik yapiyoruz bilmiyorum. Lüks içinde de yaşamıyoruz. Daha fazla maaşla geçinemiyorken bile insanlar yarısından da az maaşla birikim yapıp tatile çıkabiliyor. Hayret verici buluyorum.
birikim değildir o

Bız de eskisi kadar kenara para koyamiyoruz. Fırını eskisinden çok daha az çalıştırıyorum. Oğlum için okul alışverişi yaptık, mesala bazı şeyler sene içinde ellerinde ki ürünleri indirime girdirmislerdi, o zamandan aldım. Örneğin üç harfli marketlerin eğer bakarsanız boya kalemleri ,kurşun kalemler f..ih marka tarafından üretiliyor. Kendi markası basılı satilanlardan daha uygun . Onları öyle aldim . Şu ana kadar eksiye girmedik şükür. Az az biriktirip ileride çocukların eğitimi için harcamayı düşünüyoruz. Anca birikir

X