Maddi sıkıntılar kaygılar...

Şöyle anlatayım diğer meslekleri bilmem ama. Bir konuda yanılmıyorsam sizdiniz bir diştaşı temizliği 500 TL olmuş demiştiniz. Şimdi dişhekimi diştaşı temizliği yapmadan önce muayene eder film çeker ve 2 çene diştaşı temizliği yapmanın asgari ücret tarifesindeki değeri 1285 TL. Kart çekse sadece diştaşını bile faturalandıracak olsa 770 TL yapıyor. 500 TL’yi fazla bulan hastaya nasıl kart çekilsin, üzerine banka komisyon kesiyor. Tüm esnaf bu şekilde kimse tarife gibi çalışamıyor. Mecburen nakit istiyor

Sizi cok iyi anliyorum.gecen sene bende sizin gibiydim.araba aldik ve altin borcumuz vardi.altin her yukseldiginde nefesim daralirdi agladigim bile olurdu.cok sukur bitirdik cok azi kaldi.asla inanmazdim bi gun bitecegine ama bitti.hersey bitiyor bu bitecek elbet.lutfen sikmayin caninizi emin olun hepimiz ayni durumdayiz.

Ben de 7 bin tl maaşımla ev sahibimin istediği 5 bin tl yi nasıl ödeyeceğim diye kara kara düşünüyorum günlerdir.
Bu olay ekonomik krizi aştı, ayakta durabilmek için ciddi bir yaşam mücadelesi vermek gerekiyor.
Allah yardımcısı olsun milletin.

hükümetin yanlış politikaları aşırı israf tüketimin tavan olup üretimin olmaması vs bunların yanında ülkece korkunç bir ekonomik abluka altındayız bence. bunu yapanlar da bu ülkenin zengin ettiği mazisi 10-15 yıllık 3-5 zincir market. her şeyi öyle bir uçuruyorlar öyle hoyratça at koşturup kafalarına göre zam yapıyorlar ki milletin canın ot tıkadılar resmen. bu durum beni de aşırı endişelendiriyor. sanırım ilk defa bu kadar karamsarım

şimdi biri konuya gelir:yeme sen de yazar gider

şimdi biri konuya gelir:yeme sen de yazar gider
yeme demekle olmayacağını çok değil 2-3 ay herkes anlayacak. senelerdir sadece tüketmeye alıştrıldık.1 yıldır süren aşırı ekonomik krize rağmen herkes tüketim alışkanlığına devam etti. ama eksi hesaplar yastık altı altınlar suyunu çekince gerçek herkese şamar oğlanı gibi inecek. tek korkum bunun ülkede büyük olaylara sebep olması. gerçekten çok karamsarım. Allah yardımcımız olsun

valla benim 2 kartımda 42 bin borcum var ki ev geçindirmiyorum.her ay 5 6 ödüyorum bitmiyor.tekrar harcıyorum çünkü.anca bu şekilde bazı standartlarımı sürdürüyorum.çoğu insan da benim gibidir .psikoloji bozulacağına param gitsin diyenlerdenim.

Geçen gün haberlerde vardı tarım kredi kooperatifleri satış noktalarında inanılmaz indirim olacak demişler, bir ay önceden reklamı yapılmış, millet sabahtan kuyruğa girmiş ama herşey marketlerdeki ile aynı fiyat olunca herkes eli boş dönmüştü...hatta adamın biri market daha ucuz boşuna geldik diyordu... Evet korkunç bir abluka var haklısınız ama bunu yapan üretici veya satıcı değil kesinlikle... Marketleri esnafı evsahibini suçlamayı çok da gerçekçi bulmuyorum o yüzden ...

Ben tamamen farklı düşünüyorum. Sızı üzmekte istemem ama çok yakından ekonomi takip eden biriyim ve bu kriz Türkiye tarihinin en büyük ekonomik kriziymis. Şuan borcumuz o kadar büyük ki IMF'den borç alsak bile onların vereceği miktar borçları kapatmaya yetmiyormuş ve rezervler ekside şuan bu ne demek: şuan merkez bankası ve hükümet bizim evde saklamayıp bankalara yatirdığımız dövizleri döndürüyor şuan herkes panik yapıp aynı anda bankadan dövizini çeksek kara persembenin aynısı olacak. Bunlar umut etmeye, güzel düşünmeyle düzelecek şeyler değil ekonomi rasyonel somut gerçeklerle işleyen bir sistem. Biz demokratik olmayan bir hükümetten uslu uslu yerimizde oturursak gelecek seçimde demokratik bir şekilde iktidarı değiştirebileceğimiz hulyasindayiz. Sizce sakın sakin giderler mi İst kaybedince bile dünya tantana çıktı seçim bile yenilenildi koca ülkeyi kacirsalar uslu uslu hmm tamam o zaman biz gidiyor hoscakalin mi dicekler. Sırf daha fazla koltukta kalabilmek için sistem değiştirdiler. Amacım kimseyi karamsarliga sürüklemek değil ama sosyologum bunlar uzman gorusum. Tepemize çıkarttık susa susa şimdi sesini cikaranin tepesine biniveriliyo oysaki gelişmiş, demokratik ülkeler işler bu derece sarpa sarmadan eylem haklarını kullanmışlar tek bir kişiye yapışıp kalmamislardi...

işte bu bi yerde tıkanacak. uçan ev araba gıda kıyafet fiyatlarını düşün. bi
yerden sonra alınamayacak. bitecek deniz. şu an bile hemen hergün boğaz boğaza gelen ev sahibi kiracı haberleri duyuyoruz. her şey tıkanıyor. bu da beni aşırı endişelendiriyor

baş suçluyu söyledim zaten orda hemfikiriz bununla birlikte yine ülkede imkanı eline alan her güçlünün içinden de bi
ş. refsiz çıktığı gerçeği de kabak gibi ortada maalesef.

Konu sahibi ben sizi çok iyi anlıyorum . Maalesef kaygılarımız ortak ... En çok da çocuğunuz için kaygılanmaniz beni uzdu .

Haftasonu yeğenimin dogumgunuydu neye ihtiyaci var diye sorduk . En çok oyuncağa sevinir dediler . Aldık birini oyuncakciya götürdük . Bir arabaya 180 bir bebeğe de 229 lira verdik geldik. Bu arada avmdeki butun oyuncakcilari gezip fiyat karşılaştırması yaptık. Zaten öyle milyoncu falan da yok oralarda ki gidip alalım neyse hediyeye verilen para gözüme gelmezdi eskiden asla ama şimdi düşünüyorum ki benim çocuğum olsaydı ona da almamız gerekicekti . Ben nasıl yetecegim tüm bunlara ? Oyuncak bu fiyatsa temel giderleri ,sağlıklı beslenmesi vs var . Kaldı ki ben zaten çocuk yapmak için bir dünya para harcamışim da olmamış. Neyse velhasıl bana ders oldu bu haftasonu . Artık doktora falan gitmeyeceğim ve çocuk fikrini de erteledim.Bunu niye anlattım bilmiyorum sanırım bende çok dolmusum bu fiyatlamalar yuzunden .

baş suçluyu söyledim zaten orda hemfikiriz bununla birlikte yine ülkede imkanı eline alan her güçlünün içinden de bi
ş. refsiz çıktığı gerçeği de kabak gibi ortada maalesef.
Yani söylenecek çok şey var aslında ama söylesen başa bela sussan gönül razı değil durumundayız

bütün kalbimle dua edeceğim size.umarım isteğinize kavuşursunuz.belki 3 yıl sonra herşey düzelecek.umutlu olmak lazım.

bütün kalbimle dua edeceğim size.umarım isteğinize kavuşursunuz.belki 3 yıl sonra herşey düzelecek.umutlu olmak lazım.
Çok tşk ederim umarım değişir en çok da kendimden daha dar gelirli insanlar için istiyorum bu durumu . Birçok çocuk yeterince beslenemiyor bile oyuncağı falan geçtim zaten. Kendi cocukluguma bakınca şimdiki çocuklar için üzülüyorum

Seçimimiz kaderimiz oldu işte.. Bunca şeye rağmen bu seçimi inatla sürdürenler de var tabi ama eskiye nazaran azaldıklarını düşünüyorum yahut umuyorum... işimiz Allah a kaldı, selamete erdir allahım demekten başka ne kaldı

Ben de pozitif düşünenlerdenim sevgili piraye Belki de cehalet = mutluluk diyeceksin ama takip ettiğim tüm astrologlar da 2023’den çok ümitli. Ben de tutunuyorum işte bir şeylerden böyle.
Gün gelip gerçek anlamda aç kalıp cok daha zora düştügümüzde o cehalet=mutluluk diye düşünmeyecegiz, çünkü insanin tek derdi bir şekilde de olsa karnini doyurabilmek olacak.. umarim o kadar kötü zaman düşmeyiz..

bizlerin şimdiki çocuklar gibi oyuncakları fazla fazla kıyafetleri vs yoktu ama ailelerimiz geleceğimizi sağlayabiliyorlardı.kirada oturmazdık ayrıca başka menkullerde alabiliyorlardı tek maaşla.köşede altınlarımız dövizlerimiz vs olurdu her ailenin hemen hemen.şimdi daha kariyerli işlere ya da eşlere sahibiz.valla ayın sonu gelmiyor borç borç hep.çocukların hiçbir geleceği yok okumazlarsa yada iyi bir sanat öğrenmezlerse sonları asgari ücret belki o da değil.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…