LÜTFEN EMPATİ KURUP ÖNERİLERİNİZİ UAZIN

Bir de babalarınız ortak mi kardesinizle. Baba nerde

Bunu yazdım dige begenmesim atan var ama konu sahibi yanina almak istemiyor. Evleneceği adam istemiyor. Cocuk kurumda olsa okutulur evlat edinilir vs. Neden olmasın. Ben esimin kardeşinin cocuguna bile bakarım allah korrusun ane babasina bisey olsa. Ama herkes bakamiyor iste ornek. Zorla sen bak sen bak demeyle olmuyor yani.
anne babasına bişey olsa.. ölse keşkede adi belli olur öldü anneside bakıyoruz denir eşinizin kardeşine bakarmısınız kayınvalideniz uyuşturucu peşimde eğlence peşinde koşarken. üstelik zor bi cocuk öyle böyle değil of demezmisimiz bi gümdem bi güne. bende anne olucam ilerde arkadaşlar. ama o hevesim bile kalmadı sanki tüm enerjimi kardeşime vericekmişimde ilerde anne olunca ve ilk cocugumda dahi o hissi tam tadamıyacakmısım gibi hissediyorum. toz pembe değil herşey sizinde bildiğiniz gibi evlerine eşlerinin ailesi gelse yüz kıvıram insanlar yargılamasını cok iyi biliyor

Konu sahibini yerden yere vurmaya gerek yok. 17 yaşında uyuşturucu bağımlısı anne ve el kadar bebekle yaşamaya başlayan yanlarında baba olmadan yaşamaya çalışan bir genç kız yahu. Lise bile bitmemiş belki. Ne sınav ne üniversite ne iş hayatı… O bebeği dört sene annesinden korumaya çalışmak ya da olumsuzluklardan uzak tutmaya çalışmak kolay mı? Çocuğun resmî babası bile hatalı. Nasıl işe girecek bu kız çocuk bakarken? Evlendiğinde tüm planların içinde bir çocukla. Yemek temizlik iş hayatı vb için hiçbir düzeni yok. Bu eşin çocuğu gibi değil ki… Yeri gelir kayınvalide yA da öz anne bakar kendine zaman ayırırsın. Ya da maddi özgürlüğün olur işin olur mesleğin olur çocuğu desteklersin.
Bu çocuk için en iyi seçenek benim nezdimde sosyal hizmetlerdir. Ancak meslek öğrendikten sonra ve kardeşiniz ilkokul çağına geldiğinde vasisi olup yanınıza almanızı tavsiye ederim. Devletten maddi destek de alabileceğinizi düşünüyorum. Çünkü çocuk evlerinde yapılan bakım masrafı çok daha fazla oluyor.

Bu çocuğun olması gereken yer sosyal hizmetler kesinlikle. Siz alamazsınız, ki sizin de yaşınız küçük, teyze hala amca vs yakınlar gönüllü değil. Sevgi evlerinde gayet güzel yetişiyorlar. Benim arkadaşım çalışıyor orada, şiddet vs olması imkansız. Sürekli denetleniyor.
Açıkçası 21 yaşındaki bir insana al kardeşine bak denemez. Biz daha küçük yaşlarda baktık kardeşimize ama ortam bu şekilde değildi, annemiz babamız başımızdaydı. Tüm sorumluluk bizde değildi. Altını değiştirip mama yapmışızdır, parka götürmüşüzdür.
Bu arada sizin anne bir babalarınız mı farklı? Onu anlamadım.
evet onun babası benim babam farklı. yani annem beni kücük yaşta dogurmus benim babamdan boşanmıs bir daha evlendi onlada boşandı bahsettiğim kardeşim başkasından kimlikte yazan babası kendi babası değil annemin eski eşinin üstne geçmiş otomatik olarak oralarda karısık. bakılır arkadaşlar kardeşe bakılır anne ölür bakılır anne cocukları icin köpek gibi calısıyo olur eve ekmek getireyim derdine düşer anne calısır abla cocuk bakar bunların hepsi normal şeyler benim buna şafım yok öyle olsa keske basım üstüne. ama düşünün annemle aynı evde kaldıgımız zamanlarda annem salonda uyuşturucu içiyordu ben annemle kardeşiöe yemek hazırlardım. yemek geç kalınca cocuk aç kaldı diye yada sabah erken kalkıp kahvaltıyı geç hazırladım diye annem benle kavga ederdi. yani benden erken kalkmasına rağöen kendi cocuguna kahbaltı dahi hazırlamaz. hep benden beklerdi suan aynı evde yaşasak yine aynı olucak daha beterleri olucak

anne babasına bişey olsa.. ölse keşkede adi belli olur öldü anneside bakıyoruz denir eşinizin kardeşine bakarmısınız kayınvalideniz uyuşturucu peşimde eğlence peşinde koşarken. üstelik zor bi cocuk öyle böyle değil of demezmisimiz bi gümdem bi güne. bende anne olucam ilerde arkadaşlar. ama o hevesim bile kalmadı sanki tüm enerjimi kardeşime vericekmişimde ilerde anne olunca ve ilk cocugumda dahi o hissi tam tadamıyacakmısım gibi hissediyorum. toz pembe değil herşey sizinde bildiğiniz gibi evlerine eşlerinin ailesi gelse yüz kıvıram insanlar yargılamasını cok iyi biliyor
Süreç hakkında bizi de bilgilendirir misiniz? Üyeliğiniz aktif olsun burada 🙏

Konu sahibini yerden yere vurmaya gerek yok. 17 yaşında uyuşturucu bağımlısı anne ve el kadar bebekle yaşamaya başlayan yanlarında baba olmadan yaşamaya çalışan bir genç kız yahu. Lise bile bitmemiş belki. Ne sınav ne üniversite ne iş hayatı… O bebeği dört sene annesinden korumaya çalışmak ya da olumsuzluklardan uzak tutmaya çalışmak kolay mı? Çocuğun resmî babası bile hatalı. Nasıl işe girecek bu kız çocuk bakarken? Evlendiğinde tüm planların içinde bir çocukla. Yemek temizlik iş hayatı vb için hiçbir düzeni yok. Bu eşin çocuğu gibi değil ki… Yeri gelir kayınvalide yA da öz anne bakar kendine zaman ayırırsın. Ya da maddi özgürlüğün olur işin olur mesleğin olur çocuğu desteklersin.
Bu çocuk için en iyi seçenek benim nezdimde sosyal hizmetlerdir. Ancak meslek öğrendikten sonra ve kardeşiniz ilkokul çağına geldiğinde vasisi olup yanınıza almanızı tavsiye ederim. Devletten maddi destek de alabileceğinizi düşünüyorum. Çünkü çocuk evlerinde yapılan bakım masrafı çok daha fazla oluyor.
benimde fikrim kuruma gitmesi annesinin yanından iyidir diye düşünüyorum ama ben ortaokuldayken bizim okuldada sevgi evinde kalan kızlar erkekler vardı böyle erkekler it kopuk kızlar desen erkek peşinde içme sıcma peşindelerdi hani diyorum bu cocuklar takip edilmiyomu cok kötü cocuklar vardı cünkü huy olarak pis pekte tekin olmayan genç kızlar ve oğlanlar

evet onun babası benim babam farklı. yani annem beni kücük yaşta dogurmus benim babamdan boşanmıs bir daha evlendi onlada boşandı bahsettiğim kardeşim başkasından kimlikte yazan babası kendi babası değil annemin eski eşinin üstne geçmiş otomatik olarak oralarda karısık. bakılır arkadaşlar kardeşe bakılır anne ölür bakılır anne cocukları icin köpek gibi calısıyo olur eve ekmek getireyim derdine düşer anne calısır abla cocuk bakar bunların hepsi normal şeyler benim buna şafım yok öyle olsa keske basım üstüne. ama düşünün annemle aynı evde kaldıgımız zamanlarda annem salonda uyuşturucu içiyordu ben annemle kardeşiöe yemek hazırlardım. yemek geç kalınca cocuk aç kaldı diye yada sabah erken kalkıp kahvaltıyı geç hazırladım diye annem benle kavga ederdi. yani benden erken kalkmasına rağöen kendi cocuguna kahbaltı dahi hazırlamaz. hep benden beklerdi suan aynı evde yaşasak yine aynı olucak daha beterleri olucak
Dilerim kardeşinle ilgili hukuki durumları çözersin yardım edecek birini bulursun, eş adayının iyi huyludur. Tahmin ediyorum ki annenin yanından uzaklaşma fikri hoşuna gidiyordur ama yağmurdan kaçarken doluya tutulmazsın. Ve yine dilerim ki kardeşini sosyal hizmetlere de versen onun üzerinde bir el olur ve hayatını yoluna koyduğunda onu yanına alırsın.

Dilerim kardeşinle ilgili hukuki durumları çözersin yardım edecek birini bulursun, eş adayının iyi huyludur. Tahmin ediyorum ki annenin yanından uzaklaşma fikri hoşuna gidiyordur ama yağmurdan kaçarken doluya tutulmazsın. Ve yine dilerim ki kardeşini sosyal hizmetlere de versen onun üzerinde bir el olur ve hayatını yoluna koyduğunda onu yanına alırsın.
umarım cok cektim hayatımızds güzellikler olsun istiyorum tek isteğim bu ve inşallah bişeyler yoluna girer

benimde fikrim kuruma gitmesi annesinin yanından iyidir diye düşünüyorum ama ben ortaokuldayken bizim okuldada sevgi evinde kalan kızlar erkekler vardı böyle erkekler it kopuk kızlar desen erkek peşinde içme sıcma peşindelerdi hani diyorum bu cocuklar takip edilmiyomu cok kötü cocuklar vardı cünkü huy olarak pis pekte tekin olmayan genç kızlar ve oğlanlar
Maddi imkanlar bağlamında çocuk evlerinde kalan çocukların bir ihtiyacı olmuyor. Sinemaya da gidiyorlar, sosyal etkinliklere de… Akademik yönden başarılı ise özel okulların ücretsiz kontenjanlarından da faydalanabiliyorlar. Ancak elbette psikolojik olarak en kadar desteklenirlerse desteklensinler elbette mutlu bir yuva sıcaklığını yaşayamıyorlar. Zaten size özellikle ilkokul çağında yanınıza alın dedim. Kötü bir ortam olmasıyla ilgili değil, ilkokuldan sonra kişilik gelişimi başladığından çocuk artık daha farklı bakıyor olaylara. Gönlünü almak daha zor, düşüncelerinü değiştirmek daha zor.

Maddi imkanlar bağlamında çocuk evlerinde kalan çocukların bir ihtiyacı olmuyor. Sinemaya da gidiyorlar, sosyal etkinliklere de… Akademik yönden başarılı ise özel okulların ücretsiz kontenjanlarından da faydalanabiliyorlar. Ancak elbette psikolojik olarak en kadar desteklenirlerse desteklensinler elbette mutlu bir yuva sıcaklığını yaşayamıyorlar. Zaten size özellikle ilkokul çağında yanınıza alın dedim. Kötü bir ortam olmasıyla ilgili değil, ilkokuldan sonra kişilik gelişimi başladığından çocuk artık daha farklı bakıyor olaylara. Gönlünü almak daha zor, düşüncelerinü değiştirmek daha zor.
yurda alındı diyelim cocugun oldugu ortama bakılıp vasi velayetini slın diyolar oda olmadı diyelim daha sonra ablası olarak ben almak istiyorum dediğimde vermezler diye biliyorum ben yada teyze gidip alsa cocuk artık devlete bağlı oldugu icin orda bi kafam karıstı acıkcası

Şey durumu olsa dediğiniz tüm sorunlar var zatenn?? Çocuk konuşamıyo psikolojisi de iyi değil haliyle e anne de calismadigina göre maddi de sıkıntı. Böyle Bi hayat annesinin tercihi evet çocuğun tercihi mi? Buraya böyle yaziyosunuz da çok merak ediyorum Allah yaşatmasın ama minicik 4 yaşında kardeşiniz bu durumda olsa ablacım yeni evliyiz dur Bi alisalim düzeni kuralım balayimizi yapalım mı diceksiniz gerçekten pes!
Ben kardeşi için değil, anne için soruyor sanmıştım. Bir yanlış anlaşılma durumu olmuş. Yoksa dediğiniz gibi şu durum olsa dediğim bütün sorunlar var zaten. Bu durumda ben de bırakmazdım elbette. Dediğim gibi, yanlış anlamışım

yurda alındı diyelim cocugun oldugu ortama bakılıp vasi velayetini slın diyolar oda olmadı diyelim daha sonra ablası olarak ben almak istiyorum dediğimde vermezler diye biliyorum ben yada teyze gidip alsa cocuk artık devlete bağlı oldugu icin orda bi kafam karıstı acıkcası
Şöyle düşünün velayet anne baba dışında kimsede olamaz, hiçbir zaman da (evlatlık vereme dışında) kimse velayetini alamaz.
Anne baba öldüyse/anne baba kötü yaşam tarzına sahip ise çocuğa vasi atanır. Vasi atanacak kimse yok ise, bir anlamda devlet vasisi olur ve çocuğa devlet bakar. Emin olmamakla birlikte, daha sonra siz vasi olmak isterseniz vasi olarak siz atanmak isterseniz vasi olur ve kardeşinizi yanınıza alırsınız. Bunun için maddi yardım alıp alamayacağınızı öğrenirsiniz. Vasilik kendi çocuklarınız ve eşiniz açısından kardeşiniz ile bir miras hukuku ya da soybağı oluşturmaz.

Şöyle düşünün velayet anne baba dışında kimsede olamaz, hiçbir zaman da (evlatlık vereme dışında) kimse velayetini alamaz.
Anne baba öldüyse/anne baba kötü yaşam tarzına sahip ise çocuğa vasi atanır. Vasi atanacak kimse yok ise, bir anlamda devlet vasisi olur ve çocuğa devlet bakar. Emin olmamakla birlikte, daha sonra siz vasi olmak isterseniz vasi olarak siz atanmak isterseniz vasi olur ve kardeşinizi yanınıza alırsınız. Bunun için maddi yardım alıp alamayacağınızı öğrenirsiniz. Vasilik kendi çocuklarınız ve eşiniz açısından kardeşiniz ile bir miras hukuku ya da soybağı oluşturmaz.
1. Dereceden yakınları vasi olması gerekmeksizin bakıcısı yapıyor devlet (özel gereksinimliler için) bir akrabası ya da yabancı biri ben bakımını üstlenmek istiyorum derse onun vasilik raporu çıkarması gerekiyor.

Bu kadınla kalacağına devlet kurumuna ver, evine yerine yerleşir yurdunu kurarsın alırsın yanına. Allah yardımcın olsun. Evleneceğin kişi ve ailesi sahipsiz bilip sana eziyet eder mi?

1. Dereceden yakınları vasi olması gerekmeksizin bakıcısı yapıyor devlet (özel gereksinimliler için) bir akrabası ya da yabancı biri ben bakımını üstlenmek istiyorum derse onun vasilik raporu çıkarması gerekiyor.
Haklısınız, çok ayrıntıya giremedim. Başka bir mesajda daha yalın haliyle yazmıştım. Teşekkürler🙏 hukuk bilgim çok iyi değil. Sadece İnsan hakları dersi kapsamında içerik hazırlarken fazla okuma yapmıştım:)

Of valla konuya mı sıkılayım yoksa burada asıp kesenlere mı sıkılayım bilemedim.

Lütfen empati kurarak yorumlayın

21 yaşında düzgün hiçbir eğitiminiz yok, keş bir anne, 4 yaşında aslında hiçbir sorumluluğunuz olmayan hiçbir bakım mecburiyetiniz olmayan ama sırf vicdanınız yüzünden baktığınız engelleri olan kardeşiniz var. Evet farkında değilsiniz ama sizde insansınız, sizinde duygularınız, hayattan zevk alma hevesiniz var. Kardeşinize annelik yapıyorsunuz bu yüzden ne okuyabiliyor nede bir işe girip kendi ayaklarınızın üzerinde durabiliyorsunuz. Akrabalar deseniz her biri ayrı bir filim konusu... Uzaktan gazel okumak kolaydır en yakınınız bile olsa başkasının evinde sığıntı olmak zordur hele ki istenmediğinizi yüzünüze değil kafanıza vura vura söyleniyorsa. Birisi karşınıza çıkıyor belki kurtuluş yolu olarak görüyor belki de gerçekten aşıksınız ama aslında hiçbir mecburiyetiniz olmayan kardeşinizle aynı evde olmaz diyor. Elbette ki insan eti ağırdır o da sizin gibi genç toy belkide engelleri olan küçük bir çocuğun sorumluluğunu almaktan korktu, kendincede haklı argümanları var. Sonra da artık akıl akıldan üstündür düsturuyla birilerine danışıyorsunuz ama onlar ise sizi vicdasızlıkla koca meraklısı diyerek yaftalamaya çalışıyor. Sizce yıl olmuş 2023 hayat artık 20-30-40 yıl öncesi kadar temiz değilken ve artık insanlar daha da vicdansızlaşmışken bu kardeşimiz fikir istemesi mi yanlış yoksa onu vicdasızlıkla suçlamak mı yanlış?

Güzelim, eminim ki çıkar en ufak bir yol bulmuş olsaydın şu anda buraya yazmak yerine onu uyguluyor olurdun. Maalesef ki hayat herkese iyi davranmıyor. Öncelikle hem seni hemde evlenmek istediğin kişiyi anlıyorum ikinizin de ayrı ayrı sınavı çok zor. Herşeyden önce şu ayrımı yapmalısın kurtulmak için mi evleneceklerin yoksa sevdiğin için mi? Yaşının gençliğinden ötürü herkes erken desede sen aslında genç bedenine sıkışmış yaşlı ve olgun bir kadın olduğunu anlayabiliyorum ama olgun insanlar bile hata yapabilir o yüzden çok dikkatli ve her zaman 2. Bir tercihin olabileceğini unutma.

Gelelim seni doğuran kişiye üzgünüm ama o şeye anne diyerek ne kendime nede buradaki birçok kişiye hakaret edemem... Aslında bunları yazarken kendi kendine söylediklerimi yazsam kesinlikle banlanırım o yüzden sadece Allah'a havale ediyorum diyerek konuyu kapatayım.

İşte en zor yazdığım kısım burası; bunca olayın içerisindeki günahsız iki kişiden diğeri de kardeşin, gönül neler ister ama gerçekler de acıdır. Bırak senin evlenmeni normal şartlarda bile masumun o kişiyle aynı ortamda bulunmaması gerekir o yüzden ne kadar zor da olsa gerekeni yapman lazım hatta senin bile orada bulunmaman gerekiyor. Devletin resmi kurumlarında bile acaba başına bir şey gelir mi, acaba iyi bakarlar mı diyerek zaten onun gerçek annesi olduğunu görebiliyorum. Üzgünüm bu vicdansızlıksa ben vicdansız olayım ama en azından öyle birisinin yanında olmasındansa devletin soğuk yüzüne bile razıyım.

Sağlıcakla kalın.

şöyleki daha genciz evleniceğim kişide öyle annem ölmüş olsa hasta olsa yatalak olsa tabikşde bakar vicdansız değil ama ben yine evlendiğimde yanıma alsam annem içerek keyif yapıcak sevgilimde annen keyif yaparken ben cocugamo bakıcam evliliğimizin tadını cıkaramayız diyor konu tad cıkarmakta değil o konularda ben sevgilime hak veriyorum evlenince yanıma alma konusu ciddi derin anlatsam uzar gider ama imkansız bunu biliyorum
Boyle vicdansiz biriyle evlenmeyin. Kardesimi asla birakmazdim! Gozunuzle gordugunuzden sorumlusunuz buda sizin sinaviniz Allahin emaneti lutfen sahip cikin

X