LÜTFEN EMPATİ KURUP ÖNERİLERİNİZİ UAZIN

Çok üzüldüm ikinize de. Ne desem onu da bilemiyorum.
Annem velayeti vermez diyorsun bu durumda onu kuruma da veremezsin ki. Sevgi evine vermeyi de kabul etmeyecek belki annen. Evlenince seninle kalırsa annen çocuk bahanesi ile evliliğinin içinde olacak sana rahat da vermez.
Hayatın çok zor içim daraldı. Akıl veremiyeceğim çünkü her türlüsü içime sinmiyor. Keşke okuyabilseydin, çalışabilip kardeşine bakabilseydin. Evliliğin çıkış yolu olduğunu da göremiyorum senin için. Umarım yanılırım

şöyleki daha genciz evleniceğim kişide öyle annem ölmüş olsa hasta olsa yatalak olsa tabikşde bakar vicdansız değil ama ben yine evlendiğimde yanıma alsam annem içerek keyif yapıcak sevgilimde annen keyif yaparken ben cocugamo bakıcam evliliğimizin tadını cıkaramayız diyor konu tad cıkarmakta değil o konularda ben sevgilime hak veriyorum evlenince yanıma alma konusu ciddi derin anlatsam uzar gider ama imkansız bunu biliyorum
21 yaşında genç bir kızsin , böyle düşünen bir adama kalmadın , seni çok sevdiği için kardeşinide çok sevecek güzel yürekli adamlar var , bu adamdan emin misin bir daha düşün bence ? Annen yatalaktan beter şu durumda çocuğa taciz edilse bunun vicdan azabını o sevgilinle nasıl gidereceksiniz ...ayrıca siz zevkimize bakalım çocuğu atalım derseniz ...Allah bir yerden imtihan eder misal bir mantar hastası olursun ,zevk mevkte alamazsın ,veya başka bir hastalık vs .

Ben size de 4 yaşındaki çocuğa da empati yapıyorum ve sosyal hizmetlere verin diyorum. Özel eğitim görmesi gereken bir çocuk ve daha neyin ne olduğunu bile bilmiyor. Hep 4 yaşında kalmayacak. En azından eğitimi sağlığı vs garanti altında olur. Zaten teknik olarak şu an kardeşinizle ilgili bir karar veremezsiniz. Yanıma alırım götürürüm diyemezsiniz. Yalnız benim anlamadığım en küçük kardeşiniz doğar doğmaz kuruma verilmiş. 4 yaşındakini niye almadılar? Yani belli ki anne uyuşturucu bağımlısı bakamayacak, diğer bebeği de almaları gerekirdi.

Evlenme konusuna gelince ben mutlu olacağınızı düşünmüyorum. Sevgiliniz bu ana kadar yanınızda olmuş ama tek bir hedefi var, evlenmek. Evlendikten sonra olanlar hep gözüne batacak. Onu yaptık bunu yaptık yeter diyecek. Çocukla ilgili hiç bir sorumluluk almak istemeyecek. Siz kendisini haklı görüyorsunuz ama değil, bu çocuk kardeşiniz değil sizin de olabilirdi. Çocuğu getiremezsin ver devlete diyen adama asla güvenmeyin. Seven ve merhamet sahibi insan sevdiğini olduğu gibi kabullenir. Diyelim ki evlendiniz ve kardeşiniz o evde o anneyle kaldı. Durumunuzu sizden iyi bilen sevgiliniz bir çocuğu bu halde bırakıp rahat rahat uyuyacak mı? Kendi çocuğunu terk eden babalık yapmayan nafaka vermemek için kırk takla atan adamları okuyoruz burada her gün.

Çocukluk genç kızlık nedir bilememişsiniz, düzenli okulunuz eğitim hayatınız olmamış. Tek çarenin evlenmek olduğunu düşünüyorsunuz ama değil. Hem çalışıp hem dışarıdan okuyabilirsiniz veya bir meslek edinirsiniz. Yok evlenicem diyorsanız da erteleyin. Dayınız bir adım atmış sizin adınıza şikayet etmiş yok ben değildim demişsiniz. Kime iyilik yaptınız böyle, kendinize mi kardeşinize mi? Derhal tekrar şikayet edin ve gereken yapılsın. Yalnız bunu çocuğa yavaş yavaş anlatmaya başlayın ki bir günde şok olmasın. Kurumda vardır muhtemelen böyle geçiş için pedagog.

Sakın aldırma günah, cana kıyma, o da bir can öldürmeye hakkın yok, o Allahın mucizesi diyenler böyle yavruları alıp baksa sorun kalmaz aslında. Ama burada iki satır yazılıyor, maddi manevi bakamam diyen kadınlar linçleniyor sonra da normal hayatlara devam ediliyor ve gece rahat rahat uyunuyor. Çocuk ölmüş mü kalmış mı, aç mı istismar mı ediliyor, bu konuda olduğu gibi eve giren çıkan erkek belli değil mi bunlar önemli değil. Yeter ki kürtaj olunmasın günaha girilmesin. Doğsun da aç susuz sevgisiz kalsın orası günah değil. Anne var ama anne değil, baba nüfusta yazan adam değil, belki de babası belli bile değil, içinde bulunduğu ortam nedeniyle konuşma geriliği yaşayan bir çocuk. Belki de kaşla göz arası istismara uğradı farkedilmedi.

Siz bu çocuğa ablası olma dışında yardım edemezsiniz. Evlenip yanınıza alsanız bile hep sorun hep problem yaşanacak. Bu sefer de eşim dediğiniz adam sığdırmayacak çocuğu eve. Bir an önce konuşma terapisine başlansın, yaşıtlarıyla arası kapansın. Sık sık gidip kurumda ziyaret edin. Belki kendi ayaklarınız üzerinde durmaya başlayınca, düzenli gelir sahibi olunca yanınıza alabilirsiniz. Devlet maaş bağlıyor galiba.

erkek. babalarımız farklı maalesef onunda babası arayıp sormuyor cocuk konusamasıgı icin özel eğitime gidecek böyle işler bilirsiniz velisiz olmuyor ordan oraya hastanedeyiz rapor cıkartmada anne lazım benle olmuyor annem onla bile ilgilenmiyor zorla götürüyoruz

Ablacim cok kucuksun, imkanlarin da cok kisitli belli ki. Bu cocugun yeri ne annenin ne senin yanin, cocugun vasisi devlet olmali ki ihtiyaci olan ozel egitim destegini alabilsin. Cocuklar zaten 18 yasina kadar devletin cocugu aslinda, iyi bakildiklari muddetce ebeveynlerde velayet ama bu tarz istismar durumlarinda devlet el atip cocugu korumaya almak durumunda. Lutfen sosyal hizmetlere haber verin, cocugun once devlet korumasina alinmasi lazim ki anneniz olmadan ihtiyaci olan saglik ve egitim destegini alabilsin. Sevgi evlerinde kalan su an yetiskinlik yasinda olan kisilerle konusursaniz geneli 'Allah devletimizden razi olsun' der, gercekten iyi bakiliyorlar en azindan saglik ve egitim haklarini alabiliyor cocuk, 18 yasina gelince de memur olur, hayati kurtulur. Her sekilde annenle kalmasindan daha az riskli ve daha verimli bir hayati olur. Ama once annenin cocuga bakmaktaki yetersizligini ispatlaman icin sosyal hizmetlerle iletisime gecmen lazim. Zaten sabika kaydi falan da varmis, kolay olur.

yurda alındı diyelim cocugun oldugu ortama bakılıp vasi velayetini slın diyolar oda olmadı diyelim daha sonra ablası olarak ben almak istiyorum dediğimde vermezler diye biliyorum ben yada teyze gidip alsa cocuk artık devlete bağlı oldugu icin orda bi kafam karıstı acıkcası
Annen yada merhametsiz erkek arkadaşıindansa devlete bagli kalsin daha iyi
Erkek arkadaşına da cok güvenme derim.

bişi danısmak isterim fikrinizi almak isterim. benim yerimde olsanız yanınızada alamayacak durumdaysanız kuruma güvenip verirmşydiniz ?
Bakacak kimse yoksa en güvenilir yerdir kurum.
Annenizde kalmamali o çocuk.
Siz de bakamiyorsaniz eee ?

Bazı yazdığın yorumları okudum çok olgun mantıklı birisin keşke hayatınız böyle olmasaydı, çok üzüldüm :KK43:
Bilmiyorum oluyor mu ama yengem ve teyzemde kalıyoruz demişsin orda da sorunlar yaşıyormuşsunuz annenizin durumundan tehlikede olup kadın sığınma evinde kalamaz mısınız?

Aslında anneye de üzüldüm yani bu hayatın sonu maalesef ölüm gibi. Zaten şiddet, zorla birliktelik Falan yaşıyordur sırf o madde için keşke bırakmayı denese. Onun eline nerden para geçiyor çalışıyor mu ?

Kardeşini şuan en mantıklısı yurda vermen. Ya hep böyle Müge anlı da falan görüyoruz şaka gibi geliyordu gerçek olması çok üzücü.

Yaşın çok küçük normal şartlarda evlilik için bekle derdim ama evlilik bir çıkış gibi seni de anlıyorum. Lütfen sevgilini, ailesini iyi değerlendir inşallah iyi insanlardır ve yüzün güler . Evlendikten sonra da hemen çocuk yapma iyice bir bak nasıl insanlar diye, insanlar kötü kimseniz olmayınca her türlü kötülüğü yapabilirler zaten bana muhtaç kafasıyla.

Eğer istersen evlenince açıktan eğitimini tamamla sonra işe gir yine kendi elinde bir meslek Tecrübe bulunsun.
İnşallah kardeşin için de senin için de çok güzel günler olsun 💕

şöyleki daha genciz evleniceğim kişide öyle annem ölmüş olsa hasta olsa yatalak olsa tabikşde bakar vicdansız değil ama ben yine evlendiğimde yanıma alsam annem içerek keyif yapıcak sevgilimde annen keyif yaparken ben cocugamo bakıcam evliliğimizin tadını cıkaramayız diyor konu tad cıkarmakta değil o konularda ben sevgilime hak veriyorum evlenince yanıma alma konusu ciddi derin anlatsam uzar gider ama imkansız bunu biliyorum
O çocuğu istemeyen, merhamet etmeyen adamla evlenme.
Empati yapmamı istiyorsan
4 yaşındaki kardeşimi hiç kimseye, hiçbir yere bırakmam

E yanınıza almasanız anneniz tövbe edip tedavi mi olacak? Yine keyifle uyuşturucu içmeye devam etmeyecek mi? Sevgilinizin bunu söylemesi safi vicdansızlık. Haliyle falan diye normalleştirmeyin. Siz eğer gerçekten kardeşinizi düşünüyor olsaydınız koca adayınızın keyfinin derdine düşmezdiniz. Benim de anne babası çok sorunlu bir arkadaşım var evlenirken şart koştu kardeşim de gelir veya evlenmem dedi. Evleneceği adam da normal karşıladı çocukları gibi birlikte baktılar. Sizin derdiniz ablalık değil karılık olmuş. Kardeşiniz sefil olurken kocanızla keyif mi yapacaksınız? Kuruma vermeniz çocuk için en hayırlısı olur ama burada vicdan yapıyormuş gibi bir tavır içine girmeyin, şahsen bana geçmedi
Bende bu şekilde düşünüyorum. Kardeşini kabul etmeyen erkek senide ilerde rahatsız eder mutlu etmez bunu bil vicdanlı olsa kardeşinde gelsin derdi...Allah o çocuğu yanına alsan belki seni büyük mükafat landiracak.ama sen de başından atmaya çalışıyorsun at da koca evinde gör gününü.

Bende bu şekilde düşünüyorum. Kardeşini kabul etmeyen erkek senide ilerde rahatsız eder mutlu etmez bunu bil vicdanlı olsa kardeşinde gelsin derdi...Allah o çocuğu yanına alsan belki seni büyük mükafat landiracak.ama sen de başından atmaya çalışıyorsun at da koca evinde gör gününü.

Yurda verince sık sık giderim demiş ama ben sanmıyorum kocası bırakın. Belli bir zamandan sonra bak kardeşin iyi işte biz bir aileyiz beni ihmal ediyorsun diye başlar yollamaz kızı.

Bisey diyecem yanlış anlama ama evlenmek yerine kendi ayaklarının üstünde dursan çalışsan annenden ayrı bir eve çıksan sonra kardeşlerinden baksan veyahut anneni tedavi ettirsen tedaviyle bırakan cok hani bunların çözümüne baksan senin evlilik nereye baksan sıkıntılı ben sana söylerim kardeşini kuruma vereceksin için rahat edecekmiş vicdanın kabullenecekmi sen belkide evliliği bir kurtuluş görebilirsin ama sana bisey soyleyimmi değil hayatta geçinmek zor ama bir yerden başlamak devamını getirmek zor değil bunu yargılamak yada komiklik olsun diye söylemedim ama senin yerinde ben olsam böyle yapardım ha hayatın rahatladı hersey güzel oldu ne ala o zaman evlenebilirsin ama kardeşlerin ortada onlara bakacak ne anne var baba kuruma bıraksan aklın orda kalır ne yapıyor şuan nasıl davranıyorlar diye düşünürsün benden söylemesi uyup uymamak sana kalmış

Konu sahibinin üstüne gitmeye gerek yok, 21 yaşında erkek arkadaşı da o yaşlardadır. Henüz işleri güçleri yok, ikisi de çalışacaksa bu çocuğa kim bakacak? Kimse bırakmak istemez kardeşini. Bırakmasın da. O çocuğun devlet korumasına verilmesi gerekiyor. Biraz teyzede biraz yengede nereye kadar.
Açıkçası benim eşim böyle bir durumda kabul ederdi, ben de eşimin bu durumda yeğeni vs olsa kabul ederim. Ama biz 40 yaşını geçtik. İlk evlendiğimizde olsa kabul edemezdim, çalışıyordum, daha kendi düzenimizi oturtamamıştık. Konuşması çok kolay. Bir iki gün değil sürekli o çocuk sizinle olacak. Konu sahibine kötü hissettirmeyelim.
Konu sahibine gelince, bu şekilde aileden kaçıp yapılan evlilikler mutsuz bitiyor. Evleniyorsanız da çocuk yapmayın, eğitiminizi tamamlayın, bir işe girin, kedinize güvenin. Yaşın daha çok küçük, yaşıtların üniversitede. Çocuk yapıp elini kolunu bağlama. Kendini güvenceye al ondan sonra kaç tane istersen yaparsınız. Allah yardımcınız olsun.

Of çok üzüldüm ya . Hiç bir fikirde, yorumda bulunamıyorum. Tabii ki filmlerdeki gibi okumuş , ayaklarının üstünde duran abla modeli isterdim ben de ama okuyamamışsın çalışmıyormuşsun. Sen de keş bir anneyle zar zor büyümüşsün , empati kurmak bile zor. Şimdilik kuruma vermek daha iyi bir seçenek galiba. Annenizin yanında büyümesi en kötü ihtimal. Yanına da alamıyormuşsun. Akıllı birine benziyorsun. Kocana da tam güvenme , çalış . Seni kendine mecbur görmesin , hemen değişir. Annen yüzünden ona ve ailesine karşı da kendini ezik hissetme. Eliniz hep kardeşinin üzerinde olsun. İnşallah kader bundan sonra sana ve kardeşine güler.

Bisey diyecem yanlış anlama ama evlenmek yerine kendi ayaklarının üstünde dursan çalışsan annenden ayrı bir eve çıksan sonra kardeşlerinden baksan veyahut anneni tedavi ettirsen tedaviyle bırakan cok hani bunların çözümüne baksan senin evlilik nereye baksan sıkıntılı ben sana söylerim kardeşini kuruma vereceksin için rahat edecekmiş vicdanın kabullenecekmi sen belkide evliliği bir kurtuluş görebilirsin ama sana bisey soyleyimmi değil hayatta geçinmek zor ama bir yerden başlamak devamını getirmek zor değil bunu yargılamak yada komiklik olsun diye söylemedim ama senin yerinde ben olsam böyle yapardım ha hayatın rahatladı hersey güzel oldu ne ala o zaman evlenebilirsin ama kardeşlerin ortada onlara bakacak ne anne var baba kuruma bıraksan aklın orda kalır ne yapıyor şuan nasıl davranıyorlar diye düşünürsün benden söylemesi uyup uymamak sana kalmış
Yorumlarını okudunuz mu bilmiyorum, annenin bırakmaya niyeti yok, eve giren çıkan belli değil, o evde güvende değiller. Konu sahibi kardeşiyle birlikte biraz teyzede biraz yengede kalıyor. Üniversite mezunları hemen iş bulup ev tutamıyor, ev kiraları malum. Bunları yapsa bile anne yine içmeye başlar eve adamlar getirirse ne olacak? Konu sahibi işe gittiğinde çocuk anneyle yalnız kalacak, tedavi olan biri o çocukla ilgilenebilecek mi? Kreşe verse tek başına nasıl ev geçindirecek? Annenin tamamen o hayattan kopup tedavi olmayı istemesi lazım ki konu sahibi bir şeyler yapabilsin.

cünkğ annesinden fazla ben ilgileniyorum kendi cocugum olsa bu kadar ilgilenmem ve ben yanıma alsam annem keyifle uyuşturucu içmeye devam edicek benim cocuga bakmam işime gelicek sevgilimde haliyle annen keyif yaparken bi cocukmu bakıcaz evlendiğimiz gibi diyor daha bu konu karısık ve haklıda
Yabancı bir çocuk gibi bahsettiği hatta bahsettiğiniz kişi KARDEŞİNİZ.
Annen keyif sürerken biz çocuğa mı bakcaz evliliğin tadını çıkaramayız diyen bir adamla evlenmezdim. Konu burda annenizin süreceği keyif veya çocuksuz rahat takılması mı cidden? Vicdanınız rahat edecek mi?

Yurda verince sık sık giderim demiş ama ben sanmıyorum kocası bırakın. Belli bir zamandan sonra bak kardeşin iyi işte biz bir aileyiz beni ihmal ediyorsun diye başlar yollamaz kızı.
Bence kimsesiz diye konu sahibinede çektirir bu adam.birakin kardeşe sıra gelmeyi anasını başına kakarlar vs vs.
Ha deseydi eşi olacak kişi kardeşin bırakmayız günah olurmu sahip çıkmalıyız fln dye Neşe.cunku konu sahibi de calisacakmis.kardesine bi tabak koyuverir nolacak bi tabak eksik bi tabak fazla.

Yorumlarını okudunuz mu bilmiyorum, annenin bırakmaya niyeti yok, eve giren çıkan belli değil, o evde güvende değiller. Konu sahibi kardeşiyle birlikte biraz teyzede biraz yengede kalıyor. Üniversite mezunları hemen iş bulup ev tutamıyor, ev kiraları malum. Bunları yapsa bile anne yine içmeye başlar eve adamlar getirirse ne olacak? Konu sahibi işe gittiğinde çocuk anneyle yalnız kalacak, tedavi olan biri o çocukla ilgilenebilecek mi? Kreşe verse tek başına nasıl ev geçindirecek? Annenin tamamen o hayattan kopup tedavi olmayı istemesi lazım ki konu sahibi bir şeyler yapabilsin.
allah yardımcısı olsun ya valla inşallah kısa zamanda bir çözüm bulunur

Sevgiliniz iyidir hoştur, evlendiğinde küçük bir çocuğun mesuliyetini de almak istemez anlarım ama biz çocuğa bakacağız annen alem yapacak oh ne ala diyen bir adamın merhametinden şüphe duymanız gerekir. Lütfen annenizi sosyal hizmetlere şikayet edin ve çocuğun tüm haklarını elinden aldırıp bir yuvaya verin. Çünkü ne annenizden ne sevgilinizden o çocuğa hayır gelmez. Burada kimse size başka bir yol gösteremez, evet çok zor bir karar ama kardeşinize bakmak normal şartlarda size düşer ama anlaşılıyor ki sizde bakamayacaksınız. Uyuşturucu bağımlısı ahlaksız bir annenin yanında büyümesindense devlet korumasında büyümesi daha iyi olur. Zira annenizin ve ya teyzenizin ve ya bu şekilde düşünen sevgilinizin yanına büyüdüğünde yaşayacak olduğu hayat devlet yurdundan daha iyi olamaz gibi görünüyor. Ayrıca devlet korumasında görebilir misiniz, şartlar ne olur bunu en iyi sosyal hizmetlerden öğrenebilirsiniz. sevgi evleri var ve oralarda iyi bakılıyor diye biliyorum. Lütfen acil bir şekilde annenizi sosyal hizmetlere şikayet edin ve çocuğu bir yuvaya teslim edin.

selamlar buralarda eskisi gibi sktiflik varmı bilmiyorum ama sormak istiyorum 21 yasındayım annem uyusturucu bağımlısı babam yok 4 yasında kardeşim var ben bakıyorum devamlı benle annesi gibi ilgilenşyorum diyim kısaca siz anlayın annem keyif alem uyusturucu peşinde. ciddi ilişkim var evlenicez üstelik kafasındaki işler hemen olursa evlenme işi hemen olucak. ve ben napıcam kardeşimi zaten soruyorum sen bakıcaksın diyor annemle kalmam diyor. ayrıca cocuk hasta konussamıypr gelişim geriliği var. annesi derdini anlamaz bile kızar eder döver eve giren cıkan belli değil allah korusun cocuga türlü işler gelşr evlenince anneme bırakmak istemiyorum. teyzem var arada bakan evinde kaldıgımız oda bir gün bakar 5 gün laf eder hemde öyle böyle değil. napabilirim evlenince yanımda götürmem imkansız. devlet kurumları ne kadar güvenlidir napabilirim siz olsanız napardınız llğtfen acil öneri istiyorum ama empati kurun rica ederim
kardeşini yanına alman lazım deli misin ? kuruma verirsen senin annenle ne farkın kalır vicdan bakımından

X