LÜTFEN EMPATİ KURUP ÖNERİLERİNİZİ UAZIN

vasi ne oluyor ben tam bilmiyoruö velayetle aynı değil dimi birde cocugun aile icinde büyüyeceği bi ortam yok anne malum bırakcak kişi yok bende nereye kadar bakabilirim bakmaktanda kaçtıgım icin değil bakmasam en basında bakmazdım ama şartlar buna zaten ömür boyu izin vermez
Velayet dediğimiz Doğum yoluyla anne ile kurulan baba ile de evlilik yoluyla (başka şeyler de var önemli değil) kurulan kan bağı/kısımlık doğrudan ilişki iken, vasi ise velayet sahibi olan anne babanın hayatta olmaması/hapiste olması/uyuşturucu kullanıyor olması gibi nedenlerle çocuğun velayetini yerine getiremeyen kişilerden alınıp başka birisinin bakımına verilmesi. Vasilik sonsuza kadar sürmez/sürmeyebilir.
Yani bir anlamda annenizi kardeşinizin anneliğinden çıkaracaksınız. Annesiyle soybağı ve miras hakkı saklı olsa da, çocukla ilgili kararları artık anneniz vermeyecek. Bu durumda velayet babaya düşecek baba almak zorunda kalacak. Babaya güveniyor iseniz babaya teslim edeceksiniz. Baba da benzer durumda ise onun da velayeti düşecek çocuğa vasi atanacak ya siz yA da siz de istemezseniz devlet koruması.
Yani öyle durduk yere çocukları alıp bakımevlerine koymuyorlar.

sonunda anlayan biri allah bin kere razı olsun cevap aramak isteyenlerde bu yorumu okusın lütfen herkes yargılıyor işte nasıl bırakıcaksın yanında götür eşin kabul etmezse vicdansızdır bizde biliyoruz yanımıza almayı ama imkansız işte ölmüş olsa sakat olsa başım üstüne ama ben kardeş bakıcam hemde cocugum gibi annesi uyuşturucu keyfi yapıcak oh be mis. son care kurumlar var ama ne kadar güvenlidir ona şüpheliyim

Ay su "ben kardes bakicam annem uyusturucu keyfi yapacak" lafı cidden öyle sinir bozucu ki. Siz kendi pacanizi kurtarma derdine düsmüssünüz, sizi de bir yerde anliyorum, ama cidden o cocugu nasil teslim edeceksiniz ellere? Imkansiz diye birsey yok, ama istemiyorsunuz iste. Bu kadar da basit aslinda. Allah herkese hak ettigini yasatir insallah bundan sonra.

ben savcıua cıkmıstım sonuc olmadı kaç aydır. dayım bi ara sinirlenip benim adıma cimerden yazı yazmıs sosyal hizmetlere annemin durumumdan bahsetmiş güvende değiliz demiş benim adıma. beni aramıslardı eve gelicez böyle bi yazı yazdınızmı cocugun durumuna bakıcaz diye. ben eve gelirler kızınız yazı yazmıs derler diye bi şekilde benim adımdan şikayet edildiği anlaşılır da bana saldırır kavga ederiz diye korkumdan sosyal hizmetlere gidip imza atmıstım ben yazmadım yok öyle bi durum diye. işte korkuyorum benim yaptıgım belli olur diye cünkü cocugu alsalar bile annem bi şekilde cezaevinden hapisten kurtulup cıkıypr bu sefer beni öldürür bile
Şimdi nasıl emin olabiliyorsun annenin sana zarar vermeyeceğinden.
Ayrıca vasisi değilseniz anne veya çocuğun babası kendi rızasıyla kuruma verebilir.

Velayet dediğimiz Doğum yoluyla anne ile kurulan baba ile de evlilik yoluyla (başka şeyler de var önemli değil) kurulan kan bağı/kısımlık doğrudan ilişki iken, vasi ise velayet sahibi olan anne babanın hayatta olmaması/hapiste olması/uyuşturucu kullanıyor olması gibi nedenlerle çocuğun velayetini yerine getiremeyen kişilerden alınıp başka birisinin bakımına verilmesi. Vasilik sonsuza kadar sürmez/sürmeyebilir.
Yani bir anlamda annenizi kardeşinizin anneliğinden çıkaracaksınız. Annesiyle soybağı ve miras hakkı saklı olsa da, çocukla ilgili kararları artık anneniz vermeyecek. Bu durumda velayet babaya düşecek baba almak zorunda kalacak. Babaya güveniyor iseniz babaya teslim edeceksiniz. Baba da benzer durumda ise onun da velayeti düşecek çocuğa vasi atanacak ya siz yA da siz de istemezseniz devlet koruması.
Yani öyle durduk yere çocukları alıp bakımevlerine koymuyorlar.
annem eski esinden boşandıktan sonra hemen kardeşim oldugu icin süresi dolmasıgı icin otobmatik olarak eski eşine geçti kardeşim yani kimlikteki yazam baba babası değil annemin eski eşi gerçek babası nerdedir napıypdur bilinmiyoki dediğim gibi kimlikte gercek babasının ismi yazmıyor

Şimdi nasıl emin olabiliyorsun annenin sana zarar vermeyeceğinden.
Ayrıca vasisi değilseniz anne veya çocuğun babası kendi rızasıyla kuruma verebilir.
yine emin olamıyorum işin icinde uyuşturucu cocuga bakılmama var sosyal yardımlaşmadaki insanlar cocuga bakılcak eve gelincek kontrole demişti uyuşturuvu içen birinin aklı gidik olur zaten ve öylede annelik yapamayan insanın kuruma verirkende lazım olması saçma

Çok üzüldüm size ne tamamen öfke duyabiliyorum ne de haklısınız diyebiliyorum çünkü yaşınız çok genç 🥺 bakamayacağınızı düşünüyorsanız kuruma vermek en mantıklı yol gibi görünüyor ama evlenmeden halledin bu işi siz de o evden gittikten sonra o çocuk bütün istismarlara açık hale gelecek. Şu annenizi de biri götürüp kısırlaştırsa keşke o kadar sinir oldum ki görmeden tanımadan nefret ettim😡

Velayeti anneden almak zor değil
Zaten devlet bilse bağımlı bir anneye çocuk mu verir
Ki ilerde kurumda büyürse devlette kadro alması yerleşmesi çok daha rahat olur
Bu çocuklar hepimizin ve imtiyaz göstetilir bu çocuklara
Abla yanında olması bence doğru olmaz çünkü abla daha kendisi hayatını belirleyememiş zorluklarla uğraşıyor
Ablanın nefes almaya ihtiyacı var
Şuan için en doğru karar devlet himayesi
Abla da sorsun etsin arada yanına alsın ama kimsenin fazlası olmasın zaten özel eğitime beslenmeye ihtiyacı var

erkek. babalarımız farklı maalesef onunda babası arayıp sormuyor cocuk konusamasıgı icin özel eğitime gidecek böyle işler bilirsiniz velisiz olmuyor ordan oraya hastanedeyiz rapor cıkartmada anne lazım benle olmuyor annem onla bile ilgilenmiyor zorla götürüyoruz
Annen uyusturucu bagimlisi degil mi ? Sen resitsin, abla olarak kardesinin vasiligini alabilirsin

Çok üzüldüm size ne tamamen öfke duyabiliyorum ne de haklısınız diyebiliyorum çünkü yaşınız çok genç 🥺 bakamayacağınızı düşünüyorsanız kuruma vermek en mantıklı yol gibi görünüyor ama evlenmeden halledin bu işi siz de o evden gittikten sonra o çocuk bütün istismarlara açık hale gelecek. Şu annenizi de biri götürüp kısırlaştırsa keşke o kadar sinir oldum ki görmeden tanımadan nefret ettim😡
daha neler neler bir bilseniz. zaten evlenmeden önce bakıcam caresine yoksa hayatta bırakmam annesiyle aynı evde

Velayeti anneden almak zor değil
Zaten devlet bilse bağımlı bir anneye çocuk mu verir
Ki ilerde kurumda büyürse devlette kadro alması yerleşmesi çok daha rahat olur
Bu çocuklar hepimizin ve imtiyaz göstetilir bu çocuklara
Abla yanında olması bence doğru olmaz çünkü abla daha kendisi hayatını belirleyememiş zorluklarla uğraşıyor
Ablanın nefes almaya ihtiyacı var
Şuan için en doğru karar devlet himayesi
Abla da sorsun etsin arada yanına alsın ama kimsenin fazlası olmasın zaten özel eğitime beslenmeye ihtiyacı var
işte en son care yeniden sosyal hizmetlere kendim bu sefer şikayet edicem direk cocuga bakmaya geliyolar zaten sizinde dediğiniz gibi elimi ayağımı tamamen cekmem zaten cekemem bende aliştım ona oda bana cok alıstı tamamen kendimi bırakırım ama onu bırakamam aileden başka biri bakacak olursads öyle sürekşi elim gözüm üstüne olur

daha neler neler bir bilseniz. zaten evlenmeden önce bakıcam caresine yoksa hayatta bırakmam annesiyle aynı evde
Kararınız kesinse çocuğu bu fikre alıştırmaya çalışın yavaş yavaş 🥺 aniden bırakılırsa kötü olur çünkü her şeyi anlayacak bir yaşta. İçim ezildi yaşadıklarınıza🙁

Hayatta bazı seçimler bize ait degil anne baba kardeş...Ama şu anda yapacağınız tercih hayati ve zor.yerinize kendimi koyduğumda yardıma ihtiyaci olan kardeşimi kuruma bırakmam diyorum .üstelik sağlıklı cocuklar için bile zor olan bir yer burası.anne görevini yapmıyor ya da yapamıyorsa bir abla olarak bunu sizin yapmanız evla olur.inaniyorum ki bunun karşılığı hayatınıza istedikleriniz daha çabuk gelecek.hee alamazsaniz da ,ki öyle olacak gibi, çocuğu anneye bırakmayın.takibini kurumda dahil yapmaya özen gösterin.insanin ailesini secememesinin acısı da bu konuyla kalbime oturdu.sanki orada konusamayip terkedilen anne ve ablasiz çocuk benmisim gibi üzüldüm şu anda😢

Gec kalmayın her geçen gun bisa geçer eğitimsiz
Bir de babalarınız ortak mi kardesinizle. Baba nerde
Kuruma verin sık sık da ziyaret edin eve çıkarın vs.
Bunu yazdım dige begenmesim atan var ama konu sahibi yanina almak istemiyor. Evleneceği adam istemiyor. Cocuk kurumda olsa okutulur evlat edinilir vs. Neden olmasın. Ben esimin kardeşinin cocuguna bile bakarım allah korrusun ane babasina bisey olsa. Ama herkes bakamiyor iste ornek. Zorla sen bak sen bak demeyle olmuyor yani.

Doğrusu tahmin ettim bu durumu. Resmiyette baba kimse velayet ona düşer. Babanın bu benim çocuğum değil demesi için babalık davası açılması, diğer babanın çocuğu hukuken tanıması (bu benim çocuğum diyip nüfusuna alması) gibi durumlar olmalı. Bu durumda o da çocuğun velayetini istemeyecektir. Sizin işiniz çok zor. Anneniz bu çocuğa bakmayacaksa, ne çok yoksun olduğu ne de çok kafasının güzel olduğu bir zamanda güzelce açın konuyu. Ya da herşeyi göze alıp çocuk şubeye gidip anlatın durumunuzu.
annem eski esinden boşandıktan sonra hemen kardeşim oldugu icin süresi dolmasıgı icin otobmatik olarak eski eşine geçti kardeşim yani kimlikteki yazam baba babası değil annemin eski eşi gerçek babası nerdedir napıypdur bilinmiyoki dediğim gibi kimlikte gercek babasının ismi yazmıyor

Kararınız kesinse çocuğu bu fikre alıştırmaya çalışın yavaş yavaş 🥺 aniden bırakılırsa kötü olur çünkü her şeyi anlayacak bir yaşta. İçim ezildi yaşadıklarınıza🙁
Gece gece uykum kacti bu konuyu okuyunca. 4 yasinda oglum var. O kadar uzuldum ki o gariban yavruya.

sonunda anlayan biri allah bin kere razı olsun cevap aramak isteyenlerde bu yorumu okusın lütfen herkes yargılıyor işte nasıl bırakıcaksın yanında götür eşin kabul etmezse vicdansızdır bizde biliyoruz yanımıza almayı ama imkansız işte ölmüş olsa sakat olsa başım üstüne ama ben kardeş bakıcam hemde cocugum gibi annesi uyuşturucu keyfi yapıcak oh be mis. son care kurumlar var ama ne kadar güvenlidir ona şüpheliyim
Örnek gösterdiğiniz yorum yanlış anlaşılıp yapılmış yalnız. Anneniz yanınıza almaktan bahsettiğinizi sanmış 4 yaşında gelisim geriliği olan kardeşinizi değil.

Gece gece uykum kacti bu konuyu okuyunca. 4 yasinda oglum var. O kadar uzuldum ki o gariban yavruya.
Ya benim de içime öküz oturdu resmen🥺 o anne müsveddesine o kadar kızgınım ki anlatamam ne konu sahibine doğru düzgün bir çocukluk gençlik yaşatmış ne de arkasından patlattığı iki günahsıza😡 böyleleri yaşamayı bile haketmiyor.

Bu çocuğun olması gereken yer sosyal hizmetler kesinlikle. Siz alamazsınız, ki sizin de yaşınız küçük, teyze hala amca vs yakınlar gönüllü değil. Sevgi evlerinde gayet güzel yetişiyorlar. Benim arkadaşım çalışıyor orada, şiddet vs olması imkansız. Sürekli denetleniyor.
Açıkçası 21 yaşındaki bir insana al kardeşine bak denemez. Biz daha küçük yaşlarda baktık kardeşimize ama ortam bu şekilde değildi, annemiz babamız başımızdaydı. Tüm sorumluluk bizde değildi. Altını değiştirip mama yapmışızdır, parka götürmüşüzdür.
Bu arada sizin anne bir babalarınız mı farklı? Onu anlamadım.

Hayatta bazı seçimler bize ait degil anne baba kardeş...Ama şu anda yapacağınız tercih hayati ve zor.yerinize kendimi koyduğumda yardıma ihtiyaci olan kardeşimi kuruma bırakmam diyorum .üstelik sağlıklı cocuklar için bile zor olan bir yer burası.anne görevini yapmıyor ya da yapamıyorsa bir abla olarak bunu sizin yapmanız evla olur.inaniyorum ki bunun karşılığı hayatınıza istedikleriniz daha çabuk gelecek.hee alamazsaniz da ,ki öyle olacak gibi, çocuğu anneye bırakmayın.takibini kurumda dahil yapmaya özen gösterin.insanin ailesini secememesinin acısı da bu konuyla kalbime oturdu.sanki orada konusamayip terkedilen anne ve ablasiz çocuk benmisim gibi üzüldüm şu anda😢
cocugu anneye bırakmak istemediğim icin zsten su beynimdeki düşünceler bi an olsun durmuyo napıcam napocaz nasıl olucak durum hiç iyi değil

işte en son care yeniden sosyal hizmetlere kendim bu sefer şikayet edicem direk cocuga bakmaya geliyolar zaten sizinde dediğiniz gibi elimi ayağımı tamamen cekmem zaten cekemem bende aliştım ona oda bana cok alıstı tamamen kendimi bırakırım ama onu bırakamam aileden başka biri bakacak olursads öyle sürekşi elim gözüm üstüne olur
Kimseyede vermeyin çocuğu
Çocuktaki gelişim geriliği ilgisizlikten mi doğuştan mı
Siz ve etrafınızdakiler bu konuda destek olamazsınız gibi geliyor
Keşke ikinizinde sevgi dolu bir yuvası ilgili annesi olsaydı lakin yok bu yüzden en doğru tercih yapılmalı bu durunda ve en doğrusu
Kardeşinizin devlet korumasına verilmesi sizinde evliliği kurtuluş olarak görmeniz engellenmeli
İşiniz eğitiminize odaklanmanız akabinde iyiye gidecek süreçte olabildiğince birlikte olmanızdır

X