Leman Sam: 'Benim İçin Kurban Kesen İle IŞİD Aynı Duyguda'

burda yok maalesef esirgeme kurumu felan , dışarda mutlaka ihtiyacı olan insanlar vardır ama tanımıyoruz bilmiyoruz yani kim ihtiyaç sahibi kim değil o yüzden veremedik kimseye , ama biri çıkarsa ya dediğiniz gibi yemek yapar götürürüm ki bu iyi fikir yada buzluktan veririm

Anacım hayvan sevgisi de bi yere kadar. Acaba kendileri sinek öldürürkende aynı hassasiyeti gösteriyor mu?

evde kavurma yapıp okul çıkışı çocuklara çeyrek ekmek arasıda dağıtabilirsin..küçük çocuklar eti sever..

Kurban kesme olayina karsi degilim de. Dua sakinlestirseydi duayi bilen herkes kurban keserdi ortalik bayramda kosusan danalarla dolmazdi. Bu isin tek yolu usta kasap olmaktir. Uygun dokunuslari yapmaktir. Kasap mealegin gerektirdigi ustaliklari yaptiktan sonra duasini da okusun tabi.

Allah kabul etsin, Rabbim niyetinizin mükafatını versin inşaallah

aynen profösyönel yapmalı babam gibi heveslenen değil..niye hevesleniyorsa

dans,sizde kurban kesme var değilmi?

Ooo bu ne ki abla. Kurban kesipte komşusunun getirdiği eti kestim ama yine de alıyim diyen gördüm ben :-S

dans,sizde kurban kesme var değilmi?

Kesiyoruz ama bizde yokmus aslinda. O kurban olayina farkli daha soyut anlamlar yukleniyor. Gercek kurban kesilmiyor. Anlami okunuyor irdeleniyor. Ama bizim gelenek olarak hosumuza gidiyor. Ibadet diye bakmiyorlar o ise. Yardimlasma oluyor sonucta. Etraftan da belli basli bildigimiz et verilecek insanlar var.

canım ,kesilmeli diyor ama dinimizce,kan akıtırsa ve onu ihtiyaç sahiplerine ulaştırırsa sevapmış..tabiki siz bilirsiniz
Açıkçası biz (ben, babam, annem falan) inançlı insanlar değiliz.
Babaannem ve büyükler inanırdı bizde (-dı, çünkü rahmetli oldular), zaten o yüzden babaannem keserdi diye anlattım. Benim mantığım ihtiyaç sahiplerine yardım etmek için kan akıtılması gerektiğini kabul etmiyor. Babaanneme de mantıklı geldi. Yani o kadar para verip aldığı hayvanı yine konu komşuya dağıtmaktansa en azından asıl amacına ulaşsın, varsın kan akmasın ama gerçekten bir işe yarası diye düşündü. Senelerce kurban parasını bağışladı.

Yoksa bizde kurban falan kesilmez. Ben zaten kurban eti sevmem, kurbanlarda bana hep marketten et alınır. Biraz dinlenmiş et seviyorum ben.

kurban polemiği bitmez vesselam, hiç parası olmadığı halde ben bir kurban kesemiyecekmiyim diye gurur yapıp kurban alıp daha da borçlananlar
kurban kesemeyip, kurban eti getirilince ben fakirmiyim diye tribe girenler

yani olayı dini vecibeden çok gurur meselesi yapanlarda çok

Leman hanımın konusundan biraz sapmış olsakta genel itibariyle çok güzel tartıştığımızı düşünüyorum.
Belki bazı şeylerde birbirimize vesile olduk, kendi adıma bu şahane fikir alışverişi için teşekkür ederim.
Hayırlı bayramlar

Dün haberlerde deve kesen biri vardı. Yanılmıyorsam 6.500 TL falan ödeyip almış.
Bu bana çok gereksiz geliyor mesela. Yani daha uygun fiyatlı bir hayvan kesip, illa o parayı ödeyecekse ihtiyacı olan yerlere maddi yardım da yapılabilir. Bu boyutta olanları bana gösteriş geliyor artık.

Deveyi napicakmis ya. Cok guldum bak. Belki daha cok fakirin karni doysun diyedir. Ay 40 yil et yemesem devenin etini yemem. Hic istah acici degil.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…