Kvme öfkem ve susmayan vicdanım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yukka-

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
3 Temmuz 2021
709
1.529
31
İyi akşamlar kızlar. Bir konu da ben patlatayım dedim. Umarım hepinizin hayatı yolundadır diyerek konuya başlayayım. Eşimle severek ve tanıyarak evlendik. Genel olarak mutluyuz, iki yakın ev arkadaşı gibiyiz. Ev işlerini birlikte yaparız, hatta eşim daha çok yapar. Beni sıkmaz, despot bir adam değildir, harcamalarıma da karışmaz. Romantik bir adamdır. Bunlar eşimin sevdiğim özellikleri. Sevmediğimse eşimin annesi konusunda hassasiyeti.

Eşimin annesi yalnız yaşayan vefat eden eşinin imkanları ile yaşayan bir kadın. Kv ile evlenmeden önce çok iyi anlaşıyorduk uzun uzun telefon konuşmaları yapıyorduk. Evlendikten sonra ciddi şekilde eşimi kıskandı. Kendisinden soğudum haliyle. Birkaç kez telefonda kendisine bu kıskançlığı devam ettirirse eşimden boşanacağımı söyledim, biraz geri durdu.

Eşimin annesi çok konuşan, az dinleyen ve dediğim dedik birisi. Bir konuda fikrini değiştirmek çok güç. Biraz da kinci biri. Oğlu hayattaki tek motivasyonu, başka çocuğu yok. Başka kimsesi de yok yakın gördüğü. Aslında var akrabaları ama oğlu farklı tabi. Eşim annesine karşı anlayışlı, ona vakit ayıran birisi. Bu beni memnun ediyor ama annesine bazen bu yetmiyor. İzinlerde ona gitmiyor oluşumuzu problem yapıyor. En ufak bir şeyde ağlıyor, ben oğlumu ne zorluklarla okuttum(hangi zorluk) vs diyor. Ağlaması beni çileden çıkarıyor.

Yakın zamanda düşük yaptım, bebeğimi kaybettim. Kanamam başladığı gün, eşim annesine söylemiş. Annesi beni aradı ama açmadım. Çünkü hem üzgün hem panik bir haldeydim. Annesini teselli etmekle uğraşamazdım. Ben o telefonu açsam eminim ağlayacak ve ben onu teselli edecektim. Annesi kırılmış telefonu açmıyor oluşuma. Eşime sitem etmiş. Ben de bir hafta sonrası aradım kvyi. Bebeği kaybetmiştik. Zaten çok üzgündüm ama küslük de olmasın istedim, aramamdaki amaç buydu. Yine ben onu teselli ettim. Ya bebek benim bebeğimdi. Ben onu nasıl teselli ediyorum ya? İnsan bu kadar bencil olur mu? Bana diyor ki ‘ya olsa ne güzel olacaktı. Şimdi yenisi olup doğana kadar düşen bir yaşını geçerdi. Ben kıyafet bakıyordum. Neden düştü’ vs vs. Bebeğini kaybeden anneye bunlar söylenir mi bilemiyorum. Neyse uzun uzun kendisini teselli edip kapattım. Sonrasında da bir kez olsun kanaman geçti mi, nasıl oldun kızım diye aramadı beni. Gebeliğim sürecinde de bir riskim vardı. O zaman da beni değil bebeği düşünüp ‘bebek sağlıkla gelsin inşallah’ demişti. Ben riskten dolayı kendim için öncelikle tedirgindim, o anda dahi eşime ‘beni neden istemiyor telefona’ dedi. Sürekli ön planda kendisi olacak. Kendisinin katarakt problemi oldu ve ben her gün aradım, istersen geleyim operasyonda yanında olayım dedim. İnsan bebek kaybında bu kadar kin duyar mı? Ağzında sürekli ‘sen beni sevmiyorsun’ her şeyde bunu söylüyor. E sevmem tabi biraz anlayışlı ol değil mi? Şimdi sorun şu ki biz nasip olursa ona yakın bir şehre taşınacağız. Kv şuanki evime ilk taşındığımızda geldi, bir daha gelmedi ki davet etmem zaten. Yeni evde misafir odası yapma fikrim vardı, gelip uzun uzun kalmasın diye vazgeçtim. Hatta daha küçük ev tutacağım. Eşime ‘anneni istemiyorum bizim evimize gelmeyecek, hastalıkta da benden yardım beklemeyin’ dedim. Bu arada defalarca kez annesi kafasına göre yüzüme telefon kapattı. Tüm bunlara rağmen vicdanım susmuyor, yazık yaşlı tek başına böyle kin duyma diyor. Eşim bana sormadan çağırmaz ama gelsin biraz birkaç gün kalsın istersen dersem hayır demez, aksine çok sevinir. Siz olsanız bu kvyi evinize arada davet eder miydiniz? 3,5 gün gibi.

Kvniz biraz sorunlu. Kendi çizgileriniz olsun, ne olursa olsun aşmayın. Kırılırsa kırılabilir bu kadar bencil olması doğru değil aynı zamanda fazla yüz göz olmayın saygıyı kaybetmeyin. Çünkü saygıyı kaybetmeye çok yakın bi iletişim var arada
Bebeğiniz için de çok üzüldüm rabbim en kısa zamanda yeniden anne olmayı nasip etsin

Öncelikle bebeğiniz için çok üzüldüm. Umarım tez zamanda sağlıklı bir evlat alırsınız kucağınıza. Kayınvalide problemli olabilir , siz görmezden gelerek bu ilişkiyi götüreceksiniz yoksa eşinize de sıkıntı olur. Özellikle ben senin anneni istemiyorum cümlesi bana ağır geldi. Her ne olursa olsun o onun annesi bunu unutmayın derim.

Kvniz biraz sorunlu. Kendi çizgileriniz olsun, ne olursa olsun aşmayın. Kırılırsa kırılabilir bu kadar bencil olması doğru değil aynı zamanda fazla yüz göz olmayın saygıyı kaybetmeyin. Çünkü saygıyı kaybetmeye çok yakın bi iletişim var arada
Bebeğiniz için de çok üzüldüm rabbim en kısa zamanda yeniden anne olmayı nasip etsin
Çok teşekkür ederim, amin hepimize inşallah 🌸🌸

Kaybınız için üzüldüm, dilerim tez zamanda sağlıcakla nasib olsun 🙏
Davanızda da yüzde bir milyon haklısınız. Sadece şunu söylemek isterim, bazı şeylere gözünüzü kulağınızı kapatıp sadece ama sadece eşiniz için bişeyler yapabilirsiniz. Hem aranızda polemik olmaz, hem iki tarafın gönlü olur hadi kayınvalidenin her türlü gönlü olmuyor diyelim 🤷‍♀️ ben üzerime düşeni yaptım dersiniz başınız dik bir şekilde.

İyi akşamlar kızlar. Bir konu da ben patlatayım dedim. Umarım hepinizin hayatı yolundadır diyerek konuya başlayayım. Eşimle severek ve tanıyarak evlendik. Genel olarak mutluyuz, iki yakın ev arkadaşı gibiyiz. Ev işlerini birlikte yaparız, hatta eşim daha çok yapar. Beni sıkmaz, despot bir adam değildir, harcamalarıma da karışmaz. Romantik bir adamdır. Bunlar eşimin sevdiğim özellikleri. Sevmediğimse eşimin annesi konusunda hassasiyeti.

Eşimin annesi yalnız yaşayan vefat eden eşinin imkanları ile yaşayan bir kadın. Kv ile evlenmeden önce çok iyi anlaşıyorduk uzun uzun telefon konuşmaları yapıyorduk. Evlendikten sonra ciddi şekilde eşimi kıskandı. Kendisinden soğudum haliyle. Birkaç kez telefonda kendisine bu kıskançlığı devam ettirirse eşimden boşanacağımı söyledim, biraz geri durdu.

Eşimin annesi çok konuşan, az dinleyen ve dediğim dedik birisi. Bir konuda fikrini değiştirmek çok güç. Biraz da kinci biri. Oğlu hayattaki tek motivasyonu, başka çocuğu yok. Başka kimsesi de yok yakın gördüğü. Aslında var akrabaları ama oğlu farklı tabi. Eşim annesine karşı anlayışlı, ona vakit ayıran birisi. Bu beni memnun ediyor ama annesine bazen bu yetmiyor. İzinlerde ona gitmiyor oluşumuzu problem yapıyor. En ufak bir şeyde ağlıyor, ben oğlumu ne zorluklarla okuttum(hangi zorluk) vs diyor. Ağlaması beni çileden çıkarıyor.

Yakın zamanda düşük yaptım, bebeğimi kaybettim. Kanamam başladığı gün, eşim annesine söylemiş. Annesi beni aradı ama açmadım. Çünkü hem üzgün hem panik bir haldeydim. Annesini teselli etmekle uğraşamazdım. Ben o telefonu açsam eminim ağlayacak ve ben onu teselli edecektim. Annesi kırılmış telefonu açmıyor oluşuma. Eşime sitem etmiş. Ben de bir hafta sonrası aradım kvyi. Bebeği kaybetmiştik. Zaten çok üzgündüm ama küslük de olmasın istedim, aramamdaki amaç buydu. Yine ben onu teselli ettim. Ya bebek benim bebeğimdi. Ben onu nasıl teselli ediyorum ya? İnsan bu kadar bencil olur mu? Bana diyor ki ‘ya olsa ne güzel olacaktı. Şimdi yenisi olup doğana kadar düşen bir yaşını geçerdi. Ben kıyafet bakıyordum. Neden düştü’ vs vs. Bebeğini kaybeden anneye bunlar söylenir mi bilemiyorum. Neyse uzun uzun kendisini teselli edip kapattım. Sonrasında da bir kez olsun kanaman geçti mi, nasıl oldun kızım diye aramadı beni. Gebeliğim sürecinde de bir riskim vardı. O zaman da beni değil bebeği düşünüp ‘bebek sağlıkla gelsin inşallah’ demişti. Ben riskten dolayı kendim için öncelikle tedirgindim, o anda dahi eşime ‘beni neden istemiyor telefona’ dedi. Sürekli ön planda kendisi olacak. Kendisinin katarakt problemi oldu ve ben her gün aradım, istersen geleyim operasyonda yanında olayım dedim. İnsan bebek kaybında bu kadar kin duyar mı? Ağzında sürekli ‘sen beni sevmiyorsun’ her şeyde bunu söylüyor. E sevmem tabi biraz anlayışlı ol değil mi? Şimdi sorun şu ki biz nasip olursa ona yakın bir şehre taşınacağız. Kv şuanki evime ilk taşındığımızda geldi, bir daha gelmedi ki davet etmem zaten. Yeni evde misafir odası yapma fikrim vardı, gelip uzun uzun kalmasın diye vazgeçtim. Hatta daha küçük ev tutacağım. Eşime ‘anneni istemiyorum bizim evimize gelmeyecek, hastalıkta da benden yardım beklemeyin’ dedim. Bu arada defalarca kez annesi kafasına göre yüzüme telefon kapattı. Tüm bunlara rağmen vicdanım susmuyor, yazık yaşlı tek başına böyle kin duyma diyor. Eşim bana sormadan çağırmaz ama gelsin biraz birkaç gün kalsın istersen dersem hayır demez, aksine çok sevinir. Siz olsanız bu kvyi evinize arada davet eder miydiniz? 3,5 gün gibi.

Ben anlattıklarınızdan sizin sınır koyamayan biri olduğunuzu anladım açıkçası. Kayınvalide ile evlenmeden önce uzun uzun telefon konuşması bile gereksiz geldi bana. En başından mesafeyi koruyamamışsınız. Aslında kayınvalidenin size karşı bir nefreti, kötülüğü yok. Bir gelin olarak sizin onunla bu kadar iletişim kurmanıza gerek yok. Davranışından rahatsız olduğunuz belliyse, katarakt ameliyatı konusunda neden hergün arıyorsunuz? Üstelik kadını da sevmiyorsunuz.

Ortada "bizim evimize gelmeyecek, istemiyorum" diyecek bir şey yok. O ev eşinizinde evi. En kötü misafir olarak gelir, oturur gider. Sizde sürekli muhattap olmak zorunda değilsiniz. Mesafeli davranın yeter olur bu.

Off bilemedim ki valla iki ucu poklu değnek. Hiç tartışmanız oldu mu peki? Baya baya bir tartışma. Yoksa hep böyle sopuk savaş mı var aranızda?
Birkaç kez telefonda eşimi kıskanması sebebiyle uyarıda bulundum. Bu durumdan rahatsız olduğumu söyledim. Bir kez de gayet sert bir üslupla böyle devam ederse gemileri yakıp oğlundan boşanacağımı söyledim ve ona cevap hakkı vermeden kapattım. Sonra bıraktı zaten ikide bir gelmiyorsunuz, oğlumu özlüyorum sözlerini.

Yavrunuz için başınız sağolsun. Kimsenin pışpışlanma beklentisini karşılamak zorunda değilsiniz. Herkesin hatırı bir yere kadar. Ancak eşiniz de belli bir yaşa gelmiş annesini değiştiremez. Hangimiz ebeveynlerimizi degistirebildik ki?
Çok teşekkür ederim, haklısınız

Ben çağırırdım sanırım :KK43: genel olarak kayınvalideniz klasik kv gibi geldi bana. Evet elbette sorunlu biri ne konuşacağını bilmiyor ama o yaştaki insanların genel problemi klasik değişmeyen ebeveyn işte … ben çağırır ne derse he he diyip geçmeniz taraftarıyım zaten çok kalmıyormuş 🥹

iş çıkarmayın kendinize
Davet etmeyeyim değil mi? Ah vicdanım, sen de yaşlı olacaksın yapma diyor ama hiçbir şey yermiyor ona ya yetmiyor. Benim teyzem de yalnız yaşıyor, eşini ve çocuğunu kaybetti. Ben teyzeme gösterdiğim hassasiyeti ona gösterdim, kendisi de söyledi. Sen oğlumdan daha düşüncelisin diye ama böyle küsmeler yaptığında gerçekten tahammül edemiyorum. İnsan biraz kadir kıymet bilmez mi…

Arada çok büyük şeyler olmadığı sürece kendisinden sebep annemi 3-5 gün misafir edemediğim bir eşim olamaz benim. Bana çok aşırı geliyor anneni evimde istemiyorum sözleri. Ne eşime söyletirim ne de söylerim.
Bebek kaybında bile küslük, bencillik yapan biri olsa dahi mi ?

Bebeğinizi kaybettiğinjz de gereksiz konuşmuş.bu konuda çok haklısınız. Ancak bir anne senelik izinlerinde çocuğunu elbette görmek isteyecektir.Kadin sık gelip bir rahatsızlık vermemiş size . Hepimiz evlat yetiştiriyoruz. Bence misafir edip kararlı bir şekilde senin beni teselli etmen gerekirken sen nasıl konuştun diyerek üzüldüğünüzu söyleyip mesafeli davranın bundan sonra.

Elinizi verirseniz kolunuzu kaptırırsınız gibi.. kendisi gelmek istiyorsa açık açık eşime gelmesin demezdim ama yerinizde olsam hiç davet etmezdim de sınır bilmiyor kvniz azıcık güler yüz görse hep daha fazlasını bekleyecek her şeye karışacak gibi sanki

İnsan bu kadar bencil olur mu sorusunu kendinize sormalısınız. Ne demek anneni istemiyorum, bizim evimize gelmeyecek? Bizim dediğinize göre o evin sadece size ait olmadığını biliyorsunuz. Sevin sevmeyin o kişi eşinizin annesi, orası oğlunun da evi. Eşiniz de bu cümleye susup oturuyor öyle mi? Hiçte öyle ah vicdanım pozlarına girmeyin bana geçmedi açıkçası.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X