Kuzenimin evliliğindeki sorunlarından çok bunaldım ama sırtımı da dönmek istemiyorum. Ne yapmalıyım?

Dslrsmv

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Nisan 2020
394
455
Merhaba kknın değerli üyeleri
Çok mutsuz, evliliğinde şiddet ve aldatma dışında neredeyse tüm problemleri olan bir kuzeniniz olsa ve sürekli sizi arayıp ağlayıp dertleşse ve hep boşanmayı sorgulasa ne yapardınız? Kuzenimin 2 yaşında bir çocuğu var. Ben ne boşan diyorum ne de boşanma diyorum 4 senedir evli ve eşi ve ailesiyle ilgili çok ciddi sorunları var. Kendi ailesi onu desteklemediği için kendini bana yakın hissedip bana anlatıyor ama çok bunaldım. Bence boşanması gerek ama ben bunu dike getirmek istemiyorum. Fakat çok bunalıyorum sürekli aynı şeyleri anlatıp duruyor. Eşinin ailesi onu salak yerine koyuyor ve hiçbir şekilde saygı duymuyorlar onları da Allah bildiği gibi yapsın kuzenimin psikolojisini bozdular gerçekten..
Ailesi en başta evlenmesini pek istememişlerdi eşini ve ailesinden çok iyi enerji almamışlardı fakat kuzenim evlenmek isteyince de saygı duydular. Şuan mutsuz olduğunu biliyor ailesi ama kendi düşen ağlamaz modundalar.
Bende çok sıkıldım kuzenimden sanki boşanmadıgı sürece ömür boyu böyle şikayet edecek bana gibi hissediyorum sizce ne yapmalıyım?
Annesi teyzem olur, bir ara teyzemle konuşmayı denedim çok katılar biz söyledik yürütecek evliliğini artık geçti o tren diyor. Şiddet aldatma yok idare edecek yapacak birşey yok madem bizi dinlemedi diyor.
Kendi annem de sen karışma bu işlere senden bulurlar yarın bir gün diyor.
Kuzenim benim kardeşim gibidir birlikte büyüdük o sebeple biraz hassasım bu konuda ne yapmalıyım sizce?

Kuzenimin kardeşi de küçük, yani olayı devreceğim biri yok diyebilirim

Teyzenizin kalbi taştan mı?
Kendi buldukları biri ile evlenip boşansaydı, kucak açacaklar mıydı yani?
Bu çok iki yüzlü bir davranış ve siz böyle yapar mısınız bilemem ama ben teyzemin karşısına geçip, evladını yüreklendirmesi gerektiğini anlatırdım. Anne olmak bu kadar vicdansızlıkla örtüşmüyor zihnimde. Ya benim komşum olsa kıyamam üzülmesine, insan kendi evladına bir geçiş evresinde ve dara düştüğünde neden el uzatmasın?
Herkes hata yapabilir. Neden aileler böyle acımasız oluyor?
İllâ ki şiddet mi görmesi lazım, mutsuzmuş işte. Evladının çürüyüp gitmesine seyirci kalmak bana çok vicdansızca geldi.
Sizin durumunuz da zor, ben kuzenlerimle bu kadar iletişimde değilim o nedenle ne diyeceğimi de bilemedim.
Fakat en azından, bir karar verip uygulamasını ya da artık size yansıtmamasını rica edebilirsiniz. Sizin de mental sağlığınız önemli.

Kuzen, kocaman kadın, ailesi de uyarmış, ailesi de biliyor, boşanacak olsa çoktan size bahsederdi boşanma fikrinden. Öyle boşanma fikri böyle dertleşerek olmaz. Burada bile boşanmayı düşününce sonrasında kadın çolukla ne yapacak, nasıl yapacak diye akıl veriliyor. Bu kadar çileye hala boşanma konusunu açmıyorsa demek o da böyle bir hayat yaşamak istiyordur. Bazı insanlar kaostan besleniyor sanki. Hayatlarında, ilişkilerinde kaos, kavga, huzursuzluk olmazsa olmaz. Siz bu yüzden boşanma konusunu açmayın, cidden sizin için kuzeniniz kötü düşünebilir.

Ha, size gelir, "ben boşanmak istiyorum, bu evliliği devam ettirmek istemiyorum ama ailem destek olmuyor, destek olmalarını istiyorum, ne yapabilirim" der o zaman yardımcı olursunuz. Ama şu şuanki durumda elinizden bir şey gelmez.

Evet kuzeninizin sorunları çok üzücü ama size bu kadar uzun süre yansıtması yanlış. Kararına karışmayın derim, verdiği kararın zaten arkasında olursunuz. Ama sizin de psikolojiniz bozulacak bu gidişle. Buluştuğunuzda daha güzel şeyler konuşmaya çalışın. Muhabbet konusunu başka yönlere çekin. Siz de bir gün sıkılıp uzaklaşabilirsiniz ister istemez

Ayrılmaz ama o evlilikte düzelmez, siz boşu boşuna kuzeninizin negatif enerji yüklemesine maruz kalirsiniz sürekli. Senin modunu düşürecek kim olursa olsun uzak dur, biraz düşünceli olsun bir zahmet, insanın içi şişer hep dert dinlemekten. Bence karar senin herşey ortada ya kabullenicen yada ayrilican, ben daha fazla müdahil olmak istemiyorum de ve kapat konuyu. Bazı insanlar bu konuda çok bencildir, karşı tarafı ne kadar bunalttigini düşünmez asla.

sürekli aynı şeyleri anlatıp duruyor.
En nefretlik insan Tipi. Kuzeniniz bosanmak istemiyor icini kusmak istiyor ve sizi kullaniyor. Bir derdi en fazla uc defa dinlerim, gerekirse fikrimi soylerim. Hala ayni konu ile geliyorsa da artik dinlenmek istemiyorum diyorum.

Siz kimsenin aglama duvari degilsiniz

Kesinlikle katiliyorum bu yoruma.

Kuzeniniz evlenmeye cesaret etmis, bosanmaya da edebilir demek ki. O nedenle sizin enerjinizi emmesine izin vermeyin. Onun hayati, sizin yapabileceginiz cok bir sey yok.

Yemin ediyorum benim kuzenlerim birde bende iki tane var ikisininde mutsuzluk ve stresten tikleri başlamış, hal hareketleri değişmiş. Sürekli her gün biri görümcesini diğeri kaynanasını şikayet ediyor. Maalesef evlenmeden önce de böyle oldukları için ben açıkça söyledim '' sizin hatanız, boşa sitem etmeyin '' diye. Ya da kendinizi ezdirmeyin madem diyorum ama eşleri buna müsade etmiyor. Ne desen boş zaten merak etme asla seni dinlemeyecekleri gibi üstüne '' sen evlen seni de görürüm '' gibi içten beddua dıştan sitem ediyorlar. Hayır bunlara sebep olan benmişim gibi. Evlenememe korkusuyla mı böyle hödük, ruh hastası tiplerle evleniyorlar anlamıyorum valla erkekler kendini hiç gizleme gereği duymuyor onlarda biliyor çünkü karşısında ki kadının çaresizliğini. Bunu kullanarak her şeyi yapıyorlar. Hepsiyle kavga ettim

Kuzeninizin boşanası yok ki. Boşanacak insan bunu sorgulamaz karar verir ve uygular. Siz ah vah eder derdini dinlerken bir bakarsınız ikinci çocuğuna hamile kalmış. Siz karışmayın bence gün gelir sizi suçlu çıkartırlar. Bu evliliğe devam etmek kuzeninizin tercihi madem o zaman ne siz ne ailesi bir şey yapabilir

Kuzeniniz için gerçekten üzüldüm ama muhtemelen boşanmayacak ama sürekli sizi arayıp terapi almaya devam edecek. Konuya kuzeninizin değil sizin açınızdan bakıyorum, bütün enerjinizi emiyordur.
Hani ciddi bir sorun vardır, dertleşirsin falan en sonunda bir sonuca varır bu zaten doğal akış ama ne yazık ki bu böyle olmayacak.
Kuzenim tarafından olmasa da bende arkadaşım tarafından bir dönem buna maruz kaldım, en sonunda bana anlatma dedim.

Kuzeninizin ciddi psikiyatri uzmanına psikoterapist ihtiyacı var. Kendisi tedavi olmak istiyordur. Şimdi patlar ve bir şey derseniz iki tarafta da siz suçlu olursunuz. Konuşmak yerine acaba birlikte kaliteli zaman mı geçirseniz? Spora götürün. Konuşmaktan çok deşarj olmaya ihtiyacı var ve biri tarafından ayna gibi yansıtılmalı. O siz değilsiniz. İleride size kusur bulabilir

Çok teşekkür ediyorum yorumlar için
Gelen genel yorumlar fikrindeyim bende dinlememeye çalışıcam haklısınız
İnanılmaz negatif enerjiyle doluyorum zaten son zamanlarda.. o rahatlıyor belki konuştuktan sonra ama ben çok bunalmış hissediyorum kendimi

Bana değilde bir psikoloğa anlatsan daha iyi olur, hem ben sana ne tavsiye edeceğimi bilmiyorum, sadece üzülüyorum buda beni çok kötü etkiliyor diyebilirsin bence.
Teyzenizde inşallah yumuşarda sahip çıkar evladına.

Eğer mutsuzsa boşanması gerekir.
ama boşanmayacak ve sadece size dert yanacak devamlı diye hissettim.

İşiniz zor

Bence kuzeniniz bosanmak istemiyor. Sadece sizi arayip yük atmak istiyor. Sizinle dertlesip daha sonra canim cicim kocam diyip kenara cekiliyordur. Derdiniz olmayan seyleri sirtiniza yüklemeyin siz yorulursunuz

annen hakli.. dinlersen bile bi zaman limitin olsun, saatlerce dinleme..

Valla geçen yakın arkadaşım geldi, uzak mesafe sevgilisi öyle yapmış böyle yapmış..konuyu değiştiriyorum, tırnaklarınıza maske yapıyorum, ben yaparken aynı konu. Konu değiştiriyorum tatlı kahve getiriyorum yerken aynı konu. Konu değiştiriyorum ikimizin ortak ilgi alanı var ondan sohbet açıyorum aynı konu
En sonunda açık açık 'benim derdim bana yeter bana ne senin ilişkinden' dedim aynı arkadas geçen hafta ben eğlenceli bir yere gidecekken eşlik etti. Yolda çocukla kavga etmiş sudan sebepten. Dolaşıyoruz dolaşıyoruz bana olayı anlatıyor, etkinliğe giriyorum çıkıyoruz konuyu açıyor, metroya biniyoruz çıkıp yürüyoruz yine olayı anlatıyor. Dinlemiyorum yine anlatıyor, ara ara da telefonda çocukla tartisiyor. Sonra ikinci yere girdik, orada da ben gezerken o telefonla asik suratla bekledi... Sonra şey dedi 'of ya bir günümü zehir etti'. Ben de kıza 'sevgilin senin gününü zehir ettiyse sen niye benim günümü zehir ediyorsun, ben ne güzel neşeyle bir şey buldum kendimi oyalamaya çalışıyorum,benim günümü de mahvettin,anlatma artık bana ne' dedim, eve geçene kadar kapattı konuyu
Bu arada bu kişi benim kardeşim gibi 25 yıllık yakın arkadaşım . O yüzden bana alinmaz ama yani bana ne cidden senin sevgilinden. Mutsuzsan ayrıl , mutluysan evlen yani bana ne? Zaten mutsuzum, benim kendi ilişkim kendi derdim bana yetiyor bir de senin sorununa mi üzüleceğim...
Senin kuzenin benim kuzenim olsaydı aynı tepkiyi ona da verirdim.
Annem de sizin gibi herkesin derdini kendi derdi sanan biri. Dayak yediğini öğrendiği gözü mor kadın esnafa bosansin diye bedava avukat arkadaşını ayarlamisti. En sonunda kadın 'kocamda mi gözün var' dedi kardeşine bosansin diye destek oldu,kardeşi asalak gibi yıllarca bizde yasadi-sonra yine barıştı kocasını da aldı biraz da öyle yaşadı. Ne bileyim, kimin derdiyle dertlense hep pişman oldu. Ya da biz mutlu bir aileydik, güzel bir haftasonu kahvaltıda gülüp eğleniyoruz. Telefon, annemin idisinin didisı kavga etmiş,aileyi toplamak istiyorlar . Bir de bir değil iki degil...kavga ettiyseniz defolun ayrılın yani, bize ne???
Uyuz oluyorum böyle enerji emen insanlara
Sen de bence oralı olma. Anlatıp anlatıp rahatliyor negatif enerjisini sana atıyor sonra kocasının koynuna giriyor. Allah bilir ikinciyi de doğurur. Milletin derdini çekme, boşanacaksa destek olacagini , bosanmayacaksa da sevmeye çalışmasını seni rahatsız etmemesini söyle

Hep yapmak isteyip hiç tam olarak yapamadığım duruş. Saygılar

siz karışmayın yorum yapmayın.
neticede ailesini dinlememiş evlenmiş ailesini dinlemeden boşanabilirde.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…