Kuslarimiz Hakkinda Sorular ve Cevaplar

Kuşum öldü.senağlama
İlacını içirmek üzereydik ki elimiz de can çekişe çekişe öldü.senağlama:çok üzgünüm:

Ah ah neden bu konuya geri döndüm ki...

İşte yıkıldım okuyunca hemde son cümleniz beni yedi bitirdi.

Çok üzgünüm o yavrucak için hem de çok.

Çok üzgünüm...

Çok teşekkür ederim arkadaşlar.
O halde görmek öyle kötüydü ki.Sürekli kendimi suçluyorum bakamadım mı acaba diye.
Ama biz evde bütün vaktimizi ona ayırıyorduk.
Yavru olduğu için kafesinden yemini yiyemiyordu bile.
Çok sevdim ben onusenağlama
Akşamdan beri çok kötüyüm.
Gece öldükten sonra bi süre gömemedik bile.Sevdik öptük.
Sonra çıkıp mecburen gömdük.
desteğiniz için yeniden teşekkür ederim arkadaşlar.

canım başın sağolsun..
bende bekarken çok kuş baktım.hep uzun yıllar yaşadılar bizimle.b tanesi 6 yıl bi tanesi 8 yıl yaşadı.ölünce gerçekten çok üzülüyorsun.
ama zamanla gidiyor her acının gittiği gibi..
sana tavsiyem yeni bir kuş al kendine..
işte insan bağlanıyor da..alınca.
şimdi bizde 1.5 yıldır var..maşallah

of şirinem,:çok üzgünüm:
çok üzüldüm ben de. senle alakası yoktur, çok hassas oluyor minikler.
biz de çok besledik kuş, ölümlerine çok üzüldüğümüz için ilk kuşlar dışında almadık.
sonrakileri hep başkaları verdi, ya bakamadığından ya da dışardan evin içine kaçanlardan.
artık hayvan almıyorum. acısı çok fazla oluyor.

arkadaşlar dün eşim bana bitane gök mavisi arada beyazlarıda var çok şirin,
bir hollanda tipi muhabbet kuşu almış,
ama buzamana kadar hiç kuş bakmadım kii,
yani dün biraz ilgilendim ama korkuyor hemen kafeste uçuşuyor,
hiç ötmedi dün,bugün biraz müzik açtım baktım nasıl ötüyor,
acaba müzikten anlıyormukaydirigubbakcemile3
olabilir ama değilmi?
ilk haftalar ilgilenmeyin pek fazla demiş satan adam eve alışsın demiş,
öylemi aca???bir bilgisi olan varmı???

merhaba arkadaşlar bizimde dün aramıza katılan şirin bir muhabbet kuşumuz oldu çok sevimli daha 1 aylık yavru sadece su içiyor yem yemiyor kızımın yemek derdiyle uğraşırken bide kuşun yemek yeme derdiyle uğraşıyorum inşallah bir an önce yemeyi öğrenir aç kalıyo diye çok üzülüyorum
arkadaşlar bide isim sorunumuz var fikir verirseniz sevinirim

[/IMG]

Yemeyi öğrenmek gibi bir durum olmaz kuşlar doğdukları an beslenmeye başlarlar.

Ya yemi beğenmedi ya yem çok büyükse şuan yavru olduğu için kavrayamıyordur.

Bunları kontrol edin yem yememeye devam ederse rahatsızlığı olabilir veterinere gösterin.

yaa bizim kuş yeni olduğu içinmi,
hiç elimize gelmiyor?
heryere konuyor odada hatta lcdnn üstüne bile ama elimize konmuyor,
eşim zorla yemle kandırarark eline bi kere aldı,
odaa çok uğraştı
bir bilgisi olan varsaa yardımcı olabilirmi bana acep:uhm:

Selam,

Ne kadar süredir sizinle, eğer çok yeniyse zorlamayın o size gelecektir.

Sizden bir kez ürkerse bir daha size yanaşmaz, kuşlar çok ürkektir.

Eğer uzun süredir sizde ise mutlaka bişey onu sizden korkutmuş ve uzaklaştırmıştır.

ama dediğim gibi kesinlikle zorlamayın bir gün o size gelecektir.

Kimi kuşlar hemen yanaştığı gibi kimi kuşlar aylar sonra alışabilir.

İnsan gibi hepsinin karakteri farklıdır.

yaa snaırım kii 4 gündür bizde,
yani elime almayı deniyorum ama gelmiyor,
demekki zorlamayacağız,gerçekten çok ürkek,
kafesi bile taşısam içerde uçuşuyor çok korkuyor,
nasıl yaklaşsam acaba:uhm:
neyse onun gelmesni bekleyeceğim artık bakalım
açıklaman için sağol canımma.s.

Dikkat dikkat Arkadaşlar çok acil yardıma ihtiyacım var.

4 aydır bizimle olan muhabbet kuşumuz sanırım hasta. :1no2:Zaten bize geldi geleli bir garip, doğru dürüst hiç ötmüyor bizden korkuyor, dünden beride sürekli tüyleriyle oynuyor. Daha doğrusu yoluyor. Göğüs kısmında neredeyse hiç tüy kalmadı garibimin.Akşamdan beri birşey yemedi. Sizce nesi var. Strestenmi bitlendi filanmı. Napmam lazım.:uhm:

Kuzumeve geldiğinde ürküttüyseniz ondan size yanaşmamıştır kaçmıştır.

Şuan ki hali strese benziyor diğer ihtimallerde şunlarki,

Mantar olabilir bundan dolayı tüyleri tiftikler gibi ayıklar yada kuş biti olabilir. Ama bunlar zayıf ihtimaller.

Biraz takip et iştahı nasıl birde kuyruk altına bak bakalım temiz mi değilse ishal sorunu var demektir.

Evde onu ürkütebilecek neler var onu düşün ve bulabilirssen ondan kurtul kuşu rahatlatsenağlama

Bu kuş kızımın doğum günü hediyesi olarak geldi Nev.

Onu ürkütecek birşey yapmadık. Geldiğinden beri çok ürkek zaten. Hiç ötmüyor.Açıkçası çok ilgilenemiyoruz onunla. Gündüz zaten yokuz. Akşamda çocuklarla ancak ilgilenebiliyorum. İştahı iyiydi ama dünden beri hiçbirşey yemedi. Grevemi girdiki.:uhm: Kışın yıkamayın dediler, yıkamadık bizde, kendi kendini temizler dediler. Bitlenmesinden korkuyorum. Parazit filan varsa çocuklarada bulaşırmı acaba.

Stresteyse napıcam. Ondanmı yoluyor ki tüylerini. Ya tüyü kalmayacak yakında. Dünden beri habire yoluyor kendini. İlgisizlikmi stres yaptı kuşta.:çok üzgünüm:

Açıkçası çokda bilmiyorum muhabbet kuşu nasıl bakılır.:sm_confused:

Kuzum ya anlattıklarına göre büyük ihtimal stres.

Parazit olsaydı bile korkma insana geçmez. Ama parazit olsa kaşınırdı devamlı.

Bu arada sana doğru demişler yıkama sakın onlar kuyruk altlarında ki yağ torbasından yağ alıp tek tek tüylerini temizlerler.

Gerçi onda tüy kalmamış ama:1no2: Gündüz yoksunuz buna zamanla alışabilir akşamda sen ilgilenmesende çocuklarda mı ilgilenmiyor:1no2:

Bir de kafesin kapağı hep açık dursun, bir de haşlanmış yumurtanın sarısı biraz parçala ver bakalım hem ona ödül gibi olur yerse de çok iyi olur:Saruboceq:

Ona birşey olursa kendimi sorumlu hissederimsenağlama

Çocuklar ilk başta çok istemişlerdi kuş alalım diye, bende söz vermiştim karnen güzel gelsin, söz alıcam demiştim minik kelebeğime. Benim almama kalmadı doğum günü hediyesi olarak geldi bize. İlk başlarda biraz ilgilenir gibi oldu çocuklar, sonra onlarda bıraktı. Garibim kaldı bir başına.Bize geldikten yaklaşık 1 ay sonra kuyruğu gitti.:1shok:, Petshopa sorduk, olur öyle, yeniden çıkar dedi. Zaten yavaş yavaş çıkıyor şimdi. Peki parazit olup olmadığını nasıl anlarım Nev:uhm:, kaşınıyor gibi çünkü gagası sürekli vücudunda, sürekli tüyleriyle oynuyor. Zaten göğüs kısmında da hiç tüy yok. Parazit için spreyler varmış galiba, onlardan alayım dimi.

Peki stresteyse napıcam bana onu söyle. Boncuğu hayata döndürmek istiyorum.:a015:

Bak şimdi kuyruğu başta deseydin tüy yeniliyor olabilir.

Kendi tüylerini yolduğunu gördüysen strestirde eğer görmediysen sanırım tüy değişimi olabilir.

Bizim Fıstıkta yılda iki kez kel kalır yüzüde bir çirkin olur ki kuyruğu sıfır olur dökülür sonra yenileri gelir.

Her ihtimale karşı sprey alıp kafesin her yerini tüneklerini spreyle zaten kafesi açtığında kırmızı kırmızı bişiyler görürsen parazit yada bittir.

Stresten dersek eğer bunun tek çözümü ilgidir. Kafesin kapısı hep açık olsun belki çıkar dışarı eğer çıkarsa küçücük bir gazete kağıdını top yapıp önüne koyabilirsin çok sever oynamayı. Ve en sevdikleri haşlanmış yumurta sarısı ver birde kafesine taze ama kesinlikle taze olmalı ve çok iyi yıka bir yaprak marul tak. Eğer deli gibi saldırıp yerse iştah sorunu strese bağlı demektir.:1no2:

Bu şekilde 1-2 gün gözlemle bakalım gene düzelme olmazsa her ihtimale karşı bir veterinere göster banada haber et ama merak ederim:a015:

Teşekkür ederim Nevkaydirigubbakcemile5,

Akşam o halini görünce sabah kalkar kalkmaz koştum salona, baktım öylece bana bakıyor. Üzülürüm ona birşey olursa, pek ilgilenemedim ama yinede gönül bağım var.:1rolleyes:

Vitamin filanda veriyimmi, bir de kuş kumlarımı ne oluyormuş. o da şartmı.

seninde muhabbet kuşunmu var. Anlat bana napmam lazım.

Çok sordum biliyorum ama, cevap ver çabuk:mymeka: -tatlicadiarzu-

Var tabi 6 yıldır bizimle kafesin kapağı 24 saat açıktır isterse çıkar gezer.

Kuş kumu evet lazım ama ben kullanmıyorum artık sevmiyor kum olunca kafesin altına inmiyor sıpa.

Vitaminleri var onların suyuna bir damla damlat 2-3 gün en azından yem yemeği için vitaminle toparlar kendini.

Konu evcil olsun anında cevap veririm kuzukapama soru soran senin gibi kıl olduğum biri olsada:roflol:

Pisluk :dilcikar:

Son düzenleme:

lütfen biri bana yardım etsin:çok üzgünüm:
kuşumuz az önce kafesinden çıktı bende kafesi temizledim,
oturduğumuz odanın kapısı açıktı hep,
ama hiç çıkmazdı burdan,bugün çıktı ve yatak odasına uçtu,
arkasından gittim ama gelmedi:çok üzgünüm:
ve dolabın aynasına çarptı 3 defa ama düşmedisenağlama
bişey olurmu acaba ne olur biri biliyorsa söylesin,
çok korkuyorum nev sen anlıyosun kuşlardan ne olur cevap yazsenağlama
bide gene odamıza geldi,kafesinin üstüne kondu,
ve kafasını kafese sürttü acaba kaşındımı yoksam canımı acıdı,
ayhh o öle çarpınca içim eridi resmensenağlama
neevv ne olur gel cevapla çok korkuyorum yaaa:çok üzgünüm:

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…