Kuslarimiz Hakkinda Sorular ve Cevaplar

arkadaşlar en iyi cins muhabbet kuşu hangi cins bilenler varsa yassın lütfen kuş almak istiyorum kuşum geçenlerde kaçtı çok üzüldüm sürekli onunla konuşurdum çok yaramazdı konuşturamamıştım bi kuşçuya sordum ingiliz olan iyi dedi diğeri hollanda dedi hem nasıl anlıycam ki :KK43: bilemiyorum .cevap için teşekürler,sevgiler

Hollanda'lar zekası ve yüksek konuşma kapasitesiyle tanınır fakat Türkiye'ye girişleri yasaklandı. Kaçak olarak üretiliyor bazı yerlerde sanırım. Benim bir önce ki kuşum Hollanda cinsi idi ve gri afrika papağandan farkı yoktua.s.

Not: Bu arada petshoplar yerli kuşları pek alâ Hollanda veya İngiliz diye satmaya çalışırlar dikkatli olun. Çünkü petshoplarda Hollanda bulmak imkansıza.s.

Hollanda'lar zekası ve yüksek konuşma kapasitesiyle tanınır fakat Türkiye'ye girişleri yasaklandı. Kaçak olarak üretiliyor bazı yerlerde sanırım. Benim bir önce ki kuşum Hollanda cinsi idi ve gri afrika papağandan farkı yoktua.s.

Not: Bu arada petshoplar yerli kuşları pek alâ Hollanda veya İngiliz diye satmaya çalışırlar dikkatli olun. Çünkü petshoplarda Hollanda bulmak imkansıza.s.

öyle ama nasıl anlıycam işte sorun orda :KK43:

evet kızlar dörtlü pakette tırnak ve gaga törpüsü satılıyor.. benim kuşum çok sevdi. tırnaklarını da çok kısaltmadı ama sivriliği gitti.. ben acıkcası kuş kaşınırken korkar olmuştum batıcak bir yerine diye,artık eskisi gbi sivri değil tırnakları.. tavsiye ederim.

Arkadaşlar bilgisi olan var mı?Bn bi akıllılık yaptm şimdi çok pişmanım.Malum havalar sıcak diye biras serinlesin istedim musluğun altına tutmadım tabi ama hafif suyun altından geçirdim ama sanırm kulağına su kaçtı :KK43: kendini kuruttuktan sonra yan yan yalpalayarak uçmaya başladı kulağını tırmalamaya başladı.
Ya çok moralim bozuk keşke öle bişi yapmasaydm önceden kaç keere yıkayıp bakımını yaptım bn onun hiçbişey olmamıştı.Ne yapabilrim bilgisi olan var mı? bu arada veterinere gittim ama sanırım iyi bi yer değildi çnkü vitamin verdi geçmesse getir 2 gün sora dedi.Ne alaka vitaminle kulağa su kaçması?!

Merhaba,

Benim kuşumda banyoyu çok sever kendi girip yıkanır hatta ama hiç böyle bir problemle karşılaşmadık.

O bölgeye bir baksanız deride bir değişiklik var mı başka bişey olabilir mi acabafisfisfis

Ve yarın başka bir veterinere götürün bence umarım kısa zamanda iyileşir geçmiş olsun:teselli:

Canisi keske kendi istegiyle banyosunu yapsaymis.
Neden kafesine banyo yapmasi icin kova almadinki? ihtiyac duydukca kendisi yapardi.
Bence iyi takip et, eger iyilesmiyorsa hemen bir veterinere git.
Cok gecmis olsun.

ay kıyamam çok üzüldüm. bence güzel bir veterinere götür tekrar belki önemli birşey olur allah korusun.

canım benim ya muhabbet kuşu deyince akan sular durur bende.
Bizimki de çok banyo yapar ama hiç öyle bir problem yaşamadık. Fakat iyi bir veterinere danışmakta fayda var Allah korusun -iltahap falan olur mu? ama merak etme iltahap olsa bile antibiyotikle geçer. Kaşinması çoksa o bölgenin yara olması ihtimali de var.

Eğer kötü durumda değilse kendi kendine de geçebilir, yeter ki sıcak ve sabit ısısı olan bir yerde dursun. Kulağındaki su sıcak bir yerdeyken kendiliğinden buharlaşabilir.
Bir de yan uçuyorsa bir süre kafesinde kalsın bu sefer dengesini falan kaybederse başina bir kaza gelmesin.

Bu kuşlar böyle şeylere dayanıklılardır merak etme. Bir keresinde benimkisi yediği yemleri sindirememiş az kaldı boğuluyordu kafesinde tuhaf hareketler yapmaya başladı noluyor derken bir baktım makinalı tüfek gibi yemleri fırlatmaya başladıydı çok korktum ama bir yandan da o kadar komik görünüyordu ki hem korkudan ödüm patlıyor hem de gülmekten kendimi alamıyordum :1rolleyes:

durumunu da bize buradan bildir lütfen :).

ayy bebeğim benim ya:)
yerim ben onu:)
ben de problem yaşayacağınızı sanmıyorum.
benim kuşumda sudan çıkmayan bir kuş.
kendiliğinden geçer diye düşünüyorum:)

ingilizler kocaman papağan gibi oluyor zaten. jumbo da deniyor onlara. büyükleri kızgın bakışlı oluyor :))

hollandanın sadece lacivertini görüyorum ben her yerde nedense.
hollanda cinsi kuş çok ufaktır. ne hikmetse çok da temizdir başının üstü anormal parlar, renkleri de normalden farklı oluyor..

teşekkür ederim arkadaşlar. galiba bizim ki kabız yapamıyor gibi geliyor bize.ishal degil ondan eminim.ötüyor kafesinde uçuyorda.bügün bizim evde 5 günü hala kafesten cıkarmadık akşam cıkarsak diyoruz bakalım

ayyy kabız o hayvan inşallah ölmemiştirrrr acilen bi kuşçuya sorun ben öyle bi tane kaybettim :KK43:( suyuna azıcık limon damlatmak gerekiyor sadece:KK43:

bayanlar nasıl yazılır kimden yardım alınır bu konuda bilmiyorum, utanıyorum da. siz bana yardım edersiniz diye düşündüm..kafamçokkarıştı

bizde 1,5 yaşında yerli bi dişi kuş var. ama evin çocuğu gibidir, iki kelime konuşamasa da kızar bağırır çağırır derdini anlatır. resmen insan gibi neyse.

şimdi bununla en çok babam ilgilendi hep. ilk başlarda kafese girmediği için ben ve annem elimizde tutup koyuyoduk kafese o yüzden bizimle babam kadar haşır neşir değil.

herneyse, babamla öpücük atarlarken bu hayvan son 2-3 aydır poposunu havaya dikmeye başladı :S ay çok utanıyorum. resmen böyle kasılıp kalıyor, poposunu havaya dikiyor. böyle nefes alıyo gibi oluyor... sanırım hayvanın çiftleşme vakti geldi de erkeklik hormonunun kokusunu alınca şey mi oldu nedir :s

hani erkek köpekler kadınların bacaklarına şey yaparlar ya, bu da aynı babama gidiyo hop diye totoyu dikiyo bi tuhaf. bize hiç öle yapmıyo..

şimdi bi de adet edindi banyodaki babamın traş fırçasının üstüne konuyo popsunu sürtünüyo :KK43:(( ama bıraksam saatlerce kalcak orda , zorla çekip alıyoz falan.

çiftleşmek istiyo galiba ama biz ikinciyi almak istemiyoruz. komşununkine bakalım dedik, bizimki hayvanın üstüne atladı ama komşunun oğlan beğenmedi S: erkeğin beğenmesi gerekiyomuş olmadı yani :S

bu muhabbet kuşlarına da kediler gibi ilaç verilebiliyomu durulabilmesi için bilginiz var mı?

senelerdir muhabbet kuşu besledik, genelde hep dişi oldu. ilk defa böyle bir şeye rast geldim. erkek kuşlar yapıyodu yine ama dişiye ilk defa şahit oldum :s

dediğim gibi bi ilaç bilen varsa tavsiye edebilir mi? kuşçuya gidip sormaya utanıyoruz da...:eek:

:S

: :roflol::roflol::roflol:
ahahahaa
senin kuş babana aşık olmuş kızz.
Bizimde dişimiz vardı kocasıda vardı ama kocası onu begenmiyodu:dilcikar:
oda kuduruyodu erkegini köşeye sıkıştırıyoduŞeniz
ama erkekten dayak yiyodu :eek:klava::asigim:
Sana tavsiyem kuşunuzdan daha iri bi damızlık erkek almanız ve birbirlerine alışması için bi süre salmanız...
süre sonunda ciftlemeye başlarlarsa vitaminlerini vermeyide unutma
bunun ne yazıkki başka cozumu yok:1no2:
sana kolay gelsin canımmm yardıma ihtiyacın olursa ben buralardayım jeyyar

bende ilk defa duyuyorum
vay senin kuşa bak hele
netten bi araştır tatlım bakalım
erkekmi kuş alsaydınız ne
jeyyar

:roflol::roflol::roflol::roflol: aha azgın kuş sendromu.kolay gelsin arkadaşım.bilgim yok ama bir veterinerden falan yardım alın.ya da nette araştır aynı şeyi yaşayan vardır belki.cinsel sorunları olan kuş ilk kez duydumsırnaşık şeysırnaşık şeysırnaşık şey

Merhaba,

Dişi olduğuna göre gagası beyazdır. Şuan gagasına bakarmısınız eğer ki kızarıklık varsa kırmızıya yakın bir renge dönmüş ise kızgınlık dönemine girmiştir. Genelde ortalama 1 hafta sürer. Bu dönemde yanına erkek gelirse kabul eder. Ama bu dönem dışında erkek kuş gelirse yanına kabul etmez ve dövebilira.s.

yani öle suyuna katabileceğimiz bir ilaç yok yani... napcaz ya..
anneme diyorum bak günaha giriyoruz yazık hayvana bi erkek alalım diye.
istemiyo çünkü daha önce 2 kuşumuz vardı çiftleştilerdi ama çok pislettilerdi evi, bi de o yumurtalam zamanı çok kötü kokuyo kafes. annemi ikna edemiyorum ikinciye yani.

nevbahar şimdi bunun yaklaşık 1 ay kadar öncesine kadar gagası kahverengiydi. o kahverengilik kabuk gibi kalktı şimdi burnu krem rengi gibi. kızıllık yok hayır...

yani öle suyuna katabileceğimiz bir ilaç yok yani... napcaz ya..
anneme diyorum bak günaha giriyoruz yazık hayvana bi erkek alalım diye.
istemiyo çünkü daha önce 2 kuşumuz vardı çiftleştilerdi ama çok pislettilerdi evi, bi de o yumurtalam zamanı çok kötü kokuyo kafes. annemi ikna edemiyorum ikinciye yani.

nevbahar şimdi bunun yaklaşık 1 ay kadar öncesine kadar gagası kahverengiydi. o kahverengilik kabuk gibi kalktı şimdi burnu krem rengi gibi. kızıllık yok hayır...

ne yazikki senin kuş babanın fırcayla idare edecek.Şeniz

X