Kuslarimiz Hakkinda Sorular ve Cevaplar

Çarpık bacak sendromudur muhtemelen.Ayakların açık durmasından başka bir belirtisi yoktur zaten.İnternetten görüntülere bakın eğer öyle duruyorsa sizin kuşlar da çarpık bacaktır.Annesi yavrunun üstüne çok yattığı zaman olur.Tedavisi basit düzelebilcek bir şey ancak eğer çarpık bacaksa hemen tedaviye başlamanız gerekir biraz büyüdükten sonra asla düzelmez çünkü.İnternetten daha detaylı bulabilirsiiz tedavisini ama şöyle söyleyim makyaj süngerine maket bıçağıyla -kuşların normal bacak aralıklarında olacak şekilde- iki delik açcaksınız ve yavruların ayaklarını sokcaksınız ordan.1-2 hafta bu şekilde durcak ve beslenmelerine dikkat edin.Yavrular sert zemine basmasın sürekli.Dediğim gibi fotoğraflara bakın sizinkiler de öyleyse hemen tedaviye başlayın,yaygın bir hastalık muhabbet kuşu forumlarında tedavisini de çok rahat görürsünüz.Geçmiş olsun umarım kısa zamanda düzelirler

Sizden farkli birşey söyledigimi düşünmüyorum
Kumlu tünegin yapilişinin böyle oldugunu ögrendigim iyi oldu tşkler

Çok teşekkür ederim, bacakları ayrık bacak gibi duruyor, ancak veterinere götürdük dün, döküntüleri var ve vitamini kalmışlar, o yüzden bacakları güçsüz kalmış, vitamini ictikce düzelir dedi, 10 gün kullanın bunlar ayrık baca

Yavrularin fotograflari

Çok tatlılar veteriner daha iyi bilir tabii ki en kısa zamanda düzelirler umarım.Eğer iyileşme görmezseniz internetten kuşlar üzerine uzmanlaşmış bir veterineri arayıp sorun ben öyle yapıyorum :) geçmiş olsun,düzelip sağlıklı büyüsünler inşallah :)

ÇokOTE="MonicaG, post: 39575652, member: 661300"]Çok tatlılar veteriner daha iyi bilir tabii ki en kısa zamanda düzelirler umarım.Eğer iyileşme görmezseniz internetten kuşlar üzerine uzmanlaşmış bir veterineri arayıp sorun ben öyle yapıyorum :) geçmiş olsun,düzelip sağlıklı büyüsünler inşallah :)[/QUOTE]
Çok ama çok teşekkür ederimUzmanlık alanı kuşlar olan bir veteriner buldum Büyükçekmece'de yarın bir de oraya götüreceğim, inşallah düzelecekler

dişi kuşlar genelde hep daha korkar oluyolar canım..heleki yanında bi eşi varsa senle ilgilenmez çok.
benimde dişi bi kuşum vardı 2 sene sonra alıştırabilmiştim kendime, alışınca çok seviyorlar ama alışmaları zor oluyor..

Canım bunun vitaminsizlikle alakası yok. Maalesef veteriner desteksiz atmış!
Yuvalık küçük mü? Yuvalıgın icinde yumurtaların durması icin bir çukur veya ortası delik bir tahta var mı?
Yuvalık yeterli büyüklükte olmalı ve dediğim tahta parcası olmalı ya da yuvada yumurtaların birarada durması icin bir curu olmalı..
Anne altındayken bu cukurların kenar kısmında destek alıyor yavru kuslar ve carpık bacak sendromunun büyük bir kısmın önüne sadece bu tahta geciyor.
Diğer taraftan kusların 20 günlüğü gecmiş keske daha kücüklerken konuya yazsaydın. O zaman MonicaG nin dediği tedaviyi uygulamrdın ve sansları artardı.
Kullandıgın yuvanın ölcülerini ve içinin resmini yazar mısın canım?
Son olarak akvaryumcularda ve veterinerlerde satılan , suluklara 2-3 damla damlatılan vitaminler yerine veteriner ilacları satan yerlerden toz vitaminler veya alkolsüz, sekersiz bebek vitamin suruplarını kullanın lütfen. cünkü akvaryumcularda satılan vitaminler hicbir ise yaramıyor..

Nasil da tatlı

Eklentiler

• Fotoğraf2809.jpg
    123,2 KB · Görüntüleme: 158
Evet çok teşekkür ederim, dün tekrar uzmanlık alanı kuşlar olan bir veterinere götürdüm, ayaklarını bandajladi, 10 gün sonra tekrar kontrole götüreceğim. 2 yavru çok küçük anne hâlâ onları beslemeye devam ediyor, ancak en büyükleri 1 aylık civarı, çok hareketli olduğu için anne baba ondan ürküp beslemiyor, önüne yavru kuş maması koyuyorum kafesin içine, onu da yemiyor, arada yiyor gibi didikliyor ama yiyor mu yemiyor mu emin olamıyorum, sürekli kafes içinde tırmanmaya çalışıyor, kanat cirpiyor, anne babasını da ürkütüyor, dışarda beslerler diye diğer yavruların yanına çıkarıyorum, hemen uçmaya başlıyor düşüyor yere diye artık dışarıda çıkarmıyorum, nasıl besleyecegim şaşırdım, önünde maması var yiyor mu yemiyor mu emin de olamıyorum, şaşırdım kaldım ne yapacağımı

yuva ölçüsünü ve icinin resmini sormustum
kanat cırpması doagl davranıs ve icgüdüsel. ucmaya hazırlık yapıyor. kck yavruların ayakları nasıl? bence onlar yuvada kalsınlar. byük yavru da kafeste kalsın baba yem yemeyi ögretir.
bir de kafesin zeminine genis bir tabaga sade kanarya yemi koy kanarya yemiyle yem yemeyi daha rahat ögrenirler. darı gibi yuvarlak olmadıgı icin gagalarında tutmaları daha kolay olur. hatta 1saat kadar temiz bir suda ıslatıtıktan sonra kafese koyarsan daha iyi olur.
yiyip yiyemediklerini anlamak icin kursagını (boynunun sağ alt tarafı ve kanası arasında kalan kısmı) parmaklarınla hafif sıkıstırarak icinde birsey olup olmadıgını anlayabilirsin canım

[QUOTEkbilge, post: 39621812, member: 241871"]yuva ölçüsünü ve icinin resmini sormustum
kanat cırpması doagl davranıs ve icgüdüsel. ucmaya hazırlık yapıyor. kck yavruların ayakları nasıl? bence onlar yuvada kalsınlar. byük yavru da kafeste kalsın baba yem yemeyi ögretir.
bir de kafesin zeminine genis bir tabaga sade kanarya yemi koy kanarya yemiyle yem yemeyi daha rahat ögrenirler. darı gibi yuvarlak olmadıgı icin gagalarında tutmaları daha kolay olur. hatta 1saat kadar temiz bir suda ıslatıtıktan sonra kafese koyarsan daha iyi olur.
yiyip yiyemediklerini anlamak icin kursagını (boynunun sağ alt tarafı ve kanası arasında kalan kısmı) parmaklarınla hafif sıkıstırarak icinde birsey olup olmadıgını anlayabilirsin canım
[/QUOTE]
Tamam çok teşekkür ederim

çarpık bacak olmuşlar maalesef daha erken müdahale edilse sonuç alınabilirdi. En önce ayakları gelişiyor çünkü Normalde bunu farkedince bacaklara sünger tedavisi uygulamak gerekiyor. Henüz büyüme aşamasında olduğundan da genelde düzeliyor ama gelişmiş bacak-ayaklara yapacak bir şey olmuyor maalesef
Çarpık bacak yuvalık tabanı kaygansa da olabilir, yuva deliğine çok yakın yumurtlamışsa da olabilirr. Anne -baba yuvaya girerken yavruların üzerlerine atlayabiliyor çünkü.

[QUOTKoalina, post: 39717136, member21"]çarpık bacakr maalesef daha erken müdahale edilse sonuç alınabilirdi. En önce ayakları gelişiyor çünkü Normalde bunu farkedince bacaklara sünger tedavisi uygulamak gerekiyor. Henüz büyüme aşamasında olduğundan da genelde düzeliyor ama gelişk-ayaklara yapacak bir şey olmuyor maalesef
Çarpık bacak yuvalık tabanı kaygansa da olabilir, yuva deliğine çok yakın yumurtlamışsa da olabilirr. Anne -baba yuvaya girerken yavruların üzerlerine atlayabiliyor çünkü.[/QUOTE]

Evet cok tesekkur ederim, sonra bir veterinere daha goturduk, uzmanlik alani kuslar olan bir veteriner buldum, cok ilgilendi sagolsun, bacaklarini bandajladi, simdi cok iyi gozukuyorlar, ayaklari ustunde durup, ucuyorlar bile bandaja ragmen, iyilestiler diye tahmin ediyorum. Cuma gunu tekrar veterinere kontrole goturecegim, 1 hafta sonra da bandajlar tamamen cikacak, cok heyecanliyim

Evet cok tesekkur ederim, sonra bir veterinere daha goturduk, uzmanlik alani kuslar olan bir veteriner buldum, cok ilgilendi sagolsun, bacaklarini bandajladi, simdi cok iyi gozukuyorlar, ayaklari ustunde durup, ucuyorlar bile bandaja ragmen, iyilestiler diye tahmin ediyorum. Cuma gunu tekrar veterinere kontrole goturecegim, 1 hafta sonra da bandajlar tamamen cikacak, cok heyecanliyim [/QUOTE]
Umarım düzelirler çok minnak ve sevimliler :) güzel haberleri bekleriz

Eklentiler

• 20150301_223519.jpg
    116,4 KB · Görüntüleme: 206
çok tatlılar maşallah umarım düzelmişlerdir. Ancak düzelmeseler de öyle güzel adapte oluyorlar ki hayata insan şaşırıyor. Bizim gözleri görmeyen bir kuşumuz var mesela. Dışarıdan bakan anlamaz gayet güzel yemini, suyunu buluyor, tüneklerde geziniyor.

evet kesinlikle Hatta bizimkiler Odada 4 tur Filan Ucuyor Artik, bandajlara Ragmen istedikleri Yere Konuyorlar, genelde ustumuze Konuyorlar, yavrular da simdiden benimsedi bizi cok iyi olmaya basladilar Allahima çok sukur, bandajlar haftaya cuma tamamen cikacak insallah gecmis olur, bugun kontrole goturdum veterinerimize, vitamin surubu da oldum, insallah daha da iyi olacaklar Sizlere de dualariniz icin cok ama cok tesekkur ederim bu fotograflari da bugun cektim anne mavis ve en buyuk yavru yumos

Eklentiler

• IMG_20150303_221726.jpg
    88 KB · Görüntüleme: 164
  • IMG_20150303_213345.jpg
    141 KB · Görüntüleme: 157
kızlar bendede papağan var, hamiş kalmadan önce almıştık.
şimdi hamişim ve çevremden laf duyuyorum aman kuşun yanında durma, aman onu yapma bunu yapma diye..

kendime her heyvan alışımda çevremden tepki almak zorundamıyım çok üzülüyorum artık.
gerci bunları diyenlerde hep iiçinde hayvan sevgısı olmayanlar

neyse varmıdır sizce bi zararı

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…