Kurallarınız Olacak Mı???Gerekli Mi??

hidennisko

çiçekli böcekli :))
Pro Üye
14 Eylül 2007
5.494
237
ya arkadaslar benim ufak bir sorunum var, ben isime karisilmasini pek sevmiyorum, biliyorum ki cevremde bana karismak isteyen bir suru kisi olacak en basta kayinvalidem ve annem,
simdiden bende kalirsin yok bende diye basladilar bile..
sizlere sorum bebeginizle ilgili kurallar koyacak misiniz?
ben biraz duzenli bir bebek olsun istiyorum..
anneleri ve yakinlari kirmadan nasil yapariz bunu?

valla bana kimsa yok bende kal yok burda kal diyemez ben baştan dedim evimde kalırım kimsede rahat edemem bebegimde kendi evine alışsın hem dimi ama valla birlikte büyürüz kızımla diye düşünüyorum ben benim himayemde olursa daha düzgün disiplinli bir cocuk olur diye düşünüyorum o yüzden ben baştan dedim herkeze zaten onlarda ısrar etmiyor artık

Bu beni de çok düşündüren bir konu. Özellikle kimseyi kırmayı sevmeyen eğer biri kırılacaksa o kişi ben olayım karşımdaki kırılmasın diye düşünen biri olarak benim için çok ama çok zor bir şey kural koymak. Sonuçta bizim kötülüğümüz için birşey istemiyorlar, bunu hepimiz biliyoruz. Ne annem ne de kayınvalidem beni üzecek bişey yapar. Ama farkında olmadan yapılabiliyor tabi. Yiğenim büyürken gördüm ki, büyüklere çok ama çoook ihtiyaç duyuluyor. Kendi kendimize kaldığımızda belki kurallar konulabilir ama zaten bebeğe belli bir süre annem bakacağı için kadına baskı yapmam doğru da olmaz sanırım. Çok biliyorsan al sen bak o zaman deme hakkı olur ki demez annecim. Ama ben hiçbir şekilde de üzmek istemem onları. Herşeyi önce oluruna bırakmak ve eğer işler tamamen bizim kontrolümüzden çıkacak boyuta ilerlerse o zaman müdahale etmek daha doğru galiba.

valla bana kimsa yok bende kal yok burda kal diyemez ben baştan dedim evimde kalırım kimsede rahat edemem bebegimde kendi evine alışsın hem dimi ama valla birlikte büyürüz kızımla diye düşünüyorum ben benim himayemde olursa daha düzgün disiplinli bir cocuk olur diye düşünüyorum o yüzden ben baştan dedim herkeze zaten onlarda ısrar etmiyor artık

ya ben adapazarında oturuyorum ve evimde kalmak istemiyorum sorunda o zaten
annem ve kayınvaldem ayri sehirlerde sorunda orada
kotu niyetli degiller ama torun hevesi var iste onlardada
ama bende diyecegim önemli olan benim ve bebegin rahati karar benim diye..

ya ben adapazarında oturuyorum ve evimde kalmak istemiyorum sorunda o zaten
annem ve kayınvaldem ayri sehirlerde sorunda orada
kotu niyetli degiller ama torun hevesi var iste onlardada
ama bende diyecegim önemli olan benim ve bebegin rahati karar benim diye..

canım ozaman haklısın birazda işin zor ne desem bilmiyorum ki :sm_confused:

Ben zaten çalışan bi anne olucam bebeğimede kayınvalidem bakıcak. ama ne olursa olsun o benim kızım. kızım söz konusu olursa benim söyliceklerim geçerlidir. valla kimseyi karıştırmam.

Bu beni de çok düşündüren bir konu. Özellikle kimseyi kırmayı sevmeyen eğer biri kırılacaksa o kişi ben olayım karşımdaki kırılmasın diye düşünen biri olarak benim için çok ama çok zor bir şey kural koymak. Sonuçta bizim kötülüğümüz için birşey istemiyorlar, bunu hepimiz biliyoruz. Ne annem ne de kayınvalidem beni üzecek bişey yapar. Ama farkında olmadan yapılabiliyor tabi. Yiğenim büyürken gördüm ki, büyüklere çok ama çoook ihtiyaç duyuluyor. Kendi kendimize kaldığımızda belki kurallar konulabilir ama zaten bebeğe belli bir süre annem bakacağı için kadına baskı yapmam doğru da olmaz sanırım. Çok biliyorsan al sen bak o zaman deme hakkı olur ki demez annecim. Ama ben hiçbir şekilde de üzmek istemem onları. Herşeyi önce oluruna bırakmak ve eğer işler tamamen bizim kontrolümüzden çıkacak boyuta ilerlerse o zaman müdahale etmek daha doğru galiba.

canım aslında sende haklısın ama benden sana tavsiye vallahi yok bunu dersem üzülücekler şöyle böyle diye düşünüp kendini üzme cünkü ben ilk evlendgim sene bu hataya cok düştüm söyleyemezdim herşeyi düşünür düşünür ne uygunsa onu söylerdim ve bu beni cok yorardı yok onlar üzülmesin ben üzüliyim baktım ki ben cok hırpalanıyorum kendim olmaktan cıkıyorum piskolojimde bozulucak ee eşimlede tartışıyodum bu sefer onuda cok üzüyodum ve artık bıraktım herşeyi oluruna bıraktım ve huyumu suyumu biliyorlar her agzıma geleni söylerim mesela ama yanlış anlamazlar kendinizi yıpratıgınıza deymez kızlar yani bebeginiz hakkında herşeyi onlara bırakmayın sizede sorsunlar sonucta biz taşıdık 9 ay karnımızda biz cektik kahrını onlar elini alıp sevip yok bunu böyle yok şunu böyle diye sizi tamamen ele gecirmelerine izin vermeyin yardım isteriz elbette büyüklerimiz cünkü ama mesela ben kaynanamdan yardım istedigimde bana direk söylemesinden sinir olurum oda bana şunu şöyle yaparsak daha iyi olur sen ne dersin der ve ben uygularım ama şunu şöyle yap derse tersimdir işte.:kızgın:

valla herkes kendı bebısını buyutur demı kızlar muhakkak bı etkı soz konusu olabılır bu kacınılızmaz benım ilk bebegım ve tecrubesızızm bır yere kadar demı ama kızlar yerı geldıgınde muhahele edılır zaten sımdıden kalp kırmaya gerek yok bence
benım annmele kayınvalıdem aynı sehırdeler ve ben çok uzaktayım onlardan senede 1 kez gıdıyorum yazları oda

bu durumda zoer be kızlar ne yapsak kı

canım aslında sende haklısın ama benden sana tavsiye vallahi yok bunu dersem üzülücekler şöyle böyle diye düşünüp kendini üzme cünkü ben ilk evlendgim sene bu hataya cok düştüm söyleyemezdim herşeyi düşünür düşünür ne uygunsa onu söylerdim ve bu beni cok yorardı yok onlar üzülmesin ben üzüliyim baktım ki ben cok hırpalanıyorum kendim olmaktan cıkıyorum piskolojimde bozulucak ee eşimlede tartışıyodum bu sefer onuda cok üzüyodum ve artık bıraktım herşeyi oluruna bıraktım ve huyumu suyumu biliyorlar her agzıma geleni söylerim mesela ama yanlış anlamazlar kendinizi yıpratıgınıza deymez kızlar yani bebeginiz hakkında herşeyi onlara bırakmayın sizede sorsunlar sonucta biz taşıdık 9 ay karnımızda biz cektik kahrını onlar elini alıp sevip yok bunu böyle yok şunu böyle diye sizi tamamen ele gecirmelerine izin vermeyin yardım isteriz elbette büyüklerimiz cünkü ama mesela ben kaynanamdan yardım istedigimde bana direk söylemesinden sinir olurum oda bana şunu şöyle yaparsak daha iyi olur sen ne dersin der ve ben uygularım ama şunu şöyle yap derse tersimdir işte.:kızgın:

Benim annem de kayınvalidem de çok iyi niyetliler ve beni üzeceklerini hiç düşünmüyorum. Ben çalıştığım için izin sürem boyunca kendi evimde işe başlayınca da bir süre annemlerde bir süre de kayınvalidemlerde kalacağım. Kışı o şekilde geçirmeyi düşünüyorum çünkü evim çok fazla ısınmıyor. Çoğunluk annemlerde kalırım heralde çünkü kayınvalidem daha yaşlı ve bebeğe çok iyi bakamaz. Bir konuda karar verileceği zaman özellikle kayınvalidem sen daha iyi bilirsin kızım, canın nasıl istiyorsa öyle yap hiç üzülme der. Onlar beni üzmedi ben de onları üzmem inşallah. Bebek olunca hem iş hem bebek zor olacak ve sinirlerimiz de yıpranacak haliyle. O anlar dikkat etmek lazım kırıcı bir söz çıkmaması için. Bazen çalışmayan annelere çok özeniyorum. Ne güzel hep bebişleriyle birlikte olacaklar. Ama yine onların geleceği için sanırım biz de çalışmak zorundayız....

kızlar valla bende kayınvalide yok cici kayınvalide var.çok yakın oturuyoruz amabakacağını sanmıyorum.doğumdan sonra gelirse iyidir...
annemle aramızda 50km var.o ben gelir kalırım yavrum senin yanında dedi.mutlu oldum.insanın yanında kimsesinin olmaması çok kötü bence.en azından lohusalığımız geçene kadar bizimde bakıma ihtiyacımız var bence.eşimiz ne kadar yardımcı olabilirki?o yüzden bence bir süre anneniz bir süre kayınvalideniz yardımcı olsun size.ama kendi evinizde kalmayı tercih edin ve onlara söyleyin.onlar sizin yanınıza gelsin.rahat edersiniz.geceniz gündüzünüz karışacak.(tabii benimde)oyüzden yanınızdakine dua edersiniz bence iyiki gelmiş diye.bebişlerimizi eğitecek daha çooook zamanımız olacak annişler :))

adasucuğumm vallaaa bende aynı senin gibi düşünüyorruumm.:dilcikar:

size komik birsey anlatayim,
bizim bebisler malum temmuz bebisi sıcak mevsimde dogup palazlanacaklar(buyuyecekler)
ama ısrarla kayınvalidem ve annem dogar dogmaz giymesi icin yelek oruyorlar,
ki buyuk ihitmal bebisimle izmirde olacagiz 1-1,5 ay
dedim ki cocuk 45 derece sıcakta yelek giyemez ama dinleyen kim
ben bebegimi sıcaga alıştırmak istemiyorum diyorum ama nafile
kayınvalidem sen yokken giydiririz sen gelmeden cıkarırız diyor :)))

bizim bebisler malum temmuz bebisi sıcak mevsimde dogup palazlanacaklar(buyuyecekler)

:))) çok az istisnayla tüm anneler ve kayınvalideler böyle galiba... Benimkiler de örüyor ama ben özellikle biraz büyük örün kışın giyer yaz bebeği olacağı için yazı giyemez diye belirtiyorum. Ama eminim özellikle akşamları giydirmeye çalışacaklardır... Zaten kaç yaşına kadar üşüyüp üşümediğimizi, acıkıp acıkmadığımızı onlar bizden daha iyi bilmediler mi :)))) Acaba ilerde ben de mi öyle olacağım diye düşünüyorum ve bazen annemde kızdığım şeyleri yaptığımı görüyorum. annem hele bi o bebeği kucağına al o zaman nasıl hak vereceksin bana görürsün diyor.

benim kaynanamda örüyo canım hemde biri bitti dün gözümün önünde ikinciye başladı :sm_confused:dedim giyemez onları o sıcakta kışın giydirirsin dedi iyi dedim napıyım anacım özeniyolar bişi yapmak istiyolar işte yapsınlar :dance:

canım temmuzda doğacaklar ama sadece tek bi badiylede durmazlar .. benimkilerde örülü hatta ilk doğduğu anda sadece 1 ay giyebileceği tarzda biri ince biri biraz kalın iki tane hırkası bile var ..ayrıca yelekleride .. sen yinede tecrübeyi gözardı etme ..

bende izinden sonra hemen çalışmaya baslayacağım için bebeğime annem bakacak...allah razı olsun annemden, o bakmayacak durumda olsaydı bakıcıya felan kucucuk bebegi bırakamazdım heralde...kayınvalidem de baska şehirde,zaten ona hiç baktırmazdım...
bazı şeylere basta tavrını koymazsan sonra ezilen taraf sen olursun...benim evim annemle araçla 5dk surer...bebek için yakına tasındık, 2 ay oluyor...annem bana bırakıp alırsın diyor...bende kendi evimde buyusun istiyorum...kucucuk bebek...hergun yollarda...azıcık buyuse 1.5-2 yasına gelse bırakırsın, ama daha 4 aylık bebegi nereye bırakacaksın...hersey bir dert

canım annemde ördu...her tulumunun renginde, her badisinin renginde:roflol::roflol:
uyanınca üşürmüş, yataktan kalkınca giyecekmiş...bir ara baktım hep önumuzdeki yaz kıs giyecekleri boyutta öruyorlar, hemen mudahele ettim...hepsini nasıl giyecek, birazda diğer kısa hazırlık yapın dedim ve iplerinide ben alıyorum artık...hem istediğim renk ve adette alıyorum...

hatta ekim gibi giyebileceği çok guzel bir yelek modeli getirmiş annem, onu merzerize harika bir ip aldım...ben örucem:roflol: benide kendilerine benzettiler...

kızım herzaman hazır giydirilmez...sen işten gelince hazır kıyafetler giydir, ben gunduz örduklerimi giydiririm diyor...hatta tayt ve patikli pantolonlar örmeye basladı, sürünürken giyecekmiş, üşürmüş dizleri...

kızlar bizimkilerde biri bitmeden diğerine başlıyolarr. ama biraz büyük örüyolarr ee malum yaz bebeği kışlıkları hazırlıyolarr..

hay allah ya aynı laflar
yataktan kalktımı sırtını sıkı tutmak lazım
serin yaz aksamlarında giyerler..
bende aynı fikirdeyim aslinda ama ince penye hırka ve yelekler aldım bir sürü onlar varken ne diye orgu seyler giysinler..
bide emzirme konusu var tabii, ben bebek dogunca basimda soyle tut boyle ver diyem olsun istemiyorm yaaaa..
dogumdan once alıcam guzel guzle kırmadan anlatacagim hepsini...
sonucta ben ve bebek icin bu gerekli
ben bebegime kendim bakicam allah ın izniyle 1 sene izin alicam
ucretli izinler falan 1,5 yasina gelecek
sonra 2 yasina kadar anne ve kayınvalide idare ederim
2 yasinda dogruuuuu kres :)))

hay allah ya aynı laflar
yataktan kalktımı sırtını sıkı tutmak lazım
serin yaz aksamlarında giyerler..
bende aynı fikirdeyim aslinda ama ince penye hırka ve yelekler aldım bir sürü onlar varken ne diye orgu seyler giysinler..
bide emzirme konusu var tabii, ben bebek dogunca basimda soyle tut boyle ver diyem olsun istemiyorm yaaaa..
dogumdan once alıcam guzel guzle kırmadan anlatacagim hepsini...
sonucta ben ve bebek icin bu gerekli
ben bebegime kendim bakicam allah ın izniyle 1 sene izin alicam
ucretli izinler falan 1,5 yasina gelecek
sonra 2 yasina kadar anne ve kayınvalide idare ederim
2 yasinda dogruuuuu kres :)))

valla o sıcaklarda hırka yelek giydirme taraftarı degilim bende isterse yaz akşamları serin olsun okadarda serin olamaz o yüzden ben böyle bişi aldım bunu giydirmeyi düşünüyorum

resim011rr6.jpg

X