Kumar

anneniz kaç yaşında hiç mi duymamış eş dost akrabadan kumarın nasıl bir illet olduğunu? Kendi çocuğuna konduramıyor ama hayat acı bi şekilde gösterir yaşlı başlı insanlar yazık günah ya. Keşke vermeseniz para, başka türlü kurtaramaz çünkü kumardan. Verdikçe yenisini yapacak borcun

Ahhh anneniz çok iyimser, tedavisi var ama kurtulabilen çok az bu illetten malesef. Anneniz ciddiye almazsa ne ev ne de araba kalır ellerinde. Tonla konu açılmış forumda kumarla ilgili, bir göz gezdirin isterseniz.

Kendisi istemeden olmaz!
Ailende 400 bin borca rağmen "Kardeşin bizi o duruma sokmaz" diyorlarsa, çok zor ve acı ama bırak ne halleri varsa görsünler.

Yani sözler verilip tutulmamış, çünkü sizde ve o da biliyor ki, onu zor durumda kalsa kurtaracak bir ailesi var. Umarım bu sefer son olur kardeşiniz için. Yine de psikolog şart diyorum

Kardeşim hep okul birincisi ,başarılı, örnek gösterilecek çocuktu .Gençliği de aynı şekilde.Ben de dahil kumarbaz diyemiyoruz.Yakıştıramıyoruz.
Adı 'Yapmış bir hata,tekrarı olmaz' oluyor.
Halamın eşi var içki ,kumar ve maddeden hayatı rezilce geçti ama onda başka sorunlar olduğu için örnek olarak görmüyor.
Forumda gördüğüm konulardan ötürü çok tedirginim.Belki bu siteyi kullanmasaydım ben de bu kadar önemsemezdim.

Kumar kurtulunabilecek bir hastalık değil. kardeşin kendisini de ailesini de maddi olarak kurutur .. Ailenin ya rest çekmesi gerek kardeşine ya da ilelebet borçlarını ödemesi başka bir alternatifi yok.

Kumar kurtulunabilecek bir hastalık değil. kardeşin kendisini de ailesini de maddi olarak kurutur .. Ailenin ya rest çekmesi gerek kardeşine ya da ilelebet borçlarını ödemesi başka bir alternatifi yok.

Başka kardeşim yok.Rest çekemeyiz.Bir batağa doğru gitmeden sorunu çözmek istiyorum.

Bir kere oynamamasını tavsiye ettikten sonra borç istediğinde vermeyerek yetişkin bir insan için elinizden geleni yapmış olursunuz.

Ailemin pek bir altını kalmadı.Maddi olarak kendilerine zor yeten insanlar.Yine de bu borcu kapatacaklar.Ben bundan sonrası için endişeliyim.
Biliyorum cok zor ama ailenize soyleyin borcunu kapatmasinlar, konuyu tecrübe etmis biri olarak yazıyorum , böyle bir hata yapmak kardeşinizin yolunu açacaktır.
Kardeşiniz istemedigi müddetçe hic bir sey yapamazsınız. Mümkün oldukça maddi anlamda kendisini desteklemeyin lütfen.
Allah yardımcınız olsun

Annem napabiliriz olmuş diyor.Konuşma daha diyor.Kardesime güvenmek istiyor.
Annenize söyleyin lütfen, kalp krizi ya da beyin kanamasindan kendi hayatini ya da esinin hayatini kaybetmesini istemiyor ise bu durumu normallestirmesin , evinizi satmasin , para pul hic bir sey vermesin . Bakın cok cok yakinimdan tecrübe ettim, evlilikleri bitti kendisi abartmıyorum 10 daire parasi yedi hala daha esi ve es ailesi cok iyimser yaklastilar , en sonunda kizin çalıştığı yerdeki patronun kasasini patlatincaya kadar , sonunda kiz bonu boşadi.
Lütfen annenize bu yazdigimi direkt okutun.

Hic bir sey yapmayın kendi ettigini kendi borcunu kapatacak! Elinizi verip kolunuzu kaptıracaksınız bile bile para verirseniz borcunu kapatacak diye üzgünüm tekrar baslar bu illete. Maddi olarak destek olmayın onun yerine psikologa gitmesine destek olursunuz

Hata yapıyor. Yakında akraba eş dosttan alınan habersiz borçlara kadar gider bu iş. Maalesef ancak kendinizi kurtarabilirsiniz. Ailenize de geçmiş olsun. Bu tavırla dah çok üzülürler.

Aileniz kesinlikle borcu kapatmasın. Borç kapatıldıkça bu alışkanlık bağımlılık bitmez yapmasınlar. Ayrıca bundan sonraki adımda sizden para isteyecektir kardeşimdir diye para vermeyin.Aileniz araya girip ağlayacaklardır ver bir daha yapmayacak bir kerelik ver kardeşin o senin diyecekler hiç mi hakkımız yok babalık hakkı ortaya koyacaklardır manipülasyon yapacaklardır ama sakın vermeyin.
Kardeşimiz 400 bin borç yaptığına göre bağımlı olmuş. Ancak bunu kabul etmiyor. O istemediği sürece siz bir şey yapamazsınız. Ancak sakın olaki maddi destek vermeyin. Siz kardeşinize direk para vermeyince aileniz destek verdiğinde aileniz zor duruma düşecektir.O durumda ailenizede vermeyin. Çünkü size güvenip nasıl olsa kızom kardeşine vermesede bize veriyor diyip her defasında kendi gelirleriyle kardeşimizin kumar borcunu kapatıp sizden bekleyeceklerdir.
Bu dediklerim çok uzak gibi senaryo gibi görünebilir ama olacak olan bunlar yaşanmış binlerce örnek var yaşadıktan sonra pişman olursunuz yapmayın. Anneniz sıkıntıdan oynuyor diye kardeşinizin bağımlı olduğunu kabullenmiyor bile kılıf bulmaya çalışıyor.
Ancak kardeşinizi terapi için ikna etmeye çalışın.

Ben bir şeyi eklemek istiyorum kardeşiniz hakkında mahkemeye dilekçe yazdırın. Kumar bağımlısı olduğunu belirtin hakkında banka kartlarıyla ilgili kısıtlama gelir sizin kontrolünüz altında olur. Deneyin şansınızı derim daha fazla borca girmesinden iyidir umarım bu fikri yardımınıza dokunur. Kardeşiniz terapiye gitmekten başka şansı yok

Türk Medeni Kanunu`nun 406. maddesi, savurganlığı, alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı, kötü yaşama tarzı veya mal varlığını kötü yönetmesi sebebiyle kendisini veya ailesini darlık veya yoksulluğa düşürme tehlikesine yol açan ve bu yüzden devamlı korunmaya ve bakıma muhtaç olan ya da başkalarının güvenliğini tehdit eden her ergin kısıtlanır

borcu kapattıgınız anda oynamaya başlayacak ve daha neler neler kaybedecek. Çevremde 2 örnek var . İkisi de ailelerine bırcları kapattırdılar 3 ay olmadan misliyle yaptılar. Biri ailesinin bütün malını yedi kızkardeşine hiç bir şey kalmadı. Kız küçük anlamıyor şu an. Diğer de annesine 2 ev sattırdı yakında oturdugunu da satar diyorlar. Allah kimseye vermesin kumar çok kötü. Bir de anneniz demiş ya sıkıntıdan diye , anneniz haytı boyunca can sıkıntısı da. Hiç 400 bin tl harcamış mı durduk yere bir anda. İnsan sıkıntıdan o kadar para harcamaz.

Bir kere oynamamasını tavsiye ettikten sonra borç istediğinde vermeyerek yetişkin bir insan için elinizden geleni yapmış olursunuz.

Kardesiniz parayi aileden buldugu sürece devam edecek. Aileniz borcu kapatarak iyi halt ettigini düsünüyor, ama isin gercegi onlar bagimliligina canak tutmus oluyorlar. Tedavi olmayi kabul etmeyene maddi olarak yardim etmezdim

Hata yapıyor. Yakında akraba eş dosttan alınan habersiz borçlara kadar gider bu iş. Maalesef ancak kendinizi kurtarabilirsiniz. Ailenize de geçmiş olsun. Bu tavırla dah çok üzülürler.

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.Sabah kardeşimin kumar oynadığını öğrendim ve bu saate kadar babamla ,annemle ,kardeşimle konuşmayı denedim.Tek bir ilerleme yok.Kimse gelecekte olabilecekleri düşünmüyor, tekrarı olmaz diyerek annem konuyu kapatıyor.Hatta beni ,bu konuyu konusmak istiyorum diye ara bozmaya çalısmakla suçladı. İçim içimi yiyor ,sonuçta kardeşim ama herkes normal bir şekilde devam ediyor hayatına.Konuyu dillendirmek istemiyorlar.
Kardesime benden para isterse vermeyeceğimi söyledim.Aileme altın borcum vardı.Onu da bir süre kendim biriktirip anneme vermeyeceğim.Kardesime kenardaki altın güvence oluyor diye düşünüyorum.
Dilekce örneği sunan olmuş.Kardesim sözlesmeli calıştığı için mahkemeye gitmek sorun oluşturur.
Baska da yapabileceğim bir şey var mı bilmiyorum
Son olarak kardeşim annemi 'borcu ödeyemezsem intihar ederim çok çok' diye manipüle ediyor.Belki de gerçek bilmiyorum.

Son düzenleme:
Aileniz böyle şımarttığı sürece daha da batar

İlk örnek biz olacağız galiba.Anneme 2 daire düştü ailesinden.Biri senin biri kardeşinin derdi.Simdi kardeşim bitcoin oynuyor , yüksek miktarları anında kaybediyor.Eğer 1 kez daha oynarsa, herseyi kaybedene kadar devamı gelir diye düşünüyorum.

Borcunu kapatmayın. Terapi al diye söylem ile destekleyin. Kendi bileceği iş. Borcu kapatırsanız devamı gelir

Ben sizin yerinizde olsam aileme borcumu falan ödemem. Zaten kardeşiniz ilerde her şeyi yicek siz de yemiş olun bişi olmaz.

Erkek kardeşinıze hiçbir şekilde para yardımında bulunmayın sakın.Ailenize de para yardımında bulunmayın.Size zarar gelmeyecek şekilde kendinizi korumaya bakın.Ev düştüyse size kendi hakkınızı isteyin bırakmayın erkek kardeşinize.Çünkü oda uçup gidecek

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…