Kumar

Mavi02

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Eylül 2022
194
111
30
İyi günler.Erkek kardeşim 27 yaşında.Mesleğine atandı ve 1 yıldır çalışıyor.Bu sürede bir kaç kez sanal kumar oynadı ve ilkinde kazandı.İkincisinde kazandığı parayı kaybetti ve tekrar oynamayacağım dedi.
Bayrama geldiğinde öğrendik ki tekrar oynayıp 400 bin kaybetmiş.Bu parayı da eksi bakiyesinden çekerek kullanmış ,yani olmayan bir para gitti ve sürekli faize giriyor.
Anneme verdiği bir miktar altın vardı , onu ve kalanını borç olarak istiyor.Bu miktar da kapanacak.
Benim sorum ise biz napabiliriz.Psikologla görüş online de olsa diyorum ,dinlemiyor.Daha oynamayacağım diyor fakat ben inanmıyorum.Küçük bir ilçede görevli ve psikologa ya da terapiye fiziki olarak gitmez.
Sorum şu ki biz ailesi olarak yolun başındayken napabiliriz? Ben bunun kumar bağımlılığı olduğunu düşünüyorum fakat ailem , kardeşim orda can sıkıntısından kumar oynadığını , istemese oynamayacağını düşünüyor.
Sizlerin fikirleri ve deneyimleri benim için çok önemli.Teşekkürler

Aileniz çok iyimser, böyle giderse daha çok altınlarını yedirirler. ve evet karfdeşniz bağımlı. şimdi kaybettiği için daha da bağımlı olacak

Kardeşiniz istemediği sürece siz ne yaparsanız yapın o yine oynar.
Maaşını da alsanız milletten para ister yine oynar emin olun.

Ailenizde iyi yönden düşünüyorsa siz karışmayın onlar gidecek parayı gözden çıkarmış çok belli.

Aileniz çok iyimser, böyle giderse daha çok altınlarını yedirirler. ve evet karfdeşniz bağımlı. şimdi kaybettiği için daha da bağımlı olacak

Ailemin pek bir altını kalmadı.Maddi olarak kendilerine zor yeten insanlar.Yine de bu borcu kapatacaklar.Ben bundan sonrası için endişeliyim.

400 bin tl kaybedecek kadar ise bağımlıdır. Kaldı ki olmayan paradan oynadıysa bağımlıdır. Düşünün olmayan bir paradan “400 bin” kaybediyor ve hala bağımlı olmadığını iddia ediyor. Aileniz de can sıkıntısından diyerek bu duruma çanak tutuyorlar maalesef. Halbuki sıkıntı büyük farkında değiller. İnsan can sıkıntısından alır kitap okur, yürüyüşe çıkar, spor yapar vs.
Bu durumun ciddiyetini hem aileniz hem kardeşiniz anlaması lazım.
Birde aileniz kardeşiniz yaptığı borcu kapatarak onu ödüllendirmiş oluyorlar. Yaptığı hatanın bedelini ödemeli, yoksa asla hata olduğunu anlamayacak

Nasıl baş edersiniz bilmiyorum ama muhakkak bir çözüm yolu bulmanız gerekiyor. İnşallah toparlar biran önce kendini bu tür şeylere bulaşınca arkası gelmiyor

Kardeşim parayı katlayarak zengin olma , bulunduğu ilçeden kurtulma derdinde.Annem de orda olmanın sıkıntısından diye düşünüyor.
Kardeşim yaptığının hata olduğunu ve bir daha oynamayacagini söyledi ama ilkinde de aynısını söylemişti.400 bini kendi kapatması imkansız. Esnek hesaptan oynamış, faizini zor öder yıllarca.Güya 1 yıl çalışıp, kendi altınını alıp ödeyecek.

Can sıkıntısı ile olacak bir şey değil bu, düpedüz bağımlı olmuş kardeşiniz. Aileniz borçlarını kapattıkça daha çok yapacak ve sonu olmayacak bunun. Tedavi ne derece etkili olur bilemiyorum.

Can sıkıntısı ile olacak bir şey değil bu, düpedüz bağımlı olmuş kardeşiniz. Aileniz borçlarını kapattıkça daha çok yapacak ve sonu olmayacak bunun. Tedavi ne derece etkili olur bilemiyorum.
Kendisi bunun bir hastalık olduğunu ve tedaviyi kabul etmediği sürece sizin yapabileceğiniz hiçbir şey yok.

400 bini kendi kapatması imkansız. Esnek hesaptan oynamış, faizini zor öder.Güya 1 yıl çalışıp, kendi altınını alıp ödeyecek ve bunun hastalık olduğunu da kabul etmiyor.Sanki normal bir şeymiş gibi herkes gayet sakin .

Annem napabiliriz olmuş diyor.Konuşma daha diyor.Kardesime güvenmek istiyor.

Malesef, anneniz yufka yürekli davranıyor ama o borç kapanınca katlamalı bir şekilde geri dönecek. Nereye kadar karşılayabilir yaşlı başlı insanlar bunu?

Kardeşin büyük bir hata etmiş, annen kardeşine güvensin güvenmesine de, telafisi olmayan hatalara devam etmemesi için kardeşinin bunun bir hastalık olduğunu kabul edip, tedavi olması lazım. Yoksa dipsiz kuyu gibi, ne verseniz gider...

Malesef, anneniz yufka yürekli davranıyor ama o borç kapanınca katlamalı bir şekilde geri dönecek. Nereye kadar karşılayabilir yaşlı başlı insanlar bunu?

Tedavi olmaya nasıl ikna edebilirim peki.Ilk borç 300 bindi .Hadi kazandığını kaybetti dedik.Bu 400 bin.
Ailemin bir arabası 1 evi var.Anneme anlatıyorum, bunlar da gider diye.Sanki boş konuşuyormuşum gibi , ihtimal bile vermiyor.Kardeşin bizi o duruma sokmaz diyor.

Ahhh anneniz çok iyimser, tedavisi var ama kurtulabilen çok az bu illetten malesef. Anneniz ciddiye almazsa ne ev ne de araba kalır ellerinde. Tonla konu açılmış forumda kumarla ilgili, bir göz gezdirin isterseniz.

Kendisi istemeden olmaz!
Ailende 400 bin borca rağmen "Kardeşin bizi o duruma sokmaz" diyorlarsa, çok zor ve acı ama bırak ne halleri varsa görsünler.

Yani sözler verilip tutulmamış, çünkü sizde ve o da biliyor ki, onu zor durumda kalsa kurtaracak bir ailesi var. Umarım bu sefer son olur kardeşiniz için. Yine de psikolog şart diyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…