Kumar

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.Sabah kardeşimin kumar oynadığını öğrendim ve bu saate kadar babamla ,annemle ,kardeşimle konuşmayı denedim.Tek bir ilerleme yok.Kimse gelecekte olabilecekleri düşünmüyor, tekrarı olmaz diyerek annem konuyu kapatıyor.Hatta beni ,bu konuyu konusmak istiyorum diye ara bozmaya çalısmakla suçladı. İçim içimi yiyor ,sonuçta kardeşim ama herkes normal bir şekilde devam ediyor hayatına.Konuyu dillendirmek istemiyorlar.
Kardesime benden para isterse vermeyeceğimi söyledim.Aileme altın borcum vardı.Onu da bir süre kendim biriktirip anneme vermeyeceğim.Kardesime kenardaki altın güvence oluyor diye düşünüyorum.
Dilekce örneği sunan olmuş.Kardesim sözlesmeli calıştığı için mahkemeye gitmek sorun oluşturur.
Baska da yapabileceğim bir şey var mı bilmiyorum
Son olarak kardeşim annemi 'borcu ödeyemezsem intihar ederim çok çok' diye manipüle ediyor.Belki de gerçek bilmiyorum.
Geçmiş olsun, Allah düşmanıma bile vermesin bu bağımlılığı ben de eski eşimden biliyorum, para almak için her türlü yalana başvuruyorlar, aile eş çoluk çocuk umurlarında olmuyor, sadece daha fazla oynamak için her türlü oyunbazlık düzen ağlama aklına ne geliyorsa rol yapmaktan çekinmiyorlar. Ailen de kardeşini savunuyorsa bırak kendi hallerine ben vemem de geç kendileri düşünsün sen ne kadar düşündükçe kötü olursun bazı insanlar nasihatten çok musibetle anlarlar.. Benim kayınvalıdem de hala kumar borcunu ödeyecegım diye yaşlı başlı kadın işlere gidip çalışıyor kocası da öldü maaş bıraktı eski eşimde ek iş yapıyor çocucuguna da faydası yok belkı ayda 60 000 giriyor eve hiç bir maddiyat bırakmıyor ellerınde mal da bırakmadı bir ev kaldı .. Aynı şekilde yeğeninde ailesi dağıldı borçtan kumardan en son ailesi evini sattı yine bile iflah olmadı kiraya çıktılar çocuklarına kumar parası kazanmak için yaşlı başlı insanlar çalışıyor çocuklarda merhamet diye bir şey ol.. İnşallah uzak durursun kendine bulaştırma hiç .. tedavi psikolog vs hepsi yalan kumar ölene kadar devam..

Tedavi olmaya nasıl ikna edebilirim peki.Ilk borç 300 bindi .Hadi kazandığını kaybetti dedik.Bu 400 bin.
Ailemin bir arabası 1 evi var.Anneme anlatıyorum, bunlar da gider diye.Sanki boş konuşuyormuşum gibi , ihtimal bile vermiyor.Kardeşin bizi o duruma sokmaz diyor.
Merhaba,benim eşim kumar bağımlılısı. Ayrılık, birleşme,doktor,yesilay her şey denedik. Ama malesef bırakamıyor. Ben bagimlilarin kurduğu bir sayfaya denk geldim
Onların önerileri
1.kisinin kimliğini almak(banka hesabı acamamasi icin)
2.E devlet şifresini alıp zaman zaman kredilerini kontrol etmek
3.Hic bir bankanın mobil bankacılığını kullanmamak. Maaş hesabı bile kullanmayacak
4.Papara tarzı sadece para aktarılan sanal bankaciliklar varmış onların kapatılması
5.Kisinin.borclar ile baş başa kalması ve yüzleşmesi
Bunların haricinde ise sosyallesmek, boş zaman bırakmamak,iş dışında etkinliklere yönelmek
Bunlar bağımlılık yaşayan kişilerin deneme yanılma yoluyla buldukari çözümler.
6.En sonuncusu ve kesin çözüm aile üyelerinden birisi bir dilekçe ile valilik davası açabilir. Kumar bağımlılığı olduğuna dair dava aciyosun. Dosya işleme alınır alınmaz kişinin hesaplarina devlet el koyuyor. Sonra hastaneden kurul raporu ile aileden birisi vasisi oluyor hiç bir maddi iş ve işlemi kendi başına yapamiyor. Umarım kurtulur kardeşiniz. Allah gençliğine acısın. Çok zor bir durum sonu intihar malesef.

Kardeşim hep okul birincisi ,başarılı, örnek gösterilecek çocuktu .Gençliği de aynı şekilde.Ben de dahil kumarbaz diyemiyoruz.Yakıştıramıyoruz.
Adı 'Yapmış bir hata,tekrarı olmaz' oluyor.
Halamın eşi var içki ,kumar ve maddeden hayatı rezilce geçti ama onda başka sorunlar olduğu için örnek olarak görmüyor.
Forumda gördüğüm konulardan ötürü çok tedirginim.Belki bu siteyi kullanmasaydım ben de bu kadar önemsemezdim.
Benim eşimde mühendis
İTÜ den dereceyle mezun
Başarılı eğitim hayatı. Başarılı iş hayatı, mutlu aile hayatı
Her şey iyi giderken merak mı dersiniz ilgi mi artık her neyse. Bir deniyor ve işin içinden çıkamaz hale geliyor. Lütfen önlemleri sıkı tutun.

Benim nişanlım ile alakalı olan açtığım konuyu okuyabilirsin. Arkadaşım ben sana şöyle söyleyeyim. Nişanlımın borçlarını her seferinde ailesi kapatmış ve 1 kere hata yaptım diyen çocuğun 2 milyona yakın borçları olmuş. Siz ödedikçe kafası rahat olacak ve oynamaya devam edecek. Kendi borcunu kendi ödemeli. Bu tarz tedaviler veren dernek tarzı kuruluşlar var YouTube da kumar bağımlılığı yazınca çıkıyor. Ama kumar tüm bağımlılıklardan farklı kurtulması çok zor.

X