Kültür farkı olan iki kişinin nişanı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden tartışma yaşanıyor? Demek ki Ailenizin Dünya görüşü farklı ve bu sizi evliliğinizde mutsuz eder. Nişanlınıza da yazık size de..
Biz nişan yapmayacaktık, düğünde. Annemi kırmamak için yaptık. Annem konusunda hassasım. Akrabalarımız olacak, koyu milliyetçiler. Bende dedimki nişan kıza ait bir şey. Hani kimse kalkıp ailemi doldurmasın üzmesin. İstersen düğünü memeleketinde yap, istediğin şarkıyıda o zaman sen çal dedim. Benim bu tavrıma karşı bana böyle bir şey ile geldi. Sizce ben ırkçı mıyım?

Biz nişan yapmayacaktık, düğünde. Annemi kırmamak için yaptık. Annem konusunda hassasım. Akrabalarımız olacak, koyu milliyetçiler. Bende dedimki nişan kıza ait bir şey. Hani kimse kalkıp ailemi doldurmasın üzmesin. İstersen düğünü memeleketinde yap, istediğin şarkıyıda o zaman sen çal dedim. Benim bu tavrıma karşı bana böyle bir şey ile geldi. Sizce ben ırkçı mıyım?S
Sizin sorununuz dans müziğinden daha derin.Keşke başta tüm bunları düşünerek hiç başlamasaydınız arkadaşlığa.İlerisi içinde sorun.
Tamamen farklı kültürde iki aile.Daha şimdiden ırkçılık vb konuşuluyorken daha ilerde nasıl olur .Sorun tüm bunlar.

Son düzenleme:
Biz nişan yapmayacaktık, düğünde. Annemi kırmamak için yaptık. Annem konusunda hassasım. Akrabalarımız olacak, koyu milliyetçiler. Bende dedimki nişan kıza ait bir şey. Hani kimse kalkıp ailemi doldurmasın üzmesin. İstersen düğünü memeleketinde yap, istediğin şarkıyıda o zaman sen çal dedim. Benim bu tavrıma karşı bana böyle bir şey ile geldi. Sizce ben ırkçı mıyım?
Ben sizin öyle olmadığınızı zaten anladım. Ama akrabalarınızı bu kadar önemserseniz.. Evliliğinize dinamit döşersiniz.

Sonuçta bu nişan ikinizin.. Zaten şu konumda size hak veriyorum. Dans müziğine ortak karar vermelisiniz.

İngilizce evrensel bir dil ve çok sayıda insan tarafından biliniyor.
Bütün dünyanın ortak dili ile bir azınlığın dilini nasıl kıyaslayabildiniz ilginç.
Nesi ilginç? Buradaki konum düğüne katılanların bir dilde şarkı çalıyor diye yok sayılacağının düşünülmüş olmasıydı. İngilizce ile dans etmeyip daha başka bir dilde dans eden de binlerce insan var. Buradaki esas kriter çok sayıda insan tarafından biliniyor olması mı? İngilizce genel bir örnekti sadece, 40.000 kişinin bildiği romanşça ile dans edilse de kimse ayıplamaz bu ülkede konunun sadece Kürtçe olduğunu ve bundan duyulan rahatsızlık olduğunu düşünüyorum. Bu ayrıştırma da bana kabul edilebilir gibi gelmiyor.

Bir dilde dans ediliyor diye düğüne katılanların yok sayılıyor kabul edilmesi size benim verdiğim örnekten daha normal geldi yani?

Ayrıca belirtmek isterim ki Kürtler azınlık değillerdir bu ülkenin asli vatandaşlarıdır azınlık olarak kabul edilen halklar Lozan anlaşmasında bellidir.

Nesi ilginç? Buradaki konum düğüne katılanların bir dilde şarkı çalıyor diye yok sayılacağının düşünülmüş olmasıydı. İngilizce ile dans etmeyip daha başka bir dilde dans eden de binlerce insan var. Buradaki esas kriter çok sayıda insan tarafından biliniyor olması mı? İngilizce genel bir örnekti sadece, 40.000 kişinin bildiği romanşça ile dans edilse de kimse ayıplamaz bu ülkede konunun sadece Kürtçe olduğunu ve bundan duyulan rahatsızlık olduğunu düşünüyorum. Bu ayrıştırma da bana kabul edilebilir gibi gelmiyor.

Bir dilde dans ediliyor diye düğüne katılanların yok sayılıyor kabul edilmesi size benim verdiğim örnekten daha normal geldi yani?

Ayrıca belirtmek isterim ki Kürtler azınlık değillerdir bu ülkenin asli vatandaşlarıdır azınlık olarak kabul edilen halklar Lozan anlaşmasında bellidir.
Ben yok sayılıyor demedim ki?

Ciks. Makedon harici gözleri güldüremez.

No no... illede makedon olacak.
adamlar mokun içinde oturuyor gelmiş yöre yöre türkleri gömmüş.

Benim gibi bir kadini makedon düşmani yaptiya... ben buna yaniyorum.

Birde yemekten girmiş konuya. Yemeklerinin adlari bile türkceden bozma. Börek yerine burek diyorlar. Kendilerine has BIR sadece BIR yemekleri bile yok.
Bu "göcmenin" yaptiğina bizim karadenizde yediği tabağa micma denir.
Gerek var mıydı bunca aşağılamaya sırf bir kişiye kızdığın için? Benim anne tarafım Makedonya Türkleri. Arnavut değiller. Dediğiniz gibi berbat bir mutfağımız yok ve kadınlara saygısızlık söz konusu değil. Türkiyedeki her mutfağın yemeğini de yeriz. Sağlık için çoğunlukla zeytinyağlı besleniriz.
Kültür farkı çok önemli bir konu bazıları sert dille yazıyor ama gerçek bu. Keşke nasip olsa da herkes her anlamda aynı dili konuştuğu insanla evlenebilse, yoksa iki tarafa da zulüm oluyor. Benim eşimle de çok fazla kültür farkım var. Çoğunlukla ben olmak üzere ikimiz de kimliklerimizi evin kapısının dışında bırakmaya çalışıyoruz yoksa çatışma büyük oluyor.

Madem bu konuya yoğunlaşıldı, bir şeyi merak ediyorum. Kastamonulular genel olarak nasıl olur bilgisi olan var mı peki?
İstanbul da çalıştığım bir işyerinde çalışanların yarısından fazlası Kastamonu luydu . Erkeklerin çoğunun bir resmi bir de dini nikahlı eşleri vardı. Ve bu onlar için normaldi .
Öyle olmadığını iddia eden bir kadın çalışma arkadaşımın babasının hiç kimsenin haberinin olmadığı 2. eşinden bir yaşında kardeşi olduğu ortaya çıkmıştı ve arkadaş şok geçirmişti . Çünkü kendi kızı üniversiteye hazırlanırken oğlu da ortaokulda okuyordu.

İstanbul da çalıştığım bir işyerinde çalışanların yarısından fazlası Kastamonu luydu . Erkeklerin çoğunun bir resmi bir de dini nikahlı eşleri vardı. Ve bu onlar için normaldi .
Öyle olmadığını iddia eden bir kadın çalışma arkadaşımın babasının hiç kimsenin haberinin olmadığı 2. eşinden bir yaşında kardeşi olduğu ortaya çıkmıştı ve arkadaş şok geçirmişti . Çünkü kendi kızı üniversiteye hazırlanırken oğlu da ortaokulda okuyordu.
Hmm bende şaşırdım. Karadenizde ikinci karısı olan birini hiç görmedim. Ananemlerin zamanında bile.

Gerek var mıydı bunca aşağılamaya sırf bir kişiye kızdığın için? Benim anne tarafım Makedonya Türkleri. Arnavut değiller. Dediğiniz gibi berbat bir mutfağımız yok ve kadınlara saygısızlık söz konusu değil. Türkiyedeki her mutfağın yemeğini de yeriz. Sağlık için çoğunlukla zeytinyağlı besleniriz.
Kültür farkı çok önemli bir konu bazıları sert dille yazıyor ama gerçek bu. Keşke nasip olsa da herkes her anlamda aynı dili konuştuğu insanla evlenebilse, yoksa iki tarafa da zulüm oluyor. Benim eşimle de çok fazla kültür farkım var. Çoğunlukla ben olmak üzere ikimiz de kimliklerimizi evin kapısının dışında bırakmaya çalışıyoruz yoksa çatışma büyük oluyor.

Sen galiba daha Claire hanimin mesajlarina denk gelmedin. Bir tüy dikmediği kalıyor.
Üstünüze alinmayin lütfen. Makendoya ve makedonlari çok severim. Toplamda 17 kere tatilimi orda yaptım. Insanlari sıcak kanli ve sevecen.
Bu kadin malasef başka dilden anlamiyor. Türkleri moklamaktan başka işi yok bu sitede. Her ama her konuya ayni saçmalıkları yazip toz oluyor.
Bu davranışinla makedonlari küçük düşüren kendisi.
Ayrıca kendimde yurtdişinda yaşıyorum ve eşim yabanci.
Zorluluklarin farkindayim.
Claire hanim gibi herhangi bir vatanin tüm eril bireylerini ve yörelerini kötüleyen bir insana ben saygili cevap veremiyorum.
Yeğeni kusmaktan karadeniz yemeği yiyemedi diyeb bir insana ben saygi duymam. Türk kültürüne yerden yere vuran insana ben saygi duymam. Kimsede saygi duymak zorunda değil. Bu tip insanlarin tek ama tek amaci kalp kirmak, ortam bozmak.

Hmm bende şaşırdım. Karadenizde ikinci karısı olan birini hiç görmedim. Ananemlerin zamanında bile.
Üstünden yaklaşık 15 yıl geçti bu yüzden belli bir ilçe mi yoksa genel olarak mı böyleydi hatırlamıyorum ama benim çalıştığım yerde normalleştirmişlerdi.

Sorun olmadı şimdiye kadar . Bunda kırılırım diyen yarın bir gün başka şey yapar mı ben ondayım.
Bu daha başlangıç. Destur deyip başlamış adam zaten benim dediğim olsun demeye. Ne alaka nişan dansı kürtçe neden olacakmış ne saçma iş ya. Sen de kürt olsan aile yapılarınız bir olsa sorun değil tabii ki de bu biraz sizin ailenin hassasiyetini bilmesine rağmen gözlerine sokup üstünlük kurma çabası.

Bak Belçika’da yaşıyorsun ülkedeki durumlardan bihabersin sanırım..yahu neyin duyarını kasmaya çalışıyorsunuz siz?siz İngilizce müzik dinlemiyor musunuz bunun İngilizceyle alakası yok önce onu bir anla emi..bizim askerlerimiz ölüyorlar bu vatan için onlara bu kadar üzülmüyorsunuz savunmuyorsunuz siz..bu ülke evet Türk kürt laz çerkez hep birlikte kurtarılmış ama o zamanlar çok farklıymış şimdiye dönelim askerler ölüyor askerler gelmiş burda birde bana ahkam kesmeye kalkıyorsunuz..hayır bide ablam kesecekseniz yurtdışında oturmayacaksınız Türkiye’de oturun da ben göreyim sizi..konuşmak için konuşmayın
Suan cok sacma bi yorum yapmak icin yazmisiniz
Ne diyosunuz siz ya Allah askina
Benim yorumumu bi okuyun bide sizin yazdiginiza bakin

Sen galiba daha Claire hanimin mesajlarina denk gelmedin. Bir tüy dikmediği kalıyor.
Üstünüze alinmayin lütfen. Makendoya ve makedonlari çok severim. Toplamda 17 kere tatilimi orda yaptım. Insanlari sıcak kanli ve sevecen.
Bu kadin malasef başka dilden anlamiyor. Türkleri moklamaktan başka işi yok bu sitede. Her ama her konuya ayni saçmalıkları yazip toz oluyor.
Claire hanim gibi herhangi bir vatanin tüm eril bireylerini ve yörelerini kötüleyen bir insana ben saygili cevap veremiyorum.
Yeğeni kusmaktan karadeniz yemeği yiyemedi diyeb bir insana ben saygi duymam. Türk kültürüne yerden yere vuran insana ben saygi duymam. Kimsede saygi duymak zorunda değil. Bu tip insanlarin tek ama tek amaci kalp kirmak, ortam bozmak.
Yok clairenin mesajlarının farkındayım, aşırı biri kendisi. Ama onun övdüğü bir şeyi yerlemeye gerek var mıydı diye sordum sırf o övdü diye? Mesela cerrah 190 kocasını da övüyor kendisi, beyaz teni, kadınlarda kısa boyu vs.. Her konuda beceriyor uç yorumlar yapmayı. Ona sinirlenerek herhangi bir mutfağa böyle saydırmazdım ve mok içinde yaşıyorlar demezdim. Alınma sebebim buydu.

Karadeniz erkeklerinin sürekli dilindedir bu, esprisini(!) cok yaparlar, sinir olurum.Reele döken de duydum fakat yakınlarımda şahit olmadım. Eşlerinde de kabahat buluyorum bunda. Öyle takılmazlar , zevzeklik yaptıgını bilirler, benim sinir uçlarımı oynatan bir sey. Neyse ki eş tarafımda boyle sey yok.

Yok clairenin mesajlarının farkındayım, aşırı biri kendisi. Ama onun övdüğü bir şeyi yerlemeye gerek var mıydı diye sordum sırf o övdü diye? Mesela cerrah 190 kocasını da övüyor kendisi, beyaz teni, kadınlarda kısa boyu vs.. Her konuda beceriyor uç yorumlar yapmayı. Ona sinirlenerek herhangi bir mutfağa böyle saydırmazdım ve mok içinde yaşıyorlar demezdim. Alınma sebebim buydu.

Aşiri değil yorumlari. Faşist ve saygisiz. Anonim ortamda türk düşmanliğini kusan açız bir varlık.
Tabiki kendi kültürünü övebilir. Kendi kültürünü överken başka bir kültürü yermesine gerek yok.
Bir karadenizli türk olarak bende kırıldım mesela:)
Hoş yüzyüze yazdıklarının 2 kelimesini söyleyemez ama burda faşistliğini kusup kusup kaçıyor işte.
Sadece makedon toplumu için değil tüm insan evlatlari için utanç verici bir varlik.

Merhaba , konudan bağımsız. İtalyan eşinizle mutlu musunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X