Kültür farkı olan iki kişinin nişanı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evin içinde tuvaleti olmayan köy dolu Anadolu’nun her yerinde. Doğuya özgü bir durum değil bu. Ayrıca bazıları özellikle evin dışına yaptırıyor, kültürel bir tercihmiş bu. Ben de öğrendiğimde çok şaşırmıştım. Ses ve koku olmuyormuş, daha rahatmış. Bunu savunan da Kürt arkadaşlarım shsjjdjd

Fakiri de zengini de var. Hepsi tabii ki zengin olamaz. Düğünleri dillere destan biliyorsunuz. O altınları biz bir arada göremeyiz ömrümüzde. Ayrıca Antep’te şehrin en zenginleri hep doğudan gelip iş kuran Kürtler. Namusuyla ticaretini yapıp parasını kazanan da var, uyuşturucu vb. işlerle alıp yürüyen de. Evimin karşısında 5+1 daireler var. 15-20 milyon. Ev ararken emlakçıya sorduk bu evleri kim nasıl alıyor diye. Genelde o tip adamların kara parayı böyle akladıklarından bahsetmişti. Görünürde galerici falan ama yaptıkları işlerin haddi hesabı yok. Nereli oldukları da biliniyor şehirde gayet. Burada yazmayayım şimdi yine duyar yemek istemiyorum. Daha yeni kalktım sofradan.
Allah Allah bizim de çevremiz aynı şekilde Türklerle, Bulgaristan göçmenleriyle ve Azerilerle dolu. Çok ilginçmiş.

Merhaba,

Gerçekten benim ve erkek arkadaşımın tarafından empati kurduğunuz yorumlara ihtiyacım var.

Ben karadeniz bölgesinden, kendi çekirdek ailem daha ılımlı olmakla beraber ülkücü bir akraba grubuna sahibim.

Erkek arkadaşım da doğu kültüründe büyümüş, aileside o gelenekte yaşayan tam tersi bir kültüre sahip.

Başında ben bunları anlattım. Nasıl olacak dedim. O da bunun önemli olmadığını, önemli olanın bizim sivri olmamamız ve konuşmalarımıza dikkat etmemiz gerektiği dedi. Saygı duyduk birbirimize. Onun ailesi beni, benim ailem onu sevdi.

Düğün, nişan yapmayacaktık. Ben annemi kırmamak adına nişan yapmaya karar verdim.

Bana nişan dans müziği atmış, kürtçe. Benden de birşey olaun dedi. Sonra dedi ki kırılırım hani bu müzik olmazsa. Bende dedimki dans müziği o olmaz, tamam benim için ama aile yapımı bilmiyor musun?
Oda bir bozuldu bu duruma. Neyse demedim say vs dedi. Bende bana bunu söylememen gerekirdi. Ben herşeye anlayışlıyım sen bunu söyleyerek bana vicdan yaptırıyorsun dedim.

Sizce bu konuda kim haklı? Olay canımı sıktı çok. Moralim bozuldu. Kimsenin kültürüne karşı değilim asla ama sonuçta ben de sessiz sakince herşey bitsin istiyorum. Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
İki ucu boklu değnek

isveçe göçen sözde eğitimle mühendis doktor vs insanlara uyum eğitimi veriliyor
bu eğitimli adamlara eşleri istemediğinde neden beraber olamayacağını ,bunun tecavüz olacağını bir türlü anlatamıyorlar
adam ama o benim eşim diyor
biri ikinci eşini akraba diye sokmuş ülkeye,röportajda bir güzel de diyor üçüncüyü isveçli alacağım
maalesef insan büyüdüğü kültürle var
İsveç mükemmel bir ülke gitmiştim. İnsanlarda bir o kadar saygılılar. Eğer imkanınız varsa neden olmasın :KK70:

C Claire Fraser gel bak engin yöre bilgine ihtiyac duyuluyor 😂

Ciks. Makedon harici gözleri güldüremez.

No no... illede makedon olacak.
adamlar mokun içinde oturuyor gelmiş yöre yöre türkleri gömmüş.

Benim gibi bir kadini makedon düşmani yaptiya... ben buna yaniyorum.

Birde yemekten girmiş konuya. Yemeklerinin adlari bile türkceden bozma. Börek yerine burek diyorlar. Kendilerine has BIR sadece BIR yemekleri bile yok.
Bu "göcmenin" yaptiğina bizim karadenizde yediği tabağa micma denir.

Ablacım sen de ırkçı degilsen kim ırkçı acaba? Gerçekten hayret içindeyim ya. Yabancı bir ülkede yaşayan biri olarak böyle ayrımcı şeyleri okumak beni inanılmaz tetikliyor. Kızcağız ilk dans müziği olarak haklı bir isyanını dile getiriyor ama senin gelip de müzisyen birinin bu ülkede yaşayan milyonlarca vatandaşın kullandığı dilde söylediği tek bir şarkıyı bile sindirememenle bunun hiçbir ilgisi yok.
Özcan denizin avukatı mısın sen?benim ülkem de gencecik askerleri öldürecekler sonra kürtçe şarkı söyledi diye alkış mı tutacağım?gerçekten bende sen ve senin gibilere hayretler içerisindeyim..duyar kasma bana biraz düşün emi askerlerimiz neden ölüyorlar diye..

Konu sahibi sen de faşist bir aileden gelip Kürt biri ile neden sevgili olup olayı nişana getirdin? Ailenin sınırları belli, neyi zorluyorsun ayrıl kendin gibi biri ile evlen. “Ülkücü” dediğiniz insanların hangi partiden olduklarını, hangi partiye destek verip iktidar ortağı olduklarını, hangi kararlarda payları olduğunu, kadınların ölümlerinde bu partilerin ne açıklamalar yaptıklarını, hayvanların öldürülmesi için hepsinin nasıl evet oyu verdiğini bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Ülkücü diyerek yumuşatmaya gerek yok.
Şimdi şöyle. Ülkücü diyerek yumuşatmadım . yalnız şunu da biliyorum ki. Eğer ırkçılıktan bahsediyorsak, Kürtler şuan en az Türkler kadar ırkçı. Onlarda Türklerden nefret ediyor.

Merhaba,

Gerçekten benim ve erkek arkadaşımın tarafından empati kurduğunuz yorumlara ihtiyacım var.

Ben karadeniz bölgesinden, kendi çekirdek ailem daha ılımlı olmakla beraber ülkücü bir akraba grubuna sahibim.

Erkek arkadaşım da doğu kültüründe büyümüş, aileside o gelenekte yaşayan tam tersi bir kültüre sahip.

Başında ben bunları anlattım. Nasıl olacak dedim. O da bunun önemli olmadığını, önemli olanın bizim sivri olmamamız ve konuşmalarımıza dikkat etmemiz gerektiği dedi. Saygı duyduk birbirimize. Onun ailesi beni, benim ailem onu sevdi.

Düğün, nişan yapmayacaktık. Ben annemi kırmamak adına nişan yapmaya karar verdim.

Bana nişan dans müziği atmış, kürtçe. Benden de birşey olaun dedi. Sonra dedi ki kırılırım hani bu müzik olmazsa. Bende dedimki dans müziği o olmaz, tamam benim için ama aile yapımı bilmiyor musun?
Oda bir bozuldu bu duruma. Neyse demedim say vs dedi. Bende bana bunu söylememen gerekirdi. Ben herşeye anlayışlıyım sen bunu söyleyerek bana vicdan yaptırıyorsun dedim.

Sizce bu konuda kim haklı? Olay canımı sıktı çok. Moralim bozuldu. Kimsenin kültürüne karşı değilim asla ama sonuçta ben de sessiz sakince herşey bitsin istiyorum. Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Dans müziğine birlikte karar vermeniz daha sağlıklı.. Her kültürden bir şeyler olsun istiyorsanız. Kürtçe bir halay müziği ile Karadeniz müziği harika olur.

Belli ki entelektüel olarak gelişmemişsiniz. En güzeli ayrılmanız. Daha ortak noktada buluşamıyorsunuz. Evliliği nasıl yürüteceksiniz?

Dans müziğine birlikte karar vermeniz daha sağlıklı.. Her kültürden bir şeyler olsun istiyorsanız. Kürtçe bir halay müziği ile Karadeniz müziği harika olur.

Belli ki entelektüel olarak gelişmemişsiniz. En güzeli ayrılmanız. Daha ortak noktada buluşamıyorsunuz. Evliliği nasıl yürüteceksiniz?
Gelişmediğimi neye dayanarak söylüyor sunuz?

Özcan denizin avukatı mısın sen?benim ülkem de gencecik askerleri öldürecekler sonra kürtçe şarkı söyledi diye alkış mı tutacağım?gerçekten bende sen ve senin gibilere hayretler içerisindeyim..duyar kasma bana biraz düşün emi askerlerimiz neden ölüyorlar diye..

Abartmasan.

Kurt degilim ama kurt halaylarini cok severim
Yada arnavut halaylarini
Hemen hemen hepsinede hakimim
Yeri gelir arapca olan mezdekede severim
Belcikada yasiyorum ulkede 3 resmi dil var ama kalkipda bu 3 dilden baska muzik calinamaz denirse bana sacma gelir
Siz ingilizce muzik dinlemiyomusunuz
Bakanlikda calistigim donemler personel partisi oldugunda tarkan calinca deliler gibi sevinirdim mesela
Cokda sey yapmamak lazim yani bilemedim
Bak Belçika’da yaşıyorsun ülkedeki durumlardan bihabersin sanırım..yahu neyin duyarını kasmaya çalışıyorsunuz siz?siz İngilizce müzik dinlemiyor musunuz bunun İngilizceyle alakası yok önce onu bir anla emi..bizim askerlerimiz ölüyorlar bu vatan için onlara bu kadar üzülmüyorsunuz savunmuyorsunuz siz..bu ülke evet Türk kürt laz çerkez hep birlikte kurtarılmış ama o zamanlar çok farklıymış şimdiye dönelim askerler ölüyor askerler gelmiş burda birde bana ahkam kesmeye kalkıyorsunuz..hayır bide ablam kesecekseniz yurtdışında oturmayacaksınız Türkiye’de oturun da ben göreyim sizi..konuşmak için konuşmayın

Ciks. Makedon harici gözleri güldüremez.

No no... illede makedon olacak.
adamlar mokun içinde oturuyor gelmiş yöre yöre türkleri gömmüş.

Benim gibi bir kadini makedon düşmani yaptiya... ben buna yaniyorum.

Birde yemekten girmiş konuya. Yemeklerinin adlari bile türkceden bozma. Börek yerine burek diyorlar. Kendilerine has BIR sadece BIR yemekleri bile yok.
Bu "göcmenin" yaptiğina bizim karadenizde yediği tabağa micma denir.
Ama mutlaka bir hikayesi vardır diye düşünüyorum. Muhtemelen bunun uzaktan yeğeni bir kastamonulu ile evlenmiştir. Adam bu yeğeni köle pazarında kürek mahkumu olarak satmıştır. Kadın sonra makedon bi tüccar tarafından kurtarılıp, güzelce beslenip kilo aldırılmıştır.

Gelişmediğimi neye dayanarak söylüyor sunuz?
Müzik konusunda anlaşamadığınızdan belli..

Oysa ki Müzik evrenseldir deriz.. Müzik İtalyanca yada Fransızca olsaydı yada vs..vs..bu tepkiyi vermezdi Aileniz ve siz.

Daha şimdiden Kürtlük Türklük olaylarına girmişsiniz.Lütfen yalnış anlamayın ama öyle.. Böyle konular çok derindir. Her babayiğit üstesinden gelip mutlu bir yuva kuramaz. O yüzden ayrılın. Siz yapamazsınız. ( Nişanlınız ve Siz)

Müzik konusunda anlaşamadığınızdan belli..

Oysa ki Müzik evrenseldir deriz.. Müzik İtalyanca yada Fransızca olsaydı yada vs..vs..bu tepkiyi vermezdi Aileniz ve siz.

Daha şimdiden Kürtlük Türklük olaylarına girmişsiniz.Lütfen yalnış anlamayın ama öyle.. Böyle konular çok derindir. Her babayiğit üstesinden gelip mutlu bir yuva kuramaz. O yüzden ayrılın. Siz yapamazsınız. ( Nişanlınız ve Siz)
Yani sessiz sakin halletmek varken, tartısma yasansın istemiyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X