Küçük aileler ve ev isleri lütfen yardım edin :(

Ben de aynı durumdayım. Yapmayınca hiç iş yapmıyosun, yapınca gerek yok farketmez yapma deniliyor. Çözğm şu; yapmak. Bence haftada bir kez hamur işi bişeyler yapılabilir bir yeterli fazlası kılo da aldırır sağlıksız da. Onun dısında bence sen haftalık yemek planı yap eşinin sevdiklerinden. P.tesi ıspanak ve bişey salı balık ve bişey gibi fibi. kesnlıkle her gun yemeğın olsun.simdi öyle demiş ya.yarın dicek ki sen zaten haftanın ıkı gunu yemek yapan bı ınsansın.yanı her gun yemek yapmalısın.biz de iki kişiyiz.ben de her sebzeyı yarım kılo tavuk et vs de adet olarak yaparım.
Sizin durumu da biliyorum ayni benim esime benzettim kendisini. Benimki basak iste hepsi toprak grubu erkekleri tuhaf ya
En iyisi agizlarina hic laf vermemek
Haklisin çözüm yapmak arkadasim

Arkadaslar selam . Biliyorsunuz 2 kisiyiz cocuk yok.Ben bütün yemekleri yapmasını biliyorum(meze dahil) ama sorun şu ki eşimden yana cok dertliyim.
Kendisi yatılı okullarda okudugu icin pilav ve makarnadan tiksinmiş. Sebzeyi cok sevmez.Salata da.. Corba aklina gelmez et ve balık istiyor sürekli. Yaparsam yiyor mu yiyor ama isteksizce sadece doymak icin..evlendigimden beri 1 su bardagindan yaptığım pilavi hep döktüm nerdeyse :KK43:
2.husus temizlik islerinde cok kötüyüm evi topluyorum ertesi günü bir bakiyorum darman duman. Bu arada belirteyim evim cok buyuk ve saglik sorunlarim var is yapinca oram buram ağrıyor.Yinede kendimi yoruyorum Evde köpekte var tuyleri dökülüyor. Esimle bir kadin bulduk haftada 1 temizlige geliyor gidiyor cok şükür.

Sorun şu biz son zamanlarda hep disardan yedik. Esimde sen haftada 1 yemek yapiyorsun bana bakmiyorsun gibi isyanlarda bulundu.Bugunde ben bulgurlu kofte yaptim yicek misin dedim hayir dedi dışarda yemis gelmis. Peki dedim oturdum kendim yedim
Bi baktim tencerenin ici bos
Sen mi yedin aşkım dedim. Evet dedi
Ayran da yapmis kendisine blendir tezgahin üstündeydi.
Afiyet olsun dedim ama sasirdim da. Gecen gunde corba yapmistim,sabah uyandim gec uyandim (kendisi daha erken uyanir) icmis.

O kadar çok üzüldüm ki,simdi diceksiniz nesine üzüldün?adam artık buldugunu yiyor demekki acıkmış ve yemiyecegi seyi yiyor yani bulgurlu seyleri de sevmez.

Bende boyle olunca hemen kendime ders aldim.Bana cevrem hep evinde yemegin bulunsun illa yemegin olsun derdi bende anlamazdim ne alaka derdim. Oyle degilmis :KK43:
Gece gece yarin icin, zeytinyagli pisirdim söylemesi ayıp ve borek yaptim Kendimce de hergun yemek yapcam diye karar aldim.
Esime de bundan sonra hergün yemek yapcam dedim oteki gune de taze fasulye dedim

Bana dedigi su "Askimm bosveer 2 gune bir yap 3 gune bir yap.
Bende neden yaa ? Yapmayınca laf ediosun dedim
Ses yok

Arkadaşlar o kadar dengesiz ki is yaparim kendini yorma kendini parcalama der. Yapmam pasaklisin der laf sokar.yemek yapmam laf yerim simdi de boyle biseyle karsilasiyorum.

Ben ne yapcam ya?
:KK43: siz küçük aileler ne tur yemekler yapiyorsunuz yemek dökmek en sevmedigim seydir ama cogu zaman dökülüyor.
Bide pasta borek tarzi seyler yapiyor musunuz benim aram pek yok yaptigima da değmiyor yani.

Yardimci olun lütfen derdim günü kurtarmak porsiyonlari nasil ayarlayabilirim? Bir evde hep yemek pismesi şart midir sizce?

Ben yeni evli oldugum icin yanlis mi davraniyorum bu konularda.Tecrubesizim sonucta yemek olmadi mi disardan soyletiyoruz ama o da bi yere kadar
Bi psikiatriste gitsin yemek mevzusu çözülür

Arkadaslar selam . Biliyorsunuz 2 kisiyiz cocuk yok.Ben bütün yemekleri yapmasını biliyorum(meze dahil) ama sorun şu ki eşimden yana cok dertliyim.
Kendisi yatılı okullarda okudugu icin pilav ve makarnadan tiksinmiş. Sebzeyi cok sevmez.Salata da.. Corba aklina gelmez et ve balık istiyor sürekli. Yaparsam yiyor mu yiyor ama isteksizce sadece doymak icin..evlendigimden beri 1 su bardagindan yaptığım pilavi hep döktüm nerdeyse :KK43:
2.husus temizlik islerinde cok kötüyüm evi topluyorum ertesi günü bir bakiyorum darman duman. Bu arada belirteyim evim cok buyuk ve saglik sorunlarim var is yapinca oram buram ağrıyor.Yinede kendimi yoruyorum Evde köpekte var tuyleri dökülüyor. Esimle bir kadin bulduk haftada 1 temizlige geliyor gidiyor cok şükür.

Sorun şu biz son zamanlarda hep disardan yedik. Esimde sen haftada 1 yemek yapiyorsun bana bakmiyorsun gibi isyanlarda bulundu.Bugunde ben bulgurlu kofte yaptim yicek misin dedim hayir dedi dışarda yemis gelmis. Peki dedim oturdum kendim yedim
Bi baktim tencerenin ici bos
Sen mi yedin aşkım dedim. Evet dedi
Ayran da yapmis kendisine blendir tezgahin üstündeydi.
Afiyet olsun dedim ama sasirdim da. Gecen gunde corba yapmistim,sabah uyandim gec uyandim (kendisi daha erken uyanir) icmis.

O kadar çok üzüldüm ki,simdi diceksiniz nesine üzüldün?adam artık buldugunu yiyor demekki acıkmış ve yemiyecegi seyi yiyor yani bulgurlu seyleri de sevmez.

Bende boyle olunca hemen kendime ders aldim.Bana cevrem hep evinde yemegin bulunsun illa yemegin olsun derdi bende anlamazdim ne alaka derdim. Oyle degilmis :KK43:
Gece gece yarin icin, zeytinyagli pisirdim söylemesi ayıp ve borek yaptim Kendimce de hergun yemek yapcam diye karar aldim.
Esime de bundan sonra hergün yemek yapcam dedim oteki gune de taze fasulye dedim

Bana dedigi su "Askimm bosveer 2 gune bir yap 3 gune bir yap.
Bende neden yaa ? Yapmayınca laf ediosun dedim
Ses yok

Arkadaşlar o kadar dengesiz ki is yaparim kendini yorma kendini parcalama der. Yapmam pasaklisin der laf sokar.yemek yapmam laf yerim simdi de boyle biseyle karsilasiyorum.

Ben ne yapcam ya?
:KK43: siz küçük aileler ne tur yemekler yapiyorsunuz yemek dökmek en sevmedigim seydir ama cogu zaman dökülüyor.
Bide pasta borek tarzi seyler yapiyor musunuz benim aram pek yok yaptigima da değmiyor yani.

Yardimci olun lütfen derdim günü kurtarmak porsiyonlari nasil ayarlayabilirim? Bir evde hep yemek pismesi şart midir sizce?

Ben yeni evli oldugum icin yanlis mi davraniyorum bu konularda.Tecrubesizim sonucta yemek olmadi mi disardan soyletiyoruz ama o da bi yere kadar
Ay korkutmayin evlilikten :)) benimkide et varken anasina bana yumurta kirarmsn diyormus :)) hep makarna yumurta tavukkırmasık menemen kahvalti türü yiiyormus ama tabi evlenince devamli bunlari yapsam olmaz sebzeyide beyfendi yemiyor fazla :) birde bende cogu yemegi biliyorm geri kalanlarida tarife bakarak yapıyorum ama su zamana kadar hicbir yaptigim çöpe atilmamistir mukkemmel olmasada karın doyuracak kadar yaparim :) merak ettim ilk evlendiginizde siz nasildnz :) zorlanmiyomuydunuz ne yiyip ne ictigini bilmediginiz bi adama cesit uydurmaya :) ve biliyomuydunuz hepsini

Biz üç kişilik aileyiz,porsiyonları küçük tutup az az çeşit yaparım doyurucu olur.
Sebze meyve yarım kilo alınır hep.
T.fasulye yapmışsam yanına pilav cacık tamamdır.
Bezelye yapmışsam makarna salata vb gibi.
Yani sulu,kuru ve salata tarzı.
Yemek sonrası illaki meyve,kuruyemiş yada çay+yanına bişeyler atıştırılır evimizde.
Akşam yemeğimiz erken olur çünkü.
Ev yemeği yapmanız çok güzel,geceler uzun olduğu için bazen acıkabiliyor insan.

Bır zamanlar yemekti Borektı vs cok yapardım .. hıc bitmezdi bızde.. Bır zaman sonra gecen yıllara inatmı bılmem yemek yapasım gelmedi.. Eşim cikolata ekmek yer olmuştu.. Oyle bır kac günde degıl baya baya ac kalıyordu.. Şimdı ıse yenı yenı yapacagım yemegı bıraz fazla yapıyorum.. Sıcak sıcak kavonozlara koyuyorum ters cevırıyorum. 1 hafta bozulmuyor.. Belkı daha fazla durabilir ama gerek kalmıyor yeniyor.. Fakat corbalarım bır haftayı Gecebilıyor..
Dıyelım kı mısafirım gelecek.. Borektı vs ıkı katı yapıp pişiriyor soguyunca derin dondurucuya koyuyorum.. Üşengeclik bu olsa gerek.. İnanın üşenmesem duba olurdum:)

Yemek konusunda derdim yok cunku kalan seyi ne yapacagimi cok iyi biliyorum

Pilav kalirsa kadinbudu
Kofte kalirsa kiymali borek
Sebze yemegi kalirsa yikanip zeytinyagli
Nohut kalirsa yikanip humus veya piyaz

Ben de ilk kez ev temizleyecegim. Hic beceremiyorum. Evim hic derli toplu degil. 8 yildir hic olmadi...
bende 9 yıldır darmadaginigim balık burcu musunuz

Ya ben de şu evini toplamayan yemek yapmayan kadınlara özeniyorum bazen.
Hiç böyle rahat bir insan olamadım.
Yemeksiz ev mi olur? Malzeme varsa dolabında yemek yapmaya ne var?
Yarım saat -45 dakikada bilemedin bir saatte en az iki çeşit yemek yapılır.
Hele dağınık mutfak, banyo?
Düşünmesi bile kötü.

Bizde 3 sene cocuksuz yasadik is saatlerimiz esimizin vardiyalari yuzunden cok duzensizdi. Genelde hep aperarif seyler yerdik ikimizde yemek yemeyi cok severiz o yuzden çabucak kilo aldik.
Oglumuz dogduktan sonra duzenli yemek pismeye basladi evde oh be dedim sonunda aksamlari evde yemek yiyoruz beraber diye.
Bizim tek avantajimiz her turlu yemegin yeniyor olmasi.
Mesela biz sebze cok tuketiyoruz.
Brokoliden tutunda bruksel lahanası, pirasa, kerevize kadar hersey sevenerek yenir. Oglumuzda bebekliginden beri yedigi icin hic ayirmadi hatta pirasaya bayilir.
Porsiyonlari da ayarlamamiz soyle oluyor genelde bazi seyleri yarim kilo aliyorum oazardan bize tam denk geliyor.
Bazi sryleri 1 kg aliyorum ama cok sevdigimiz için yeniyor ya da ertesi gun ogle yemeginde tukatiyoruz.
Dedigim gibicbiz yemek yemeyi sevdigimiz icin dokulenncok nadir seyler oluyor.
Zamanla elinizde gozunuzde alisacak inanin. Boyle boyle ogreniyor insan ayarlamayi

Ay korkutmayin evlilikten :)) benimkide et varken anasina bana yumurta kirarmsn diyormus :)) hep makarna yumurta tavukkırmasık menemen kahvalti türü yiiyormus ama tabi evlenince devamli bunlari yapsam olmaz sebzeyide beyfendi yemiyor fazla :) birde bende cogu yemegi biliyorm geri kalanlarida tarife bakarak yapıyorum ama su zamana kadar hicbir yaptigim çöpe atilmamistir mukkemmel olmasada karın doyuracak kadar yaparim :) merak ettim ilk evlendiginizde siz nasildnz :) zorlanmiyomuydunuz ne yiyip ne ictigini bilmediginiz bi adama cesit uydurmaya :) ve biliyomuydunuz hepsini
Ben bekarligimdan beri biliyorum yemek yapmayi merakim vardı
Nisanlilik doneminde az cok damak tadini ogrendim ve ara sira bize geldiginde biseyler yaptim begendi
Ilk evlendiğimde ise zorlandim cunku cok yorgundum ve dugunden sonra 2mizde hastalanmıştık
Kara kış
Ne yalan soleyim disaridan yedik ilk ay cogu gün
Ama nasil alisirsa oyle gider
Benim kahvalti kültürüm yok.ilk baslaeda hazırladım ama yumurta tahammul edilmesi zor bisey oldugu icin kokusu falan kahvalti hazırlamaz oldum.suan 2 ogun yiyoruz oglen aksam acıkırsak gece de sandavic yapiyorum.
Cesit uydurmaya falan zorlanmadim arkadaslarimiz vardi onlari davet ettik mesela bikac sefer meze salata hazirladim karides guvecine kadar baktim seve seve yiyor :KK70: :KK70:
Zamanla ogreniyorsun zaten neyi yiyip neyi yemediğini hangisini istahla hangisini istahsiz yediğini

ne zamandır var bunun için bir tedavi görüyor musunuz ben 16 yıllık hastayım bütün gün hiçbir şey yapmadan yatabilirim. Sadece hacamattan fayda görüyorum. araştırın inşallah iyileşirsiniz
Canim benimde 10 sene olcak nerdeyse 9. Seneye girdim antidepresan kullanmistim biraktim
Uyku cok etkiliyor uykusuz kaldigimda mahvoluyorum ozellikle
Lyrica diye bir ilac var norolog yaziyor bu ilaci bilirsin belki nadiren ayda 1 kez onu icerek devam ettim. Simdi onu da icmiyorum.ilac hic icmiyorum. Dikkat et fibromiyalji ilerde boyun fıtığı da yapiyor
Hacamat denemedim
Yuzme cok iyi imkanin varsa kesinlikle dene
Soguk mu sicakmi iyi geliyor onu bile cozebilmis degilim biliyormusun 9 senedir
Hem yaz hem kis agrilarim oluyor
Karnimda sislik ve kabizlikta oluyir bas agrisi da iluyor agrili adet gorme de oluyor uyusukluk yorgunluk
Ya tamamen psikilijik canim
D vitaminin eksikse d vitamini ic
D vitamini eksikligi yaygin kemik agrisi yapiyormus gittigim prof dr söyledi
Haberin olsun

Ben bekarligimdan beri biliyorum yemek yapmayi merakim vardı
Nisanlilik doneminde az cok damak tadini ogrendim ve ara sira bize geldiginde biseyler yaptim begendi
Ilk evlendiğimde ise zorlandim cunku cok yorgundum ve dugunden sonra 2mizde hastalanmıştık
Kara kış
Ne yalan soleyim disaridan yedik ilk ay cogu gün
Ama nasil alisirsa oyle gider
Benim kahvalti kültürüm yok.ilk baslaeda hazırladım ama yumurta tahammul edilmesi zor bisey oldugu icin kokusu falan kahvalti hazırlamaz oldum.suan 2 ogun yiyoruz oglen aksam acıkırsak gece de sandavic yapiyorum.
Cesit uydurmaya falan zorlanmadim arkadaslarimiz vardi onlari davet ettik mesela bikac sefer meze salata hazirladim karides guvecine kadar baktim seve seve yiyor :KK70: :KK70:
Zamanla ogreniyorsun zaten neyi yiyip neyi yemediğini hangisini istahla hangisini istahsiz yediğini
Bende yapıyorum ve merakliyim bunlara:) hele kek pasta felan :) ama yinede tarife gereksinim duydugum oluyor ama yaptimmi da gercekten yapiyorum ha 4 4 luk degil belki ama begeniliyor :)) açıkçası cok sorun yapiyorum evlenince ne yemek yapcam biseyi yanlış eksik mi yapcam yetistiremedigim zamanlar olacakmi sanki tek derdim buymus gibi sıkıntı yaptgm oluyor kimi zaman :))) :p

Çalışıyorum
Canım ne isterse ne kolayıma gelirse onu yapıyorum
Pirinç pilavlı köfte yapmayı beceremiyorum
Ben beceremeyince eşim netten tarif bulup yapıyor güzel de oluyor
Biz gezmede değilsek dişardan yemeyiz

Kocam da et sever ben etçi değilim
Adam ne bulsa onu yer

Bazen yapasım gelmez tost yaparız makarna yaparız yeriz

Konuyu takipteyim. Sizinle hemen hemen aynıyız. Birde sıcaklar bastırdı yemek yiyemiyorum eşimde buaralar geç geldiği için bitek az az 1 yasındakı kızıma çorba yapıyorum o bile içmiyor. Su ve karpuz benim yemeğim midem almıyor emziriyorum 43 kiloya düştüm :\\\

Konuyu takipteyim. Sizinle hemen hemen aynıyız. Birde sıcaklar bastırdı yemek yiyemiyorum eşimde buaralar geç geldiği için bitek az az 1 yasındakı kızıma çorba yapıyorum o bile içmiyor. Su ve karpuz benim yemeğim midem almıyor emziriyorum 43 kiloya düştüm :\\\
Bende 45 im canim belki bende düşmüşüm dur bu kilodab cidden can sıkıcı hava cok sıcak hersey agir geliyor

Safsarisin Safsarisin tencereleri küçültün hemen, büyük tencereyle yemek yapmak 2 kişilik yemek yapmanıza engel, biz 3 kişiyiz ve zeytinyağlılarla, domates soslu karışık kızartma hariç herşey 3 porsiyonluk ve günlük pişer bizde, büyük tencereleri kullanmıyorum bile, mutfağımda sıkça kullandığım tencerelerim evcilik oyunu oynarmışcasına miniktir, ben de sizin gibi ilk evlendiğimde hele de kalabalık bir aileden çıktığım için herşeyi fazla yapıyordum ama yenmiyordu, çözümü mini tencerelerde buldum, çorba mı yapacaksınız mini tencerelerde yapın, sanırım 10-12 cm'lik tencereler sizin işinizi görür, pilavı yarım su bardağı pirinç veya bulgurdan yapmanız kafi, tam 2 kişilik olur, ben 1 su bardağından yapıyorum 3 kişilik oluyor, oradan pay biçersiniz.
Zeytinyağlıları yarım kilodan yapsanız birkaç gün gider.

Safsarisin Safsarisin tencereleri küçültün hemen, büyük tencereyle yemek yapmak 2 kişilik yemek yapmanıza engel, biz 3 kişiyiz ve zeytinyağlılarla, domates soslu karışık kızartma hariç herşey 3 porsiyonluk ve günlük pişer bizde, büyük tencereleri kullanmıyorum bile, mutfağımda sıkça kullandığım tencerelerim evcilik oyunu oynarmışcasına miniktir, ben de sizin gibi ilk evlendiğimde hele de kalabalık bir aileden çıktığım için herşeyi fazla yapıyordum ama yenmiyordu, çözümü mini tencerelerde buldum, çorba mı yapacaksınız mini tencerelerde yapın, sanırım 10-12 cm'lik tencereler sizin işinizi görür, pilavı yarım su bardağı pirinç veya bulgurdan yapmanız kafi, tam 2 kişilik olur, ben 1 su bardağından yapıyorum 3 kişilik oluyor, oradan pay biçersiniz.
Zeytinyağlıları yarım kilodan yapsanız birkaç gün gider.

Cok tesekkur ederim sevgili Mune,
Bana biraz masraf çıktı düdüklü alacagim ve yeni tencere alcam acilen. :KK70:
Insanin gözü yaniliyor hesaplamıyor ya yazik gunah birsuru ac insan varken çöpe gidiyor. Bende boyle yapacağım.

X