Küçük aileler ve ev isleri lütfen yardım edin :(

Safsarisin

Oğlum herşeyim 🤲 🧿 💙
Kayıtlı Üye
6 Şubat 2018
11.201
14.567
Arkadaslar selam . Biliyorsunuz 2 kisiyiz cocuk yok.Ben bütün yemekleri yapmasını biliyorum(meze dahil) ama sorun şu ki eşimden yana cok dertliyim.
Kendisi yatılı okullarda okudugu icin pilav ve makarnadan tiksinmiş. Sebzeyi cok sevmez.Salata da.. Corba aklina gelmez et ve balık istiyor sürekli. Yaparsam yiyor mu yiyor ama isteksizce sadece doymak icin..evlendigimden beri 1 su bardagindan yaptığım pilavi hep döktüm nerdeyse :KK43:
2.husus temizlik islerinde cok kötüyüm evi topluyorum ertesi günü bir bakiyorum darman duman. Bu arada belirteyim evim cok buyuk ve saglik sorunlarim var is yapinca oram buram ağrıyor.Yinede kendimi yoruyorum Evde köpekte var tuyleri dökülüyor. Esimle bir kadin bulduk haftada 1 temizlige geliyor gidiyor cok şükür.

Sorun şu biz son zamanlarda hep disardan yedik. Esimde sen haftada 1 yemek yapiyorsun bana bakmiyorsun gibi isyanlarda bulundu.Bugunde ben bulgurlu kofte yaptim yicek misin dedim hayir dedi dışarda yemis gelmis. Peki dedim oturdum kendim yedim
Bi baktim tencerenin ici bos
Sen mi yedin aşkım dedim. Evet dedi
Ayran da yapmis kendisine blendir tezgahin üstündeydi.
Afiyet olsun dedim ama sasirdim da. Gecen gunde corba yapmistim,sabah uyandim gec uyandim (kendisi daha erken uyanir) icmis.

O kadar çok üzüldüm ki,simdi diceksiniz nesine üzüldün?adam artık buldugunu yiyor demekki acıkmış ve yemiyecegi seyi yiyor yani bulgurlu seyleri de sevmez.

Bende boyle olunca hemen kendime ders aldim.Bana cevrem hep evinde yemegin bulunsun illa yemegin olsun derdi bende anlamazdim ne alaka derdim. Oyle degilmis :KK43:
Gece gece yarin icin, zeytinyagli pisirdim söylemesi ayıp ve borek yaptim Kendimce de hergun yemek yapcam diye karar aldim.
Esime de bundan sonra hergün yemek yapcam dedim oteki gune de taze fasulye dedim

Bana dedigi su "Askimm bosveer 2 gune bir yap 3 gune bir yap.
Bende neden yaa ? Yapmayınca laf ediosun dedim
Ses yok

Arkadaşlar o kadar dengesiz ki is yaparim kendini yorma kendini parcalama der. Yapmam pasaklisin der laf sokar.yemek yapmam laf yerim simdi de boyle biseyle karsilasiyorum.

Ben ne yapcam ya?
:KK43: siz küçük aileler ne tur yemekler yapiyorsunuz yemek dökmek en sevmedigim seydir ama cogu zaman dökülüyor.
Bide pasta borek tarzi seyler yapiyor musunuz benim aram pek yok yaptigima da değmiyor yani.

Yardimci olun lütfen derdim günü kurtarmak porsiyonlari nasil ayarlayabilirim? Bir evde hep yemek pismesi şart midir sizce?

Ben yeni evli oldugum icin yanlis mi davraniyorum bu konularda.Tecrubesizim sonucta yemek olmadi mi disardan soyletiyoruz ama o da bi yere kadar

Çocuklarım olmadan önce yemeklerimi günlük ve akşam üzeri yapardım.
Çorbanın suyunu bile kaseyle koyar, artmaması için uğraşırdım.
Örneğin 2 kişiye 1 su bardağı pirinç çok fazla, 3/4 çay bardağı fazla bile gelir.
Ben her zaman adetten yanayımdır, köfte yaparsam eşime 6 bana 4 sayarım, köfteli yemeklerde de böyledir.
Tencere yemeklerinde yarım kilo herhangi sebze bile fazlaca yetiyor, ertesi güne kalıyordu.
Fırın yemeklerini gene adetli yaparım ve en çok da fırın yemeği yaparım zaten.
Daha sağlıklı geliyor bana, özellikle tavuk, pirzola ya da büyük parça etleri sebzelerle pişirince yanında hiçbir şeye gerek bile kalmıyor.
Salatayı da 1 salatalık 2 domates ve avuç içi kadar yeşillikten yaparım, yetiyor.
Porsiyon boyutunda çalışırsanız hem her gün lezzetli yemek olır hem de israf etmezsiniz.

Esin yemek yemeyi seviyor belli ki o yüzden yemeğin olsun her daim ama az çeşit olsun ki dökülmesin . Sevdiğiniz şeyleri yap sadece küçük tencereyle . Yani her akşam 3 4 çeşit gereksiz zaten 2 kişiye sevilen 1 çeşit bir de çorba içiyorsanız tamam işte .

Esin sana ugrasma 2 3 güne yap demiş ama seni yormak istememiştir belki de yapacağını anlayınca . Hemen bozulma sen olur öyle :) Yap sen yine yemeğini pasta börek sever genelde erkekler yemeyen pek nadirdir ama abartmamak lazım onu da kilo açısından .

Yani bence yemek yapmalısın.

Çocuklarım olmadan önce yemeklerimi günlük ve akşam üzeri yapardım.
Çorbanın suyunu bile kaseyle koyar, artmaması için uğraşırdım.
Örneğin 2 kişiye 1 su bardağı pirinç çok fazla, 3/4 çay bardağı fazla bile gelir.
Ben her zaman adetten yanayımdır, köfte yaparsam eşime 6 bana 4 sayarım, köfteli yemeklerde de böyledir.
Tencere yemeklerinde yarım kilo herhangi sebze bile fazlaca yetiyor, ertesi güne kalıyordu.
Fırın yemeklerini gene adetli yaparım ve en çok da fırın yemeği yaparım zaten.
Daha sağlıklı geliyor bana, özellikle tavuk, pirzola ya da büyük parça etleri sebzelerle pişirince yanında hiçbir şeye gerek bile kalmıyor.
Salatayı da 1 salatalık 2 domates ve avuç içi kadar yeşillikten yaparım, yetiyor.
Porsiyon boyutunda çalışırsanız hem her gün lezzetli yemek olır hem de israf etmezsiniz.
Evet bu onerileri dikate alacagim bende sayiyla yapcam bundan sonra bende genelde fırın yemehi yapiyorum aslinda daha lezzetli oluyor
Bugunku zeytinyagliyi da firinladim.
Pilavin ölçüsü ne olmali 2 kisi icin bi turlu tutturamadım :KK43:
Corbayi da 4 su bardagi degilde 2 su bardagi ölçüyle yapim dimi? Kaseyle olceyim ya da?
Ay ne salakmisim ilac gibi geldi bu yorum.cok sagolun

Esin yemek yemeyi seviyor belli ki o yüzden yemeğin olsun her daim ama az çeşit olsun ki dökülmesin . Sevdiğiniz şeyleri yap sadece küçük tencereyle . Yani her akşam 3 4 çeşit gereksiz zaten 2 kişiye sevilen 1 çeşit bir de çorba içiyorsanız tamam işte .

Esin sana ugrasma 2 3 güne yap demiş ama seni yormak istememiştir belki de yapacağını anlayınca . Hemen bozulma sen olur öyle :) Yap sen yine yemeğini pasta börek sever genelde erkekler yemeyen pek nadirdir ama abartmamak lazım onu da kilo açısından .

Yani bence yemek yapmalısın.

Dimi canim?
Evet bencede yapmaliyim . Yemek yemeyi cok seviyor annemde fark etmis yeme tarzini ne guzel yiyor oyle istahla diyor :KK70:
Ben ise alel acele yerim. O yemegi sevdiği icin yiyor ben ise sigara icmek icin yiyorum :KK43:

O zaman soyle yapcam mesela birgun mercimek corbasi biftek

Oteki gun yoğurt çorbası türlü gibi
2 cesit
Boregi ve pizzayi da cok seviyor ha dogru söyledin açgözlü iste
Diyolarmis ki kilo almissin esin sana iyi bakiyor herhalde
Herkes kilo almissin diyor kendisine
Bide yemegin üstüne hemen uyur :KK70:

Cocuk olunca tabi oyle oluyor.kimisi sevmez evet temizlikle cok ugrasir yemek yapmayi sevmem der
Var böyle tanidiklarim
Sicaklarda zor oluyor ocak basinda uğraş istahim da kapali mesela benim yiyesm gelmio
beyfendi kendi yapsın birazda canım hayat müşterek ben çok sinir oluyorum kadının görevi sadece sanki yemek temizlik

beyfendi kendi yapsın birazda canım hayat müşterek ben çok sinir oluyorum kadının görevi sadece sanki yemek temizlik
Aaaah ahhh
O kadar fena ki benim ki bu resmen acizlik
Olan yemegi ısıtmaya bile aciz
Ben isitacakmisim yada isitmasam da olurmus tabaga koyacakmisim o gelip yicekmis 5 dakika sonra
Yapmasam oyle ac ac oturur ha

Dimi canim?
Evet bencede yapmaliyim . Yemek yemeyi cok seviyor annemde fark etmis yeme tarzini ne guzel yiyor oyle istahla diyor :KK70:
Ben ise alel acele yerim. O yemegi sevdiği icin yiyor ben ise sigara icmek icin yiyorum :KK43:

O zaman soyle yapcam mesela birgun mercimek corbasi biftek

Oteki gun yoğurt çorbası türlü gibi

2 cesit
Boregi ve pizzayi da cok seviyor ha dogru söyledin açgözlü iste
Diyolarmis ki kilo almissin esin sana iyi bakiyor herhalde
Herkes kilo almissin diyor kendisine
Bide yemegin üstüne hemen uyur :KK70:

2 çeşit yeter size haftada bir de pizza veya börek bitti gitti .

Hem 2 kişilik yemek de çabuk oluyor çok da uğraşmazsin hemencecik pişer .

Evet bu onerileri dikate alacagim bende sayiyla yapcam bundan sonra bende genelde fırın yemehi yapiyorum aslinda daha lezzetli oluyor
Bugunku zeytinyagliyi da firinladim.
Pilavin ölçüsü ne olmali 2 kisi icin bi turlu tutturamadım :KK43:
Corbayi da 4 su bardagi degilde 2 su bardagi ölçüyle yapim dimi? Kaseyle olceyim ya da?
Ay ne salakmisim ilac gibi geldi bu yorum.cok sagolun
Estafurullah, alışma döneminde her şey olur.
Mesela ben hiç pilav yemem, eşim çok sever.
O yüzden 1 çay bardağından biraz az, yarım su bardağına denk gelecek şekilde yetiyor.
İkiniz de normal porsiyonda yiyorsanız bu ikinize de yeter.
Ve tencerede değil, sahanda yaparım ben pilavı.
Böylece gözüm de yetip yetmeyeceğini anlayabiliyor.
Hiç bütün tavuk almayız, kalça denilen iki parça bir akşam yemeği için ideal.
En sıkıntılı konu tencere yemeği özellikle türlü.
Her sebzenin yarımını koyarsanız gene 2 günlük yemek olur size.
Etli yemeklerde 300 gram sadece et yemeği ise 600 gram kadar kullanırım malzemeyi.
Makarna çeyrek paket.
Yani her tarifi yarıya indirin ki artmasın.
Pizza börek hamurişini bence evde kesin, dışardan söylediğiniz günlere indirin.
Yoksa kilolar alıp başını gidiyor, bizde öyle oldu.
Meyveyi bile adetli alın çürümesin, israf oluyor.

Aaaah ahhh
O kadar fena ki benim ki bu resmen acizlik
Olan yemegi ısıtmaya bile aciz
Ben isitacakmisim yada isitmasam da olurmus tabaga koyacakmisim o gelip yicekmis 5 dakika sonra
Yapmasam oyle ac ac oturur ha

Ama senin ki de evde bi ton yemek bırakıp gidersin de açlıktan kıvranan tipten o dolabı açıp ısıtamaz en kızdığım tip .

Adam da azcık mutfağa girecek canım hadi belki senin elinden seviyor istiyor ama bi kere de o sana hazırlasın elleriyle hiç bişey yapamıyorsa ev müstakil ızgara filan yapsın .

X