Kreş sorunu

leylosvemecnun

Cennet kuşu Deniz'im ❤
Kayıtlı Üye
24 Aralık 2014
4.766
6.394
4 yasinda daha dogrusu 4 yasini doldurmamis bir kizim var 46 aylik aylarin bu kadar önemli oldugunu bilmiyordum 48 ayi doldurmasi gerekli demislerdi ama rica minnet yazdirdik.
Esimle benim dedigim kreş olsun diye bir dünya tantana ettim trip attim kabul ettirdim o baska bir yere yazdirmak istiyordu.Kizim normalde cok dısa dönük herkesle konusup diyalog kurabilen sosyal bir cocuk hic cekingen bir cocuk degil bicir bicir konusur.
Oyun gruplarina gideriz en uyum saglayani o olur ben acikcasi kresteki ilk günümüzde bile anne sen git diyecek diye düsünmüstüm.Cünkü gecen yildan beri ben okula gitmek istiyorum diye basimizin etini yedi.

Neyse p.tesi başladı ilk gün anlamadi o kadar ikinci gün arkadaslarinin yanina gitmek,oyun odasina girmeyi gectim yaklasmak bile istemedi benim yanimda kalacakmis bacagima bir yapisti ne kendine yaklastirdi ne yaklasti ögretmeni konusmaya calistiginda ittirdi suratini cevirdi temas etmesine izin vermedi belki dedik farkli bir ortam ya normaldir düzelir, salıdan beri ayni tas ayni hamam evde tamam arkadaslarimla oynayacagim diyor oraya gidince asla gitmiyor benimle bekleme salonunda oturuyor ögretmenleri ayri ben ayri cabaladik henüz 1 aylik bile olmamis bebegim var onunla birlikte gidiyoruz o agliyor bir yandan kizim agliyor bir yandan kafayi yiyecegim birine birakacak imkan yok emiyor cünkü.
Sebep de sunmuyor neden istemiyorsun kizim diyorum istemiyorum iste diyor.Diyorum sana kötü davranan mi oldu ya da neyi sevmedin neden istemiyorsun sunu mu begenmedin bunu mu begenmedin soruma cevap vermiyor konuyu degistiriyor o oda cok sıcakti diyor tamam diger odalara neden gitmedin diyorum karnim acikti diyor park kismina gidelim o zaman diyorum farkli konuya gecip babam ne zaman gelecek diyor bugun okulun kapisinda iceri girmemek icin yerlere yatti o agladi ben agladim sinirden.
Acaba dedim erken mi diger arkadaslari hep 4 yasini doldurmus bir benimki onlardan ufak acaba ondan mi böyle yapiyor ? Ögretmeni alisir,endise etmeyin diyor ama ufak bebekle birlikte yanina gitmeye ne kadar devam edebilirim bilmiyorum bu durumla karsilasanlar var mi ne yapmak gerekiyor ?

Pedagogla görüstürmem gerekir mi ? Carsamba günü annem de bizimle geldi belki seni görmezse öyle yapmaz ben binaya girmedim bahcede bekledim bu sefer anneme aynisini yapti nasil cözecegiz hemen pes edip almam mi gerekiyor kresten ? Esimle de ayri tartisiyoruz benim dedigim kreste daha cok yasiti vardi sen direttin burasi olacak diye bak simdi böyle oldu arkadaslari 2020 nin basinda dogmus bizimki sonunda dogdu yas farki var neredeyse onlara uyum saglayamaz ama dedigim kreste aylarina göre ayirmislardi beni dinlemedin bak sonuca diyor cok moralim bozuk

Son düzenleme:
Kreşe alışma süreci sanıyorum her anne baba yaşamıştır bu durumu. Çok normal, kurallı düzenli, prensesi olmadığı bir ortama giriyor. Başta şansını deneyecek, gitmek istemeyecek. Sonra alışacak. 4 yaş da ufak değil artık yahu 2 yaşında başlayan çocuklar var. Yaşı gelmiş, alayım diye düşünmeyin. Alışır.

Bence konunun yaşla hiç alakası yok. Yeni kardeşi olduğu için o kreşteyken siz kardeşiyle evde olacaksınız muhtemelen bunu sorun yapıyor, yeni doğmuş kardeşi olan çoğu çocuk bu tepkiyi verir heleki okula yeni başlıyorsa. Eşinizin dediği yer yada x yeri fark etmez burada zaten içeri dahi girmediğini söylüyorsunuz, kızınızla o kreşteyken evde ne yapacağınızdan bahsedin.
Birde kreşe siz değil babası bıraksın anane falanda değil, evden hiç çıkmadan kapıdan yolcu edin babasıyla gitsin. Babayla oryantasyon süreci daha sağlıklı oluyormuş.
Birde eğitimciler daha iyi bilir, ilk 1-2 hafta güzel gidip 3-4. Haftada ağlayanlarda oluyormuş yani direk ilk 1 ay sabırlı olmak gerek

Benim bebeklerim basladiginda krese, bizim 1 aylik bir alistirma suremiz oldu, Mesela ilk hafta beraber gidip 1 saat sinifin bir kosesinde oturduk. Bebekler ortama alisti. Daha sonrasinda 1 hafta biz ayri bir odada oturup onlar kendi siniflarinda 1 saat oynadilar. bizim yoklugumuza alisinca bu 1 saatlik sure iste ogle yemegi, uykusu vaktine kadar kademeli arttirildi. Bir ayin sonunda simdi 8 saat kaliyorlar. Belki benzer birsey deneyebilirsiniz

Yani ben de o fikirdeyim esimin de tepkisi bu olunca iyice dibe cöktüm daha kirki cikmamis bebekle gidip gelmek ne kadar zor ben de istemezdim böyle olmasini direkt beni suclayinca sinir oldum

Esim benim dogum surecimde ki oncesinde riskli gebeligim vardi o surecte o kadar cok izin almak zorunda kaldi ki o yuzden izin alamiyor yoksa evet bence de babasiyla daha kolay olur uyum sureci

Ilk adimi atsa dediginiz gibi ilerleyecegiz ama nafile

Yani ben de o fikirdeyim esimin de tepkisi bu olunca iyice dibe cöktüm daha kirki cikmamis bebekle gidip gelmek ne kadar zor ben de istemezdim böyle olmasini direkt beni suclayinca sinir oldum
Kızım 27 aylıktı kreşe başladığında. İlk hafta çok iyiydi, sonrasında 1 ay her gün ağladı gitmek istemiyorum diye. Ben de çok üzülüyordum, alışır normal diyorlardı ama annelik işte suçluluk psikolojisi içine girdim. Çalıştığım için mecburdum. Alayım gitmesin de diyemedim. Sonra alıştı, maşallah şimdi okuldan gelmek istemiyor. 4 yaş da artık normal bir yaş. Ama ilk ayrılık zor oluyor işte. Sabredeceksiniz.

Esim benim dogum surecimde ki oncesinde riskli gebeligim vardi o surecte o kadar cok izin almak zorunda kaldi ki o yuzden izin alamiyor yoksa evet bence de babasiyla daha kolay olur uyum sureci
Benim çevremde aynı sizin anlattığınız şeyleri yaşayanlar oldu ve hepsininde ikinci çocuk bebekti, özellikle kızınız gibi sosyal bir çocuk gitmemekte direniyorsa bence bunuda bi düşünün. Baba izin alamıyorsa anane tek götürmeyi denesin. Normalde kademeli alıştırma yapılıyordu öyle bir şey yapmadılar mı? İlk hafta 1 saat anneler ile,2. Hafta anne bahçede 2 saat vs gibi

Benim oğlumda 12 aylikken başladı.
Ilk günler 10 dakika kaldik .. öyle öyle alişti.

Olayın yaşla alakası yok. Daha doğrusu sınıftan küçük kalmasıyla alakası yok. Net olun. İkna etmeye çalışmayın. Bana kızdığını biliyorum, ama yemek saati (veya hangi saat ise somut örnek verin) sonrası seni gelip alacağım ve istediğin oyunları oynayacağız

Kesinlikle ikna etmeye çabalama
Bir saatte konuşsan ikna olmaz. Seni duymuyor o anda

Bilmiyorum ya şu kreş işini biz de hâla oturtamadık.

Sabahları okulun parkında oynuyor,arkadaşları hiç parka uğramadan koşa koşa içeri giriyor. Bizimkine “hadi yavrum” demesek asla girmez biliyorum.

Tamam çok şükür ağlamıyor artık.

Girerken de hiç gülmüyor,bir sarılıyor ki içim acıyor…

Eve girince de bir süre ağlıyor sakinleştiriyorum…

Canım çok sıkılıyor ne yalan söyleyeyim…

Hala daha gidiyorum cocukla kafayi yiyecegim ögretmeni de bir yere kadar ikna icin ugrasiyor surekli benimkini nazlayamaz pes edecegim artik

Ne denediysem nafile artik pes etme noktasindayim bebek agliyor bir yandan kizimi bekliyorum bir yandan yok yani asla katilayim edeyim yok oyle bekleme salonunda yapisik oturuyoruz

Evet ilk hafta annelerle idi bu hafta cocuklar yalniz gidecekti ama kizim beni birakmiyor

Öncelikle kızınıza asla neden okulu sevmiyorsun demeyin. Çünkü siz onun aklıma sevmemeyi sokmuş olursunuz. Ona okula gitmen gerekiyor, endişeleniyorsun biliyorum ama ben seni şu saatte gelip alacağım ve seninle kocaman sarılacağız, çünkü bende kardeşinde seni çok özlüyoruz ama sabrediyoruz diyin. Sürekli aynı şeyleri net bir şekilde belirtin. Ona dil dökmeyin, net bir şekilde gitmesi gerektiğini bilsin.
Birde bence süt sağıp kardeşini evde annenize bırakıp gidin çünkü onu görüp etkileniyor olabilir.
Bu arada bende aynı süreçteyim oğlum 4yaşına yakın ama bu tavırla ilerliyorum ve faydasını gördüm. Hala arada ağlıyor mesela bugün araya hafta sonu girdiği için ağlamış ve gidip almak zorunda kaldım ama ona yarın gelip alamam çünkü senin okuldan geri kalmaman gerekiyor, sen çıkıncaya kadar güzel vakit geçir bizde akşam seni alınca seninle şunu yaparız gibi küçük ama güzel planlar yapıyoruz.
Birde öğretmenimizin tavsiyesiyle bir puzzle hazırladık ve bu puzzle gün içinde bitirince akşama bir süprizimiz olduğunu söyledik ve bu işe yaradı bizde. Ben puzzle görsellere ekleyeceğim bence deneyin. Ama asla vazgeçmeyin.

Eklentiler

• d83c0b2f-d0ec-47f1-9000-127f878d6f34.jpeg
    125,8 KB · Görüntüleme: 17
Hala daha gidiyorum cocukla kafayi yiyecegim ögretmeni de bir yere kadar ikna icin ugrasiyor surekli benimkini nazlayamaz pes edecegim artik
Sen bilirsin ama gitsin istiyorsan pes etmemelisin.

Sabırla devam etmelisin.

Belki süreyi kısaltabilirsin.

Bizimki ağlamıyor da ama koşa koşa da girmiyor hâla.

Geçen sene aylarca karşılıklı ağladık, çok zordu. Her gün sabırla bazen 1 saat bazen 3 saat bazen 45 dakika tuttum. O gün içimden geldiği gibi davrandım. Ama hastane işi yoksa her gün sabırla götürdüm.

Bu sene gene 1 saatle başladık şimdi yarım gün kalıyor.

Çok düşünüyorum, çok üzülüyorum ne yapalım bilmiyorum.

Tamam okula gitmesinler ama evde ne verebiliriz? Ben öyle etkinlik de beceremiyorum. En basitinden pilav istiyor yapmama izin vermiyor. Zaten baba aşırı bağlı,evdeyken peşimi hiç bırakmıyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…