Köylülüğüm nasıl geçer

Kolay gelsin. Ay Karadeniz'de gelin olmak zor bence.
Eşinizin babasının köye yeni ev yapma fetişi olmaması da baya ilginçmiş

Herkes böyle soyluyor. Esim de karadenizli 9 senelik evliyiz köye götürmedi beni. Babasi 9 senedir her yaz söylüyor bikmadan.
Eşim şehirde dogmus buyumus, sadece yazlari zorla köye goturulmus cocukken, onda bile bikmis sonra gitmemiş.
Bir ara merak etmistim gidelim demistim galiba ama iş yapmak gerekir gidersek dedi. vazgectik sonra

Evet söylerler. Değil 9, 39 sene olsa söylerler Ben de eşiniz gibiyim.
Üniversite ve sonrasında bir dönem hiç gitmedim. Sonra gidince aman Allahim me kadar güzel ya benim memleketim moduna girdim. Ben o kültürde büyüdüm, çok sevdiğim yönleri de var müziği, horonu gibi. O kültürde olmayan birinin aile ilişkilerine uyum sağlaması hep çok zor gelmiştir bana. Ama eşiniz belli ki sınırını çekebilmiş. Nereli olursa olsun bizim toplumumuzda nadir bulunan bir özellik. Sizin adınıza sevindim:)

Yok bizzat eşim yapacak o evi

Yazdan yaza seviyorum ben gitmeyi. Oğlum da çok seviyor. Ama yaşamak mı o olmaz işte orada yaşayamam. Eşime kalsa yaşanacak yer
Bizde babam yaptı neyse ki Erkek kardeşim de olmadığı için biz hazıra konduk.
Köylerimiz zaten çok güzel bence. Sadece bizim kültürümüze uzak kişiler için bazı alışkanlıklar, aile ilişkileri zorlayıcı gibi geliyor bana. Ben itinayla uzak durdum Samsun doğusundan

Gitmeyi sevdiğinize göre siz sorun yaşamıyorsunuz belli ki. İyi tatiller diyeyim öyleyse. Memleketime selam :)

Evet cidden zor icine girmeden bilmiyordum acikcasi ve hala uyum sağlamiş degilim cunku ailesiyle uyumlu olmamiz olabilecek bir sey değilmiş

Bu konuda haklılık payın çok.Biri karadeniz biri ege olmak üzere farkli bölgede kirsal köyde seçim görevlisiydim.Max. 35-40 yasindaki kadinlarin elleri cildi sanki 60 yaş gibi kırışık ,parmaklari katılaşmış düz tutamıyorlardı.Öyle bir yıpranmışlık genç yaşta.Köy hayati romantize edilecek bir hayat asla degil hele ki ülkemizdeki gibi kara düzenle modern tarım arasına sıkışıp kalmış tarım ve hayvancıysan.

Şş köylüler nassınız?
Buldunuz mu bir çare buram buram otantizme yoksa heybeleri takıp herkes kendi derdine mi?

Konu sahibi, sana diğer yorumlarımın birinde eğitim linki paylaştım, gördün mü acaba merak ettim.
Artık cılkı çıktı çünkü didiştik kaynaştık öneriler sunduk alt metinler okuduk, analizler kişilik incelemeleri, eski hesaplaşmalar birbirini etiketleme aen köylü sen elit sen defol gitler derken bir yerde faydalanmışsındır ya, sırf şurayı okusam yeter minvalinde bir konu oldu.
Var mı daha almak istediğin, kanımızı mı emicen napacaksın yani

niye herkes sabahtan akşama köy ve köylü güzellemesi yapmış ki burda? Ben mesela apartmanda komşularım kapı önüne ayakkabı koyduğu için -ki bunlar doktor öğretim görevlisi falan- "insanın içi köylü olmasın" diyorum. kabul edin hepiniz de bunu yapıyorsunuz. bu köylünün kötü olduğundan değil, aşırı rahat alanlarında yaşadıkları için şehir hayatında gelişime değişime ve sosyal yaşama ayak uydurmakta güçlük çekmesinden kaynaklı yapılan klasik bir eleştiri ve söylem bazen de ironi... konudaki herkeste bir güzelleme, bir sen komplekslisin lafları... kadın ben utanıyorum dememiş ki, içimde bir köylü var ve bunu değiştirmek istiyorum demiş. mesela benim içimde de bir fakir var asla durduramıyorum maddi durumumuz yerinde ama ben hala kışı 2 ayakkabıyla geçirmenin derdindeyim, herkese dünyaları alırım kendime gelince 2 tişörte para vermek içime oturur, çünkü benim ruhum fakir, bunu da ben değiştirmek istiyorum mesela. umarım anlatabilmişimdir demek istediğimi... konu sahibine de muhtemelen bu ima bir yerlerde birileri tarafından yapılmış ve/veya bir şekilde özgüveni kırılmış, toparlamak istiyor. ne var bunda? sadece şunu söyleyeyimm o gördüğünüz çok zenginn sözde kültürlü çok bilen çok gezmiş çok okumuş tipler var ya, hepsiyle oturup bir akşam yemek yiyin veya 2 kadeh içki için hepsi senden benden daha köylü, daha avam ve daha çirkin kelime dağarcığına ve hayatlara sahip -tecrübe ettim-. özgüveninizi de kişisel gelişim kitaplarıyla sağlayamazsınız çünkü bir çoğu safsata, siz adabı muaşeret kurallarını öğrenin sadece ve kendiniz olun, yıllardır starbucks'ta kahve içerim ve gidip "ben latteden başka kahve bilmiyorum bana daha sert bi kahve önerir misiniz?" diyorum alıyorum içiyorum, beğendiysem adını öğreniyorum bir sonrakinde istersem onu söylüyorum. bundan da hiiiiç rahatsız değilim, ben bu kadar biliyorum yarın yeni bir şeyler öğrenirim, öğrenerek de devam ederim. hiçbirimiz anamızın karnından sosyete içine doğmadık...

Peki siz hıc 50 derecelık seraya gırıp salatalık, domates vs topladınız mı
Trakyanın sıcagında cadıra gırıp arı sagdınız mı
Kombılı evde de sobalı evde de oturdum cok sukur.
Yaptıgunuz ferıhalıktan baska bırsey degıl. Bulunduğunuz durumdan utanan sızsınız ben degıl.
Kımse burda begenmıyor o koylerı savundum dıye bna yuklenmenızde ayrı sacma.
Kımse kalmasın koylerde ne gerek var. Dısa bagımlı uretemeyen ulke olalım nolmus dımı.
Koklerınden utanan, hıc bır onerıyı de kabul etmeyen sızsınız.
Yerı geldi cıftcılık, hayvancılıkta yaptım, yeri geldı en luks restoranlarda da oturdum. Burda bolkeseden sallamıyoruz.
Toprağım olsa tabıkı de gıderım yerlesırım. Bosa mı dıyorum yatırım yapılsın, tesvık yapılsın, ziraat okulları, kursları artsın dıye.
Iyy o kotu, aman bagdas kurdum aman sunu yaptum sız bunları kafaya takıp utanın koylerden. 10 seneye bu gıdısle o da kalkmıycak

Bende bunu diyorum. Koy guzl demedım kı hıc. Tesvık yapılsa, okullar kurslar acılsa bılınclı bılgılı tarım ve hayvancılık yapılsa dıs ulkelerdeki gıbı dedım. Ve koyluluk de utanılacak bır sey degıl dedım. Hala lafımın arkasındayım. O utandıgı koy hayatı onu okutup memur yapmıs karnını doyurmus. Degerleri kaybetmek mı lazım. Koy kotu gelın sehre herkes olsun memur, ogretmn. Eee nerde kaldı uretım.. Dısa bagımlılık glsın sonra.

Sizde gerçekten algılama sorunu var zamanıma yazık

Yorumunuza gülücük attım ama yanlış anlamayın anlatım tarzınız çok hoştu yüzümde gülümsemeye sebep oldu :))
boldladığım kısımlara istinaden yazıyorum, kapı önüne ayakkabı bırakmak içinizin köylü olmasıyla alakalı olmayabilir, bilmiyorum ama apartmanımızda erkeğin İzmirli kadının yabancı uyruklu olduğu bir aile var, ayakkabıları sürekli kapı önünde belki tembellik belki apartmanda yaşama adabını bilmemezlikten ama ayakkabıları kapı önünde bırakanların birçoğu köyden gelmiş insanlar değil.

Ruhun fakir olmasından mı gerçekten yoksa tüketim çılgınlığına, ihtiyacın olmayan şeyleri dahi almanın gereksiz olduğu bilincinde olmaktan mı? İhtiyacınız varsa elbette alın bu huyunuzu değiştirmek istiyorsanız değiştirin tabii ama bende fakir ruhluyum galiba hiçbir şeyi almış olmak için almam, indirim görünce her renginden alayım hiç giymesem de dursun diyerek bir sürü şeye para vermek yerine birbiriyle kombinleyeceğim giyerken de keyif alacağım kıyafetler alırım, buna ev eşyası da dahil telefon vs dahil, ki bu kısımda bir şey daha eklemek istiyorum, dolaplar dolusu kıyafetler almak, evlerimizi tıka basa eşyayla doldurmak, çıkar bakayım telefonunu dediklerinde telefonum x marka değil nasıl çıkarayım deyip utanmayı bize pompalayan kapitalizmdir, ne kadar tüketirsen ne kadar alırsan o kadar gelişmiş çağa ayak uydurmuş bir insan olursun fikri pompalanıyor, insanları içine değil ambalajına bakılan ürünler haline getirdiler.

Konu sahibinin yaşadığı da bu aslında, kendisini geliştirmek için çabalayan, okumuş meslek edinmiş bir kadın ama girdiği çevreler her ne kadar dillendirmese de kendisini kötü hissetmesine neden oluyor, adabı muaşeret öğrenip kendisi olması tavsiyenize katılıyorum, insan özünü de kaybetmemeli zira bizi biz yapan özümüz, olduğumuzdan çok başka birine dönüşmeye çalışmak da sakil duruyor çünkü.

Memleket akhisar mı?

Kusura bakmayın ama yazdıklarınız gerçekten çok saçma..siz kendinizi geliştirmeyi ne zannediyorsunuz ?? Kafanızda bir kimlik kurmuşsunuz o kimliğe bürünmeye çalışıyorsunuz .. ev yapımı reçel yerine özel çikolata götürdüğünüzde kendinizin gelişmiş olduğunuzu düşünüyorsanız gerçekten rahatsızsınız demektir .ayrıca köylülük ne demek?Yunus Emre gibi bir değere sahip bir ülkenin bu tarz düşüncelere bürünmesi gerçekten çok üzücü .

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…