Köylülüğüm nasıl geçer

Köylülükten sofra adabına 10 sayfadan fazla konuşulmuş.
Nasıl rahatsanız öyle yersiniz elbette ama doğru olanı inkar etmemek gerek.
Komik politik magazinel türü de var bu konuların…
Eski New York belediye başkanı Blasio pizza yerken çatal bıçak kullandığı için zamanında eleştirilmişti.
O da İtalyan köklerini hatırlatıp ‘pizza gerçekte çatal bıçakla yenir’ deyip son noktayı koymuştu :))
sözün özü konu sahibi sen gerçekten kendini geliştirmek isteyen birisin yazılarından belli oluyor.
Bizim millet bir fakir iki köylü edebiyatını çok seviyor, bunları aşmak zor geliyor

Gitmiş miyim hiç diye baktım. Zeus altarına yakınmış. Oralardaki köyler bilinen köylere asla benzemiyor. Çam ağaçları, zetinliklerle, sayısız şelaleyle dolu kaz dağları bana göre Türkiye'nin en güzel yeridir. Ama herkes doluşup gelmesin lütfen. 🙈
Evet çok güzel bir yer, her gittiğimizde Zeus Altarını da gezdik, oraya çıkarken çam ormanının içinden geçtiğiniz için oksijen zehirlenmesi yaşıyorsunuz resmen, gitmeyen varsa Adatepe’yi tavsiye ederim, çok eski bir rum köyü orası tüm evler taş ev, gitmişken zeus altarını da gezsinler gerçi maalesef sağ olsun bizim vatandaşımız çerini çöpünü bırakıyor orada ama manzarası ömre bedel.
hayvancılık ve mandıra işi yapan bir ailem var ben de 10 seneye yakın hayvancılık yaptım en zor kısmı bizim gibi beslenme ve bakımına olan özel ilgi sağım makine yapıyor yemleme ve alt temizliğini de ama doğum oluyor hastalık oluyor çocuğun gibi başında bekliyorsun evden de uzak sayılacak bir mesafede olur ağıllar bunlar zordu ve eşimin farklı bir iş ve çevresi vardı ortağının evinde olan davette eşinin annesi emekli bankacıy dı ama köyde kalıyor demiştiniz bu kız gayet saçı başı giyimi düzgün oturmayı kalkmayı biliyor demişti 😅
bazı yorumlar ön yargılı geldi bana o yüzden çocukluğum Kütahya da geçti merkez de ergenlik dönemim de Adanadaydim ailem kendi köylerine 2005 senesinde döndü çok eski şartları bilmiyorum Ama baya modern bir yaşantı var günümüzde başka bir işte çalışmak da emek ve zaman istiyor

Köy yaşamı zordur hayvancılık yapanın ayrı zorluğu var meyve sebze üreticisinin ayrı zorluğu var, hayvancılık yapan ha deyince hayvanlarını bırakamaz tarımla uğraşan da ekim zamanıyla hasat zamanı işini bırakamaz, evet bazı şeyler daha pratikleşti ama tarımı hayvancılığı kolaylaştıran şeyler her köye gitmedi maalesef, köyün genel mali durumuyla da alakalı bu, misal benim baba tarafından akrabalarım köyde yaşıyor ama köyde bir tane gariban bulamazsınız, kendileri keyif yapar işi de sezonluk işçiye yaptırırlar ama aynı şehirde bir ablamızın akrabalarının olduğu köye davet edilmiştik bir dağ köyüydü ve köy garibandı, bizim akrabaların evlerinde yemek odaları ayrı misafir odaları ayrı, evlerin içinde hamamları bile var, o ablanın akrabalarının köyünde insanlar 2 göz odanın içinde 2 aile yaşamaya çalışıp bir de misafir ağırlıyorlardı, şimdi böyle bir köyde maalesef hayvancılığı da tarımı da kişi beden gücüyle kendisi yapmak zorunda çünkü kazancı ancak kendi kendisini döndürüyor ne makineye ne işçiye yatırım yapamıyor.

Evet başka bir işte çalışmak da emek istiyor gerçekten ama siz içinde olduğunuz için yarın tepem atsa işten çıksam köye yerleşir 3-5 büyükbaş alırım biraz da tarla eker yoluma bakarım dersiniz ama hayatı boyunca hiç köye gitmemiş veya falanca köyde serpme kahvaltı yemeye mi gitsek manzarası da güzelmiş diyerek turistik gezi gibi giden birisi bir köyde temelli yaşayamaz, toprakla uğraşmak hayvancılık yapmak zor gelir.

Bir örnek vereceğim biz İstanbulluyuz, evlenene kadar kendimize ait bahçeli bir evde büyüdük 2 kardeş, bahçede birçok meyve ağacımız da vardı vs, neyse ikimizde evlendik İstanbul’un aynı yakasında ama farklı ilçelerinde oturduk, ben genelde bahçeli müstakil ev tercih ettim çocuğum kuşu böceği toprağı ağacı tanısın dokunarak büyüsün diye, kardeşim sitede büyüttü çocuklarını, bir gün bize geldiler bahçede çeşit çeşit meyve ağaçları, yeğenim erik ağacını görüp annesine bahçede kirazlar var dedi, şimdi siz bu çocuğu bir köye götürseniz yapamaz, oturduğu sitenin bahçesinde kuş bile görmedi ki çocuk.

O yüzden ben köyde yapamam diyenleri de anlıyorum herkes yapamaz.

Arkadaşlar sayfalarca tartışma sonunda hanimefendinin koylulugunu gecirebildik mi simdi nedir son durum?

saflara ayrıldık. kimileri köy hayatını romantize ederken kimileri "köylüleri niçin öldürmeliyiz?" şiiri tadında konuştu.
sonuç olarak hanımefendi halen köylü.

Yapma eksilenirsin ben geçen farklı bir köylü mevzusunda bu şiiri andım diye beğenmedimler gelmişti 😂

canı isteyen eksiye bassın da gülüp geçilecek mevzuyu ciddiye alıp bilenebilecek tıynette olan hasarlıları görelim.
şaka bir yana, ben kent soylu olabilirim ama eşim köylü. gitmesek de, görmesek de kütüğüm köyde :rapci:

Paylaşıldı bu geç kaldın.

1711130962760.png

Evet çok güzel bir yer, her gittiğimizde Zeus Altarını da gezdik, oraya çıkarken çam ormanının içinden geçtiğiniz için oksijen zehirlenmesi yaşıyorsunuz resmen, gitmeyen varsa Adatepe’yi tavsiye ederim, çok eski bir rum köyü orası tüm evler taş ev, gitmişken zeus altarını da gezsinler gerçi maalesef sağ olsun bizim vatandaşımız çerini çöpünü bırakıyor orada ama manzarası ömre bedel.

Köy yaşamı zordur hayvancılık yapanın ayrı zorluğu var meyve sebze üreticisinin ayrı zorluğu var, hayvancılık yapan ha deyince hayvanlarını bırakamaz tarımla uğraşan da ekim zamanıyla hasat zamanı işini bırakamaz, evet bazı şeyler daha pratikleşti ama tarımı hayvancılığı kolaylaştıran şeyler her köye gitmedi maalesef, köyün genel mali durumuyla da alakalı bu, misal benim baba tarafından akrabalarım köyde yaşıyor ama köyde bir tane gariban bulamazsınız, kendileri keyif yapar işi de sezonluk işçiye yaptırırlar ama aynı şehirde bir ablamızın akrabalarının olduğu köye davet edilmiştik bir dağ köyüydü ve köy garibandı, bizim akrabaların evlerinde yemek odaları ayrı misafir odaları ayrı, evlerin içinde hamamları bile var, o ablanın akrabalarının köyünde insanlar 2 göz odanın içinde 2 aile yaşamaya çalışıp bir de misafir ağırlıyorlardı, şimdi böyle bir köyde maalesef hayvancılığı da tarımı da kişi beden gücüyle kendisi yapmak zorunda çünkü kazancı ancak kendi kendisini döndürüyor ne makineye ne işçiye yatırım yapamıyor.

Evet başka bir işte çalışmak da emek istiyor gerçekten ama siz içinde olduğunuz için yarın tepem atsa işten çıksam köye yerleşir 3-5 büyükbaş alırım biraz da tarla eker yoluma bakarım dersiniz ama hayatı boyunca hiç köye gitmemiş veya falanca köyde serpme kahvaltı yemeye mi gitsek manzarası da güzelmiş diyerek turistik gezi gibi giden birisi bir köyde temelli yaşayamaz, toprakla uğraşmak hayvancılık yapmak zor gelir.

Bir örnek vereceğim biz İstanbulluyuz, evlenene kadar kendimize ait bahçeli bir evde büyüdük 2 kardeş, bahçede birçok meyve ağacımız da vardı vs, neyse ikimizde evlendik İstanbul’un aynı yakasında ama farklı ilçelerinde oturduk, ben genelde bahçeli müstakil ev tercih ettim çocuğum kuşu böceği toprağı ağacı tanısın dokunarak büyüsün diye, kardeşim sitede büyüttü çocuklarını, bir gün bize geldiler bahçede çeşit çeşit meyve ağaçları, yeğenim erik ağacını görüp annesine bahçede kirazlar var dedi, şimdi siz bu çocuğu bir köye götürseniz yapamaz, oturduğu sitenin bahçesinde kuş bile görmedi ki çocuk.

O yüzden ben köyde yapamam diyenleri de anlıyorum herkes yapamaz.
gelişme durumuna göre değerlendirmek lazım yaşanılan her yeri

Laf anlatmaya gerek yok. Anlamıyor konu sahıbı. Ama konu aslında daha derinde. Koy ve koy hayatını benımseyemıyorlar. Tesvıkte yok bunun için. Asırı sehır ozentılıgı.
Herkes amır memur olmak yerine zıraat, tarım, hayvancılık vs. Derslerı alsa atasının tıpragını temız verımlı sekılde işlese, bakımlı temız hayvancılık yapsa velhasıl okumus kendını egıtmıs olsa su konu bıle konusulmaz.
Okuyorum dıyır anlamıyor. Okuyan ınsan zaten su utanma, sıkıkma, ezık hissetme durumunu yasamaz. Asmıstır arttık o dusuncelerını. Kendı oldugu gıbı olur. Hep ınsanlarda yarama cabasu ne gerek var kasıntı olmaya. Ne luzum var Ferıhacılık oynamaya
Öncelikle feriha benzetmenize koptum siz drama izlemeye devam edin 😂 madem o kadar köy hayatını önemsiyorsunuz buyrun siz gidin tarımda öncü olun madem kombili evlerden wifiyle yazmak kolay tabi , sorumla alakasız olacak ama sorayım siz hiç gece 12 den sabah 8 e kadar tütün toplamaya gittiniz mi, ya da sabahın karanlığında çocuk halinizle uyandırılıp çisili tarlada ıslak ıslak fasulye topladınız mı, inek sağarken tekme yediniz mi ben yani feriha bunların hepsini yaptım hem de ilkokuldan üniversiteye kadar ama sizin kadar köy övücü olamadım feriha özentisi oldum kusuruma bakmayın , sapla samanı ayıramayıp özenti deyip geçmişsiniz eyvallah

gelişme durumuna göre değerlendirmek lazım yaşanılan her yeri
Aynen, bir de beklentilerinize göre, tümüyle atıyorum kıyaslama gibi düşünülmesin mesela İstanbul’da doğmuş büyümüş birisi Anadolu’nun bir köyünde yaşayamayabilir ama kıyı Ege’deki köylerden birinde yaşamak cazip gelebilir, ki onu bile emeklilik sonrası düşünmesi olasıdır çünkü en gelişmişi bile sonuçta Büyükşehir konforunda değil, en azından sağlık hizmetlerine ulaşmak daha sıkıntılı, pandemi zamanı bunun zorluğunu çektik biz.

Kolay gelsin. Ay Karadeniz'de gelin olmak zor bence.
Eşinizin babasının köye yeni ev yapma fetişi olmaması da baya ilginçmiş :KK70:
Yok bizzat eşim yapacak o evi 😁

Yazdan yaza seviyorum ben gitmeyi. Oğlum da çok seviyor. Ama yaşamak mı o olmaz işte orada yaşayamam. Eşime kalsa yaşanacak yer🤭

X