Köylülüğüm nasıl geçer

kıyı egenin çoğu yerinde doğalgaz yok

yazın gelip 2 selimiye kabak koyu vs yapan istanbullular sanıyor buralar kışın da böyle

sonra bakıyor aaaa odun kırcak aaaaa o ne, önce o odunu eve getirmesi için birini bulması lazım (ve burada birine iş yaptırmak öyle büyük şehirlerdeki gibi değil, iş yapacak paşanın canının istemesi ve iyi para vermen lazım), sonra soba kurdurması lazım, amanınn nn o soba her gün yakılacak!...aaa burada kış boyu yağmur, evler akıyor, (pek iyi izolasyonlu, sağlam çatılı ev yok)

sonra poposuna vura vura şener şen koşuşuyla kaçıyorlar kışı bitirmeden....
Ay şu an benim yaşadığım zorluk . Benim ailem de Akdeniz tarafında yaşıyor dogalgaz yok . Şu an ev buz gibi . Odada klima var diğer odada elektrikli falan yakıyoruz . Sobalı ev gibi. Allah'tan sıcak su var. Cidden tatil beldeleri kışın sıkıntılı.

İnsanlar çok çalışır köyde köyün konsepti budur.Tatil köyü meselesi değil kendinizi nezaketsiz yada ozguvensiz buluyorsanız bunun üzerinde çalışabilirsiniz bunun köylü şehirli olmakla hiç alakası yok.Afedersiniz ne ayılar var şehirde bir WC kullanma adabı bilmeyen sokaklara bakın mesela ......neyse insan insan olsun kafasında bir insan olarak ailenizle gurur duymanızı öneririm çalışkan insanlar mış herkes yapamaz bunu .....insanlık tarihi mağarada başlamış zaten çokta şey etmemek lazım bu tarz şeyleri kafaya takmamak siz yazdığınız sorduğunuz için dalga geçmeden yorum yapıyorum kendinizde eksik gördüğünüz yerleri gelistirin hicbirimizin prenses kral padişah soyundan gelmedigimizi de unutmayın .....Birde ben taktım organik ürünlere köy köy geziyorum valla miss gibi köyler içim açılıyor benim ......

niye herkes sabahtan akşama köy ve köylü güzellemesi yapmış ki burda? Ben mesela apartmanda komşularım kapı önüne ayakkabı koyduğu için -ki bunlar doktor öğretim görevlisi falan- "insanın içi köylü olmasın" diyorum. kabul edin hepiniz de bunu yapıyorsunuz. bu köylünün kötü olduğundan değil, aşırı rahat alanlarında yaşadıkları için şehir hayatında gelişime değişime ve sosyal yaşama ayak uydurmakta güçlük çekmesinden kaynaklı yapılan klasik bir eleştiri ve söylem bazen de ironi... konudaki herkeste bir güzelleme, bir sen komplekslisin lafları... kadın ben utanıyorum dememiş ki, içimde bir köylü var ve bunu değiştirmek istiyorum demiş. mesela benim içimde de bir fakir var asla durduramıyorum :KK70: maddi durumumuz yerinde ama ben hala kışı 2 ayakkabıyla geçirmenin derdindeyim, herkese dünyaları alırım kendime gelince 2 tişörte para vermek içime oturur, çünkü benim ruhum fakir, bunu da ben değiştirmek istiyorum mesela. umarım anlatabilmişimdir demek istediğimi... konu sahibine de muhtemelen bu ima bir yerlerde birileri tarafından yapılmış ve/veya bir şekilde özgüveni kırılmış, toparlamak istiyor. ne var bunda? sadece şunu söyleyeyimm o gördüğünüz çok zenginn sözde kültürlü çok bilen çok gezmiş çok okumuş tipler var ya, hepsiyle oturup bir akşam yemek yiyin veya 2 kadeh içki için hepsi senden benden daha köylü, daha avam ve daha çirkin kelime dağarcığına ve hayatlara sahip -tecrübe ettim-. özgüveninizi de kişisel gelişim kitaplarıyla sağlayamazsınız çünkü bir çoğu safsata, siz adabı muaşeret kurallarını öğrenin sadece ve kendiniz olun, yıllardır starbucks'ta kahve içerim ve gidip "ben latteden başka kahve bilmiyorum bana daha sert bi kahve önerir misiniz?" diyorum alıyorum içiyorum, beğendiysem adını öğreniyorum bir sonrakinde istersem onu söylüyorum. bundan da hiiiiç rahatsız değilim, ben bu kadar biliyorum yarın yeni bir şeyler öğrenirim, öğrenerek de devam ederim. hiçbirimiz anamızın karnından sosyete içine doğmadık...
Çok haklısınız. Bir şey diyeyim mi? Aslında o tür kafelerde baristaların aldığı eğitimin içinde gelen müşteriye kahve tanıtımı da var. Her kahvenin ve kafenin kahvesinin sertliği, tadı farklıdır. Sürekli giden biri ancak istediği kahveyi tutturur. Başkasının önerisiyle olmaz. Oradan çıkıp başka yerde içmeye gitseniz yine deneyimleyeceksiniz. Bu kahve kalitesiyle alakalı değil kahve çekirdeğinin geldiği yere göre tadı değişiyor. Baristalar ve kafe zincirleri bunu biliyor. Ama nedense bizim insanımız halden hallere giriyor.

Bide köy olmasa çiftçi olmasa tarım yoksa açız gerçek anlamda boşuna köylü milletin efendisidir dememiş güzel insan rahmetle minnetle ..... Mesela ben ne anlarım pırasa yetiştirmekten ..... köylü dediğin insanda işinin uzmanı bence emek var orada. . .bir bilimkurgu filmi olsa köylüyü mü memurumu harcarsin deseler şahsen kim yarar işe napim memuru diye köylüyü tutar gerisini uzay boşluğuna yollarım hani dünyanın sonu gelmiş falan filan ( ay burda espri var beğenmedim atacak olan lafı hep yanlış tarafından anlayanlara açıklama ) 😂😂😂😂😂

Bide köy olmasa çiftçi olmasa tarım yoksa açız gerçek anlamda boşuna köylü milletin efendisidir dememiş güzel insan rahmetle minnetle ..... Mesela ben ne anlarım pırasa yetiştirmekten ..... köylü dediğin insanda işinin uzmanı bence emek var orada. . .bir bilimkurgu filmi olsa köylüyü mü memurumu harcarsin deseler şahsen kim yarar işe napim memuru diye köylüyü tutar gerisini uzay boşluğuna yollarım hani dünyanın sonu gelmiş falan filan ( ay burda espri var beğenmedim atacak olan lafı hep yanlış tarafından anlayanlara açıklama ) 😂😂😂😂😂
Bizim köylüler otu ilçe pazarından alıyor. Hshshshshhs

Bizim köylüler otu ilçe pazarından alıyor. Hshshshshhs
Maalesef, tarımla uğraşan herkese de güvenmesin insanlar, doğal ürün alıyorum diye düşünmesinler.
Ege bildiğiniz üzere zeytin ve zeytinyağı cennetidir lakin hepsi olmasa bile büyük bir kısmında zeytinler daha siyah görünsün diye boya kullanılıyor, zeytinyağlarının içine de zeytin kokusu esansı, yeşil gözüksün diye gıda boyası koyuyorlar, zeytinyağ diye alınanların büyük bir kısmının içinde kanola ve pamuk yağı var, ne yazık ki o doğal zannedilen tarım ürünlerinde ve dahi baharatlarda bile aşırı pestisit var bu sebeple yurtdışına ihraç ettiğimiz ürünler geri dönüyor, ki yurtdışına gönderilenlere sözde iç piyasada tüketilenden çok daha dikkat ediliyor zira yurtdışı alıcılarımız gıda konusunda aşırı titiz, dönen o ürünler sonra imha edilmiyorsa vay halimize.

Son düzenleme:
Yorumunuza gülücük attım ama yanlış anlamayın anlatım tarzınız çok hoştu yüzümde gülümsemeye sebep oldu :))
boldladığım kısımlara istinaden yazıyorum, kapı önüne ayakkabı bırakmak içinizin köylü olmasıyla alakalı olmayabilir, bilmiyorum ama apartmanımızda erkeğin İzmirli kadının yabancı uyruklu olduğu bir aile var, ayakkabıları sürekli kapı önünde 😬 belki tembellik belki apartmanda yaşama adabını bilmemezlikten ama ayakkabıları kapı önünde bırakanların birçoğu köyden gelmiş insanlar değil.

Ruhun fakir olmasından mı gerçekten yoksa tüketim çılgınlığına, ihtiyacın olmayan şeyleri dahi almanın gereksiz olduğu bilincinde olmaktan mı? İhtiyacınız varsa elbette alın bu huyunuzu değiştirmek istiyorsanız değiştirin tabii ama bende fakir ruhluyum galiba 😂 hiçbir şeyi almış olmak için almam, indirim görünce her renginden alayım hiç giymesem de dursun diyerek bir sürü şeye para vermek yerine birbiriyle kombinleyeceğim giyerken de keyif alacağım kıyafetler alırım, buna ev eşyası da dahil telefon vs dahil, ki bu kısımda bir şey daha eklemek istiyorum, dolaplar dolusu kıyafetler almak, evlerimizi tıka basa eşyayla doldurmak, çıkar bakayım telefonunu dediklerinde telefonum x marka değil nasıl çıkarayım deyip utanmayı bize pompalayan kapitalizmdir, ne kadar tüketirsen ne kadar alırsan o kadar gelişmiş çağa ayak uydurmuş bir insan olursun fikri pompalanıyor, insanları içine değil ambalajına bakılan ürünler haline getirdiler.

Konu sahibinin yaşadığı da bu aslında, kendisini geliştirmek için çabalayan, okumuş meslek edinmiş bir kadın ama girdiği çevreler her ne kadar dillendirmese de kendisini kötü hissetmesine neden oluyor, adabı muaşeret öğrenip kendisi olması tavsiyenize katılıyorum, insan özünü de kaybetmemeli zira bizi biz yapan özümüz, olduğumuzdan çok başka birine dönüşmeye çalışmak da sakil duruyor çünkü.
☺️☺️ o ruhu köylü olmasın lafını işte tam bu yüzden yazmıştım. Aslında köylü değil ama bu lafı kullanıyoruz demek istedim 😂 ironi ya da alışılmış söylem dediğim buydu. Saçma ama hepimiz yapıyoruz bunu onu demek istedim. Yoksa biz de köylü değiliz ama ablamlarla aramızda da birbirimize söylüyoruz 😂

☺️☺️ o ruhu köylü olmasın lafını işte tam bu yüzden yazmıştım. Aslında köylü değil ama bu lafı kullanıyoruz demek istedim 😂 ironi ya da alışılmış söylem dediğim buydu. Saçma ama hepimiz yapıyoruz bunu onu demek istedim. Yoksa biz de köylü değiliz ama ablamlarla aramızda da birbirimize söylüyoruz 😂
Ama bazı şeyleri de güzel oluyor, mesela şalvarı seviyorum çok rahat efil efil.
2 sene evvel her yerde tırım tırım Adana şalvarı aradım, otantik kıyafetler satan bir yerde buldum, kara poturlu ağa gibi geziyorum 😂

Ama bazı şeyleri de güzel oluyor, mesela şalvarı seviyorum çok rahat efil efil.
2 sene evvel her yerde tırım tırım Adana şalvarı aradım, otantik kıyafetler satan bir yerde buldum, kara poturlu ağa gibi geziyorum 😂
Benim yaşadığım şehirde şalvar gelenekk, köylerdeki düğünlerdee var yaa şıkkkır şıkkkır giyiyor kadınlar, bekarlar ayrı evliler ayrı (pullu/pulsuz gibi) giyiyor, efsane 😂 hatta bir tanesinin adı var helikopter düşüren mi diyorlar ne 😂 istiyorsan alır gönderirim vallayi 😂 köyün herşeyi güzeldir toprak kokusundan ekmeğine, bitkisine kadar bunlar çok ayrı. Hatta benim köyüm yok ne anne ne baba tarafından hep keşke olsaydı deriz 🤷🏻‍♀️

Benim yaşadığım şehirde şalvar gelenekk, köylerdeki düğünlerdee var yaa şıkkkır şıkkkır giyiyor kadınlar, bekarlar ayrı evliler ayrı (pullu/pulsuz gibi) giyiyor, efsane 😂 hatta bir tanesinin adı var helikopter düşüren mi diyorlar ne 😂 istiyorsan alır gönderirim vallayi 😂 köyün herşeyi güzeldir toprak kokusundan ekmeğine, bitkisine kadar bunlar çok ayrı. Hatta benim köyüm yok ne anne ne baba tarafından hep keşke olsaydı deriz 🤷🏻‍♀️
İnce düşünceniz için çok teşekkür ederim 🥰 sağ olun düşünmeniz yeter. Benim anne tarafından da baba tarafından köy var ama ebeveynlerim de bizlerde köyde doğmadık, arada gittiğimiz gidince de keyif aldığımız bir yerdi köy, ahhh eski günler😊

Köylü olmanın nesi kötü ?
Herkes kökende köylü zaten
Bence destek alın.
Bence bana destek önermek yerine zahmet edip sorumu okusaydınız başlığa göre yorum yapan birinin önerisiyle destek alamayacağım kusura bakmayın 😂 herkes kökende köylü evet neden çocuklarınızı tarıma hayvancılığa teşvik etmiyor da en basitinden bir memur ol diyorsunuz, köylü olmak çok güzel de neden ikide bir de köylüleri neden öldürmeliyiz şiiri paylaşılıyor , kökenlerim asilzade olsaydı keşke lanet olsun köyüme mi demişim üstelik sizin küçümseyip beğenmediğiniz o köylülerden biri olarak medeniyete de uyum sağlamaya çalışıyor iki kat uğraşıyorum doğuştan medeni birine göre, oysa köylülük harika da neden Kezban Paris’te olmaya çalışıyorum Kezban köyünde gibi davransam ya değil mi hiç kendimi eleştirmesem yanlışımı düzeltmeye çalışmasam zaten herkes bayılıyormuş ilkel taraflarımıza.

Bence bana destek önermek yerine zahmet edip sorumu okusaydınız başlığa göre yorum yapan birinin önerisiyle destek alamayacağım kusura bakmayın 😂 herkes kökende köylü evet neden çocuklarınızı tarıma hayvancılığa teşvik etmiyor da en basitinden bir memur ol diyorsunuz, köylü olmak çok güzel de neden ikide bir de köylüleri neden öldürmeliyiz şiiri paylaşılıyor , kökenlerim asilzade olsaydı keşke lanet olsun köyüme mi demişim üstelik sizin küçümseyip beğenmediğiniz o köylülerden biri olarak medeniyete de uyum sağlamaya çalışıyor iki kat uğraşıyorum doğuştan medeni birine göre, oysa köylülük harika da neden Kezban Paris’te olmaya çalışıyorum Kezban köyünde gibi davransam ya değil mi hiç kendimi eleştirmesem yanlışımı düzeltmeye çalışmasam zaten herkes bayılıyormuş ilkel taraflarımıza.
İnsan olmak zaten yaşadığın yere uyum sağlamak demek bunu anlıyoruz tabi ki uyum sağla zaten yorumlar da o yönde kursa gidin gibi öneride bulunanlara ben zaten biliyorum diyorsunuz
ama eski konularına da bakarak sorunun çözümünü profesyonel destek alman olduğu düşünüyorum

Yazdiklariniza gore siz kendinizi törpülemeye çalışmıyorsunuz kökeninizi kurutmaya çalışıyorsunuz.Üzgünüm o olmaz ki.Bir yerden patlak veriyor ki verebilir de köy kökenli olmanız.Sosyal çevrenizde eminim bunu minik detayları farkeden de yoktur ama siz bunu takıntı derecesine getirdiğinizden işin içinden çıkamıyorsunuz.

X