Köylülüğüm nasıl geçer

Sobalı, kalorıferlı katalitik lı evlerde de oturdum. Bu yorumunz hos degıl.
Onun havasını, sıcaklıgını, aıle kavramını, cocuklugunu ozleyebılıyor ınsanlar.
Koyde yasamakta gayet guzldır. Bence koy için tesvık edılmeli, okullar acılmalıdır. Hayvancılık, tarım bızım özumuzdur. Sızın gıbı dusundugu için sehırler goc alıyor ve sonra kıra, trafık, gecım, uretım sorunları cıkıyor.
Komık olmak etkılesım almk için ınsanları yaftalayan kucuk dusuren yorumlar yakısmıyor. Burası geyık konusu degıl netıcede.
Nedense bir kere sabahın kör ayazında odun kırıp soba kovası taşımamış çoluk çocuk özlüyor o sobalı evleri ya. Köylere de gayet kat kaloriferli ev yapanlar var, parası olan ah canım sobam demiyor pek.

Şehirden sıkıldım, buradaki hayatımı ,konforumu aratmayacak bir köy yaşantım olsun diyenler ayrı, köyde yaşamak zor yahu.
Anne babamın çocukluklarini dinliyorum, insani hiçbir tarafı yok yaşadıklarının. Şartlar öyleymiş, yaşamışlar, şuan o kadar imkansız değilse de tüm şartlarıyla gercek bir köyde yaşamanın güzellenecek bir tarafı yok. Çiftçilik hayvancilik, geçimini direkt bunlardan yapmak çok zor.
Bunu demek köylüyü aşağılamak değil. Bunları bir tarafa bırakıp romantik köy güzellemesi yapmak gerçekçi değil asıl.
Konu sahibinin derdi bunlarla alakalı değil ama edilen normal lafları da başka yerlere çekmeye gerek yok.

Son düzenleme:
ben bu konuyu nasıl kaçırmışım ya :KK70: kaç sayfa yorum dönmüş, hiçbirini okumaya mecalim yok direk bodoslama gireceğim konuya.
ben biraz anladım galiba ne demek istediğinizi. her insan farklı ortama girdiğinde bir bocalar. hayat tecrübesi fazlaysa bir şekilde ayak uydurup tolere edebilir diye düşünüyorum. mesela oğlumun ultra lüks zengin bir sınıf arkadaşı var. ailesi tr de tanınan bir aile öyle söyleyeyim. annesiyle bizim de samimiyetimiz gelişti. sınıftan bir kaç arkadaşın annesiyle de aynı şekilde samimi olduk. kadın bizleri evine davet etti. ev müstakil villaların olduğu bir sitede, sitenin en geniş evi, 4 katlı bir villa. içindeki eşyaları, dekorasyonu vs anlatmıyorum. aklınızın alabildiği en üst sınır zenginlik neyse onu hayal edin :KK70: durumu iyi çok arkadaşım oldu, evlerine çok gittim. benim durumum da fena sayılmaz. ona rağmen bu başka bir level dı. kadınla kültür farkımız asla yok, aksine eğitim ve donanım açısından kendisinden daha öndeyim. ama ben bile o şaşaa karşısında bir bocalamadım değil, diğer arkadaşlar da öyle :) sizin köylülükten kastınız nedir bilmiyorum ilk mesajınızdan pek anlaşılmıyor. sonra örneklendirdiyseniz okumadım ama farklı ortamlarda bocalamak, ne konuşacağını bilememek gibi algıladım ben. eğer öyleyse kendinizi geliştirdikçe, farklı ortamlarda daha çok bulundukça bu histen kurtulursunuz

Bu kadar köy güzellemesi yapanlar köyde mi yaşıyor merak ettim ben. Değilse neden?

Temiz hava, doğa, üretmek, meyveyi sebzeyi dalından yemek güzel ama konunun ana teması o değil ki.
+1
Ben kendimi ifşa edeyim. Köyde yaşamadım ama çalıştım. Hiç bana göre değildi.
Asla tercih etmem köyde yaşamayı. Ben şehir hayatından gayet memnunum.
Fakirlik güzellemesi yapanları da zerre anlamadım, bu konu özelinde değil ama sürekli görüyorum sosyal medyada. Hayatımın 15-20 yılı sobalı bir evde geçti, zor şartlarda yaşadım. Sobalı evler, yokluk hiç de güzellenecek bir şey değil. Bir saniye bile yaşamak istemem. Yaşamak isteyene versin Allah ama güzelleyenlerin de bir gün bile dayanamayacağını garanti ederim.
Öyle İnstagram postlarındaki gibi taş köy evi villalarında yaşamıyor insanlar. Tuvaleti bile dışarıda olan var halen. Gece yarısı hava eksilerdeyken çişe çıkın da göreyim ben sizi. :KK53:

Nedense bir kere sabahın kör ayazında odun kırıp soba kovası taşımamış çoluk çocuk özlüyor o sobalı evleri ya. Köylere de gayet kat kaloriferli ev yapanlar var, parası olan ah canım sobam demiyor pek.
Sobalı ev zordur, maddi imkansızlıklar veya maalesef memleketin her yerine doğalgaz hizmeti verilmediğinden soba kullanmak zorunda kalanlar hariç, pisliği isi odun kömürle uğraşmak berbat bir şey.

70’ler kuşağıyım, biz çocukken İstanbul’da henüz doğalgaz yoktu ev sobalıydı o zamanlar şimdilerin sıkma kömürü de yoktu koca koca kömür kalıplarını baltayla kırarak küçültmeniz gerekiyordu, çocukken sıcacık sobanın önünde kedi gibi uyumak çok keyifli ama büyüyünce sobanın temizliğine dahil olmak çok fena.

Şu an Ege’de küçük bir kasabadayım buraya doğalgaz gelmiyor ama sobanın zorluğunu bildiğimden klima tercih ediyoruz, bu vesileyle devlet böyüklerine de sesleneyim, doğalgazı sadece görünür yerlere getirmeyin, doğalgaz olmayan kasaba köy mezra kalmasın, 21. yüzyılda tüple yemek yapıyoruz elektrikli şofbenle duş alıyoruz klimayla ısınıyoruz🤦‍♀️

Şehirden sıkıldım, buradaki hayatımı ,konforumu aratmayacak bir köy yaşantım olsun diyenler ayrı, köyde yaşamak zor yahu.
Anne babamın çocukluklarini dinliyorum, insani hiçbir tarafı yok yaşadıklarının. Şartlar öyleymiş, yaşamışlar, şuan o kadar imkansız değilse de tüm şartlarıyla gercek bir köyde yaşamanın güzellenecek bir tarafı yok. Çiftçilik hayvancilik, geçimini direkt bunlardan yapmak çok zor.
Bunu demek köylüyü aşağılamak değil. Bunları bir tarafa bırakıp romantik köy güzellemesi yapmak gerçekçi değil asıl.
Konu sahibinin derdi bunlarla alakalı değil ama edilen normal lafları da başka yerlere çekmeye gerek yok.

Bu yoruma katılıyorum, köylü olmak ayıplanacak bir şey değil ya da küçümsenip aşağılanacak ama köyde yaşamak zor, bir kere sabah ezanı tarlaya ahıra koşturuyorsunuz, ya ekip biçerek ya hayvancılık yaparak geçinmek zorundasınız, köyde doğup büyümüş gençler dahi okuyup meslek sahibi oluyor ki köyden ilçeye şehire gitsin, benim anne tarafımda da baba tarafımda da köyde yaşayan akrabalar var orada doğup büyümüş yaşlılar köylerini bırakmıyor ama onların çocukları ve torunları öğretmen bankacı avukat doktor hemşire vb olup köyden gitti çünkü hiçbiri tarla bağ bahçeyle uğraşmak istemiyor, ki maalesef her köy de aynı düzeyde olmuyor, ülkenin tüm köylerini gezmedim ama Marmara ve Ege’de gezdiğim köylerde bile farklılıklar var, Marmara’da daha kapalı devre yaşayan içlerine yabancı kabul etmeyen birçok şeyin ayıplandığı köylerde barınamazsınız, keza Ege’nin bazı bölgelerindeki köylerde de bu durum var ama misal çoğunlukla Ege’de olup da deniz kenarı olan köylerde zamanla yabancı turistlerin ilgi göstermesi sonucu kapalı devre köyler olmaktan çıkıp turistik köylere dönüşmeleri sebebiyle oralarda yaşasanız da yadırganmazsınız.

Laf arasında kazlardan da bahsedilmiş, turistik gezilerde de mi kaz gören olmadı 😂 Kazları ve tıslamasını görmek isteyenler Çanakkale Ayvacık’a bağlı Adatepe köyüne gitsinler, hem muhteşem bir manzarası var hem de ziyaretçileri kovalamak için tetik bekleyen kazları var 😂

Son düzenleme:
Sobalı ev zordur, maddi imkansızlıklar veya maalesef memleketin her yerine doğalgaz hizmeti verilmediğinden soba kullanmak zorunda kalanlar hariç, pisliği isi odun kömürle uğraşmak berbat bir şey.

70’ler kuşağıyım, biz çocukken İstanbul’da henüz doğalgaz yoktu ev sobalıydı o zamanlar şimdilerin sıkma kömürü de yoktu koca koca kömür kalıplarını baltayla kırarak küçültmeniz gerekiyordu, çocukken sıcacık sobanın önünde kedi gibi uyumak çok keyifli ama büyüyünce sobanın temizliğine dahil olmak çok fena.

Şu an Ege’de küçük bir kasabadayım buraya doğalgaz gelmiyor ama sobanın zorluğunu bildiğimden klima tercih ediyoruz, bu vesileyle devlet böyüklerine de sesleneyim, doğalgazı sadece görünür yerlere getirmeyin, doğalgaz olmayan kasaba köy mezra kalmasın, 21. yüzyılda tüple yemek yapıyoruz elektrikli şofbenle duş alıyoruz klimayla ısınıyoruz🤦‍♀️

Bu yoruma katılıyorum, köylü olmak ayıplanacak bir şey değil ya da küçümsenip aşağılanacak ama köyde yaşamak zor, bir kere sabah ezanı tarlaya ahıra koşturuyorsunuz, ya ekip biçerek ya hayvancılık yaparak geçinmek zorundasınız, köyde doğup büyümüş gençler dahi okuyup meslek sahibi oluyor ki köyden ilçeye şehire gitsin, benim anne tarafımda da baba tarafımda da köyde yaşayan akrabalar var orada doğup büyümüş yaşlılar köylerini bırakmıyor ama onların çocukları ve torunları öğretmen bankacı avukat doktor hemşire vb olup köyden gitti çünkü hiçbiri tarla bağ bahçeyle uğraşmak istemiyor, ki maalesef her köy de aynı düzeyde olmuyor, ülkenin tüm köylerini gezmedim ama Marmara ve Ege’de gezdiğim köylerde bile farklılıklar var, Marmara’da daha kapalı devre yaşayan içlerine yabancı kabul etmeyen birçok şeyin ayıplandığı köylerde barınamazsınız, keza Ege’nin bazı bölgelerindeki köylerde de bu durum var ama misal çoğunlukla Ege’de olup da deniz kenarı olan köylerde zamanla yabancı turistlerin ilgi göstermesi sonucu kapalı devre köyler olmaktan çıkıp turistik köylere dönüşmeleri sebebiyle oralarda yaşasanız da yadırganmazsınız.

Laf arasında kazlardan da bahsedilmiş, turistik gezilerde de mi kaz gören olmadı 😂 Kazları ve tıslamasını görmek isteyenler Çanakkale Ayvacık’a bağlı Adatepe köyüne gitsinler, hem muhteşem bir manzarası var hem de ziyaretçileri kovalamak için tetik bekleyen kazları var 😂
Gitmiş miyim hiç diye baktım. Zeus altarına yakınmış. Oralardaki köyler bilinen köylere asla benzemiyor. Çam ağaçları, zetinliklerle, sayısız şelaleyle dolu kaz dağları bana göre Türkiye'nin en güzel yeridir. Ama herkes doluşup gelmesin lütfen. 🙈

hayvancılık ve mandıra işi yapan bir ailem var ben de 10 seneye yakın hayvancılık yaptım en zor kısmı bizim gibi beslenme ve bakımına olan özel ilgi sağım makine yapıyor yemleme ve alt temizliğini de ama doğum oluyor hastalık oluyor çocuğun gibi başında bekliyorsun evden de uzak sayılacak bir mesafede olur ağıllar bunlar zordu ve eşimin farklı bir iş ve çevresi vardı ortağının evinde olan davette eşinin annesi emekli bankacıy dı ama köyde kalıyor demiştiniz bu kız gayet saçı başı giyimi düzgün oturmayı kalkmayı biliyor demişti 😅
bazı yorumlar ön yargılı geldi bana o yüzden çocukluğum Kütahya da geçti merkez de ergenlik dönemim de Adanadaydim ailem kendi köylerine 2005 senesinde döndü çok eski şartları bilmiyorum Ama baya modern bir yaşantı var günümüzde başka bir işte çalışmak da emek ve zaman istiyor

Son düzenleme:
+1
Ben kendimi ifşa edeyim. Köyde yaşamadım ama çalıştım. Hiç bana göre değildi.
Asla tercih etmem köyde yaşamayı. Ben şehir hayatından gayet memnunum.
Fakirlik güzellemesi yapanları da zerre anlamadım, bu konu özelinde değil ama sürekli görüyorum sosyal medyada. Hayatımın 15-20 yılı sobalı bir evde geçti, zor şartlarda yaşadım. Sobalı evler, yokluk hiç de güzellenecek bir şey değil. Bir saniye bile yaşamak istemem. Yaşamak isteyene versin Allah ama güzelleyenlerin de bir gün bile dayanamayacağını garanti ederim.
Öyle İnstagram postlarındaki gibi taş köy evi villalarında yaşamıyor insanlar. Tuvaleti bile dışarıda olan var halen. Gece yarısı hava eksilerdeyken çişe çıkın da göreyim ben sizi. :KK53:
Ben de köy neredeyse görmeden büyüdüm ama tahmin etmek zor değil. Sadece fiziksel zorluktan da bahsetmiyorum. O iç içe ve teklifsiz ilişkiler, küçük yerde yaşamanın getirdiği önyargılar falan bunlar hiç bana göre değil. Oldukça kibar ifade etmeye çalışıyorum.

Bir de köy var, köy var şimdi. Konu sahibi kendi yetiştiği çevreyi betimlemiş, onun üzerinden yorum yapmak durumundayız. Bunu okuyup da “Köylüye kurban olunsun.” diyenlerin çoğu ya aynı davranışları gösteriyordur, ya da bu davranışlara maruz kalsa tahammül edemeyecektir de haberi yoktur.

Bu kadar köy güzellemesi yapanlar köyde mi yaşıyor merak ettim ben. Değilse neden?

Temiz hava, doğa, üretmek, meyveyi sebzeyi dalından yemek güzel ama konunun ana teması o değil ki.
Köy arada hava değişikliği olsun diye gidilecek bir yerdir. Sürekli orada yaşamak çekilmez. 😁

Merhaba arkadaşlar ben memurum aktif çalışıyorum ailem çiftçi atanana kadar da köyde yaşadım o ortamda büyüdüm ailem genel nezaketten yoksundu köyde nezaket olmaz zaten bilirsiniz ben çok kitap okudum büyükşehirlerde yaşadım ama özümdeki o köylü kızı silinmiyor sanki o üstüme yapışmış modern birisi olsam da ailesi memur olan öyle yetişmiş biriyle aynı ortamda bazı detaylarda geri kaldığımı hissediyorum misal ben birine misafir giderken ev yapımı şeyler ( reçel , evde yapılan ekmek vs ) götürmeyi hoş bulurum ama diğerleri daha şık ( çikolata, paketli bişi ) götürüyor, sohbette de içimdeki kısıtlı görmüşlük acaba belli olıyor mu diye düşünüyorum diğerlerinin sanki duruşu bakışı bile daha kendinden emin hatta sokakta kim köylü bi aileden gelmiş kim modern bi ortamda büyümüş anlıyorum bakışından duruşundan yanlış anlaşılmasın köylülükle bir derdim yok zaten her fıssatta köyde büyüdüğümü söylerim ama her ortamın farklı bir dokusu oluyor ya ben bi tık üst ortamlarda kendimi pek iyi hissetmiyorum, kendimi her açıdan geliştirmiş olmama rağmen, sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz, benim gibi hisseden varsa dertleşmek isterim.
Yorumlarda başkasının tatilinin ne kadara mal olduğunu sormuşsunuz mesela çok yakın değilseniz bu tarz sorular sormayın insanlar neden szöylesin ki size ne kadar harcama yaptığını.Bence görgü probleminiz var ama köyde yaşayıp gayet görgülü insanlarda var sizin kendinizi eğitöeniz lazım akıl var mantık var yani ayıp diye de bir şey var.Kendinize güvenin köylü olunca ne oluyormuş köylü milletin efendisidir .Sizin kişisel probleminizi herkes öyleymişçesine anlatmayın.Muşun bir köyünde yaşayan akrabamız vardı vallahi kız benden kültürlü ve zekiydi.Çokta kibar bi kızdı üniversite kazandı şu an tıp okuyor mesela.Genelleme yapmayın.

Çok yanılıyorsunuz ev yapımı reçel, köy ekmeği, tarhana götürünce paketli gıdaların önüne geçiyor nereden uyduruyorsunuz bunu 😂ayrıca sizde bir ezilmişlik duygusu var gibi kişisel gelişiminizi tamamlamanız gerekiyor köylü olup kendini ne geliştirmiş diksiyonu düzgün , giyim kuşamı oldukça gösterişli insanlar var
Tam üstüne bastın niloya o bahsettiğin bizzat benim arkadaşım 🥰

Evet konunun özetini çok güzel açıklamışsınız👏🏻oğlum sana söylüyoruz gelinim sen anla diyoruz konu sahibi diyor ki sen farklı bir konudan bahsediyorsun yahu kendi kendine değer ver sandalyede bağdaş kurdun diye de kendini ezik hissetme olduğun gibi ol!
Kızım sana söylüyoruz değil miydi o 🤣

Bayramda köye gidiyorum bana şans dileyin 😥
Şimdi soğuk olur karadeniz soba yakmak zorundayız
1711114709135.jpeg

Kendiniz gibi olun,öbür türlü irite durursunuz,kasmayın kendisinizi,tamam çok kitap okudunuz tamam memur oldunuz ama kaf dağınada çıksanız özünüz değişmez.
Şahsen ben köydeki öğrencilerimin ağırbaşlı duruşlarını,saygılarını çok özlüyorum,batıdaki öğrencilerime de hep bahsederim,

Köy arada hava değişikliği olsun diye gidilecek bir yerdir. Sürekli orada yaşamak çekilmez. 😁
+1
Ben sadece çalışıyordum. Sabah gidip akşam dönüyordum.
Hiç köy görmemiştim, ilkin anlayamadım. Sonra bir gün derste açık pencereden anırarak geçen bir eşek gördüm. Gidip izlemeye başladım dersi falan bırakıp. Meğer çocuklardan birinin ailesinin eşeğiymiş. Geçen hafta kaçmış, bir daha yakalayamamışlar. :KK70: Eşek kaçınca yakalaması çok zor olurmuş meğer. Böyle böyle ilginç anılarım oluştu.
Öğretmenler gününde tandırda yapılmış hamur işleri, sobada közlenmiş baby patatesler falan getirmişlerdi. Hocam biz de böyle kutlamak istedik diye... Çok hoş anılarım da oldu.
Ama gidip yerleşmek asla istemem. :)

X