Köylülüğüm nasıl geçer

Bu kadar köy güzellemesi yapanlar köyde mi yaşıyor merak ettim ben. Değilse neden?

Temiz hava, doğa, üretmek, meyveyi sebzeyi dalından yemek güzel ama konunun ana teması o değil ki.
Dalından meyve yemesi güzel de onu toplamak o bahçeyi temizlemek arada bir burna vuran o koku . Dışarda serbestçe gezen köpek ve kazlardan yuruyememek kimse bundan bahsetmemiş 🤣 evet uzaklıkta bir derece güzel oluyor. Sessiz sakin ama şehirde yaşayıp büyüyen biri için bir süre sonra insan görme ihtiyacı oluyor . Yani bana beş günden sonra basıyorlar. Köy demek geçmiş yaşama dönmek demek. Kaldı ki benim gittiğim köy evinde internet ve diğer konforlar mevcut ev yeni yapilmis villa tipi . Ama yok yani ben çok sosyal olmayan bir insanım bana bile fazla geldi .

Köy yerindeki işlerde kesinlikle daha ağır kadın ve erkek için .Asla yapabileceğim bir iş değil.a

Bu kadar köy güzellemesi yapanlar köyde mi yaşıyor merak ettim ben. Değilse neden?

Temiz hava, doğa, üretmek, meyveyi sebzeyi dalından yemek güzel ama konunun ana teması o değil ki.
Ay aynı güzellemeyi sobalı eve yapanlar da var deli oluyorum.
Hiç soba yakmamış, kömür kovası taşımamış, soba borusu temizlememiş ve o buz gibi havalarda mutfakta bulaşık yıkamamış kişiler gelip sobalı ev ve fakirlik güzelliyor ya... Allah isteyene versin diyorum asdasfghsj

Hiç soba yakmamış, kömür kovası taşımamış, soba borusu temizlememiş ve o buz gibi havalarda mutfakta bulaşık yıkamamış kişiler gelip sobalı ev ve fakirlik güzelliyor ya... Allah isteyene versin diyorum asdasfghsj
O bişey mi kız, evde doğum güzellemesi yapanı da gördük.

Merhaba arkadaşlar ben memurum aktif çalışıyorum ailem çiftçi atanana kadar da köyde yaşadım o ortamda büyüdüm ailem genel nezaketten yoksundu köyde nezaket olmaz zaten bilirsiniz ben çok kitap okudum büyükşehirlerde yaşadım ama özümdeki o köylü kızı silinmiyor sanki o üstüme yapışmış modern birisi olsam da ailesi memur olan öyle yetişmiş biriyle aynı ortamda bazı detaylarda geri kaldığımı hissediyorum misal ben birine misafir giderken ev yapımı şeyler ( reçel , evde yapılan ekmek vs ) götürmeyi hoş bulurum ama diğerleri daha şık ( çikolata, paketli bişi ) götürüyor, sohbette de içimdeki kısıtlı görmüşlük acaba belli olıyor mu diye düşünüyorum diğerlerinin sanki duruşu bakışı bile daha kendinden emin hatta sokakta kim köylü bi aileden gelmiş kim modern bi ortamda büyümüş anlıyorum bakışından duruşundan yanlış anlaşılmasın köylülükle bir derdim yok zaten her fıssatta köyde büyüdüğümü söylerim ama her ortamın farklı bir dokusu oluyor ya ben bi tık üst ortamlarda kendimi pek iyi hissetmiyorum, kendimi her açıdan geliştirmiş olmama rağmen, sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz, benim gibi hisseden varsa dertleşmek isterim.
Kesinlikle cok iyi anliyorum seni. Ben de ayni durumdayim. Bekarken boyle dusunmuyordum. Ama evlenince ve aileden sehirli memur insanlarin hayatini gorunce, koylu oldugumu anliyorum.

Çekilen çilesi bile güzel o buram buram kestaneleri üzerinde pişirirken aldığın hazzın yerini hiçbir şey tutamaz. Çocukluğumdur kuzineli odun sobası, onda pişen ekmekler, bir dost sıcaklığında yayılan hamur kokuahshs Ay konu çok eğlenceli.

Çekilen çilesi bile güzel o buram buram kestaneleri üzerinde pişirirken aldığın hazzın yerini hiçbir şey tutamaz. Çocukluğumdur kuzineli odun sobası, onda pişen ekmekler, bir dost sıcaklığında yayılan hamur kokuahshs Ay konu çok eğlenceli.
Samimiyetin, dostluğun, merhametin, eski güzel günlerin belirtisidir soba FK dkdkdkdkdk🤣

Sobalı, kalorıferlı katalitik lı evlerde de oturdum. Bu yorumunz hos degıl.
Onun havasını, sıcaklıgını, aıle kavramını, cocuklugunu ozleyebılıyor ınsanlar.
Koyde yasamakta gayet guzldır. Bence koy için tesvık edılmeli, okullar acılmalıdır. Hayvancılık, tarım bızım özumuzdur. Sızın gıbı dusundugu için sehırler goc alıyor ve sonra kıra, trafık, gecım, uretım sorunları cıkıyor.
Komık olmak etkılesım almk için ınsanları yaftalayan kucuk dusuren yorumlar yakısmıyor. Burası geyık konusu degıl netıcede.

Şehirde tek kişi kalsam yine o berbat köylere ayağımı basmam
Begenmedım attım dıye kosup karsılık vermenız komık. Ama o berbat dedıgınız koylulerın urunlerını tuketıyorsunuz. Sızın gıbı dusunen ınsanlar ve maddi sıkıntılar yuzunden ulkemızde tarım hayvancılık bitiyor. Uretken olan yerlee neden berbat oldun. Elımızı tasın altına koyalım da kalkındıralım o vakıt berbat olan yerleri

Köylülük sadece köyde güzel o samimiyet bağdaş kurup ortak tabaktan yemek aşırı samimiyet fiziksel temas vs köyde güzel ama bunları şehire taşıyınca olmıyor buradaki çoğu da köye arada bir gidip o otantik ortamı sevimli buluyor ama aynı kişiler apartmanda ayakkabı görmeye tahammül edemiyor o zaman bana köy seviciliği yapmayın e adama sen köyde şirinsin şehre gelme diyorsun işte ben de köylü taraflarımı (ki bunlar major şeyler değil kabalık ya da görgüsüzlük gibi ) törpülemek istiyorum. Mesela dokunsal biriyim masada konuşurken gülerken bi dokunurum refleks gibi bişi olmuş , ya da koltuğa geçince direkt bir ayağımı alta alırım rahatsız geliyor öbür türlüsü( aslında duyusal denge kurma ihtiyacımızdan dolayı ayağın toplanması atalardan gelen bir alışkanlıktır, bakın işin bilimsel tarafını da biliyorum fakat sağlıklısı buymuş diyip öyle oturmamak gerekiyor ya ) bu tip detaylar bende otomatik gelişiyor sizlerin dediği gibi okumakla çok geçen şeyler değil çinkü zaten ben yanlış olduğunu biliyorum ama refleks gibi kontrolsüz gelişiyor sonradan düzeltsem de hiç yapmayacak kadar iyileşmek istiyorum
Bu örneklerinizin köylülükle alakası yok ki🤷‍♀️ kökeninde hiç köylülük olmayan 7 göbek sülalesi büyükşehirde doğmuş insanlar da bunları yapabiliyor, bence yerine göre davranış geliştirmelisiniz ilk defa gittiğiniz bir yere ev yapımı reçel garipsenebilir, onun yerine çiçek, çikolata ya da tatlı götürmelisiniz ya da ilk defa gittiğiniz yerde ayağınızı diğerinin altına almak yerine bacak bacak üstüne atarak oturabilirsiniz ama bacak bacak üstüne atmanın bile bir adabı kaidesi vardır, mesela poponuzun bir tarafı yana dönük omuzlar aşağı çökmüş sırtınız eğilmiş oturulmaz.
Kadınlar için doğru oturuş bu’dur👇
IMG_3324.jpeg

Ama mesela kendi evinizde sürekli bu şekilde oturamazsınız çünkü evler kendimizi rahat hissettiğimiz yerlerdir, her an Leydi Di zarafetinde olamayız ya da köyünüze gittiğinizde aileniz sedirde divanda yayılmış otururken siz sanki ilk defa köye gitmişsiniz gibi davranırsanız yadırganırsınız, yerine göre davranıştan kastım bu, ilk defa gidilen yerde oturmaya kalkmaya yemeğe davet edildiyseniz sofra adabına dikkat etmelisiniz ama ailenizleyken ya da samimiyet geliştirdiğiniz kişilerle birlikteyken daha rahat davranabilirsiniz, gittiğiniz ortamda sakil durmayacak davranışları geliştirirken süreklilik arz etmesi gereken şeyleri de her yerde yapabilirsiniz, mesela yürüyüşünüz omuzlar düşük, kamburu çıkmış gibi ve baş eğik yürüyorsanız bunu hemen düzeltin ya da eğilip kalkarken ki hem görsel olarak çirkindir hem de görgü kurallarına aykırıdır popo havada eğilinmez, direkt çömelmek gerekir, konuşurken de siz dilini kullanın maalesef günümüzde “siz” diye hitap edilmesi karşı tarafa saygı duyulduğu için söyleniyormuş gibi algılanıyor ve sana saygı duymuyorum ki neden siz diyeyim diyorlar bazıları, oysa ilk defa tanışılan arada samimiyet olmayan kişilere siz diye hitap edilir, lafı uzattım ama elle dokunmak hoşlanmadığınız bir davranışınızsa, ki beden dili hepimizin genetiğine işlemiştir konuşurken beden dili kullanmayan insan yok denecek kadar az ama direkt birine dokunmak yerine mimik ve jestler kullanabilirsiniz, bu tip şeyler pratik yaptıkça alışkanlığa döner.

Merhaba arkadaşlar ben memurum aktif çalışıyorum ailem çiftçi atanana kadar da köyde yaşadım o ortamda büyüdüm ailem genel nezaketten yoksundu köyde nezaket olmaz zaten bilirsiniz ben çok kitap okudum büyükşehirlerde yaşadım ama özümdeki o köylü kızı silinmiyor sanki o üstüme yapışmış modern birisi olsam da ailesi memur olan öyle yetişmiş biriyle aynı ortamda bazı detaylarda geri kaldığımı hissediyorum misal ben birine misafir giderken ev yapımı şeyler ( reçel , evde yapılan ekmek vs ) götürmeyi hoş bulurum ama diğerleri daha şık ( çikolata, paketli bişi ) götürüyor, sohbette de içimdeki kısıtlı görmüşlük acaba belli olıyor mu diye düşünüyorum diğerlerinin sanki duruşu bakışı bile daha kendinden emin hatta sokakta kim köylü bi aileden gelmiş kim modern bi ortamda büyümüş anlıyorum bakışından duruşundan yanlış anlaşılmasın köylülükle bir derdim yok zaten her fıssatta köyde büyüdüğümü söylerim ama her ortamın farklı bir dokusu oluyor ya ben bi tık üst ortamlarda kendimi pek iyi hissetmiyorum, kendimi her açıdan geliştirmiş olmama rağmen, sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz, benim gibi hisseden varsa dertleşmek isterim.
Bence sorun senin köyde yetişmiş olman değil de bunun sana dezavantaj sağladığını düşünüp inanmam gibi geldi. Verdiğin örnekten düşünüyorum. Me var yanş biyere giderken ev yapımı ürün götürmek kadar kıymetli bişey var mı? Emek verip hazırlanmış.. Bunu düşünüp kendine dert edinme yani gereksiz detaylara takılıp kendimi aşağı çekiyorsun hiç gerek yok.

Koyde yasamakta gayet guzldır. Bence koy için tesvık edılmeli, okullar acılmalıdır. Hayvancılık, tarım bızım özumuzdur. Sızın gıbı dusundugu için sehırler goc alıyor ve sonra kıra, trafık, gecım, uretım sorunları cıkıyor.
Komık olmak etkılesım almk için ınsanları yaftalayan kucuk dusuren yorumlar yakısmıyor. Burası geyık konusu degıl netıcede.

Yorumda rahatsız olacak hiç bir şey yok yalnız. Sobalı evde oturanlara bir şey dememiş. Sobalı evler zor demiş. Ben hiç sobalı evde oturmadım. Eşim sobalı evde büyümüş. Odadan çıkasım gelmezdi bir oda ısınırdı diğerleri buz. Aynı odada tüm aile yatardık. Televizyon gürültüsünde ödev yapardım diyor. Ki aynı şekilde kayınvalidem de soba diyince direkt Allah öyle evde oturan herkesi kurtarsın der. Çekilecek dert değil. Ne isi biter ne çilesi der.
Fakirlik veya soba güzellenecek şeyler değil bana göre. Böyle fotoğraflar paylaşıyorlar romantik güya, evin içi rutubet, soba insanlar perişan halde. Rutubet zaten insana zarar. O sağlıksız ortamda mutluluk falan olmaz. Aile sıcaklığı için illa çile çekmeye de gerek yok. O zamanların şartı oymuş yaşanmış ama artık ileriye bakmak lazım. Kimse sobalı evlerde yaşamamalı.

Yorumda rahatsız olacak hiç bir şey yok yalnız. Sobalı evde oturanlara bir şey dememiş. Sobalı evler zor demiş. Ben hiç sobalı evde oturmadım. Eşim sobalı evde büyümüş. Odadan çıkasım gelmezdi bir oda ısınırdı diğerleri buz. Aynı odada tüm aile yatardık. Televizyon gürültüsünde ödev yapardım diyor. Ki aynı şekilde kayınvalidem de soba diyince direkt Allah öyle evde oturan herkesi kurtarsın der. Çekilecek dert değil. Ne isi biter ne çilesi der.
Fakirlik veya soba güzellenecek şeyler değil bana göre. Böyle fotoğraflar paylaşıyorlar romantik güya, evin içi rutubet, soba insanlar perişan halde. Rutubet zaten insana zarar. O sağlıksız ortamda mutluluk falan olmaz. Aile sıcaklığı için illa çile çekmeye de gerek yok. O zamanların şartı oymuş yaşanmış ama artık ileriye bakmak lazım. Kimse sobalı evlerde yaşamamalı.
Sırf o yorumu da degıl. Uye genel anlamda yorum yaparken kucuk dusurucu yorumlar yapıyor bana gore. Benım fıkrım bu yonde.
Koyde soba dısında ımkanlar kısıtlı. Dedıgum gıbı koylerımız bızım kalkınamıyor. Hollanda koylerıne tarımına hayranım veyahut baska ulkelerın. Ahırları temız bızımkıler tezek içinde, seraları donanımlı bızımkıler derme catma. Hem tesvık, hem maddiyat hemde ıcınden gelrek bıraz egıtım ve kurslarla halbukı cozum olabilecek meseleler. Dalga konusu olarak ve bır yorumunda mallık gıbı ıfade sadece hos olmamıs. Buna ıtafen yazmıstum

Benim yorumumda kimi düşük düşürmüşüm?
Gayet açık ne demek istediğim. Bende sobalı evde büyüdüğümden biliyorum zorluğunu. Hiçte heves edilecek bir şey değil sobalı ev.
Mecburen yaşayanlara lafım olamaz zaten. Siz gereksiz ajitasyon yapıyorsunuz şu an.

Sırf o yorumu da degıl. Uye genel anlamda yorum yaparken kucuk dusurucu yorumlar yapıyor bana gore. Benım fıkrım bu yonde.
Koyde soba dısında ımkanlar kısıtlı. Dedıgum gıbı koylerımız bızım kalkınamıyor. Hollanda koylerıne tarımına hayranım veyahut baska ulkelerın. Ahırları temız bızımkıler tezek içinde, seraları donanımlı bızımkıler derme catma. Hem tesvık, hem maddiyat hemde ıcınden gelrek bıraz egıtım ve kurslarla halbukı cozum olabilecek meseleler. Dalga konusu olarak ve bır yorumunda mallık gıbı ıfade sadece hos olmamıs. Buna ıtafen yazmıstum
Bu da bizim toplumun ne yazık ki sıkıntısı. Ben eşimin köyüne gittim. Karadeniz’de bir dağ köyü. Her yer yeşil. Doğası gerçekten çok güzel. Ama evlere bakıyorsun sıva bile yapmamışlar. Bir renklendireyim boyayım iki güzel çiçek yapayım diye içinden gelmiyor. Güzelleştirmek istemiyor. Hala şaşırırım bu çabasızlığa. Neden böyleler bilmiyorum çünkü maddi yetersizlik yok aslında.

X