Köylülüğüm nasıl geçer

Benim eşim direkt Karadeniz’in dağında bir köyde doğmuş. Ama bebekken büyükşehire taşınmışlar ama asla hayat tarzları değişmemiş. Ondan aslında ben vizyon önemli diyorum.
Annemin babası ilk bebeği doğunca köyde yaşarlarsa böyle çok toprakları olsa da sabah akşam ırgat gibi iş yapacaklar demiş satmış savmış kendisine iş kurmuş. Kızlarının hepsini üniversitede okutmuş. Bir teyzemi o dönem dershane olmadığı için İstanbul’a göndermiş hatta kazansın istediği bölümü diye. Annem o dönemin maarif kolejini bitirip sonra güzel sanatlar okumuş desteklemiş. Sorsan köylü yani. Ama adam vizyonluymuş.
Köylü var köylü var ondan. Hepimiz köylüyüz, köylüye kurban ol, görgü kuralı neymiş demek yerine kendini geliştiren köylüler de var

Yav niye durduk yere kurban oluyoz birbirimize yaaa ilahi
Konu sahibi bu yaşadıklarını köylülüğe yormuş ama aslında hiç alakası yok. Muhtemelen ailesindeki ilk okumuş kişi kendisi,anne baba dede nene okumamış. Okumuş soya sahip olanlarla arasında duruş ve davranış farklılıkları var sadece hepsi bu.

Konuyla ilgili biraz bir şeyler bakayım , bu tarz bir çevrem yok ama ilgimi çekti , peki yerken konforlu ve pratik oluyor mu ? Yemek damlamasi vs tarzında.

Konuyla ilgili biraz bir şeyler bakayım , bu tarz bir çevrem yok ama ilgimi çekti , peki yerken konforlu ve pratik oluyor mu ? Yemek damlamasi vs tarzında.
Ben sorun yaşamadım bilemiyorum,bizde taneli bakliyatlar çok az suyla pişirilir. Zaten kaşıkla yenecek gibi olmaz. Kaşığı anca cacıkta çorbada,yoğurtta kullanırız. Bir de küçük doğranmış salata kaselerinde. Alışkanlık.

Meydan dayağı atacaksınız belki ama İstanbul dışı tüm büyükşehirler de köydür. Hatta İstanbul’un ta kendisi de koca bir köy.
Tüm ülke olarak köylü olduk bugünde
Köy denen şey nedir? Minik evler, hayvancılık, ekme biçme yapılan topraklar. E bunların olmadığı büyükşehirler nasıl köy oluyor?

Mesela zeytin çekirdeğini ele çıkarmak vb hareketler de olmaz insan içinde. Çatala çıkarırsın. Yeni tartışma fitili ateşlensin

Öyle de çıkarılmazmış. Parmakların arasına alıyomruşsun ama dış kısmıyla, sigara tutar gibi. Nezaket bilmem necisi gösteriyordu. Ben öyle uğraşamam. Çıkarmamak için yutun gitsin

Öyle de çıkarılmazmış. Parmakların arasına alıyomruşsun ama dış kısmıyla, sigara tutar gibi. Nezaket bilmem necisi gösteriyordu. Ben öyle uğraşamam. Çıkarmamak için yutun gitsin

Çatala çıkarılır, el ile alınmaz ve dahi diğer, boşta kalan elini siper edersin bir miktar ki ağızdan çıkarışın görünmesin. Ben zeytin yemem, sevmem zaten yiyenler dert etsin bana ne

Bundan sonra resmi ortamlara giderken eline A101den kek alıp gitmeyi unutma yeterli
Yer sofrası meselesinden sonra gidip yer sofrası edinmiş, ona örtü ararken de satıcıya durumu izah edince ‘ne alaka bu devirde öğrenir yahu çocuklar tvden falan’ cevabını almış kadınım ajsjsjsjs.
Olsun, finger bowl da bilsin, yer sofrası da.
Neyin nerede lazım olacağı hiç belli olmaz.
Şuan ben a101 keki öğrendim, uygulayacağım yeri bir düşüneyim

Tüm ülke olarak köylü olduk bugünde
Köy denen şey nedir? Minik evler, hayvancılık, ekme biçme yapılan topraklar. E bunların olmadığı büyükşehirler nasıl köy oluyor?
Evet hepimiz kardeşiz hepimiz köylüyüz dağılabiliriz
Çoğu büyükşehirlerin merkezinde bile keçiler kuzular otlatılıyor.İstanbul da kocaman köy.Tek katlı evlerin, apartmanların bile içinde yaşayanların 90%köylü.Mesela Moskova’yı gidip görünce bile dönüşte istanbul köy geliyor Moskova hani bi Avrupa ülkesinde bile değil

Ayy o açıdan bakınca saraylarımız bile saray değil Avrupadaki saraylara bakınca ama yine de taşralı diyelim bence benim için köy daha sempatik minnoş bir oluşum. Böyle minik evler çayır Çimen bahçe tarla falan. Köyde apartmanlara sıkışıp gördüğümüz tek hayvanlar kedi köpek kuş. Ben hiç keçi koyun görmüyorum yaşadığım şehirde

Çok teşekkür ederim :)

Hangi şehirler yahu onlar?
Ülkenin dörtçe üçünü gördüm ama dediğinizi görmedim.

Antep hariç de hakkımı helal etmem.
Antep’e 1 kere gittik günübirlik.Havaalanından şehir merkezine giderken depresif bir şehir gibi geldi manzara olarak.Şehir merkezine gidince çok şaşırdım şatafatlı binalar banka şubesinde bile sokağa kadar sarkan kırmızı halılar falan noluyo sandım sanki Dolmabahçe sarayı banka şubesi değilde.
Şehir merkezinden arabayla 5 dk uzaklaşınca o depresif görüntü yeni başladı. Oranın yerlisi arkadaşımız anlattı sadece merkezimiz böyle kalan her yer farklı

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…