Köylülüğüm nasıl geçer

Cacık çok alakasız bir örnek ama. Olmamış.

Sofra adabı bellidir, ben uymuyorum demek de kişiye kalmıştır. Kimse sizi zorlamıyor zaten bu konuda.
Niye cacık kepçeyle içilir mi öyle çok küçük bir kepçe de değildi yani aa kaşıkla içmiyorlar görgüsüzlük bu diyeni görmedim hadi buyurun adabı muaşerete

Hemen hemen bütün yemekler, tencere yemekleri, fırın yemekleri, pilav, makarna vs. Yemek kaşıkla yinmez

Çorba dışında yemek kaşığı kullanılmaz. Bunlar aslında basit sofra adabı; fakat genelde insanlar nasıl gördüyse öyle devam ettiriyor.
şu an resmen bi aydınlanma yaşıyorum

nohut yemeği mesela nasıl çatalla yenilebilir ki ya da kuru fasulye ya da bezelye...

bu konuyu gerçekten araştıracağım bugün.

Sulu yemekler çorbadır yenir de, bizde fasulye nohut katı kıvamda yapılır; pilav yanı servis edilir, dolayısıyla çatalla yerim.

Ayy en tahammül edemediğim şey de budur bak. Ortaya konan salata yoğurt meze gibi şeylere servis kaşığı konmamasıdır. Herkes ağzından çıkardığı kaşığıyla dalar. Hiç sevmem.
Meyhanelerde bile ortaya gelen mezeye ağzına soktuğu kaşığı sokuyor insanlar. Ne zaman toplu şekilde gitsem yaşıyorum. Artık akıllandım ama,mezeler gelir gelmez hadi buyrun deyip ilk ben alıyorum servis kaşığını. Bilmeyenler de görüp öğrensin diye her şeyden tabağıma alıp koyuyorum. Benim arkamdan aynısını yapmak zorunda kalıyorlar

Ya neyse konu saptı ben kuru fasulye kaşıkla MK yenir diye sormamıştım sadece bir kişi tam nokta atışı bir tespit yapmıştı kendini saydırmak kabalaşmadan hakkını aramak mı diye evet o anlamda bir şeylerdi demek istediğim köylü insan o üslubu tam ayarlayamıyor işte ya kabalaşıyor ya da aşırı eziliyor sizlerin ego tatmini sohbetine dönmesini gülerek izliyorum ben zaten iyi bir okulda büyükşehirde yaşadım fakat o rahatlık ve zaten bunlara alışkının duygusuyerleşmedi içime ve dışarıdan belki anlamasanız bile bazen minik hatalar yapıyorum kendimi iyileştirmek istememin nesi kötü yok köyden utanmak yok aşağılık kompleksi He canım sizsiniz

Aslında kasmak da değil bence. Böyle yetiştirmişiz. Doğrusu da bu. Ha uymak istemeyen uymaz o ayrı tabii.

Evet. Üstelik doğru olanı savunana komik, kasıntı vs diyorlar. Yansıtma heralde bu.

Konu sahibini sevdim ben, eksiklerinin farkında, düzeltmeye çalışıyor. Ve bunun için gocunmadan yardım istiyor. Demediklerini bırakmamışlar kadına.

Bu konu fena yerlere gidiyor kim görgülü kim görgüsüz Mune hanım sonucu belirleyecek gibi duruyor
ya benim eşim çorba hariç her şeyi çatalla yiyor, ben adamla dalga geçiyorum meğer doğru yapıyormuş, o daha küçük bi yerde büyümüş, ben istanbulda büyüdüm annem de babam da istanbul doğma büyüme, hahahahaha görgüsüz olan kocam değil benmişim

Forumun görgü kriterlerine bakarsanız, yandınız demektir.

Konu sahibi siz gayet oturup kalkmasını bilen bir insansınız bence ki bunu fark ediyorsunuz. Siz bakmayın kompleksli, köylülük candır mesajlarına. Kabalaşmadan, üslubunuzu koruyarak diyalog kurmak istiyorsanız bunun için mesafenizi doğru ayarlamanız lazım. Sinirlenmeden ama sakince sıkıntınızı söylemeniz lazım. Bunlar da zamanla yaptıkça oturacak özellikler. Bence siz kısa sürede tüm bu sıkıntılarınızı çözersiniz zaten

Ee niye biz de görgülü müyüz değil miyiz onu sorguluyoruz konu içerisinde bakın ne kadar göreceli kavramlarmış değil mi?

Benim kardeşim de çatalla yer öf şunu kaşıkla ye de ezik çekme derim

Çevrenizde sofra adabı bilen kimse yok demek ki.

Her yemeğin ona uygun bir tüketim şekli vardır. Siz çatalla yemek istiyorsanız yiyin. Ancak pilavın üstüne koyarak yiyorum diyorsanız; zaten aynı yemekten bahsetmiyor oluyoruz. Kepçeyle konan sulu pişirilmiş kuru fasulye, nohutla; pilav üstü susuz az nohut / fasulye aynı kıvamda olmuyor bildiğiniz gibi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…