Köylülüğüm nasıl geçer

Yukarıda bir arkadaş da yazmış, yemekte kaşık sadece çorba için kullanılır sofra adabında. Sulu yemekler kaşıklanmaz. Ekmek banmak isterseniz ekmeği çatalın ucuna alır suyuna banarsınız. Ya da kaşıkla bir miktar alıp pilavınızın yanına koyup çatalla yersiniz.

Meslekler ne bilmiyorum ama öğlen yemeklerinde falan iş arkadaşlarınızda görmediniz mi hiç? Yemekhanede, restoranda ya da davetli olduğunuz bir misafirlikte kaşıkla mı dalıyorsunuz yemeklere cidden?

Onu bunu bilmem ama çikolatadan sa ev yapımı bir ürün kimi mutlu etmez ki daha düşünceli bir hediye insan nerden geldiğini unutmamalı bence bu sizi daha saygın yapar diye düşünüyorum

Taharetlendiğin elle yemek yenmezmiş şeklinde açıklıyorlar. Benim solak kuzenim çok çekti, sağ elle yemek yiyecek diye bwl yapan bebek önlüğüne dönüyordu kıyafeti.
Kardeşim de solak, hiç sallamazdı milleti. Sanki tuvaletten çıkarken elini yıkamıyor bu insanlar.

Çok özel bir yemekte masaya sulu kuru fasulye mi geliyor sizce, yoksa meze olarak fasulye pilaki mi ?

Diğer ortamlarda sulu kuru fasulye yemeğini de insanlar gayet kaşıkla yiyorlar.

Çok özel bir yemekte masaya sulu kuru fasulye mi geliyor sizce, yoksa meze olarak fasulye pilaki mi ?

Ama sulu yemekler çorba kadar sulu değildir. Daha böyle kıvamlı olur. Ve ben evde de olsam kuru fasülye yemeğini çatalla yiyorum. Genelde pilavıma koyarım çatalla yerim.

Meslekler ne bilmiyorum ama öğlen yemeklerinde falan iş arkadaşlarınızda görmediniz mi hiç? Yemekhanede, restoranda ya da davetli olduğunuz bir misafirlikte kaşıkla mı dalıyorsunuz yemeklere cidden?
Ben görsem dahi istediğim ve sevdiğim gibi yerim yediğin yöntemle insan yediğinden lezzet alır bir kuru fasülyeyi çatalla yiyemem YEMEM kimse de buna görgüsüzlük olarak bakmaz fazla abartıyorsunuz. Siz çatalla kuru fasülyeden bahsediyorsunuz gittiğimiz en lüks restoranlardan birinde cacık söylüyorsunuz ve içinde mini kepçe ile geliyor ve herkes o mini kepçeyle içiyor o cacığı AA kaşıkla içmiyorlar kepçeyle cacık içiyorlar diye görgüsüzce bakanı görmedim ben restoranda

Özel ortamdan değil yahu öğle yemeğinden bahsettim. Hani iş yerinde yemekhanede ya da yemek kartlarımızla restoranlarda yiyoruz ya. Ben her türlü ortamda bulundum, kaşıkla yiyenler gördüm tabi ki ama işte sofra adabı bilmeyen insanlardı çoğu.

Ama sulu yemekler çorba kadar sulu değildir. Daha böyle kıvamlı olur. Ve ben evde de olsam kuru fasülye yemeğini çatalla yiyorum. Genelde pilavıma koyarım çatalla yerim.

Klasik yemekhane ve lokanta usülü yerlerde kuru fasulye, nohut gibi bakliyat yemekleri kıvamlı ve az sulu pişirilmez genelde. Maliyet faktörü devreye girer. Bu şekilde pişen bir sulu yemekte ancak kaşıkla yenir.

Evde daha yoğun kıvamlı pişirip, pilav üstüne de zaten susuz şekilde servis ediyor olmalısınız. Bu durumda bahsettiğimiz gerçek sulu yemek formunda olmuyor zaten.

Son düzenleme:
Bizim okulun yanında Birleşmiş Milletler’in ofisi var. En buyuk kk bilir. Öğle yemeklerini aynı mekanda yiyoruz. Oranın Avrupalı, şık giyimli beyaz yakalı çalışanları bile salataya, altı ezmeliye kaşıkla girişiyor. Biz çok kasıyoruz bence. Ben çatalla yerim oldum olası, annem gıcık olur, şunu kaşıkla da bitsin der.

Cacık çok alakasız bir örnek ama. Olmamış.

Sofra adabı bellidir, ben uymuyorum demek de kişiye kalmıştır. Kimse sizi zorlamıyor zaten bu konuda.

Ayy en tahammül edemediğim şey de budur bak. Ortaya konan salata yoğurt meze gibi şeylere servis kaşığı konmamasıdır. Herkes ağzından çıkardığı kaşığıyla dalar. Hiç sevmem.

Cacık zaten çorba gibi kaşıkla yenir. Kepçeli servisler de genelde kebapçılarda olur lüks bir servis yöntemi değildir. Kebapçı zaten lüks restoran sınıfına girmez

Kasmıyorum ya, isteyen istediği gibi yesin. Ama doğru belli yani. Ben hoşlanmıyorum sofra adabına, görgü kuralına uymayan insandan. Uyruğu çok önemli değil

özguven eksikliği köyde yaşamış olmak sizi ezik yapmaz kötü yapmaz ,insan aslını unutmamalı kendınızı sevmelisiniz illa iyilik yapacaksanız kendinize terapiye gıdın

Nasıl gördüyse öyle devam ettirmesinde sorun yok ama doğru olduğunu savunmasınlar. Şimdi kime göre neye göre doğru diyecekler kesin
Buna ben de katılıyorum, toplu yaşamda ve toplumda başkalarına rahatsızlık vermiyorsa bazı alışkanlıklarının devam etmesi benim için problem değil. Örnek veriyorum: Kaşıkla yemek yiyorsa yesin; ama şehre gelmiş apartmanda yaşayan biri milletin tepesinden halı dövmesin, ev üstü başıyla apartman ortak kullanım alanı olan merdivenlerde oturup çekirdek çitleyip dedikodu yapmasın, eşleri balkonda iç çamaşırıyla oturmasın, sokaklara çocuklarını salıp gürültü kirliliği yaratmasınlar, kafalarına göre temizliğe girişip gecenin köründe süpürge açmasınlar makine çalıştırmasınlar mesela, bu tarz davranışlar rahatsızlık verici davranışlardır ve tek kelimeyle avamlıktır, daha da amiyane varoşluktur.

Farkındaysan uyum sağlamaya çalışan, meramını doğru ya da yanlış kelimelerle anlatmaya çalışan, kendini geliştirmeye çabalayan, eksik yönünün farkında olan konu sahibini kendi çaplarında gömüyorlar, en köylü benim yarışına girip psikolojik yansıtma yaparak karşı tarafı kompleksli ilân edip aslında kendi komplekslerini bu şekilde egolarını tatmin ederek kapatıyorlar.

Son düzenleme:

Kuru fasulyeyi, nohutu çatalla yiyene de ben rastlamadım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…