Köylülüğüm nasıl geçer

Evet. Üstelik doğru olanı savunana komik, kasıntı vs diyorlar. Yansıtma heralde bu.

Konu sahibini sevdim ben, eksiklerinin farkında, düzeltmeye çalışıyor. Ve bunun için gocunmadan yardım istiyor. Demediklerini bırakmamışlar kadına.
Kasıntı diye ben mi dedim yoksa? 😁 Kasıyoruz evet. O profilde insanlar bile sofra adabını çok da düşünmezken biz kuru fasulyeyi kaşıkla yemeyi köylülük olarak görürüz. Yansıtma da değil benimki. Ben hep çatalla yerim. Çünkü suyunu sevmem. Alır pilavın yanına koyarım. Dolayısıyla kaşığa ihtiyaç duymam hiç. Ekmeği sadece kahvaltıda yerim, yemeklerin yanında yemem. Suyuna banmam, hiç öyle bir adetim yoktur. Ama burada amacım sofra adabına uymak değil, tamamen canım öyle istediği için. 😁

Son olarak şunu söylemek istiyorum. Istanbul'da doğup buyudum, annem babam anadolunun farkli yerlerinden. Genel olarak şehir çocuğu hayatı yaşadım, içe kapanık bir yapım var. Lisede avrupaya değişim programına gittim ailem asla üst sosyoekonomik bir sınıftan degil ama annem babam da okumus insanlar ve ben de acikcasi istanbulda yari korunakli bir sehir hayati yasadim. İs geregi Avrupa, iç Anadolu, güneydoğu anadolu, doğu Afrika'da yaşadım Türkiye'nin her yerine gittim. Kolejli çevrem de oldu hakkarili arkadaş grubum da. En çok özendiğim insanlar aslında Anadolu'da küçük bir yerde doğup sonradan şehir hayatına girmiş insanlar. Bence daha esnek oluyorlar daha sosyal ve girişken oluyorlar. Yaşadıkları ülkeyi daha iyi tanıyorlar. Urfanin bir köyünden gelen bir iş arkadaşım var. Çok beyefendi bir çocuk, hafif bir şivesi var, hani ilk bakista şehirli bir tip gibi görünen biri değil. Beraber kurum ziyaretlerine gidiyoruz is toplantılarına gidiyoruz. Herkes çocuğu aşırı seviyor. O isteyince her türlü desteği veriyorlar. Beni mesela sosyal açıdan daha beceriksiz daha tutuk buluyorlar sanirim o iliskileri kuramiyorum epey gezmis gormus olmama rağmen. Köy kökenli insanların ozguvensiz ve sosyal açıdan beceriksiz olduğu düşüncesine katılmıyorum. Elbette o arkadaşım da şehirde köy yerinde gibi hal ve tavırlar takınmıyor, adabı muaşerete uygun biri. Sonradan öğrendiği tavırlar da olabilir zaten hepimizin var uyum sağlamak için edindiğimiz davranışlar, ve adabi muaseret ogrenmek, buna uymaya calismak, sonradan bunlari kazanmak bence cok cok normal. Ama sanki siz kökeniniz nereden geldiğiniz anlaşılmasın istiyorsunuz gibi geldi biraz. Biri size baktiginda koyde büyüdüğünüzu anlamasin istiyorsunuz sanki. Ozunuzden utaniyorsunuz demek istemiyorum asla ama sanki köylü olduğu anlaşılmak kötü bir şey gibi düşünüyorsunuz, hayır değil. Hatta Türkiye'de birçok bağlamda sosyal olarak iyi bir şey. Her kesimden insanla daha rahat bag kurarsınız. Halkın coguyla daha fazla ortak noktaniz olur. Batılı tarzda yetişmiş şehirli zengin cemiyet insanları filan da benim gözlemledigim kadariyla köyde büyümüş kendi imkanları ile okumuş kendini geliştirmiş insanlara daha çok saygı duyarlar. Icten ice kiskanan bile olur. Bence bunları göz ardı ediyorsunuz ve kendinize bakışınız biraz negatif.

Merhaba arkadaşlar ben memurum aktif çalışıyorum ailem çiftçi atanana kadar da köyde yaşadım o ortamda büyüdüm ailem genel nezaketten yoksundu köyde nezaket olmaz zaten bilirsiniz ben çok kitap okudum büyükşehirlerde yaşadım ama özümdeki o köylü kızı silinmiyor sanki o üstüme yapışmış modern birisi olsam da ailesi memur olan öyle yetişmiş biriyle aynı ortamda bazı detaylarda geri kaldığımı hissediyorum misal ben birine misafir giderken ev yapımı şeyler ( reçel , evde yapılan ekmek vs ) götürmeyi hoş bulurum ama diğerleri daha şık ( çikolata, paketli bişi ) götürüyor, sohbette de içimdeki kısıtlı görmüşlük acaba belli olıyor mu diye düşünüyorum diğerlerinin sanki duruşu bakışı bile daha kendinden emin hatta sokakta kim köylü bi aileden gelmiş kim modern bi ortamda büyümüş anlıyorum bakışından duruşundan yanlış anlaşılmasın köylülükle bir derdim yok zaten her fıssatta köyde büyüdüğümü söylerim ama her ortamın farklı bir dokusu oluyor ya ben bi tık üst ortamlarda kendimi pek iyi hissetmiyorum, kendimi her açıdan geliştirmiş olmama rağmen, sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz, benim gibi hisseden varsa dertleşmek isterim.
Ben o ev yapımı şeyleri tercih ederim.Ama haklısın gençler bunu banal bulabilir.Fakat verirken dik dur ben de çikolata vb her zaman çarşı pazardan alınır ama size ev yapımı doğal reçel ekmek vb getirmek istedim diyerek verin.Bakalım tepkileri nasıl oluyor.Bunların değerini gerçekten anlayan birileri ise ne ala baktın anlamıyorlar götürme o doğal şeyleri sende al çikolata vb yapaylardan.
Hiç bir zaman kendini ezik görme.Bana göre köy ortamında kendini yetiştirmiş memur olmuşsun tam madalyalık bir gençsin.Bu köyden yetiştim vb bu düşünceleri at kafandan.Bunu ifade etmekten de hiç gocunma çekinme.Bol bol kitap oku.Şayet oradalarda sosyal klüpler dernekler varsa oralarda takıl.Kendini yetiştir.Şehirde yetişmiş ömründe kitap okumamış dilekçe yapmayı bilmeyen üniversite mezunları gördüm inan.Şehirliyim diye hava atan olacaktır mutlaka.Ben çok karşılaştım şehirde büyümüş birisi olarak.Hiç umursama onları sen kendine değer ver ki herkes versin.Ezik durursan onlarda seni ezer.Fırsat verme asla buna.

Her yemeğin ona uygun bir tüketim şekli vardır. Siz çatalla yemek istiyorsanız yiyin. Ancak pilavın üstüne koyarak yiyorum diyorsanız; zaten aynı yemekten bahsetmiyor oluyoruz. Kepçeyle konan sulu pişirilmiş kuru fasulye, nohutla; pilav üstü susuz az nohut / fasulye aynı kıvamda olmuyor bildiğiniz gibi.
Sofra adabı diyorum ve çekiliyorum. Yanlış olanı uygulamanızda sorun yok, doğru olduğunu savunmanız sorun. Ama laf anlatamayacağımı da biliyorum. O yüzden benden pas.

Çok değişik bir site iki dakikada herkes nasıl saldırmış 😂 köylülüğümden utanıyorum demedim buraya da belirttim zaten aksine becerilerim konusunda mutluyum fakat atıyorum bir iş yemeği ya da resmî bir ortamda bazı şeylerden emin olamıyorum mesela eşimin akrabası hakim onlar tatillerinden bahsediyordu ben de ne kadara mal oldu demiştim aslında bir bayanın böyle şeyler sorması hoş değil para sorma demişti eşim benim aklıma kaba olacağı gelmezdi , bu tip detaylar demek istiyorum anlatabildim inşallah
Ben sizi çok iyi anladım .

Çok değişik bir site iki dakikada herkes nasıl saldırmış 😂 köylülüğümden utanıyorum demedim buraya da belirttim zaten aksine becerilerim konusunda mutluyum fakat atıyorum bir iş yemeği ya da resmî bir ortamda bazı şeylerden emin olamıyorum mesela eşimin akrabası hakim onlar tatillerinden bahsediyordu ben de ne kadara mal oldu demiştim aslında bir bayanın böyle şeyler sorması hoş değil para sorma demişti eşim benim aklıma kaba olacağı gelmezdi , bu tip detaylar demek istiyorum anlatabildim inşallah
Ben seni anladım portakalli kek. Bizim sitedekiler bir garip:)
Ben sehirde doğdum büyüdüm ama köyüm var, her Ağustosta bahçeye girip topladıgimiz mahsulümüz var. Cidden köydeki yaşayış ile şehirdeki yasayis- anlayış farklıdır yani. Nasıl ki köye gidince çok fazla şehirli davranışlar sergilersen, mesela misafirliğe gittiğin evde "ayy böcek gördüüüm' diye feryat edersen, harıl harıl lahana yolan teyzeye 'ama güneş kremi önemli,unutma sakın. Sen güneşin altindasin, az 50 faktör' dersen, yirmilerinin başında tarla-ev arasında laf söz olur diye korkuyla yaşayan evlenmek isteyen genç kiza 'aaa yaşın çok genç. Özgürlüğünü yaşa önce, git ülke ülke gez, sonra evlenirsin' demek vs ne kadar şehirli uyumsuzluğuysa köyde doğmuş büyümüş birisinin de ona coook normal gelen şeyleri toplumda uyumsuzluk yapar.
Mesela dediğin örnek. Köyde en doğal sorudur, 'ne kadar?' sorusu. Herkes herşeyin fiyatını sorar, bu ayıp değildir. Mesela Patos ne kadar, cevizi ne kadara sattın, pazarda patates ne kadar, damat ne kadar kazanıyor, kızın yurdu ne kadar, senin torun ne kadar alıyor vs. Benim ananemin kocasının emekliliği, kira geliri var, yanında yaşayan çocuğu ve eşi çalışıyor. Kesinlikle para sıkıntısı çeken biri değil. Ama bir kere hatırlamıyorum ki bilet alınınca 'ne kadar' diye sormasın:) ben yazdan yaza giderim, bazen de yakın sehirdeysem ananemi görmeye giderim. Alakasız komsular bana bile soruyorlar ne kadar diye. Ablam ev aldı, herkes sordu ne kadar diye. Oysa şehir kültüründe yaşayan insanlara göre bu ayıptir . Ya da köyde fiziksel dokunuşlar çoktur. Sarilmalar, el opmeler, El şakaları, çocuğu görünce top oynar gibi oynamak ama şehirli biri bundan rahatsız olur. Köylü insan misafirliğe gittiginde halıda bağdaş kurar oturur bu normaldir,sehirli ailede böyle şeyler normal karşılanmaz.
Şehirli derken babasi 1960larda şehre göçmüş insanları kasdetmiyorum, daha kent soyuna adapte, ananesi yüksek okul okumuş insanları kasdediyorum. Köylü bir insanın yeni girdiği ortama uyum sağlamak için bazı hareketlerine dikkat etmek istemesi bence kötü bir şey değil.

Bizim okulun yanında Birleşmiş Milletler’in ofisi var. En buyuk kk En buyuk kk bilir. Öğle yemeklerini aynı mekanda yiyoruz. Oranın Avrupalı, şık giyimli beyaz yakalı çalışanları bile salataya, altı ezmeliye kaşıkla girişiyor. Biz çok kasıyoruz bence. Ben çatalla yerim oldum olası, annem gıcık olur, şunu kaşıkla da bitsin der. 😁

Onlar bm kurulusu degildi sonradan girdiler bm catisi altina, ayrica doldurmuslar bir suru adaptan yoksun adami, mesela bizim ofisin ordaki kebapçıda kaşık yasak 🤣😝

Aslında kasmak da değil bence. Böyle yetiştirmişiz. Doğrusu da bu. Ha uymak istemeyen uymaz o ayrı tabii.😊
Kasıyoruzdan kastım çok düşünüyoruz yani. Biz bunu burada gündem ederken o bahsettiğim profildeki tipler öğle yemeğinde Ali nazik kaşıklama planları yapıyor şuvan. 🤣

Ya neyse konu saptı ben kuru fasulye kaşıkla MK yenir diye sormamıştım sadece bir kişi tam nokta atışı bir tespit yapmıştı kendini saydırmak kabalaşmadan hakkını aramak mı diye evet o anlamda bir şeylerdi demek istediğim köylü insan o üslubu tam ayarlayamıyor işte ya kabalaşıyor ya da aşırı eziliyor sizlerin ego tatmini sohbetine dönmesini gülerek izliyorum ben zaten iyi bir okulda büyükşehirde yaşadım fakat o rahatlık ve zaten bunlara alışkının duygusuyerleşmedi içime ve dışarıdan belki anlamasanız bile bazen minik hatalar yapıyorum kendimi iyileştirmek istememin nesi kötü yok köyden utanmak yok aşağılık kompleksi He canım sizsiniz
Bu biraz da mizaçla da alâkalı; fakat kendinizi geliştirme çabanız bence de takdir edilesi, İstanbul Üniversite’nin Beden Dili Geliştirme Sertifika Programı varmış, bir inceleyin dilerseniz; ya da online kurslara bakabilirsiniz. Diksiyon ve hitabet eğitimi alabilirsiniz. Zamanla kendinizi eğiterek yoğrulacaksınız. Bazıları öyle gelmiş öyle gidiyor, bakmayın onlara siz. Güzel tavsiyeler verilmiş, ben de bilmediğim birkaç şey öğrendim.

Çok şükür mısır elle yeniyormuş. Orada sınıfta kalacağım diye çok korktum ahsjsjdj. Bir de ortaya konan kornişon turşuyu bazen elimle alıp yiyorum. Diğerleri tam. 🤣

Daha resmi durumlarda o da elle yenmiyor, bicakla bir bölümlük taneleri ayriliyor o yeniyor sonra tekrar ayni işlem filan. 🙄

Onlar bm kurulusu degildi sonradan girdiler bm catisi altina, ayrica doldurmuslar bir suru adaptan yoksun adami, mesela bizim ofisin ordaki kebapçıda kaşık yasak 🤣😝
Tipleri çok düzgün oysaki. Bir de Kolej Vakfı’nın yabancı hocaları var. Geneli Avrupalı belli. Bir tane siyahi biri var içlerinde. Onlar da geliyor öğle yemeğine. Allah ne verdiyse girişiyorlar. Biz onlardan daha iyiyiz bu konuda. 🤣

Bazıları bize bu yürüyen merdiven yurunmez derdi. Şimdi ne oldu onun ayrı bir kullanım biçimi oldu. Yürümek istemeyenler sağ tarafa yürümek isteyenler sol tarafa geçiyor.
en gıcık olduğum durum😂
ortada BOMBOŞ sabit merdiven var yürümek isteyen buyursun yürüsün ama yok. sağda duruyorum yanımdan ittire ittire koşa koşa gidiyorsun e 2 adım önde oluyorsun altı üstü ve aynı vagona biniyoruz

X