Köylülüğüm nasıl geçer

Köylülük ile nezaketi anlamadım. Babamda anamdan köyde büyümüşler. Babam gayet nezaketi çok çok iyi bilen ailece çok usturuplu insanlar

Ne alaka şimdi. Konuyu yeni gördüğün için yaşıyorum benden önce illaki yazan olmuştur.

Elit ortamlarda sıkılıyorsun kendini rahat hissedecegin ortamlarda takıl

Bazı insanların kendi tercihi bence bu. Sağ elle yemek dinen makbul olanı. Sanırım hadis ya da öyle bir şey. Ben sol elle yediğimde babaannem illa sağ elime aldırırdı çatalı kaşığı.
Bir ortak yönümüz çıktı bende solağım aile baskısı ile sadece sağ elimle yapabildiğim şey yemek yemek ve babaannem öğrettiği için orgu örebilmek

Herseyi sol ile yaparım ama asla sol elle yemek yiyemem

Sağ elle de birsey kesip parcalayamam yazı yazamam

Anlayisiniz cok farkli suan dünya düzeni korkunç biz mesela esimle köye ev yaptırıyoruz ve hamileyim keşke erken gidip çocuklarımı bu dünya düzeninden sacma sapan katkilari olan gidalardan uzak tutabilsem köylü milletin efendisidir artik koyde yasayan insanlar daha üst görünüyor çünkü büyük sehirlerde modrn kölelik ve betonlasma hakim büyüdüğünüz ortamla gurur duymalisiniz

Köylü degılım, astsubayların, ust kademe yonetıcıleın oldugu mahallede buyudum. Ogretmn arkadasımda var cıftcı arkadasımda

Bu koyluluk degıl. Bu soruyu sormak koyluluk degıl bosbogazlık. ama kocan hadsız begenmıyorsa o seni begenmıyor. Sen kendını boyle komplekse sokarsan esın olacak sahısat gayet guzl rencide eder senı

Kaldı mı öyle köylü acaba artık onlarda anasının gözü hatta şehirlilerden daha cinler (kendim de köylüydüm)

Bu kadar linç etmeye ne gerek var anlamadım. Ben anladım sizi çünkü gerçekten çok kaba bir ailede büyümüş bir esim var. (Evet o ailenin oğlu ile evlendim evet ben evlendim boşuna yorum yapmayın bu kısma)
Gece 10'dan sonra kimse aranmaz dediğim zaman öyle mi ben bilmiyorum dediğini bilirim.
Kendisi de nezaket kurallarını benden öğrendiğini alenen söyler ortamda. Çünkü köy ya da kırsal kesimde bazı şeyler gerçekten bilinmiyor. Mesela hayatımda ilk kez ortak tabak kültürünü esimin ailesinde gördüm. Hatta çatal bıçak kullanamadıkları durumlar gördüm. Ben Ankara'da büyüdüm ve babam özellikle restorant gibi yerlerde nasıl yemek yenilir bize ogretti. Balik nasıl yenilir vs. Şimdi eşimle ultra lüks bir mekana gitsek ve önünde beş çatal olunca bana bakacak eminim. Çünkü bilmiyor adam. E kız da bunları söylüyor
Bilmemek değil öğrenmemek ayıp demişler.
Zamanla alışır öğrenirsiniz. Sorun etmeyin kendinize.

Konu sahibi ben sizi anladım .
Fakat sizin durumunuzun köyde ya da şehirde yetişmekle alakası olmadığını düşünüyorum.
Sizin yaptıklarınızı şehirde yaşayanlarda yapıyor.
Siz kendinizi geliştirmemişsiniz , kendinize güveniniz yok diye düşünüyorum .

Konu nezaket değil de kültür farklılığı diyelim. Siz köyden çıksanız da köy sizden çıkmıyor uzunca bir süre, ben sizi anladım. Kötü bir şey değil bu, kompleksi bırakın hor görüldüğünüzü düşündüğünüz ortamlardan da uzaklaşın. Eski yakın bir arkadaşım köylüydü. Köyün toplum içindeki kurallarını şehirde uzunca bir süre devam ettirdi. Sanırım anca 10 senede falan ortamına göre davranma alışkanlığı kazandı.

Ev yapımı şeyler hediye etmemizin sebebi yapamiyor olmamız kanka. Bana biri ev yapımı reçel getirse bayıla bayıla yerim. Çok da sevinir mutlu olurum o kişiye hayranlığım artar ne becerikli diye düşünürüm. Bu tür saçma komplekslerden arinmaniz lazım. Şehirde yetişen bir insanım çünkü dedem eskeza köyden şehre göçmüş. Ne önemi var bunların? Kimse düşündüğünüz gibi incelemiyordur emin olun.

Ya aslında şu an anladım ne demek istediğinizi. Bazen sosyal ortamlarda bazı görgü kuralları olabiliyor bilmediğimiz. Şehirli insanların da vardır, ortamına göre değişir. Bence bu konuda youtube videolarını izleyin veya bazı kitaplar olabilir. Örneğin restoran etiketi. İsyerinde etiket ve davranış kuralları. Giyim kuralları gibi şeyler. Bunları okumayı izlemeyi yanlış bulmuyorum. Bence en temel görgü kurallarından biri yakin değilsek çok fazla özel hayata ilişkin soru sormamak. Mesela para konuları, cinsellik, çocuk düşünme, kilo gibi. Bir de toplu taşımada veya topluluk içinde yüksek sesle konuşmak telefondan kulaklıksız video izlemek müzik açmak isyerinde masada kokusu rahatsız eden bir yemek yemek vs yani kısacası etrafı rahatsız edecek şeyleri ben şehir hayatına uygun bulmuyorum pek. Bunun gibi şeylerdir bence görgü ve nezaket kuralları. Yoksa şive, hediye alışkanlığı vs bence bunlardan insanları yargılamak saçma bir şey. Hatta asıl şehirli köylü zengin fakir gibi sınıfsal ayrimlar yapmak görgüsüzlük ve kabalık bence.

Hemen hemen bütün yemekler, tencere yemekleri, fırın yemekleri, pilav, makarna vs. Yemek kaşıkla yinmez
Çorba dışında yemek kaşığı kullanılmaz. Bunlar aslında basit sofra adabı; fakat genelde insanlar nasıl gördüyse öyle devam ettiriyor.

Ee peki o kuzenlerinizle aranızdaki gördüğünüz farklar neler onları siz de alışkanlık edinebilirsiniz.

Hemen hemen bütün yemekler, tencere yemekleri, fırın yemekleri, pilav, makarna vs. Yemek kaşıkla yinmez

Sulu nohut, kuru fasulye yemeğini çatalla yiyene görgülü denmez yalnız ancak komik denir.

Konu sahibinin konuyu açarken aklındaki soru her neyse; şimdi 1500 sorusu olmuş olmalı. Yorumlarda yazılanların çoğu da ortama göre değişebilen şeyler.

Kuru fasülyeyi çatalla yemek mi suyuna ekmek banarım ben be yanında da turşu isteyen görgüsüz diyebilir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…