Kötü bir anne miyim ?

1 yaşındaki çocuk hayırdan nasıl anlamaz bayağı da anlıyor
Doğduğu günden beri kızıma anlatırım konuşurum
Şu nedenden dolayı yapmamak lazım.su nedenden dolayı yapmak lazim diye
Çocuğumun her dediğini her istediğini de yapmam baya bildiğiniz anlıyor şuan 2 yaşında

Benim her istedigimin nasıl olması şart değilse onunda öyle

Simartip simartip sonra başa cikamiyorsunuz

Evet o çocuk atmayı vurmayı bağırmayı çok sever çünkü merak eder attıktan sonra ne olacağını bağırınca kendi sesini duymayı

Tamda bu sebeple abim çocukken balkondan aşağı attığı emziğine ne olduğuna bakmak için eğildiğinde balkondan düşmüş çünkü ona atmaması gerektiğini eğilmemesi gerektiğini anlatmamıs ogretmemisler bunu bizzat annem söylüyor hatam diye buraya da üye kendisi yanlissa düzeltsin beni

Baba haklı diyenlere tekrar tekrar bakıp şaşırdım
Evet anlar hatta bi yarım saat yapmaz sonra tekrar aynııııı kardeşiniz için üzüldüm ama bu annenizin suçu değil olabiliyor anlatsa da yapacaktı çünkü bebek 2 yaşında evet anlar ama bi bakmışsınız puff bilinsel olarak da bu böyle bilişsel gelişimini okuyun bi kardeşinizin ki sadece kaza geçmiş olsun dikkatli olmak lazım kapıları kilitleyin lütfen konuştum anlıyor diye de yalnız bıraknayın aklınıza gelmeyecek kadar hayal güçleri geniştir gözünüzün önünden ayırmayın

Şurada eşiniz haklı diyenler bir sussun bence. Çocuğu olan herkes çocuk psikolojisinden anlamıyor. Bu işin okulu var. Sizi alkışlıyorum. En doğrusunu yapıyorsunuz. Bu çocuğu öldürmek değil. Benim de kardeşim böyleydi. Öylesine alıştırmışlardı ki istediği olmazsa artık bütün mahalle duyardı. Yapmayın bu kötülük. Sevmek başkadır. Davranışlarımız onun karakterini belirliyor. Aile onunla oynayacak. Sevecek. Ama çocuk da kural bilecek. Siz şuanda her dediğine boyun eğerseniz ilerde ne yapsanız boş. 1 yaş erken neden olsun. O yaşta pek çok beceri geliştiriyor. Bence doğru yoldasınız. Her ne yaparsanız eşiniz farklı birşey yapmasın çocuk direnç kazanır. Tutarlılık en önemlisi.
Kelimelerimi özenle seçmeye çalışıyorum fakat yinede kendimi anlatamıyorum .
Benim kızım kolik bir bebek ve ne çektiğimi en iyi ben bilirim malesef .
Neden acımasız kotu bır anne olmaya calısayım ki
Benim pamuğum o .
Konu fırlatmak değil malesef sadece
Ama arkadaşlar bunu anlamamakta ısrarlı .
Şiddet eğilimi var kızımda ileri şekilde
Benim evladım benimse bana kıymetliyse başkasının evladıda kendine kıymetli .
Ne yani şimdi benim bir yaşındaki kızım oyun arkadaşının kafasını gozunu ısırıp dövdüğünde ahh oamugum diye seveyim mi ?

Bu cocuk buyuyecek ve topluma girecek
Toplum toplum dıye zırvalama dıyenler olmuş
İyi öykeyse kenfi haline bırakayım ve defalarca tatlı tatlı yapma dememe ragmen vaskasjnın evladını gozumuzun önünde parçalasın öldürsün .
Bu bencillik olur ce asıl o zaman buradada bazılarının dediği gibi ben gerçekten kötü bir anne olurum
Ne kadar hoşlanmasalarda benim cocugum buyuyup toplumun bi ferdi olacak
Ben kabadayı yetıstırmek istemıyorum
Insan yetıstırmek istıyorum
Tesekkur ederkm cok benı anladıgınız için

1 yaşındaki çocuk şiddeti nerden bilsin anne demeyi bilmiyor canavar yaptın çıkardın neyse inşallah ilerde üzülmezsin keşke yapmasaydın diye hayatta size kızınıza mutluluklar lütfen ne yaparsanız yapın sevgisini ihmal etmeyin sonra benim annem neden böyle diye konular okumayalım

Evet anlar hatta bi yarım saat yapmaz sonra tekrar aynııııı kardeşiniz için üzüldüm ama bu annenizin suçu değil olabiliyor anlatsa da yapacaktı çünkü bebek 2 yaşında evet anlar ama bi bakmışsınız puff bilinsel olarak da bu böyle bilişsel gelişimini okuyun bi kardeşinizin ki sadece kaza geçmiş olsun dikkatli olmak lazım kapıları kilitleyin lütfen konuştum anlıyor diye de yalnız bıraknayın aklınıza gelmeyecek kadar hayal güçleri geniştir gözünüzün önünden ayırmayın
Ben kişisel gelişim okurum o sorun değil de lütfen sizde daha fazla okuyun kendinizi ifade ederken baya sıkıntı yaşıyorsunuz, zor anlıyoruz...

Annemin suçu da demedim, çocuk tekrarlamaz da demedim ama nasıl olsa tekrarlayacak diye her istediğini yapmak yanlış ,çocuk bunu normal zanneder dedim de ; beni anlamanız pek mümkün görünmüyor...

iyi forumlar.

Her çocuk prens ya da prenses olarak doğar. Zamanla kurbağaya dönüşür. Ki doğalı da budur.
Bazıları da prens ya da prenses olarak kalır işte anormal olan bu.
Siz haklısınız. Sizin ya da eşinizin kızdığı istemediği bi şeye diğeri izin verirse çocuk hayatı boyunca kararsız olur

Her çocuk prens ya da prenses olarak doğar. Zamanla kurbağaya dönüşür. Ki doğalı da budur.
Bazıları da prens ya da prenses olarak kalır işte anormal olan bu.
Siz haklısınız. Sizin ya da eşinizin kızdığı istemediği bi şeye diğeri izin verirse çocuk hayatı boyunca kararsız olur
Doktora da götürdük kızımı
Yani davranışlarının ( şiddet ) normal olmadığını kendisi de söyledi .

Hani öyke tutup vurmuyor sadece
Oyun arkadaşının canını cıkarana kadar ugrasıyor
Ben çocugumu dövmüyorum yada bir eğitime tabi tutmuyorum
Doktorumuzunda tavsiyesi her isteğine yanıt vermeyin oldu
Yarın oburgun buyudugunde ve cevreye karsıda aynı tutumu gosterdıgınde ıyı anne degılmiş demek ki annesı terbıye verememıs , vermemiş diyecekler
Yani yapılan ağız önemli degıl
Ama kımseyı hakir ve küçük görüp gözümün onunde parcalamasın istiyorum

Doktora da götürdük kızımı
Yani davranışlarının ( şiddet ) normal olmadığını kendisi de söyledi .

Hani öyke tutup vurmuyor sadece
Oyun arkadaşının canını cıkarana kadar ugrasıyor
Ben çocugumu dövmüyorum yada bir eğitime tabi tutmuyorum
Doktorumuzunda tavsiyesi her isteğine yanıt vermeyin oldu
Yarın oburgun buyudugunde ve cevreye karsıda aynı tutumu gosterdıgınde ıyı anne degılmiş demek ki annesı terbıye verememıs , vermemiş diyecekler
Yani yapılan ağız önemli degıl
Ama kımseyı hakir ve küçük görüp gözümün onunde parcalamasın istiyorum
Her dediğini yaparsanız sonra her istediğini alabileceğine inanacak ve asıl o zaman sizi ayıplar insanlar. Çok doğru düşünüyorsunuz

Cevapların hepsini okumadım yazan olmuş olabilir ama bebeklerin atma davranışı gelişimleriyle ilgili diye biliyorum ben. Yerçekimini ve nesnelerin çıkardığı sesi öğreniyor. Her seferinde geri alıyorsa biraz da oyun olsun diye yapıyor olabilir ama bebeklerin oyun oynaması bile ince ve kaba motor becerilerini geliştirir o yüzden teşvik edilmelidir. Bir nesneye veya kişiye zarar vermediği sürece engellemeye çalışıp terbiye veriyorum diye düşünmeyin gelişimini destekleyin derim. Konunun uzmanı değilim, henüz büyütülmüş bir çocuğum da yok ama bunu bir araştırın.

Cevapların hepsini okumadım yazan olmuş olabilir ama bebeklerin atma davranışı gelişimleriyle ilgili diye biliyorum ben. Yerçekimini ve nesnelerin çıkardığı sesi öğreniyor. Her seferinde geri alıyorsa biraz da oyun olsun diye yapıyor olabilir ama bebeklerin oyun oynaması bile ince ve kaba motor becerilerini geliştirir o yüzden teşvik edilmelidir. Bir nesneye veya kişiye zarar vermediği sürece engellemeye çalışıp terbiye veriyorum diye düşünmeyin gelişimini destekleyin derim. Konunun uzmanı değilim, henüz büyütülmüş bir çocuğum da yok ama bunu bir araştırın.
İşte problem zarar verıyor olması

Yanlıs davranışların kökenine ivedilikle inip kemiklesmeden çözmek gerektiğine inanıyorum,oğlumda yaşadık ve anne baba okul üçlüsü olarak tek tip tavırla olayı atlattık

Olay şuydu 3.5 yaşındaki oğlum gerek bizim gerek arkadaşlarının göbeklerine dokunmak istiyodu şap şap yapmak istiyodu falan,ben sebep oldum birazda çünkü bebekliğinden beri göbüşünden öperdim acıkmış mı göbüş vs gibi hep bi atıfta bulunurdum, dah 3.5 yaşında elbette şehvetle yapmıyo yaptığını ama yapmamalı mahremiyet eğitimini üstün körü anlatırken detaya indik aştık şükür

Arkadaşlar ayy yazık daha küçük vs dediler ama şimdi 3.5 yarın 6 7 olunca böyle alışır giderse sevimli bi tarafı da olmayacak durumun

Hasılı haklısın doğru yoldasın babası da kakasında boncuk bulmuş gibi davranmasın çünkü topluma karışınca kimse öyle davranmayacak

Yankı davranışların kökenine içerikle inip kemiklesmeden çözmek gerektiğine inanıyorum,oğlumda yaşadık ve anne baba okul üçlüsü olarak tek tip tavırla olayı atlattık

Olay şuydu 3.5 yaşındaki oğlum gerek bizim gerek arkadaşlarının göbeklerine dokunmak istiyodu şap şap yapmak istiyodu falan,ben sebep oldum birazda çünkü bebekliğinden beri göbüşünden öperdim acıkmış mı göbüş vs gibi hep bi atıfta bulunurdum, dah 3.5 yaşında elbette şehvetle yapmıyo yaptığını ama yapmamalı mahremiyet eğitimini üstün körü anlatırken detaya indik aştık şükür

Arkadaşlar ayy yazık daha küçük vs dediler ama şimdi 3.5 yarın 6 7 olunca böyle alışır giderse sevimli bi tarafı da olmayacak durumun

Hasılı haklısın doğru yoldasın babası da kakasında boncuk bulmuş gibi davranmasın çünkü topluma karışınca kimse öyle davranmayacak
Çok doğru
Benim kızımda sürekli karşındakini ezme vurma çabası içine giriyor
Çocugu ısırıyor vuruyor hayır canım yapna dedıkce karsıdakı cocugun da agladıgını gordıkce daha fazla canını yakma cabası içine gırıyor
Bu normal bir davranış degıl
İnsanlar daha cok kucuk desede ben bu davranışının önüne gecmessem daha hıc gecemem

Hiçbir davranış problemi birden ortaya çıkmaz,birden de davranış değişimi beklemeyin lütfen. Bir problem davranışı değiştirip oturtmadan başka bir davranisi düzeltmeye geçmeyin. (Önce ısırma davranışı üzerinde durabilirsiniz) Sadece çocuğun problem davranışını farkedip bunun üzerine egilmeyin.Eminim ki cocugunuzun onlarca onaylayacaginiz,taktir edeceğiniz olumlu davranışı vardır.Bunlari da gördüğünüzü ve begendiginizi gösterin.Kisilik çatışmasına donen anne kız ilişkisinde ( genelde 2/3 yaş arası bu dönemdir,siz de erken vuku bulmuş) ben hiç annenin kazandığını görmedim.Sizin aşırı yuklendiginizi ,biraz rahatlamayı ihtiyacınız olduğunu, çocuğunuz olmadan yapacağınız etkinliklere ihtiyacınız olduğunu düşünüyorum ( en azından eşiniz devreye girsin siz dışarı çıkabilin).

Son düzenleme:
Çok doğru
Benim kızımda sürekli karşındakini ezme vurma çabası içine giriyor
Çocugu ısırıyor vuruyor hayır canım yapna dedıkce karsıdakı cocugun da agladıgını gordıkce daha fazla canını yakma cabası içine gırıyor
Bu normal bir davranış degıl
İnsanlar daha cok kucuk desede ben bu davranışının önüne gecmessem daha hıc gecemem

Şu dediğin şu kabullenişin aslında o kadar cesurca ki...benim çocuğum böyle bu bir sorun demek...bizim toplumda genelde üstü örtülür kendi çocuğuna toz kondurmaz kimse, kendi çocuğu yaptığını çocukluktan yapar ama başka çocuklar marazlı ise anası babası kötü yetiştirmiştir

Benim oğlanı sırt üstü yatıra yatıra kafasının arkasını dümdüz etmiştim ay kafa otoban gibi, ilk çocuk bilmiyosun gurbettesin anneme anlatıyorum kusur bulma çocuğa diyo niye bizim bebeler kusursuzdur çünkü aksi mümkün mü?

Netten yan yatırma yastığı aldım sağ yana sol yana derken kafayı düzelttim 4 5 yaşına gelip kafatası sertlesse nasıl yapacaktım bunu, 3 aylıkken başladım 4 ayda cillop oldu :)

Bak benim oğlan da baya arizalıymış hiçte kötü anne değilim sen de değilsin

Bence gayet ideal annesiniz. Evet yaşı küçük olabilir ama sonuçta ceza verilip aç bırakılmıyor bu çocuk, tek başına bi odaya konup cezalandırılmıyor. Sinir olurum ' o dohoooo çooookk koçoookkk" zihniyetine. Kaldıki kimsenin çocuğu da büyümüyor zaten kendi gözlerinde..
Çocuklar küçük de olsa çok açık oluyorlar etki tepki olaylarını anlamaya. Normal bir çocuk ( özel eğitime ihtiyacı yoksa) kendine zarar vermez. İstediğini ağlayarak yaptırmaya çalısır bir süre sonra görmezden gelindiğinde susar. Emin olunması gereken, bi yeri mi ağrıyor, karnı mi aç,altı mı temiz değil. Bunlarda sıkıntı yoksa ağladıginda isteği yapılmamalı..
Emziği fırlattiginda bi kere verin mesela verirken parmaginizla da hayır anlaminda ikaz ederek verin. Sonraki tepkinin neye olduğu bağını kursun. emzik atılıyor, geri verilmiyo hiç tepki de verilmezse bağlantı kuramayabilir doğru yanlış arasında. Bunun haricinde sevdiği başka bişey yok mu olumsuz davranış sergilemeden sevebileceği şeylere yonlendirseniz.
Ve ne yapın ne edin eşinizle aynı dili kullanın derim. Güzelce konuşun. Çocuklar bu fikir ayrılığını hemen anlayıp kullanmayı da çok severler.

Bu kadar küçük çocuklarda yapma,vurmadan ziya de " bebegi arkadaşa verelim,aferin.....şimdi topu alalım aferin vb." Olumlamali cümlelerle çocuğun yapıcı davranışlarını taktir ederek ve siz yönlendirerek çalışacaksınız. Mümkünse sadece çocuk doktoru desteği değil,pedegog desteği alın.Anladigim kadarıyla çocuğunuza ilaç yazan kişi çocuk doktoruydu değil mi?

Şu dediğin şu kabullenişin aslında o kadar cesurca ki...benim çocuğum böyle bu bir sorun demek...bizim toplumda genelde üstü örtülür kendi çocuğuna toz kondurmaz kimse, kendi çocuğu yaptığını çocukluktan yapar ama başka çocuklar marazlı ise anası babası kötü yetiştirmiştir

Benim oğlanı sırt üstü yatıra yatıra kafasının arkasını dümdüz etmiştim ay kafa otoban gibi, ilk çocuk bilmiyosun gurbettesin anneme anlatıyorum kusur bulma çocuğa diyo niye bizim bebeler kusursuzdur çünkü aksi mümkün mü?

Netten yan yatırma yastığı aldım sağ yana sol yana derken kafayı düzelttim 4 5 yaşına gelip kafatası sertlesse nasıl yapacaktım bunu, 3 aylıkken başladım 4 ayda cillop oldu :)

Bak benim oğlan da baya arizalıymış hiçte kötü anne değilim sen de değilsin
Otoban :) ilahi :)
İnsanlar beni vicdansız görebilir
Agresif sinirlide görebilir
Çocuğunu sevmiyor diyenlerde olacaktır
Daha 23 yaşındayım ve ilk çocuğum
Ve öyle pat diye çocuk sahibi de olamadım
Kıymetini de o kadar iyi biliyorum ki
İnsan evladınn kötülüğünü ister mi ?
Ben kimsenin evine gıtmem bu yuzden
Bir baskasının evınde cocugum evın cocuguna zarar verırse ben yerın dıbıne gırerım
Tamm jüçük anlamıyor olabilir ama anlatmak ta benim görevim
Yani tarlada ot yetiştirmiyoruz
O cocukları baskalarının cocuklarına zarar vere vere buyuyen cocuklarda yarın öbürgun sadistlik egilimi gösteri karısını kızını dövüyor
Hepsı yetısme kaynaklı bunların
Yani hicbir olgun bireye sen yasatken boyle oldun diyemeyiz
Altında illski cocukluk doneminde mütüş benim çocugum psıkolojısı yatıyordur

Bu kadar küçük çocuklarda yapma,vurmadan ziya de " bebegi arkadaşa verelim,aferin.....şimdi topu alalım aferin vb." Olumlamali cümlelerle çocuğun yapıcı davranışlarını taktir ederek ve siz yönlendirerek çalışacaksınız. Mümkünse sadece çocuk doktoru desteği değil,pedegog desteği alın.Anladigim kadarıyla çocuğunuza ilaç yazan kişi çocuk doktoruydu değil mi?
Uzman dediğim pedagog
Pedagog önerdi ilacı ama ben kıyamadım yaşı geregı
Oyun bölümünde bir cocugun kulagını ısırdı
Yapma etme dememkze tagmen sureklı o cocugın pesıne gıdıp ısırmaya calıstı cunku

Çocuğunuzu şımartıp ve ona her istediğini verseydiniz işte ozaman gerçekten kötülük etmiş olurdunuz. Benim eşim de aynı sizin eşiniz gibiydi,aman da prensesim aman sakın kızma kısıtlama modundaydı fakat kızım büyüdükçe bu tutumun yanlış olduğunu o da anladı. Ben sonuna kadar size katılıyorum,çok da iyi bir anne olduğunuzu düşünüyorum. Maalesef ilerde kimse çocuklarımıza inci tanesi muamelesi yapmayacak dolayısıyla çocukluklarını yaşamasına izin verdiğimiz gibi aynı zamanda onları geleceğe hazırlamalıyız. Bazen çocuklarımızın geleceği ufak detaylarda saklı olabiliyor.

Anlıyorum, pedagoglarin ilaç tavsiyesinde bulunmaları sık rastladigim.bir durum değil.Pedegog ve psikolog,çocuk gelişimci olayın farmakoloji bölümünde değildir çünkü,ilaç başlama/ilacı duzenleme çocuk psikiyatristinin alanıdır.Bu mercinin dışında ilaç kullanimi tavsiyesini degerlendirmeyin

X