Kötü bir anne miyim ?

Meraba kızlar
Derdim kızım ve eşim. Kızım kolik çocuklardan . Bir yıldır o kadar tükendim ki her anlamda , izah edemem sizlere . Bazen kriz geçirmekten korkup telkinler verdim kendime . Psikolojik destek bile aldım siz düşünün gerisini. Az az önünü berisini aldım diye düşünüyordum ki ama eşim kızımızı rapunzel gibi prenses modundan çıkaramıyor . Kızımda bunun farkında inada biniyor . Akşam mutfakta yemek hazırlıyorum ki dur durak yok inadına tepinip cırlıyor
En son mama sandalyesıne koyup mutfağa aldım yanıma bari beni izlesin diye .
Yemek yaparkende ara ara cırladı durmadan sürekli benimle ilgilensin diye bende neden ağladığına bakıp ilgilenmeden işime baktım ve böylece sustu oyun oynamaya daldı . Sonra eşim geldi tabi ilgileniyor oynuyor kızım tuttu emziğini yere fırlattı huyunu biliyorum tabi sakın dedim alıp verme bu aldı yıkadı gitti ağzına verdi tuttu tekrar fırlattı .
Bunu defalarca tekrarladılar .
Kızım bunu oyun sanıyor ama bu benim hayatımda oldukça güçlük yaratan bir durum .
Ne versem önüne tutar fırlatır geri versin diye ve bunu defalarca yılmadan tekrarlar . Numara yapmamızı bekleyen , git tut getir diyen bir köpekmişiz gibi .
Eşimde başladı benimle tartışmaya .
Diyorum her istediğine karşılık verme öğrensin herşeyin olmayacağını " çocuk o ne anlasın " diyor bana .
Hepimiz çocuk , bebek değil miydik ?
Birileri yaptığımız yanlışı onaylasaydı nasıl öğrenecektik doğrusunu ?
Kaldı ki bebeklerin algısı daha açık oluyor .
" tamam o karışmıyormuş bana , elimde ölecekmiş çocuk . "
Ben hiç emziği geri verilmedi diye ölen çocuk duymadım
Yani kısacası bana karışmasa artık kızımızı gereksiz naz ve niyazından kurtaracağım
Tam alıştırıyorum
Uysallaşıyor ama babayı görünce yelkenler fora
Çünkü istediklerine şartsız karşılık veriyor
Anlatamıyorum bu adama kızlar ne yapıcam ben .
Duygusuzmuşum , gaddar mışım ben .
Tek istediğim topluma şımarık bi çocuk karıştırmamak .
Şımarsın ama usulünce olsun , yanlışı bilsin doğruyu görsün istiyorum
Kocama kızımızı prenses moduna sokmamayı nasıl anlatabilirim
Elbette çocuğum benim için bir prenses ama insan gibi yetiştirmek istiyorum .
Büyüdüğünde herşeyi ağlayarak sızlanarak yaptıran , insanlara güçlük çıkartan bir birey yetiştirmek istemiyorum.
Daha çok küçük diyenler olacaktır fakat kızım siz dediğini yapana kadar ağlamayı kesmeyen bebeklerden
Ağaç yaşken eğilir atasözüne güvenerekten her ağladığında olmayacak şeyleri yapmıyorum
Olumlu sonuçlarda alıyorum fakat eşim bütün verdiğim emeği mahvediyor
Ona göre ben kötü bir anneyim sanırım
Kafam çok karışık . Söyledikleri yüzünden gücendim doğrusu
Saaatlerdir anneliğimi sorguluyorum..
Bir yıldır gecem gündüzüme girdi .
Nasıl yaşıyorum farkında değilim
Evladımın iyiliğini istemekten başka bir niyetim yok ama herşeyi duyguya getiren bu adam beni çıldırtıyor
şımarıklık anlayışınız enteresan.evet iyi bir anne sayılmazsınız zorlamakla olmuyor iyi annelik.

Dibine kadar kezbanım
Elbette haklıyım

Temalı kaçıncı konu bu?

Sen iyi bir annesin. Esin de iyi bir baba. Sadece egitim konusuna farkli bakiyosunuz. Bence en buyuk yanlislardan bi tanesi o daha kucuk diyerek cocugun her yaptigina goz yummak. Eger kendi kendine oyun uretebiliyor ve beklenti icine girebiliyorsa bir cocuk, bence egitilmek icin ideal zaman. Sevgimizi gosterdigimizde anlayan bebek neden disipline etmek istedigimizi ve hosnut olmadiklarimizi anlamasin. Daha kucuk diyip koyverenler cocugun karakteri oturduktan sonra mudahale etmek istiyorlar ve sonuc alamiyorlar. Sonra da cocuktan surekli sokayet ediyorlar. Cok hircin. Cok yaramaz. Cok sinirli vs gibi.
Siz dogrusunu yapiyorsunuz. Kendinizden emin olun. Kendini de psikolojik olarak koyverme sakin. Toparlayamazsin. Anneyiz guclu olmak zorundayiz. Bugunlerin gecici oldugunu hatirlayarak kendini telkin etmelisin.

Siz bence mukemmel bir anne ve bilincli bir vatandassiniz. Keske herkes sizin gibj olabilse de etrafimizdaki zorba cocuk kavramından kurtulabilsek... esinize buraya yazdiklarinizi soylediniz mi? İkinizin ortak tavirda hareket etmeniz gerektiginin farkina varmali bence...

Yaw bi emzikten kotu annelige nasil geldin allasen :)

Bak esin ole yapiyosa yapsin, sen yapma! O zmn tek bu konuda simaracagi kisi babasi olur. Senin attigi seyi vermeyecegini bilir ve tutumuda zmn icinde ona gore sekillenir.

Ornek vereyim :) buyuk oglum babasindan telefon ister cunku arada verir o! Vermediginde hircinlasir. Ben mi? Benden istemez nerdeyse cunku vermeyecegimi bilir.

Ağlamasınmış
Her elıne verdıgımızı suratımıza fırlatır yada yere atar getırsınler dıye
Misal süs köpeği gibiyiz
Hadı ben cefasını gectım
Sefasınıda ıstemıyorun
Ama bu cıcuk bu toplumda boyle olmamslı
Cok zahmet çeker
Su mesajiniz cocugunuzla bir guc yarisinda oldugunuzu gosteriyor. Esinizin yolu yanlis evet ama siz de ben anneyim beni dinleyecek modunda olmamalisiniz, bebek bu aglar da, oyuncak da atar. Cocuk bile denemez henuz

Oturup konuşmalısınız.
Hangi davranışı neden öyle yaptığınızı ve onun davranışlarının sonuçlarını, çocukla siz daha fazla vakit geçirdiğiniz için sizi de düşünmesini vs vs...

Babalar genellikle daha az gördükleri için bu şımartma eğilimi mutlaka olacak.

Bir de ben olsam daha esnek olurdum, 1 yaşındaki çocuğun atmayı test etmesine izin verirdim, ama sizin yaşadığınız zorluğu bilmiyorum tabi.

Edit: Düşündüm de her verdiğinizi atıyorsa yeterince test etmiştir, esnek olmazdım ben de herhalde demeye geldim.

Meraba kızlar
Derdim kızım ve eşim. Kızım kolik çocuklardan . Bir yıldır o kadar tükendim ki her anlamda , izah edemem sizlere . Bazen kriz geçirmekten korkup telkinler verdim kendime . Psikolojik destek bile aldım siz düşünün gerisini. Az az önünü berisini aldım diye düşünüyordum ki ama eşim kızımızı rapunzel gibi prenses modundan çıkaramıyor . Kızımda bunun farkında inada biniyor . Akşam mutfakta yemek hazırlıyorum ki dur durak yok inadına tepinip cırlıyor
En son mama sandalyesıne koyup mutfağa aldım yanıma bari beni izlesin diye .
Yemek yaparkende ara ara cırladı durmadan sürekli benimle ilgilensin diye bende neden ağladığına bakıp ilgilenmeden işime baktım ve böylece sustu oyun oynamaya daldı . Sonra eşim geldi tabi ilgileniyor oynuyor kızım tuttu emziğini yere fırlattı huyunu biliyorum tabi sakın dedim alıp verme bu aldı yıkadı gitti ağzına verdi tuttu tekrar fırlattı .
Bunu defalarca tekrarladılar .
Kızım bunu oyun sanıyor ama bu benim hayatımda oldukça güçlük yaratan bir durum .
Ne versem önüne tutar fırlatır geri versin diye ve bunu defalarca yılmadan tekrarlar . Numara yapmamızı bekleyen , git tut getir diyen bir köpekmişiz gibi .
Eşimde başladı benimle tartışmaya .
Diyorum her istediğine karşılık verme öğrensin herşeyin olmayacağını " çocuk o ne anlasın " diyor bana .
Hepimiz çocuk , bebek değil miydik ?
Birileri yaptığımız yanlışı onaylasaydı nasıl öğrenecektik doğrusunu ?
Kaldı ki bebeklerin algısı daha açık oluyor .
" tamam o karışmıyormuş bana , elimde ölecekmiş çocuk . "
Ben hiç emziği geri verilmedi diye ölen çocuk duymadım
Yani kısacası bana karışmasa artık kızımızı gereksiz naz ve niyazından kurtaracağım
Tam alıştırıyorum
Uysallaşıyor ama babayı görünce yelkenler fora
Çünkü istediklerine şartsız karşılık veriyor
Anlatamıyorum bu adama kızlar ne yapıcam ben .
Duygusuzmuşum , gaddar mışım ben .
Tek istediğim topluma şımarık bi çocuk karıştırmamak .
Şımarsın ama usulünce olsun , yanlışı bilsin doğruyu görsün istiyorum
Kocama kızımızı prenses moduna sokmamayı nasıl anlatabilirim
Elbette çocuğum benim için bir prenses ama insan gibi yetiştirmek istiyorum .
Büyüdüğünde herşeyi ağlayarak sızlanarak yaptıran , insanlara güçlük çıkartan bir birey yetiştirmek istemiyorum.
Daha çok küçük diyenler olacaktır fakat kızım siz dediğini yapana kadar ağlamayı kesmeyen bebeklerden
Ağaç yaşken eğilir atasözüne güvenerekten her ağladığında olmayacak şeyleri yapmıyorum
Olumlu sonuçlarda alıyorum fakat eşim bütün verdiğim emeği mahvediyor
Ona göre ben kötü bir anneyim sanırım
Kafam çok karışık . Söyledikleri yüzünden gücendim doğrusu
Saaatlerdir anneliğimi sorguluyorum..
Bir yıldır gecem gündüzüme girdi .
Nasıl yaşıyorum farkında değilim
Evladımın iyiliğini istemekten başka bir niyetim yok ama herşeyi duyguya getiren bu adam beni çıldırtıyor
Gece okudum aslında yazamadım bizdede bu dert var ve buraya yazmakta kararsızdım beslenmeye açmıştım dün konu bende aynen sizin gibi yapıorum düzenli olsun şımarık olmasin diye ama eşim ve babası buna imkan vermiyor oğlum onların yanında çok aşırı şımarıyor ve hiçbirşey yapmıyor yemekte dahil en büyük sorununuz yemek yemiyor onlardan simardigi için bende başlarım nazlanan desem yalan olur hangi anne bebeğini sevmez ki ama bunu anlatamiyorum sevmek ayrı şımarıp her istediğini yapmak ayrı bu seferde hamilelik hormonlar falan sınır stres sahibi oldum istemeden sesim yükseliyor farkında olmadan yapıorum sonrasında üzüntüden ne uyuyorum ne yiyorum artik ne yapacağımı şaşırmış durumdayım sakınlık istiyorum sabır istiyorum sadece yoksa kızım doğunca bi psikologa falan gitmem gerekecek.

Ben bunu farkettim işte
Medela elındekını atar verırsın bunu yılmadan yorulmadan tekrarlar
Vetmezsın saatlerce ağlar gızume bakarak
Doktoromuzda söyledi
Beni vicdansız ilan edenler var fakat uzmanda aynı sizin dediğiniz gibi konuştu
Yanlışın yanlış olduğunu siz öğretrceksinşz diyor ama nerde
bir yerde okudum bu yaslarda elindekini atması cok normalmis , bir cok cocuk yapıyormuş. benim kizimda 13 aylik ve devamli emzigini yere atiyor. bu sebeple bakmistim. yalniz olmadığını onunlada ilgilenildigini görmek istiyormus. bende bi prenses yetistirmek istemiyorum. guclu , ayaklarinin uzerinde duran bi hanim olsun ilerde. kizinizda hırçınlık varmi peki. yuzunuzu yolma falan

Kızlar tek derdımuz fırlatmak değil
Kaldı ki çocugumla baş başa vakit geçitip davranışları konusunda gözetim yapan benim
On kere bi çocugın tutup lafasını ısırmak üst üste normal değil
O yüzden lütfen prens ve prenseslerımızı pistten çekerek yorum yapalım

Ben kızıma terbıye vermek için uğraşmıyorum ki
Ben bi köpek eğiticisi değilim
Yarın bğyüdüğünde topluma ayak uydurup insanları dışlamaması için uğraşıyorum
Sanmayın ki doktora gitmedik
Bu kendi başıma aldığım bir karar değil
Çocuğumu yerden yere vurmuyorum
Defalatca tutup suratıms fırkattığı rmziği geri atsın diye tekrar eline tutuşturmuyorum , olan bu
Baştan beri okuyordum.. '' Toplum da toplum '' yazılarını okuyunca artık dayanamadım... Önce aile içi huzuruna odaklan, aile ler huzurlu olursa toplumlar da huzurlu olur... Çocuğum topluma çıkacak vay böyle yapmasın diye diye çocuğuna hayatını zindan eden annelerden olma...

Çocuklar öğrenene kadar yere atar. Bu defalarca ve aylarca sürer. 1 yaşındaki çocuğa şımarık olmamayı öğreteceğim diye normal gelişim sürecinin gerektirdiği hareketleri kısıtlamayın.
Sizin desteğe ihtiyacınız var gibime geliyor, çünkü konu şımarıklık veya prenseslik değil. Anne olarak sinirleriniz çok yıpranmış basit bir şekilde atlatılacak olayı bile çocuğu yetiştiremiyor muyum iyi anne değil miyim noktasına getirmişsiniz. Tedaviye devam diyorum ben

Kızlar tek derdımuz fırlatmak değil
Kaldı ki çocugumla baş başa vakit geçitip davranışları konusunda gözetim yapan benim
On kere bi çocugın tutup lafasını ısırmak üst üste normal değil
O yüzden lütfen prens ve prenseslerımızı pistten çekerek yorum yapalım
Yani bu yorumunuzda bile agresifsiniz, günde 100 kere de atabilir ne zaman öğrenirse atmayı bırakacak zaten. Siz sakinleşin, eşinizle işbirliği yapın. İkiniz de uçlardasınız gibi geldi orta yolu bulursanız bu işi çözersiniz

Dogru tutum, yanlış zaman.
Haklısınız, duyarlı ve gercekcisiniz.
Ama zaman yanlış.
1 yaş bunun için çok küçük.

O çocuğun her attığını geri getirmenize su an ihtiyacı var.

Onu kendi haline bırakıp ağlatmak, bu yaş grubu icin doğru değil

Siz kendi kendinizi de doldurup köpek gibi falan olayına bile girmissiniz.
Karşınızdaki bebek henüz 1 yaşında.
Gerçekten küçük.
1 yaşında bebekle mücadele edilmez.

Eğer şu yaptığınızi 2.5-3 yaşında yaparsanız, çocuğu yetiştirmek adına pozitif bir adım olur. Ki onda bile öncesinde sözlü ikna etmeyi denemeniz gerekir.

Prenses yetişmeyecek tamam da çocuğun da saglikli gelisimi icin dönemini yaşamasına fırsat sağlamak gerekiyor.

Şurada eşiniz haklı diyenler bir sussun bence. Çocuğu olan herkes çocuk psikolojisinden anlamıyor. Bu işin okulu var. Sizi alkışlıyorum. En doğrusunu yapıyorsunuz. Bu çocuğu öldürmek değil. Benim de kardeşim böyleydi. Öylesine alıştırmışlardı ki istediği olmazsa artık bütün mahalle duyardı. Yapmayın bu kötülük. Sevmek başkadır. Davranışlarımız onun karakterini belirliyor. Aile onunla oynayacak. Sevecek. Ama çocuk da kural bilecek. Siz şuanda her dediğine boyun eğerseniz ilerde ne yapsanız boş. 1 yaş erken neden olsun. O yaşta pek çok beceri geliştiriyor. Bence doğru yoldasınız. Her ne yaparsanız eşiniz farklı birşey yapmasın çocuk direnç kazanır. Tutarlılık en önemlisi.

Kuzucum güzel annem o daha anlamaz hayırdan tek isteği sensin sev kokla öppp daha küçük o ve ne yazıkki eşiniz doğru yapmış daha anlamaz annesi daha fazla vakit geçir ve sakin ol onun tek derdini anlatması ağlaması ağzı yok dili yok şuram ağrıyo desin ağlamasa nasıl bileceğiz demi onun tek ihtiyacı sevgi doluuu bi annee lütfen çoook sevv sakinleştiğini göreceksin ve gülümse sürekli

Bakın kızınız üç yaşına geldiğinde siz yap desenizde yapmaz ve siz de diyeceksiniz ki ya gerçekten zamanı gelince oluyormuş ilk kızımda aynen sizin gibiydim ama üç yaşından önce çocuklar kurallara uymaz kendinizi de bebeğinizi de üzmeyin tadını çıkarım

1 yaşındaki çocuk hayırdan nasıl anlamaz bayağı da anlıyor
Doğduğu günden beri kızıma anlatırım konuşurum
Şu nedenden dolayı yapmamak lazım.su nedenden dolayı yapmak lazim diye
Çocuğumun her dediğini her istediğini de yapmam baya bildiğiniz anlıyor şuan 2 yaşında

Benim her istedigimin nasıl olması şart değilse onunda öyle

Simartip simartip sonra başa cikamiyorsunuz

Evet o çocuk atmayı vurmayı bağırmayı çok sever çünkü merak eder attıktan sonra ne olacağını bağırınca kendi sesini duymayı

Tamda bu sebeple abim çocukken balkondan aşağı attığı emziğine ne olduğuna bakmak için eğildiğinde balkondan düşmüş çünkü ona atmaması gerektiğini eğilmemesi gerektiğini anlatmamıs ogretmemisler bunu bizzat annem söylüyor hatam diye buraya da üye kendisi yanlissa düzeltsin beni

Baba haklı diyenlere tekrar tekrar bakıp şaşırdım

Benim ufak olan 1 yasina girecek.Hayir dediginde yapilmayacagini ogretmeye calisiyorum. Yuzde 80 ise yariyor,yuzde 20lik kisimdaysa dikkatini baska yone ceviriyorum ama benimki zarar verecek konular. Yere birsey atiyorsa aglayip zirliyorsa yere indiririm gidip kendi alir. Hala da sen getir diye aglayacagini sanmam,2 yas sendromunda mi bu cocuk?Bu kadar kuralci olmayin zararlarini gorursunuz. Benim buyuk kizima 14ayliktan 3bucuk yasa kadar annem bakti,her istedigini yaptigi simarttigi icin cok zorlaniyorum. Degisik kisiler bakinca inan daha zor

X