Kötü bir anne miyim ?

Çocuğunuzu şımartıp ve ona her istediğini verseydiniz işte ozaman gerçekten kötülük etmiş olurdunuz. Benim eşim de aynı sizin eşiniz gibiydi,aman da prensesim aman sakın kızma kısıtlama modundaydı fakat kızım büyüdükçe bu tutumun yanlış olduğunu o da anladı. Ben sonuna kadar size katılıyorum,çok da iyi bir anne olduğunuzu düşünüyorum. Maalesef ilerde kimse çocuklarımıza inci tanesi muamelesi yapmayacak dolayısıyla çocukluklarını yaşamasına izin verdiğimiz gibi aynı zamanda onları geleceğe hazırlamalıyız. Bazen çocuklarımızın geleceği ufak detaylarda saklı olabiliyor.
Mesela eskiden sokakta kavga edıp geldiğimizde anne babamıza bunu aksettiğimizde sende onu dövemedin mi derlerdi .
Neden çünkü çocuguna vurulması onda ezıklık hıssı yaratıyor
Cocugu ise karsıdakini ezınce gururlanıyor anne baba , gururlanacak bir durum varmış gibi .
Benım cocugum buldugu her cocugu yıyıp bıterecek ve bunu zevkle üst üste yapavak aslanım orsnsesım dıye basına oksayacagım..
On sene sonrada bı bakmısım ordan sıkayet burdan sıkayet
Cocugunuz sunun kafasını yardı , bunun parmağını kopardı vs .
Çogumuzun cocugunun davranısları yanlış fakat kımse cocuguna toz kondurma derdınde degıl
Benım cocugum kusurlu degıl ama yanlış yapıyor
Onune gdcmessemde yanlış psıkopat bır cocuk olup cıkar ve en buyuk kotulugu o zaman ona ben yapmış olurum

Anlıyorum, pedagoglarin ilaç tavsiyesinde bulunmaları sık rastladigim.bir durum değil.Pedegog ve psikolog,çocuk gelişimci olayın farmakoloji bölümünde değildir çünkü,ilaç başlama/ilacı duzenleme çocuk psikiyatristinin alanıdır.Bu mercinin dışında ilaç kullanimi tavsiyesini degerlendirmeyin
Biz kabul etmedik zaten
Suan davranıslarını ve sıddet egılımini kontrol altına alabılırım , ilerlemede gosterıyor

Esinizle birlikte adem gunes in kitaplarini okuyabilir ve aranizda nasil davranacaginiza karar verebilirisniz. Tutarsiz davranislariniz cocuga cok zarar verir ve siz istediklerini yapmadiginiz icin size olan tavri tutumu olumsuz etkilenebilir. Ve bu yasindaki hissettigi hersey onun bilincaltina yerlesecektirm

Mesela eskiden sokakta kavga edıp geldiğimizde anne babamıza bunu aksettiğimizde sende onu dövemedin mi derlerdi .
Neden çünkü çocuguna vurulması onda ezıklık hıssı yaratıyor
Cocugu ise karsıdakini ezınce gururlanıyor anne baba , gururlanacak bir durum varmış gibi .
Benım cocugum buldugu her cocugu yıyıp bıterecek ve bunu zevkle üst üste yapavak aslanım orsnsesım dıye basına oksayacagım..
On sene sonrada bı bakmısım ordan sıkayet burdan sıkayet
Cocugunuz sunun kafasını yardı , bunun parmağını kopardı vs .
Çogumuzun cocugunun davranısları yanlış fakat kımse cocuguna toz kondurma derdınde degıl
Benım cocugum kusurlu degıl ama yanlış yapıyor
Onune gdcmessemde yanlış psıkopat bır cocuk olup cıkar ve en buyuk kotulugu o zaman ona ben yapmış olurum
Evet size sonuna kadar katılıyorum. Haberlerde izlediğimiz o insanlar da yanlış yetiştirmenin ürünü. Her insan aslında kavga etmeden derdini çözebilir fakat zamanında kavgaya cevap vermeyenlere “ay kendini savunamıyor bu çocuk” tarzında tepkiler verildiği için çözüm şiddette aranıyor. Çocuk kendinde “herşeyi yapabilirim” hakkı görürse sonuçlar bazen çok ağır olabilir.

Of of, babası günde 2 saat 3 saat tas catlasın 5 saat mi bakıyor ne, size ebeveynlik taşlıyor. Bütün gün baksın da görelim onu..
sizin yaptığınız doğrusu, 1 yasında öğrenebilir gayet..

Cok iyi bir annesiniz mantikli akilli farkindaligi olan bir annesiniz esiniz kotu bir baba buyudugunde anlayacagi bircok hata yapiyor kavga edin bagirin cagirin ama sizin egitiminizi verin cocugunuza bende sizin yaptiginizi yaptim atti vermedim agladi gitmedim esimle cok kavgalar ettik gunlerce küstük o bana kotu anne dedi bende ona kotü baba simdi kizim 5 yasinfa herkes ne kadar akilli uslu bir cocuk dediginde annesi yetistirdi diyor ona firsat vermeyin siz yetistirin

Of of, babası günde 2 saat 3 saat tas catlasın 5 saat mi bakıyor ne, size ebeveynlik taşlıyor. Bütün gün baksın da görelim onu..
sizin yaptığınız doğrusu, 1 yasında öğrenebilir gayet..
Sadece gece görüyor işten gelince
Ve ne olacak cocuk dıyor
Gozumüzün onunde cocugu parcaladı hala cocuk yapar ogrenır dıyor

Meraba kızlar
Derdim kızım ve eşim. Kızım kolik çocuklardan . Bir yıldır o kadar tükendim ki her anlamda , izah edemem sizlere . Bazen kriz geçirmekten korkup telkinler verdim kendime . Psikolojik destek bile aldım siz düşünün gerisini. Az az önünü berisini aldım diye düşünüyordum ki ama eşim kızımızı rapunzel gibi prenses modundan çıkaramıyor . Kızımda bunun farkında inada biniyor . Akşam mutfakta yemek hazırlıyorum ki dur durak yok inadına tepinip cırlıyor
En son mama sandalyesıne koyup mutfağa aldım yanıma bari beni izlesin diye .
Yemek yaparkende ara ara cırladı durmadan sürekli benimle ilgilensin diye bende neden ağladığına bakıp ilgilenmeden işime baktım ve böylece sustu oyun oynamaya daldı . Sonra eşim geldi tabi ilgileniyor oynuyor kızım tuttu emziğini yere fırlattı huyunu biliyorum tabi sakın dedim alıp verme bu aldı yıkadı gitti ağzına verdi tuttu tekrar fırlattı .
Bunu defalarca tekrarladılar .
Kızım bunu oyun sanıyor ama bu benim hayatımda oldukça güçlük yaratan bir durum .
Ne versem önüne tutar fırlatır geri versin diye ve bunu defalarca yılmadan tekrarlar . Numara yapmamızı bekleyen , git tut getir diyen bir köpekmişiz gibi .
Eşimde başladı benimle tartışmaya .
Diyorum her istediğine karşılık verme öğrensin herşeyin olmayacağını " çocuk o ne anlasın " diyor bana .
Hepimiz çocuk , bebek değil miydik ?
Birileri yaptığımız yanlışı onaylasaydı nasıl öğrenecektik doğrusunu ?
Kaldı ki bebeklerin algısı daha açık oluyor .
" tamam o karışmıyormuş bana , elimde ölecekmiş çocuk . "
Ben hiç emziği geri verilmedi diye ölen çocuk duymadım
Yani kısacası bana karışmasa artık kızımızı gereksiz naz ve niyazından kurtaracağım
Tam alıştırıyorum
Uysallaşıyor ama babayı görünce yelkenler fora
Çünkü istediklerine şartsız karşılık veriyor
Anlatamıyorum bu adama kızlar ne yapıcam ben .
Duygusuzmuşum , gaddar mışım ben .
Tek istediğim topluma şımarık bi çocuk karıştırmamak .
Şımarsın ama usulünce olsun , yanlışı bilsin doğruyu görsün istiyorum
Kocama kızımızı prenses moduna sokmamayı nasıl anlatabilirim
Elbette çocuğum benim için bir prenses ama insan gibi yetiştirmek istiyorum .
Büyüdüğünde herşeyi ağlayarak sızlanarak yaptıran , insanlara güçlük çıkartan bir birey yetiştirmek istemiyorum.
Daha çok küçük diyenler olacaktır fakat kızım siz dediğini yapana kadar ağlamayı kesmeyen bebeklerden
Ağaç yaşken eğilir atasözüne güvenerekten her ağladığında olmayacak şeyleri yapmıyorum
Olumlu sonuçlarda alıyorum fakat eşim bütün verdiğim emeği mahvediyor
Ona göre ben kötü bir anneyim sanırım
Kafam çok karışık . Söyledikleri yüzünden gücendim doğrusu
Saaatlerdir anneliğimi sorguluyorum..
Bir yıldır gecem gündüzüme girdi .
Nasıl yaşıyorum farkında değilim
Evladımın iyiliğini istemekten başka bir niyetim yok ama herşeyi duyguya getiren bu adam beni çıldırtıyor
Kötü bir anne değilsiniz elbette ama fazla kaygılısınız. Henüz bir buçuk yaşında çocuk dediğim olsun diye atmaz elindekileri. Deneyimliyor hayatı. Buna ne kadar imkan verirseniz o kadar rahat geçersiniz süreçleri. Onun şu an gelecekle ilgili terbiyeye değil, koşulsuz sevgiye ihtiyacı var.
Ayrıca cırlıyor gibi ifadeleriniz de iç dünyanızda bazı şeylerin doğru gitmediğinin alametleri. Bence çocuktan önce kendinize yönelin. Neden bu kadar tahammül edilemez buluyorsunuz bunları?

Kötü bir anne değilsiniz elbette ama fazla kaygılısınız. Henüz bir buçuk yaşında çocuk dediğim olsun diye atmaz elindekileri. Deneyimliyor hayatı. Buna ne kadar imkan verirseniz o kadar rahat geçersiniz süreçleri. Onun şu an gelecekle ilgili terbiyeye değil, koşulsuz sevgiye ihtiyacı var.
Ayrıca cırlıyor gibi ifadeleriniz de iç dünyanızda bazı şeylerin doğru gitmediğinin alametleri. Bence çocuktan önce kendinize yönelin. Neden bu kadar tahammül edilemez buluyorsunuz bunları?
Neden bulmamalıym sizce ?
Önümde oyun arkadaşını ısıra ısıra helak eden covugum için sizce kaygılanmamalı mıyım ?
Yapma dedıkce tutup tutup ısırıp kafa goz dalan cocugum ıcın kaygılanmamalı mıyım ?

Neden bulmamalıym sizce ?
Önümde oyun arkadaşını ısıra ısıra helak eden covugum için sizce kaygılanmamalı mıyım ?
Yapma dedıkce tutup tutup ısırıp kafa goz dalan cocugum ıcın kaygılanmamalı mıyım ?
Elbette kaygılanın ama bu onun canavar olacağını değil, temel ihtiyacı olan sevginin karşılanmıyor olduğunu da gösterebilir size. Gün içinde ona olan yaklaşımınız, ne kadar vakit geçirdiğiniz, problemleri nasıl çözdüğünüzü de göstermeli. Böylece çözümü daha rahat bulursunuz.

Elbette kaygılanın ama bu onun canavar olacağını değil, temel ihtiyacı olan sevginin karşılanmıyor olduğunu da gösterebilir size. Gün içinde ona olan yaklaşımınız, ne kadar vakit geçirdiğiniz, problemleri nasıl çözdüğünüzü de göstermeli. Böylece çözümü daha rahat bulursunuz.

Ben cocugumu dövmüyorum
Ben cıcuguma yuksek sesle hıtap etmiyorun
Evımde kavga yok
Tartısmamı dahı onun gozunun onunde yapmıyorum
Yanı cocuguma kotulup yapıp bunu benden ogrenıyor demem için bu dedıklerımı getceklestırmem lazım
Yani onu bu hale getıren bensem şayet doktora goturup cözüm aramak yerıne dövedebilirdim

Adam babalığını sorgulamalı ama gidiyor annenin doğrusunu sorguluyor yine :)

Siz de buna prim veriyorsunuz.
Allah aşkına kendinizden eminken bu acaba neden?

Meraba kızlar
Derdim kızım ve eşim. Kızım kolik çocuklardan . Bir yıldır o kadar tükendim ki her anlamda , izah edemem sizlere . Bazen kriz geçirmekten korkup telkinler verdim kendime . Psikolojik destek bile aldım siz düşünün gerisini. Az az önünü berisini aldım diye düşünüyordum ki ama eşim kızımızı rapunzel gibi prenses modundan çıkaramıyor . Kızımda bunun farkında inada biniyor . Akşam mutfakta yemek hazırlıyorum ki dur durak yok inadına tepinip cırlıyor
En son mama sandalyesıne koyup mutfağa aldım yanıma bari beni izlesin diye .
Yemek yaparkende ara ara cırladı durmadan sürekli benimle ilgilensin diye bende neden ağladığına bakıp ilgilenmeden işime baktım ve böylece sustu oyun oynamaya daldı . Sonra eşim geldi tabi ilgileniyor oynuyor kızım tuttu emziğini yere fırlattı huyunu biliyorum tabi sakın dedim alıp verme bu aldı yıkadı gitti ağzına verdi tuttu tekrar fırlattı .
Bunu defalarca tekrarladılar .
Kızım bunu oyun sanıyor ama bu benim hayatımda oldukça güçlük yaratan bir durum .
Ne versem önüne tutar fırlatır geri versin diye ve bunu defalarca yılmadan tekrarlar . Numara yapmamızı bekleyen , git tut getir diyen bir köpekmişiz gibi .
Eşimde başladı benimle tartışmaya .
Diyorum her istediğine karşılık verme öğrensin herşeyin olmayacağını " çocuk o ne anlasın " diyor bana .
Hepimiz çocuk , bebek değil miydik ?
Birileri yaptığımız yanlışı onaylasaydı nasıl öğrenecektik doğrusunu ?
Kaldı ki bebeklerin algısı daha açık oluyor .
" tamam o karışmıyormuş bana , elimde ölecekmiş çocuk . "
Ben hiç emziği geri verilmedi diye ölen çocuk duymadım
Yani kısacası bana karışmasa artık kızımızı gereksiz naz ve niyazından kurtaracağım
Tam alıştırıyorum
Uysallaşıyor ama babayı görünce yelkenler fora
Çünkü istediklerine şartsız karşılık veriyor
Anlatamıyorum bu adama kızlar ne yapıcam ben .
Duygusuzmuşum , gaddar mışım ben .
Tek istediğim topluma şımarık bi çocuk karıştırmamak .
Şımarsın ama usulünce olsun , yanlışı bilsin doğruyu görsün istiyorum
Kocama kızımızı prenses moduna sokmamayı nasıl anlatabilirim
Elbette çocuğum benim için bir prenses ama insan gibi yetiştirmek istiyorum .
Büyüdüğünde herşeyi ağlayarak sızlanarak yaptıran , insanlara güçlük çıkartan bir birey yetiştirmek istemiyorum.
Daha çok küçük diyenler olacaktır fakat kızım siz dediğini yapana kadar ağlamayı kesmeyen bebeklerden
Ağaç yaşken eğilir atasözüne güvenerekten her ağladığında olmayacak şeyleri yapmıyorum
Olumlu sonuçlarda alıyorum fakat eşim bütün verdiğim emeği mahvediyor
Ona göre ben kötü bir anneyim sanırım
Kafam çok karışık . Söyledikleri yüzünden gücendim doğrusu
Saaatlerdir anneliğimi sorguluyorum..
Bir yıldır gecem gündüzüme girdi .
Nasıl yaşıyorum farkında değilim
Evladımın iyiliğini istemekten başka bir niyetim yok ama herşeyi duyguya getiren bu adam beni çıldırtıyor
Kolik annesi olmak kesinlikle cok zor. Bi de kolikler asabi mi oluyor bilmem :). Esyalari atmak bir donem diye biliyorum duserken arkasindan bakmayi bile seviyorlar. Oyun haline getirmis belli ki. Gun boyu bebekle ugrasmak kesinlikle cok zor. Hele ki tek basina.

Sadece gece görüyor işten gelince
Ve ne olacak cocuk dıyor
Gozumüzün onunde cocugu parcaladı hala cocuk yapar ogrenır dıyor
Başka bir çocuk kızınızı ısırsa, acaba yine bu kadar rahat mı olacakmış...
Benim oğlumda, huysuzdur, inattır, kafasını vurur kızınca, ama başka çocuğa zarar vermeyi bıraktım, ağlasa üzülür.. Oyuncak paylaşamasalar, diğer çocuk ağlayınca verir.
Babasının ve sizin tutum farklılığınızdan kafası karışmış kuzunun :KK43:
Acil düzeltin, ciddi uyum zorluğu Yaşar. Daha küçük, çabuk düzelir., Asıl sorun baba nasıl düzelecek.

Kolik annesi olmak kesinlikle cok zor. Bi de kolikler asabi mi oluyor bilmem :). Esyalari atmak bir donem diye biliyorum duserken arkasindan bakmayi bile seviyorlar. Oyun haline getirmis belli ki. Gun boyu bebekle ugrasmak kesinlikle cok zor. Hele ki tek basina.
Kesinlikle katılıyorum gün boyu 7 24 bir bebekle uğraşmak çok zor tek başına ve ben 18 aydır bunu yaşıyorum üstelik hamileyim benim masum bebegimin hiç bi suçu yok ama ben diyorum ya artik ağlama krizlerine giriyorum sabır tahammül sınır artik hormonlardan tavan yapmış durumda üzüntüden doğumdan önce ölücem galiba ben

1 yaşında bebeği konuşuyoruz yanlış anlamadım değil mi? 3-4 yaşında olsa şımarmama için tebiye eğitim konuları amenna. Ama 1 yaşında çocuk sizi kukla gibi oynatmıyor sadece oyun istiyor ilgi istiyor sevgi istiyor. Siz yazmışsınız oyun sanıyor diye. Yeni nesil annelerin çocuklarına bilmeden yaptıkları bir kötülük mama sandalyesi. Yemek vakitleri dışında da sırf dursun diye oturtuyorlar çok yanlış çocuklar geç yürüyor bu yüzden kas gelişimi geriden geliyor. Siz o çocuğu heykel gibi dursun diye yapmadınız ya oyunlar oynayın beyin gelişimi oyunlarla hızlanır motor becerilerini arttırın. Annelik bir çocuğu idare etmek değildir annelik sanattır yıllar sonra şaheserinizden memnun olmak için şimdiden emek vermelisiniz. Hayırsız evlat yoktur yetiştirememiş ebeveyn vardır.

Ben sizi anlıyorum bende bazen böyle kendimi kötü hissediyorum kızıma kızınca babaları 24 saat yalnız bırakmak lazım çocuklarla bakalım o zamanda öyle olabiliceklermi

kötü anne değilsiniz ama fazlaca kaygılı gördüm sizi.
rahat anne=rahat bebek,
siz aman çocuğum kimseyi rahatsız etmesin, aman kimseye zarar vermesin diye kasıldıkça o stresiniz çocuğa da geçiyor inanın. ve çocuk da stresini ısırarak, vurarak atarak çıkarıyor.
zamanla o da öfkesini kontrol etmeyi öğrenecek...
bu arada çocuk yetiştirirken asla tek bir mutlak doğru yok,
bize pedagogumuz attığı şeyi (emzik atardı bizimki de) bıkmadan usanmadan geri verin, bir süre sonra o keşif sürecini atlatıp bu davranışı bırakır diyordu, öyle de yaptık, ve cidden çok sorunsuz atlattık o süreci. bir süre yaptı sonra bıraktı.

Fırlattığı bir top değil malesef , ta da sadece biberonu emziği..
Önüne istisnasuz ne verirseniz , eline ne tutuşturursanız yaptığı tek hareket bu
Ve bebeklere , cocuklara karsıda siddet eğiliminde
Dediğinşz gibi keşke tek derdimiz oyjn olsaydı da sabahlara kadar köpek gibi tutsaydık o topu .
Ben çocuğumdan endişeliyim
Çevresıne zarar veren
Siddet gosteren bir cocuk yetıstırmek istemıyorum

Benim kizimda emzigi firlatiyor elmayi firlatiyor, eline ne verirsem firlatiyor yani kizinizin yaptigi sey garip birsey degil.
Illa kendinizi kopek diye nitleyecekseniz niteleyin ama bu onlarin gelisiminin dogal bi parcasi.
Yurumeye baslasin butun cekmeceleri bosaltmaya baslayacak.
Camasirliktaki islak camasiri alip yere aticak yada banyoya geri surukleyecek.
izin verin demiyorum ama burdaki yazim seklinize bakarak yorum yapiyorum gergin bir insansiniz, sakinleyin.
Benim oglumda vururdu isirirdi ve bence bunun sebebi benim gerginligimdi, ne zaman sakinlestim umursamadim cocuk duruldu.
Simdiden kizinizla alttan alttan kapisiyorsunuz ama benden uyarmasi daha bunun 2 yas sendromu var, iste o zaman dunya kac bucak anlarsiniz, simdi inanin en kolay zamanlari.
2-3 yas arasi cok zorlu bir donem ki ayak sesleri 18-19. Aylarda gelir.
Sinirlerinizi harap etmeyin, guclu olmaya ihtiyaciniz olacak 2 yas civari.

Bence çocuklar ilgiyi kullanmayı çok iyi biliyor. Bu sebeple günümüz çocukları istisnalar hariç alabildiğine şımarık. Ben size katılıyorum, keşke aynı mantalitede davransa herkes çocuğuna da viyak viyak tutturan çocuklar görmesek etrafta.

X