koreli bts isimli grup

çünkü onlar genç. konunun sahibi için söylemiyorum ama diğer yorumlar tuhaf geldi. ne kadar cahil insanlar var ya, onlar genç. elbet birini beğenecekler hayran olacaklar danslarını yapacaklar. sizler çocukken hiç öyle birilerini sevmediniz sanırım. 14 yaşında bir yiğenim var, o da öyle gruplara bayılıyor. bu gayet normal.

çünkü onlar genç. konunun sahibi için söylemiyorum ama diğer yorumlar tuhaf geldi. ne kadar cahil insanlar var ya, onlar genç. elbet birini beğenecekler hayran olacaklar danslarını yapacaklar. sizler çocukken hiç öyle birilerini sevmediniz sanırım. 14 yaşında bir yiğenim var, o da öyle gruplara bayılıyor. bu gayet normal.
Sen cahilsin şehmuzzzz
Eheeheee

Şu ağlama olaylarina kadar filan baya abarttiginizi dusunmustum. Ben de ergenken sevdigim grubun ismi yazan, uzerinde resmi olan herseyiii satin alirdim. Odamin bir duvari posterle kapliydi resmen, evin duvarina grubun adini yazardim, kocaman arşivim vardi filan... 😂😂😂😂

Buyuyunce annemler baya dalga gecmisti. Ama hiç oyle oturup onlari goremeyecegim diye aglamadim veya canimi vermeye razi filan degildim bu kisim baya sıkıntılı duruyor size hak verdim. Cok uzucu ...

Bende cocuklugum ve ergenligim de deli gibi MJ hayraniydim. Annemin bana verdigi harcligi gizlice biriktirir gider her ay albumlerinden birini alip koleksiyon yapardim. Ayni sekilde posterler heykeller fan bulusmalari.. Onun gibi giyinmeye calisirdik arkadaslarla. Oturup anneme kliplerini izletirdim. Cunku baska birine onu ogretmek gostermek sevdirmek guzel geliyor.

Bence elinizden geldigince eger kotu bir grup degilse bilmiyorum cunku onunla bu sevdigi alanda vakit gecirin. Ilerde hevesi kacacak zaten. Ben bile öldüğü gün nasil agladigimi hatirliyorum da yakinim olse öyle aglamazdim ama şimdi komik geliyor 😁 Hala cok sever ve dinlerim ama ergenlikte oluyor boyle abartmalar.

akşam kızımla aynen şöyle bir konuşma yaptım. annecim hayatından sana keyif değil üzüntü veren ne varsa çıkar dedim seni üzen bir arkadaş seni ağlatan bir kitap bir film bir şarkı bir sanatçı her ne varsa. seni mutlu eden şeyleri hayatına dahil et. bu gurup belliki seni üzüyor mutlu etmiyor seninle bir karar alalım resimlerini posterlerini ne varsa yırtalım atalım. seni mutlu edecek başka şeyler bulalım olurmu dedim. onlar beni ağlatıyorlar ama aynı zamanda yaşama sebebim onlar dedi. kendini benim yerime koy ozaman dedim sen annesin senden bir parça olan çok güzel 12 yaşında bir kızın var dedim ve bi sanatçı için kendini heba ediyor hergün ağlıyor yemiyor içmiyor. ne yaparsın dedim onu anlamaya çalışırdım dedi. ben seni anlıyorum ama seni üzecek her şeyi yok etmek istiyorum dedim bu yüzden artık bu evde onlarla ilgili hiçbirşeyin olmasını istemiyorum dedim. anne bana en büyük kötlüğü yaparsın ozaman dedi

@willedwomen Bana göre, fazla korunaklı yetiştiği için çocuğunuz bu büyük büyük hislerini yaşayacağı, isyan edeceği, üzüleceği fazla birşey bulamıyor. Mecburen koreli bir boyband'le neden görüşemeyeceğine isyan ediyor yavru. Ben olsam ona gerçekten ağlayacak birşeyler verirdim. Mesela Şeker portakalı okusun bu yaz. Canı ağlamak istiyorsa oturup Zeze'ye ağlasın. Siz de ellemeyin. Bu dünyada fakirlik var, açlık, savaş, hastalık var. Psikolojisi bozulmasın diye bunları çocuklardan gizledikçe daha beter oluyorlar. Kitaplarla, filmlerle, haberlerle hayatın gerçeklerini çocuğunuza tanıtmaya başlayın. Bir noktada, kendi kendine, oturup bir boyband ile görüşemiyor diye ağlamanın, fazla naifçe ve şımarıkça olduğunu çözecektir.

İkinci olarak küçük bir şehirdesiniz sanırım. Şehirdeki çocukların yapabilecek pek aktivitelerinin olmaması onların dünyalarını ve bakış açılarını küçültüyor. E yalnızca birbirleriyle sosyalleşe sosyalleşe kısıtlı bakış açılarının odaklandığı konulara daha saplantılı hale geliyorlar. Eğer imkanınız varsa kızınızı 2 haftalığına üniversitelerin bilim, sanat kamplarından birine gönderin. İstanbulda hemen hemen her iyi üniversitenin çocuklar ve gençler için böyle programları var. Ankara yakın diyorsunuz kesin Bilkent, Odtü gibi okullarda da vardır.

Son olarak geçen 'Ergenliğe geçişte duygularla iletişim rehberi' diye bir kitaba denk geldim. Kızınızın yaş grubuna yönelik yazılmış hislerini sanat, yazı vs. Çeşitli yollarla dışa vurması için çeşitli egzersizlerle dolu bir kitap. Muhtemelen etkinliklerin birçoğu size bts kolajlı elişleri şeklinde döner :) Yine de kızınızın duygularını ifade etmek için ağlamak dışında yollar bulmasına yardımcı olabilir ve en azından yaz sıkıntısına çare olur.

bızım zamanımızda evanescence vardı bagıra bagıra pöyküre pöyküre ıgrenc seslerımızle sarılarını cok guzel okudugumuzu sanır degısık trıplere gırerdık bırde emolar olduk bır gozumuz sacımızın altında yandan sac kesımıyle sıyahlara belenmek

en marjınal oldugumuzu sandıgımız zamanlar...

zaman cok acayıp degıstı

Yaa bende emocuk olmustum zamaninda😂😂😂😂
Ve hep böyle yazardik. Rumuzlarimiz folan bu şekildeydi.

"ChiLéqLyy_JheLLybh0nNnXxX

18 yaşındaki kızım bu gurubun hayranıydı
Şimdi sadece dinliyor
Biz atlattık bu bağımlılığı
Yanı öyle bir duruma geçmişteki kızım korece biliyor şuan:)
Buda iyi tarafı heralde

Lisedeyken Justin Timberlake hayranıydım. Posterler cd ler havada uçuşurdu:-) onunla evlenecek derdim. Onunla evlenmek icin yabancı dile ağırlık verdim :) britney spears dan neyim eksik beni görse aşık olur derdim:-) tv dr cikimca annem babam aa bak seninki cikmis derlerdi. Ama aglama falan yoktu bende. Onun yüzünden yabancı dil okudum ya. Halbuki avukat olacaktım ben :) bence ters tepecek hareketler yapmayın. Benim babam klasik babadır arkadaş gibi değil. O bile normal karşılamıştı. Bir boyle deneyin bakalim.beraber dinleyin. Okuyun izleyin. Daha kaliteli müzikler de dinletin. Mesela bana babam onun şarkılarını çalayım diye gitar almıştı. Kursa gittim orda birine kaydı aklım justin uctu gitti.... :)

Bende ayni böyleydim koreli bi gruba hayrandım sonra canim annem bana cok destek oldu benimle sizin ki gibi ilgilendi kendi kendine geçti ama ben18 yaşındaydım sizin kiz daha küçük

12 yasındakı yegenım bts ıcın oluyor bıtıyor
Her duvarda poster
Elıne gecen tum parayi onlarla ılgılı bırseye harcıyor
Aynıı ızlerken aglıyo ya da cok mutlu olup guluyo😱😱😱
Korece ogrenmeye basladı
Korede yasayacagını söylüyor
Tabı sorunlarımız buyuk suan terapı goruyor
Resmen sosyal hayattan kopuk hayal dunyasında:KK43:(

Ya benim hiç anlamadığım, anlamlandıramadığım bir konu bu ya; ben mi ergen değildim, neydim bilmiyorum hiçbir müzik grubu solisti, film artisti vb. hiç kimseye hiçbir yaşımda hiçbir hayranlık duyumsamadım ya. :/
Bizim zamanımızda da ne gruplar vardı, üstelik müzikler, şovlar da bir anda cıvıl cıvıl ve çeşitli hale gelmişti, çeşitli imaj ve ifade yöntemlerinin patladığı bir dönemdi, emoluk vardı, getto stayla hip hop vardı, metal ülkemizde zirveyi yaşıyordu, Anadolu Rock taze kanlarını bulmuştu, disko-club ortamı şimdikinden şendi, giyim derseniz en renkli, marjinal saçma dönemlerini yaşamaktaydı, uzun kollu tişörtün üstüne kısa kollu tişört giymen bile seni cool yapıyordu, çoğu ünlü, lezbiyen-gay olduğunu sapır sapır açıklıyordu vs; bu kadar deli olayın içinde hiçbir şeye hayran olmamak da yani...

Bizim kızlar yerlisi ayrı, yabancısı ayrı pek çok müziysenin ağlak hayranıydı, kasetlerini alırlardı, gençlik dergilerinden çıkan posterleri biriktirirlerdi vb. ben ne yapardım? Ben bi x-files dizisini izler oradaki Fox Mulder ve Dana Scully kurgusal karakterleri gibi macera yaşamak isterdim o kadar, bir de metal müzikler ilgimi çeker, hemen hemen her grubu dinleyip öğenmeye çalışırdım. Hayranlık bile sayılmaz. Ne ruhsuz ergenmişim.

Ya bunlar güzel şeyler bence, tabi abartmamak şartı ile. Bir ergen psikologu ile görüşüp profesyonel bilgi almanız en mantıklısı gibi görünüyor; direkt kızınızı alıp götürüp çocuğun tepkisini çekmeyin, öncesinde siz gidin, doktor ile konuşup, ne şekilde iletişime geçip, kızınızı doktor ile nasıl buluşturacağınızın yöntemini de sorun derim. Bu dönemler geçici oluyor, endişelenmeyin; tabi her halükarda kontrollü gitmekte, süreci yönetecek doğru donanımı edinmekte fayda var.

12 yasındakı yegenım bts ıcın oluyor bıtıyor
Her duvarda poster
Elıne gecen tum parayi onlarla ılgılı bırseye harcıyor
Aynıı ızlerken aglıyo ya da cok mutlu olup guluyo😱😱😱
Korece ogrenmeye basladı
Korede yasayacagını söylüyor
Tabı sorunlarımız buyuk suan terapı goruyor
Resmen sosyal hayattan kopuk hayal dunyasında:KK43:(
Umarım yeğeniniz sorunlarını atlatır :KK43: Öyle abartılacak bağımlısı olunacak bir grup gibi de görünmüyor, sıradan bir grup gibi ama bazı pc oyunları gibi bu tip gruplarda çocuklarda olmadık etkiler mi yaratıyor acaba:KK43:

12-18 yaş ergenlik çağındaki çocuklar birine/birilerine hayranlık duyabiliyor, çoğumuz o yaşlarda birilerine hayrandık, belki bazılarımız hayranı olduğu kişiye platonik aşıktı, geçmişte de bts gibi gruplar vardı, 80 sonlarında da bizim gençlik zamanlarımız Army Of Lovers diye bir grup vardı ki bütün şarkılarını dinlerdim, 80'leri bırakın şimdi bile grubun Crucified gibi şarkılarına çekilen kliplerini aykırı bulursunuz, odamda dev posterleri vardı, Julio Iglesias'sa sesine aşık olduğum adamdı ama maalesef bu hayranlıklar, platonik aşklar çocuğa zarar verecek boyuta ulaşınca sorun, herkesin yaşadığı dönemi onlar atlatamıyorsa sizin yaptığınız gibi uzman desteği alınması en mantıklısı.

Umarım yeğeniniz sorunlarını atlatır :KK43: Öyle abartılacak bağımlısı olunacak bir grup gibi de görünmüyor, sıradan bir grup gibi ama bazı pc oyunları gibi bu tip gruplarda çocuklarda olmadık etkiler mi yaratıyor acaba:KK43:

12-18 yaş ergenlik çağındaki çocuklar birine/birilerine hayranlık duyabiliyor, çoğumuz o yaşlarda birilerine hayrandık, belki bazılarımız hayranı olduğu kişiye platonik aşıktı, geçmişte de bts gibi gruplar vardı, 80 sonlarında da bizim gençlik zamanlarımız Army Of Lovers diye bir grup vardı ki bütün şarkılarını dinlerdim, 80'leri bırakın şimdi bile grubun Crucified gibi şarkılarına çekilen kliplerini aykırı bulursunuz, odamda dev posterleri vardı, Julio Iglesias'sa sesine aşık olduğum adamdı ama maalesef bu hayranlıklar, platonik aşklar çocuğa zarar verecek boyuta ulaşınca sorun, herkesin yaşadığı dönemi onlar atlatamıyorsa sizin yaptığınız gibi uzman desteği alınması en mantıklısı.

Kliplerine baktım da Mune Müdürüm şimdi, epilepsiyi tetikleyecek kadar efekt var.
Normal kafayı anormal edecek türden hızlı geçişli, kırmızı-mavi parlayan, yanar söner ışıklar dolu. Bunlara nasıl izin verilmiş anlamadım. Beyni en çok uyaran frekanslar bunlar, ergenleri nasıl etkiler bilmiyorum ama küçük bir çocuk uzun müddet izlese, ağzı yüzü köpürür Allah korusun.

Kliplerine baktım da Mune Müdürüm şimdi, epilepsiyi tetikleyecek kadar efekt var.
Normal kafayı anormal edecek türden hızlı geçişli, kırmızı-mavi parlayan, yanar söner ışıklar dolu. Bunlara nasıl izin verilmiş anlamadım. Beyni en çok uyaran frekanslar bunlar, ergenleri nasıl etkiler bilmiyorum ama küçük bir çocuk uzun müddet izlese, ağzı yüzü köpürür Allah korusun.
Ovvvvv ne diyorsun Gangsta, maalesef mavi balina gibi oyunlarda da bu gibi teknikler kullanılıyor sanırım, ben bir bilirkişi değilim, psikolojiye hakim olan bu konuda eğitim alanlar daha güzel açıklar ama ben bildiğim kadarını yazayım renklerin psikoloji üzerinde etkileri var, kırmızı beyni uyaran bir renktir mesela, sürekli bu tip uyaran renklere maruz kalmak kalp ritminde, nabız ve nefeste dahi etki yaratıyor, huzursuzluk, uykusuzluk, sinirlilik yaratıyor ki kırmızı ve mavi renkler üzerine araştırmalar var, ki bu araştırmalar insanlar üzerinde yapılmış, beyni uyarmak için özellikle bu renkler kullanılıyor olabilir, ben sadece tahmin yürütüyorum ama olabilir mi olabilir valla, kimseyi de tedirgin etmek istemem ama çocuklarını iyi gözlemlesinler, hayranlıklar abartılmaya başlandığı noktada tehlikeli bir hal alır veya bazı şeyler ergenliktendir her çocuk bunları yaşıyor dememek lazım, her çocuğun ruhsal ve duygusal yapısı farklıdır, neden etkileneceğini kestirmek güçtür.

Ovvvvv ne diyorsun Gangsta, maalesef mavi balina gibi oyunlarda da bu gibi teknikler kullanılıyor sanırım, ben bir bilirkişi değilim, psikolojiye hakim olan bu konuda eğitim alanlar daha güzel açıklar ama ben bildiğim kadarını yazayım renklerin psikoloji üzerinde etkileri var, kırmızı beyni uyaran bir renktir mesela, sürekli bu tip uyaran renklere maruz kalmak kalp ritminde, nabız ve nefeste dahi etki yaratıyor, huzursuzluk, uykusuzluk, sinirlilik yaratıyor ki kırmızı ve mavi renkler üzerine araştırmalar var, ki bu araştırmalar insanlar üzerinde yapılmış, beyni uyarmak için özellikle bu renkler kullanılıyor olabilir, ben sadece tahmin yürütüyorum ama olabilir mi olabilir valla, kimseyi de tedirgin etmek istemem ama çocuklarını iyi gözlemlesinler, hayranlıklar abartılmaya başlandığı noktada tehlikeli bir hal alır veya bazı şeyler ergenliktendir her çocuk bunları yaşıyor dememek lazım, her çocuğun ruhsal ve duygusal yapısı farklıdır, neden etkileneceğini kestirmek güçtür.

Ben de uzmanı değilim tabi Müdürüm ama mavi-kırmızı renkleri bir arada tekrarlı kullanmanın beyni diğer renklerden daha dikkatle uyardığını okudum diye hatırlıyorum. Hatta bu yüzden acil durumlarda bu renkler kullanılıyor ki çabuk dikkat çeksin fark edilsin uyum sağlansın, tehlike hissi geçsin diye. Polis, ambulans ve itfaiye gibi araçların tepe lambalarına kadar dizaynı hep bu renklerin insan üzerindeki etkileri ile yapılmış. Yanlış biliyorsam da duzeltsinler.

Yasaklı pokemon bölümleri var, hatta bu anime serisinin ipini çeken olaydır, Pikaçu karakterinin elektrik gücünü betimlemek için bir bölümde, mavi-kırmızı ışığı çok hızlı kullanmışlar, sadece 6 saniye yetmiş, yalan olmasın sanırım 700 kadar çocuk tv önünde kriz geçirerek hastaneye kaldırılmış bu olaydan sonra. 150 kadarı iki hafta kadar yatmak zorunda kalmış, bayılanlar ayılanlar... Belli bir hızı geçtiği için kilitlenmiş kalmış çocuklar.

Az önce baktım işte klibe, kırmızı ve tonları, mavi ve tonları çok sık kullanılmış, aralara sarı ve turuncu gibi kırmızıyı destekleyen renkler de serpiştirilmiş. Hemen dikkatimi çekti, ben de renklerle ilgilendiğim ve bir dönem epilepsi hastaları için kullanılan ilaçları ilaveten kullanmak durumunda kaldığım için, gözümü rahatsız etti.

Dikkatli olmakta fayda var, daha konuya hakim birileri de açıklayıp yanlışım varsa düzeltebilir. Ben hiç hazzetmedim kliplerinde kullanılan teknikten.

Ben de uzmanı değilim tabi Müdürüm ama mavi-kırmızı renklerin bir arada tekrarı kullanmanın beyni diğer renklerden daha dikkatle uyardığını okudum diye hatırlıyorum. Hatta bu yüzden acil durumlarda bu renkler kullanılıyor ki çabuk dikkat çeksin fark edilsin uyum sağlansın, tehlike hissi geçsin diye. Polis, ambulans ve itfaiye gibi araçların tepe lambalarına kadar dizaynı hep bu renklerin insan üzerindeki etkileri ile yapılmış. Yanlış biliyorsam da duzeltsinler.

Yasaklı pokemon bölümleri var, hatta bu anime serisinin ipini çeken olaydır, Pikaçu karakterinin elektrik gücünü betimlemek için bir bölümde, mavi-kırmızı ışığı çok hızlı kullanmışlar, sadece 6 saniye yetmiş, yalan olmasın sanırım 700 kadar çocuk tv önünde kriz geçirerek hastaneye kaldırılmış bu olaydan sonra. 150 kadarı iki hafta kadar yatmak zorunda kalmış, bayılanlar ayılanlar... Belli bir hızı geçtiği için kilitlenmiş kalmış çocuklar.

Az önce baktım işte klibe, kırmızı ve tonları, mavi ve tonları çok sık kullanılmış, aralara sarı ve turuncu gibi kırmızıyı destekleyen renkler de serpiştirilmiş. Hemen dikkatimi çekti, ben de renklerle ilgilendiğim ve bir dönem epilepsi hastaları için kullanılan ilaçları ilaveten kullanmak durumunda kaldığım için, gözümü rahatsız etti.

Dikkatli olmakta fayda var, daha konuya hakim birileri de açıklayıp yanlışım varsa düzeltebilir. Ben hiç hazzetmedim kliplerinde kullanılan teknikten.
Kırmızı ve mavi renklerle ilgili okudukların doğru, renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkileriyle ilgili araştırma yapan ve bu araştırmayı insanlar üzerinde yürüten yabancı uzmanlar var, isim hatırlamıyorum ama galiba Amerika'lıydı araştırmayı yapanlar, araştırma epey eskiye dayanıyor, net hatırlamıyorum ama kafadan bir 50-60 yıl öncesi sanırım, hatta bu araştırmalar derinleştirilip uyaran renklere maruz bırakılma anlarında eeg çekimleri yapılmış diye anımsıyorum, insanlar üzerinde yapılan bu araştırmada uzun dalga boyuna sahip renklerin kısa dalga boyuna sahip renklerden çok daha fazla etki yarattığı sonucu çıkmış, en uzun dalga boyuna sahip renk kırmızıdır, kliplerde kırmızı kullanılmasının sebebi de budur bence, kırmızı, mavi, sarı, turuncu kullanılmış diyorsun ya hepsi dalga boyu uzun olan renkler, mor kullanılmamış sanırım zira mor en kısa dalga boyuna sahip renktir.

Umarım sadece bizim yersiz paranoyamızdır ama sen hoşlanmadıysan vardır bir sebebi.

Ah bu arkadaş grupları maalesefki benim kızımda bu grupla sınıfındaki bir kaç kız arkadaşı sayesinde tanıştı beğeniyor dinliyor hatta bir ara dillerini öğrenmeye çalıştı lakin ogrenemeyecegini anlayınca vazgeçti sanırım.😁bizimki sizinki kadar bağımlı olmasada ebeveynler icin can sıkıcı bir durum.cinsiyetsizlikten bahsetmedi hiç yada duymadı bilemiyorum erkek olarak biliyor onları ki bende erkek zannediyordum burda sizden okuyana dek.ve bu grubu sadece kızlar dinliyor erkek çocuklarının hayran oldgunu ve dinlediğini hiç duymadım görmedim arkadaş cevremin çocuklarında filan.benim kızımda 10 yasinda

Bts grubundan neden öcü gibi bahsettiğinizi anlamadım, çok yetenekli, güzel gençlerden oluşan ve iyi müzik yapan bir grup. Kendi müziklerini yapıyorlar ve yazdıkları sözler gençlerin sorunlarına değiniyor, bu nedenle de gençler arasında çok popüler. Özellikle son albümlerinin mesajı “kendini sev”, gençler üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle Birleşmiş Milletlerde konuşma yapmaya layık görülmüş tek Koreli grup. Biraz grupla ilgilenseydiniz zaten olumsuz bir mesaj taşımadığını anlardınız. Sizin kafanızdaki esmer kıllı erkek modeline ırklarından dolayı uymuyorlar diye cinsel kimliklerinin olmaması gibi bir şey yok, sadece ünlü oldukları için ve ülkelerinde adı aşk dedikodularına karışan ünlüler hayran kaybettiği için birileriyle anılmamaya gayret etmeleri normal. Bizdekilerin “sadece arkadaşız” demesiyle aynı bir durum. Üyelerden en popüler olanı zaten başka bir kadın ünlü için defalarca hayranlığını belirtmiş ve her birinin beğendiği kız imajı vs gibi bilgiler mevcut. Benim öğrencilerimde hayran olanlar vardı, ben de merak ettim ve biraz araştırdım, Türkiye’ye gelseler konserlerini kaçırmayacağım çok başarılı bir grup. Eskiden gençler Justin Bieber, One Direction hayranı falan oluyordu ama onların hem şarkıları kötüydü hem de şarkıların taşıdığı bir mesaj yoktu. Bu gençler ise tüm dünyada Korece şarkılarla sonuna kadar hakederek popüler oldular.

Zaten çoğunluk geçmişe dönüp kendi hayran olduğu kişileri anmış, sizin de ergenlik dönemindeki kızınıza biraz anlayış göstermeniz en doğrusu olurdu. Posterlerini yırtalım falan demek gerçekten çok saçma olmuş. Ağlaması evet ekstrem bir durum, fakat bu yoğun hayranlığı düzgün bir amaca kanalize edilebilir. Korece veya grup üyelerinin yapmaya çalıştığı gibi İngilizce öğrenmeye, bir enstrüman çalma ya da dans öğrenmeye yönlendirebilirsiniz. Para biriktirmesini isteyip konserlerine yollayabilirsiniz. Hatta burslu kazanırsan üniversite için Kore’ye yollayabiliriz deyip ders çalışmaya teşvik edebilirsiniz. Böylece boşa ağlamalar da kesilecektir diye düşünüyorum. Bir de elbette kızınız sosyalleşmeli, bir müddet sonra kendi akranlarıyla flört etmeye başlayınca bts etkisi azalacaktır.

X